Cimer Nedir

A+
A-

Cimer nedir önce hemen kısaca sizlere tanıtalım.  Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ‘nin kısaltılmış hali olan CİMER, vatandaşla Cumhurbaşkanlığı arasında iletişimi sağlamak amacıyla kurulmuş olan bir birim olup, Cumhurbaşkanlığı nezdinde faaliyet göstermektedir. BİMER ( Başbakanlık İletişim Merkezi ) gibi faaliyet göstererek vatandaşların daha hızlı ve etkin bir şekilde kamu haklarından faydalanmasını sağlamak, sorunlarını çözmek, şikâyet ve taleplerini değerlendirmek amaçlanmaktadır.

E devlet üzerinden “CUMHURBAŞKANLIĞINA YAZIN” uygulaması kullanılarak veya Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinden vatandaşların ihbar, şikâyet, görüş ve talepleri ile bilgi edinme haklarına ilişkin olarak yapacakları müracaatlarına hızlı ve etkin bir şekilde cevap verilmesi, bu işlemlerin kamu nezdinde denetiminin ve takibinin sağlanması amaçlanmaktadır. Cimer nedir anladıktan sonra şimdi de Cimer e nasıl başvuru yapılır bir bakalım.

cimere başvuru

Cimer

Cimer e Nasıl Başvuru Yapılır

CİMER’e şimdilik e devlet üzerinden “Cumhurbaşkanlığına Yazın” uygulamasını kullanarak veya Cumhurbaşkanlığı resmin internet sitesinden herhangi bir üyelik işlemi yapmadan başvuru yapabilirsiniz.  Ancak bunun için bir elektronik posta adresinizin olması ve elektronik posta adresinize gelecek link tıklanarak başvurunuzun tamamlanması gerekmektedir.  Yapmış olduğunuz başvurular Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi tarafından incelenir ve ilgili kurumlara gereği yapılmak üzere iletilir, yapılan işlem neticesinde ise 30 gün içerisinde başvurunuza yanıt verilmektedir.

CİMER e Kimler Başvurabilir ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları şimdilik e devlet uygulamasını kullanarak veya Cumhurbaşkanlığı resmi internet sayfasından CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) başvurabilirler. İleride BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) gibi başvuru koşullarının genişletileceği düşünülmektedir.

Cimere başvuru

Cimere kimler başvuru yapabilir

CİMER ‘e Yapılacak Olan Müracaatların Kapsamı

CİMER Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi vatandaşların sorunlarını, şikayet ve taleplerini içeren başvuruların yapıldığı bir sistemdir, E devlet sistemi kullanılarak alınan bu başvurular ile devlet ve vatandaş arasındaki iletişim kanallarını açık tutarak müracaatların her zaman her yerden yapılmasını mümkün kılınmaktadır. Yapılan başvurular Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi tarafından en kısa sürede ilgili kamu kurumlarına iletilmekte ve 30 gün içerisinde başvurulara yanıt verilmektedir. E Devlet portalı için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş sırasında sizden TC kimlik numaranız ve şifreniz istenecektir. E Devlet şifresi yoksa almak için nüfus cüzdanınızla birlikte herhangi bir PTT şubesine müracaat etmeniz gerekecektir. 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

cimere müracaat

Cimere nasıl müracaat edilir

CİMER ‘e Haksız Olarak Yapılmış Şikayetler İçin Ne Yapılmalı

Bütün vatandaşların şikâyet ve başvuru hakkı bulunmaktadır ancak yapılan şikâyetlerin mesnetsiz ve iftira olduğunun anlaşılması halinde yasal sorumluluk doğmaktadır.  TCK nın 267.maddesinde cezai müeyyide uygulanacağına ilişkin hükümler yer almaktadır.  Yapılan şikâyet nedeniyle herhangi bir mağduriyet yaşanacak olursa bunun neticesi olarak Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet ve başvuruda bulunulabilir.

Cimer nedir kısaca sizlere tanıtmaya çalıştık. Bimer Nedir adlı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Boşanmada Nafaka Nedir Nasıl Alınır

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. İsimsiz dedi ki:

  Değerli okurumuz güvenlik gereği mesajınız düzenlenerek yayınlanmıştır.

  1. Admin dedi ki:

   Değerli okurumuz; konu ile ilgili lütfen size en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına giderek, bildiğiniz hususları bir dilekçe ile bildirip suç duyurusunda bulununuz. Bunun yanı sıra E Devlet portalına giriş yaparak; CİMER ‘e de yazabilirsiniz. Başvurularınız muhakkak dikkate alınacak, gerekli araştırmalar ilgili merciilerce yapılacaktır. Nasıl dilekçe yazacağınızı bilmiyorsanız; buraya tıklayarak Şikayet dilekçesi örneğimizi bulabilirsiniz.

  2. Muhammed yılmaz dedi ki:

   Sayın cumhurbaşkanim ben iş bulmuyorum nasıl yardımcı olabiliriz

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammed bey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için başvurunuzu CİMER üzerinden yapmanız gerekmekte, CİMER başvurusunun nasıl yapılacağı ile ilgili ayrıntılı bilgiye sitemizde yazmış olduğumuz makalelerimizden ulaşabilirsiniz. CİMER başvurusunun e-devlet üzerinden yapılması gerekmektedir.

 2. aziz öztürk dedi ki:

  ‘SAYIN CUMHUR BAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN RABBİMİZ İMAN KUVVETİ SAĞLIK AFİYET VERSİN TÜM GÜREŞÇİLER YANINDAYIZ SAKARYADA MERKEZE YAKIN YERDE GÜREŞ ALANI YOK BU KONUDA TÜM GÜREŞÇİLERE DESTEK OLUNMASINI SAYGILARIMLA ARZ EDERİM

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aziz bey, sayın Cumhurbaşkanımız her zaman Türk sporcusunun yanında olmuş ve gerekli desteği vermiştir, taleplerinizi Cumhurbaşkanlığı resmi iletişim adresi olan CİMER’e yapmanız halinde Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi yetkilileri tarafından tarafınıza olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapılacaktır, iyi günler dileriz.

 3. Melek dedi ki:

  Selam un aleyküm cumhurbaşkanım adım melek keçiören incirlide oturuyorum 2 çocuğun var ellerinizden operler eşim asgari ücretle çalışıyor gecinemiyorum çocuklarımı okutmam için iş istiyorum tuvalet temizlerim acele işe ihtiyacım var saygıyla ellerinizden öperim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Melek hanım, Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Nasıl Ulaşabilirim konulu makalemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz, makalemizde belirttiğimiz yolları deneyerek Cumhurbaşkanına ulaşabilirsiniz.

 4. kamer sahan dedi ki:

  cumhurbaskanim gözümüzün yasini durdurun.Anam aglamasin artik babam yok.biricik kardesimiz hapiste .Af vermeseniz bile ne olur Allah rizasi icin ceza indirimi.bayramimiz olsun Kurban olayim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kamer bey, Cumhurbaşkanlığına ulaşabilmek için CİMER aacılığı ile taleplerinizi iletebilirsiniz sitemizden bu konuda yazılan makalelerde bilgi edinebilirsiniz.

 5. Cemal menteşe dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanım önce saygılarımla selamlıyorum eşim on yıldan beri ms emes hastası yüzde 76 raporu var olum 17 yaşında bize her sıkı sorunları yaşatıyor aile içinde şiddet tehdit ediyor bana kimse karışamaz gece sabaha kadar geziyor ne yapıyorsun diye soruyorum size ne diye cevap veriyor istediğim mi yaparım bizde baş edemez durumdayım eşimin ve benim psikolojik olarak sıkıntımız var sürekli bize sıkıntı yaşatıyor ne yapayım bilemiyorum ne olur bize yardımcı olun lütfen saygılarımla arz ederim


Önceki yazıyı okuyun:
Çiftlikbank Dolandırıcılığı Şikayet Dilekçesi Örneği (Savcılık İçin)

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan Çiftlik Bank, yaşanılan tartışmaların ve sürecin sonunda arkasında birçok mağdur bıraktı. Aslında...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016