Ceza İndirimi ve Etkin Pişmanlık Nedir ve Ne Kadar Uygulanır

A+
A-

Sanık hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanarak ceza indirimi yapılabilmesi için öncelikli olarak kanunda bu suç için tanımlanmış olan özel hükümlerin bulunması gerekmektedir. Her suç tipi için etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması ve ceza indirimi yapılması mümkün değildir. Etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanabilmesi için öncelikli olarak işlenen suç tamamlanmış olmalıdır. Teşebbüs aşamasında kalan suçlarda etkin pişmanlıktan söz edilemez, teşebbüs aşamasında kalan suçlar açısından gönüllü vazgeçme nedeniyle ceza indirimi uygulanabilir.

etkin pişmanlık nedir ne kadar ceza indirimi uygulanır

ceza indirimi ve etkin pismanlik nedir ne kadar uygulanir

Etkin Pişmanlık Nedir

Etkin pişmanlık, kişinin kendi rızasıyla işlemiş olduğu suçtan dolayı özür iradesiyle pişmanlık duyması, suçun işlenmesi nedeniyle meydana gelen olumsuzluklar ve zararların giderilmesi için çaba göstermesi ve ceza adaleti için olumlu katkıda bulunması olarak tanımlanabilir. Etkin pişmanlığın bu tanımının yalnızca adli suçlar için geçerli olacağı unutulmamalıdır.

Hangi Durumlarda Etkin Pişmanlık Hükümleri Uygulanır, Ceza İndirimi Yapılır

Etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanabilmesi, suç türüne ve niteliğine göre değişiklik gösterebilir ancak etkin pişmanlıktan söz edilebilmesi için, öncelikli olarak sanığın suç sonrasında sergilemiş olduğu davranışların iradi olması gerekmektedir, bu yönüyle etkin pişmanlık sübjektiftir. Sanığın etkin pişmanlığın varlığını kabul etmesi, suçu sonuçları ile ortadan kaldırmaya tek başına yeterli değildir. Sanığın suç sonrası suçtan zarar görenin zararını karşılaması, engellemesi, düzeltmesi, önlemeye çalışması veya gönüllü olması da gerekmektedir. Bu haliyle sanığın işlediği suçtan dolayı pişmanlık duyduğu yönünde mahkemede olumlu kanaat oluşacaktır. Ayrıca, sanık hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanabilmesi için kanunda etkin pişmanlığa imkan tanıyan bir düzenlenmesin bulunması, suçun teşebbüs aşamasında kalmaması ve tamamlanmış olması, kanunda öngörülen biçimde aktif bir davranışının olması ve bu davranışın iradi olması gerekmektedir.

Etkin Pişmanlık, Ceza İndirimi Bütün Suçlar İçin Geçerli midir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzlaştırma Teklif Formu Örneği

Etkin pişmanlık ve ceza indirimi TCK (Türk Ceza Kanunu) da farklı şekillerde ve nedenlerde uygulanabilen bireyselleştirilmiş bir af kurumudur, sanığın etkin pişmanlık göstermesi halinde suçun niteliğine göre ceza indirim uygulanmaktadır. Etkin pişmanlık genel olarak bütün suçlar yönünden değil özel suç tipleri bakımından uygulanabilecek istisnai bir kurum olarak düzenlenmiştir.

Etkin Pişmanlık Hangi Hallerde Uygulanır

Etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını iki şekilde ele alarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Etkin pişmanlığın uygulanmasındaki birinci yöntem, sanığın soruşturma veya kovuşturma aşamasında suç ortaklarını, suça azmettiren ve yardım edenleri Cumhuriyet Savcılığına veya Mahkemeye bildirerek suçun aydınlığa kavuşması ve faillerin cezalandırılması ve adaletin ortaya çıkması için yardımcı olması halinde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak ceza indiriminden faydalanmasıdır.

Etkin pişmanlıktan faydalanmada ikinci yöntem ise; sanığın işlemiş olduğu suç nedeniyle zarara uğrayan mağdurun uğramış olduğu zararın giderilmesi için aynen geri verilmesi, tanzim edilmesidir. Bu durumda da sanık etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak ceza indiriminden faydalanacaktır.

Etkin Pişmanlık Halinde Ceza İndirimi Ne Kadar Olur

Etkin pişmanlıktan faydalanmak isteyen sanıkların en çok merak ettikleri etkin pişmanlık nedeniyle ne kadar ceza indirimi alacakladır. Yargılamanın çeşitli aşamalarında vermiş oldukları bilgiler veya zararın tanzimi ile etkin pişmanlıktan faydalanacak olan sanıkların ne kadar ceza indirimi alacakları, yapılan yargılama sırasında işlenen suçun niteliği ve vehametine göre belirlenecektir. Suçun niteliğine ve özelliğine göre dava dosyası hakkında karar verecek olan hakimin üst sınırı aşmamak kaydıyla yarı yarıya indirim yapma hakkı vardır, ancak olayın oluş şekli ve özelliğine göre hakim gerekirse 1/3 veya 1/4 oranında da indirim yapabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ceza için kanunda belirlenen üst sınır geçilmeyerek sınırın altında bir indirim uygulanabilir, böyle bir durumda hakim takdir yetkisini kullanarak bunu belirleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dava Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır (Sorgula Davanı Öğren)

Etkin pişmanlık hükümlerinin bütün suçlar için değil kanunda belirtilen farklı suç tipleri açısından farklı şekillerde uygulandığı unutulmamalıdır. Suç türleri yönünden etkin pişmanlık hükümlerinin nasıl uygulanacağı ve etkin pişmanlıktan nasıl yararlanılacağını  yazacağımız diğer makalelerimizde ayrıntılı olarak ele alacağız.

Sitemizdeki En Basit ve Anlaşılabilir Haliyle Etkin Pişmanlık Nedir konulu yazıyı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Cevap Dilekçesi Örneği

Mahkemelerde davalı tarafın davaya konu iddialarla ilgili olarak cevap verme hakkını kullanması; cevap dilekçesi dediğimiz dilekçenin mahkemeye ibraz etmesi suretiyle...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016