Ceza ve Hukuk Davalarında İstinaf Başvuru Süresi Nedir

A+
A-

İstinaf başvuru süresi ceza mahkemeleri ve hukuk mahkemelerinde farklılıklar göstermektedir. Ayrıca bir çok hukuk davalarında da sürelere ilişkin farklılıklar bulunmaktadır. Zamanında istinaf veya temyiz başvurusunun yapılmaması nedeniyle, üst mahkemeye gidilemediğinden hak kayıpları meydana gelmekte buna bağlı olarak da kişisel zararlar kaçınılmaz olmaktadır. İstinafın ne olduğu, kimlerin istinaf başvurusu yapabileceği ve istinaf ile ilgili diğer ayrıntıları içeren İstinaf Nedir konulu makalemizle, daha önce sizlere ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise kısaca ceza ve hukuk davalarında istinaf başvuru süresi ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

İstinaf Nedir

İstinaf, ilk derece mahkemeleri tarafından kesin olarak verilen hükümlerin dışında kalan tüm hükümlere karşı kanun yoluna başvurma işlemidir. Ancak, onbeş yıl ve daha fazla hapis cezasına ilişkin kararlar, Bölge Adliye Mahkemeleri tarafından resen incelenir.

Kimler İstinaf  Başvurusu Yapabilir

İstinaf kanun yolunun açık olması halinde, dosyada taraf olan herkes istinaf  başvurusu yapabilir.  Sanığın kendisi,  avukatı, kanuni temsilcisi (vasisi, anne-babası) ayrıca müdahale talebinde bulunan mağdur ve suçtan zarar gören kişi de istinaf başvurusunda bulunabilir.

İstinaf Başvurusu Nereye Yapılır

İstinaf başvurusu kararı veren mahkemeye veya başka bir yer mahkemesine yapılabilir. İstinaf başvurusu, başvuru yapılan mahkemenin Bölge Adliye Mahkemesi başvuru defterine kaydı yapılır. Ceza mahkemeleri istinaf başvurusundan herhangi bir harç alınmaz ancak Hukuk Mahkemeleri istinaf başvuruları harca tabidir.

İstinaf Başvuru Süreleri

İstinaf başvuru süresi kararın tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren başlar. Genel olarak istinaf başvuru sürelerini maddeler halinde sıralayacak olursak.

  • Ceza Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi yedi (7) gündür.
  • Hukuk Mahkemelerinde (genel olarak) istinaf başvuru süresi iki haftadır.
  • İcra Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi on (10) gündür.
  • İş Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi sekiz (8) gündür.
  • İdare ve Vergi Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi 30 gündür.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tedbir Kararı Dilekçe Örneği : Tebir Kararı Ne Demek Ne Anlama Geliyor

NOT :Başvuru süresi konusunda özel hükümler varsa bunlar dikkate alınır !

İstinaf Başvuru Dilekçesi ve Dilekçe Örnekleri

İstinaf başvuru dilekçesi ve dilekçe örnekleri ile ilgili daha önce sitemizde yazmış olduğumuz bir çok yazımız bulunmaktadır. İstinaf ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızı okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Sitemizde örnek olarak hazırladığımız Ceza ve Hukuk Mahkemelerine ait istinaf dilekçe örnekleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. İstinaf Başvurusu dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Ceza ve Davanın Düşürülmesi

Bu yazımızda sizlere; yine hukukun içerisinde bulunan uygulamalardan birisi olan ceza ve davanın düşürülmesi konusunda kısa ve kolay anlaşılabilir şekilde bilgilendirmeye...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016