Ceza Mahkemesi İstinaf Başvurusu ve Dilekçe Örneği

A+
A-

Ceza davalarında yapılacak olan istinaf başvuru şartları 5271 Sayılı Ceza Mahkemesini Kanununun 272 ile 285. Maddeleri arasında düzenlenmiştir.

Bilindiği üzere yargı sistemimizde yapılan son değişiklikle birlikte artık ilk derece ceza ve hukuk mahkemeleri tarafından verilen istinafa tabii kararların istinaf incelemeleri yetkili bulundukları Bölge Adliye Mahkemeleri tarafından üst mahkeme sıfatıyla yapılacaktır.

Ceza Mahkemelerinde görülen davalarda istinaf kanun yolu başvuruları ile ilgili olarak hangi kararların İstinafa tabi olduğu, hangi kararların istinafa tabi olmadığı konusunda daha önceden yazmış olduğumuz yazımızda gerekli bilgileri vermiştik, bu konuyla ilgili daha önce yazmış olduğumuz İstinaf Nedir ve İstinaf Dilekçe Örnekleri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Ceza İstinaf Başvurusunu Kimler Yapabilir 

İlk derece ceza mahkemesi tarafından verilen kararlara karşı istinaf başvurusunda bulunabilmek için dosyada taraf olan herkes tarafından istinaf başvurusunda bulunabilir. Sanığın kendisi, kanuni temsilcisi (vasisi, anne – baba) avukatı, ayrıca katılma (müdahale) talebinde bulunan mağdur veya suçtan zarar gören kişiler de istinaf başvurusunda bulunabilirler. Ceza istinaf başvuru dilekçeleri Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmek üzere kararı veren ilk derece mahkemesine veya aynı nitelikteki başka bir yerdeki mahkemeye verilebilir. Ceza mahkemelerine ait kararlar için yapılan istinaf başvuruları harca tabi değildir.

Ceza mahkemeleri istinaf başvuru süresi kararın tebliğinden ya da tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren 7 gündür.

Ceza İstinaf Başvurusu Nasıl Yapılır

İlk derece ceza mahkemesi tarafından verilen kararların İstinaf başvurusu,  yasal süresi içerisinde kararı veren mahkemeye bir dilekçe verilmesi veya zabıt katibine bir beyanda bulunulması suretiyle yapılır;  beyan tutanağa geçirilir ve tutanak hakime onaylattırılır. Tutuklu bulunan sanık hakkında 5271 Sayılı CMK nın 263. madde hükümleri saklıdır.

Ceza İstinaf Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır

İlk derece ceza mahkemeleri diye tabir ettiğimiz yerel mahkemelerin verdiği kararların Bölge Adliye Mahkemelerine incelenmek üzere gönderilmesi talebi ile istinaf başvurusunda bulunan taraf dilekçesinde, ceza mahkemenin kararının neden bozulmasını talep ettiğini açıkça belirtmelidir. Ayrıca dilekçede “istinaf talebinde bulunuyorum” ya da, “kararın bozulmasını talep ediyorum” şeklinde istinaf talebi açıkca yazılmalıdır. İstinaf başvurusunda bulunan tarafın, adı soyadı, T.C. Kimlik Numarası, varsa karşı tarafın adı soyadı, yerel mahkemenin adı ve dosya numarası, suç ve kararın tebliğ tarihi dilekçeye yazılmalı,  ayrıca dilekçede deliller ve hukuki dayanaklar da gösterilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vasi Tayini Dilekçe Örneği

Ceza İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

Sitemizde bulunan Ceza İstinaf Başvuru Dilekçesi örnekleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. İleride herhangi bir hak kaybına maruz kalmamak için bir hukuk uzmanından yardım almanız daha faydalı olacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Çocuk Parası Başvuru Sonucu Para Yattığı Sorgulama ile Nasıl Öğrenilir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2015 tarihinden sonra veriş olduğu çocuk parası hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016