CİMER Şikayet Dilekçe Örneği : Başvuru Süreci ve Önemli Noktalar

A+
A-

Her Türk vatandaşının Anayasal hakkı olan dilekçe ve başvuru hakkının daha etkin kullanılması amacıyla Cumhurbaşkanlığı bünyesinde CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) kurulmuştur.

cimer şikayet dilekçesi

CİMER Şikayet Dilekçe Örneği : Başvuru Süreci ve Önemli Noktalar

Birçok vatandaşımız, kurum ve kuruluşlara yapmış oldukları şikayetlerin sonuçsuz kalması nedeniyle, son çare olarak Cumhurbaşkanına şikayet dilekçesi yazmak istemekte ancak bunun nasıl olacağı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için bu isteklerini yerine getirememektedirler. Bu yazımızla CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) hakkında genel konulara değinerek bilgi verdikten sonra, CİMER şikayet dilekçesi nasıl yazılır. Cumhurbaşkanına şikayet dilekçesi yazmak için takip edilmesi gereken yolların ne olduğu konusuna değineceğiz.

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) Nedir

CİMER, vatandaşlarla Cumhurbaşkanlığı arasında iletişimi sağlamak amacıyla Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulmuş olan birime verilen addır. CİMER, Cumhurbaşkanlığı nezdinde faaliyet göstermektedir.

CİMER’in Amacı Nedir

CİMER ile vatandaşların daha hızlı ve etkin şekilde sorunlarını çözmek, şikayet ve taleplerini değerlendirmek ve kamu haklarından faydalanmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

CİMER’e Başvuru Nasıl Yapılır

CİMER’e e-devlet üzerinden “CUMHURBAŞKANLIĞINA YAZIN” uygulaması veya Cumhurbaşkanlığı resmin internet sitesi kullanılarak herhangi bir üyelik işlemi yapmadan başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak işleminizin gerçekleştirebilmek için bir e-posta (mail) adresinizin alması gerekmektedir. Başvuru işlemi sonrasında e-posta adresinize gelecek olan link tıklanarak işlemi sonuçlandırabilirsiniz.

Vatandaşların yapmış olduğu başvurular Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinde bulunan yetkililer tarafından incelenerek ilgili kurumlara gereği yapılmak üzere iletilmektedir. Yapılan başvurulara en geç 30 gün içerisinde yanı verilmektedir.

CİMER’e Kimler Başvurabilir

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes e-devlet uygulaması kullanarak CİMER’e başvuru yapabilir. Şu anda BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) kadar aktif olarak kullanılmasa da, ileride başvuru koşulları BİMER gibi genişletilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Kazası Maddi Manevi Tazminat Davası Dilekçe Örneği

CİMER’e Hangi Konularda Müracaat Edilebilir

Vatandaşlar CİMER’e kamu kurum veya kuruluşları ile yaşamış oldukları bütün problemlerinden dolayı başvuruda bulunabilirler. Amaç, vatandaşların sorunlarının hızlı ve etkin bir şekilde çözüme kavuşturulmasıdır. E-devlet sistemi kullanılarak, vatandaşların her yerden kolayca müracaatta bulunmasına olanak sağlanmıştır.

CİMER’e Yapılan Başvurular Ne Zaman Sonuçlanır

CİMER’e yapılan başvurular Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezinde görevli yetkililer tarafından incelenerek ilgili kurum veya kuruluşlara gereği yapılmak üzere iletilmektedir. CİMER başvurularına 30 gün içerisinde yanıt verilmektedir.

CİMER’e Yapılan Haksız Şikayet ve Başvurularda Ne Yapılmaktadır

CİMER’e bütün vatandaşların şikayet ve talepte bulunma hakkı vardır. Ancak yapılacak olan şikayetlerin mesnetsiz ve iftira niteliğinde olduğunun anlaşılması halinde şikayette bulunan kişiler hakkında TCK. nın 267. Maddesindeki hükümler uygulanacaktır. Yapılan haksız, iftira niteliğindeki şikayet nedeniyle bir mağduriyet yaşanmış olması halinde, Cumhuriyet Savcılığınca ilgililer hakkında işlem yapılacaktır.

CİMER Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

CİMER’e yazılacak olan şikayet ve talep dilekçelerinde, öncelikli olarak gereksiz detaylara girmeden istenilen talep veya şikayet açık ve net bir şekilde yazılmalıdır. CİMER şikayet ve talep dilekçesinin anlaşılır olması, talep veya şikayetin daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

CİMER şikayet ve talep dilekçelerinde en sık karşılaşılan sorunların başında yazılan dilekçelerde bir talebin veya şikayetin olmamasıdır.  İkinci olarak da yazılan şikayet veya talep dilekçelerinin imla kurallarına dikkat edilmeden okunaksız ve özensiz olarak yazılmasıdır. CİMER şikayet veya talep dilekçesi yazmadan önce, sitemizde bulunan farklı dilekçe örneklerinden faydalanarak dilekçenin nasıl yazılacağını konusunda fikir edinebilirsiniz

Cumhurbaşkanlığına e-devlet yoluyla yapılacak olan başvuruların yanı sıra,  posta, faks veya elden de başvuru yapılabilmektedir.

Posta veya faks ile CİMER’e yapılacak olan başvurularınızda  aşağıdaki iletişim adresini kullanabilirsiniz.

Başvuru Adresi : Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06550 Beştepe – ANKARA
Faks : 0 312 525 58 31

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İhtiyati Haciz Kararına İtiraz Dilekçe Örneği

CİMER Dilekçe Örneği

cimere başvuru dilekçesi

CİMER Başvuru ve Şikayet Dilekçe Örneği

CİMER Başvuru ve Şikayet Dilekçe Örneği PDF indirmek için;

cimer sikayet dilekce ornegi

Sitemiz üzerinden Cumhurbaşkanlığına 5 Adım Mektup Nasıl Yazılır ile ilgili yazıyı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 143 YORUM
 1. Hanife murtazaoglu dedi ki:

  Sayin cumhurbakaniz babam mitat balikci koah hastasidir kisisel ihtiyaclarini baskasinin yardimi olmadan karsilayamamaktadir yurume zorlugu cekiyor kendisi kendisine akulu araba istiyoruz bize yardimci olabilirmisiniz devamli evde havasiz kaliyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hanife hanım,
   Cumhurbaşkanına nasıl ulaşılacağı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için makalemizde belirttiğimiz yolları takip edebilir, şikayet ve taleplerinizi iletebilirsiniz

 2. Yasar5 dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar Ikı gündür sular Akmıyor kimse ilgilenmiyor saskide ilgilenmiyor ana boru patlak diyorlar mahalle muhtarın abi zor mu Patlak boruyu yapmak

 3. Demet Çavusgil dedi ki:

  Sayın Cumhurbaşkanım
  Çanakkale Kirazlı da yapılmakta olan Altın Madeni İşletme inşaatının biran evvel durdurulması konusunda yardım ve ilginizi bekliyorum.Çanakkale halkının tek kullanma suyu Atikhisar barajı havzasında yer alan tesis gelecek nesillerimiz ve bugün için çok önemli zararlar taşımaktadır

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Demet hanım,
   Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için şikayet ve taleplerinizi makalemizde belirttiğimiz şekilde CİMER aracılığıyla e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

 4. ahmet ozer dedi ki:

  benım pasaportum uzerınde yurt dısı yasagı var nasılş kaldıra bılırı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   Öncelikle pasaport üzerindeki yurtdışı yasağının neden kaynaklı olduğunu tespit ederek hareket etmelisiniz, pasaport başvurusu yaptığınızda bu durumu size açıklamış olmalılar.

 5. Talip GÜLER dedi ki:

  Sayın yetkililer,

  Kırıkkale -Keskin – Köprüköy’ünde uzun süredir su kesintileri olmaktadır. Muhtarlık makamı bu duruma çözüm getiremediği gibi şikayetlere kayıtsız kalmaktadır. Ana su deposu, abone dağıtım saat odaları ve dağıtımı tekniğine uygun yapılmamıştır. Bu sık sık arızalara neden olmaktadır, köy susuz kalmıştır. Bu yüzden tesisatta kumlama oluşmakta ve cihazlara zarar vermektedir.
  Siz yetkililerden köyümüzdeki su sorununu giderilmesini konusunu arz ve talep ederim. 02 .08.2019

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Talip bey,
   Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için şikayet ve taleplerinizi makalemizde belirttiğimiz şekilde e-devlet üzerinden CİMER aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

 6. Cemal menteşe dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanım önce saygılarımla selamlıyorum eşim on yıldan beri ms emes hastası yüzde 76. Raporlu 2 çocum var 1 kız 1 erkek erkek olan çok sorunlu baş edemiyorum aile içinde her sorunları bize yaşatıyor baş edemez durumdayım eşimin ve benim psikolojik olarak sıkıntımız var sürekli bize sıkıntı yaşatıyor bir çare olarak yardımcı olursanız sevinirim saygılar sunuyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Cemal bey,
   Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için şikayet ve taleplerinizi makalemizde belirttiğimiz şekilde e-devlet üzerinden CİMER aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

 7. MUSTAFA ÖZDIL dedi ki:

  SAYIN CUMHURBASKANIM

  YURTDISINDA YASAMAKTAYIM BU SENE UC HAFTALIGINA IZINE GELMEK NASIP OLDU.
  YASLI VE DIALIZ HASTASI OLAN BABAMA YASLI ANNEME VE %70 ÖZURLU KARDESIME
  HIZMET ETMEK NASIP OLDU:

  SAYIN CUMHURBASKANIM

  kARDESIM GENCLIK SPOR BAKANLIGI KREDI YURTLAR KURUMU SICIL NO 336494
  OLUP KARAMANDA HIZMET VERMEKTEDIR:
  KARDESIM ANNEME BABAMA VE KARDESIME HASTANE ISLERINDE VE DIGER BAKIM KONUSUNDA YARDIMCI OLMAK ICIN TAYININI KAYSERI ILINE ISTEMISTIR

  DILEKCE NO EVRAK NUMARASI 881001

  SAYIN CUMHURBASKANIM

  BU KONU HAKKINDA YARDIMLARINIZI TALEP EDIYORUM

  SAYGILARIMLA

  MUSTAFA ÖZDIL

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mustafa bey,
   Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için şikayet ve taleplerinizi makalemizde belirttiğimiz şekilde e-devlet üzerinden CİMER aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz, şikayet ve talepleriniz Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yetkilileri tarafından ilgili birimlere aktarılmaktadır.

  2. Fatma damir dedi ki:

   Sayın cumhurbaşkanım ben 6 çocuk annesiyim çocuklarım hepsi okula gitiler 5 tanesi liseye giti en küçüğü. Buyıl ilkokula başlayacak kirada oturim eşim madde bağımlısı çocuklarım çok diye kimse beni eve almi ev sahibim beni evden çıkarti köyde bir evim var daha inşaat üstü kapalı bana kapı pencere su elektiri verin yeter bben sıvağsız oturum. Çocuklarım sıkıntıda hepsi elimde heter olacaklar kimi dağa gider kimi uyuşturucuya gider yalvarırım bu evi bana yardım edin çocuklarımı alim köye gidecem. Ben 3 kere cimere baş vurdum evimi tesbit etmeden ret geli çocuklarımla beni tehtid ediler çocukları alıp. Köye gidecem. Sizden ricam bizi bu bataktan kurtarın 6 çocukla meydanda kalmışım baş vurmadığım kapı yok hiç kimse oralı olmi cumhurbaşkanım. Mekanına arz ederim saygılarımla

  3. Fatma damir dedi ki:

   Benim ailem sahip çukmi bana deyiler çocukları bırak gel benim victanım el vermez 6 çocuku. Madde kulanan adam7n eline bırakim çocuklarımı dersleri hepsi çok güzel buyük kızım sürekli taktir getiri ben ogün güven polis karakola gitim eşim madde bağımlısı. Ben ve çocuklara zarar verrcek bize sahip çıkın beni birden bire azarladılar sende git kocana sahip çık kocan içmesin bende dedim seni. Emniyete şikayet ederim bana deyi git cumhurbaşkanını çağır valiyi çağır kaymakamı çağır gelsinler onlarıda senin gibi ders verim nereye gidim bir karakolda bana böyle söyledilerse nereye gitm beni ve çocuklarımı bizi karakolda kovdu 18 yaşında kızıma söylemediği laf bırakmadı tek sucumuz sokakta kalmışık kcan güvencemiz yok karakola sığınmışık

  4. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatma hanım,
   Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için makalemizde belirttiğimiz şekilde e-devlet üzerinden CİMER aracılığıyla şikayet ve taleplerinizi iletebilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi yetkililerine taleplerinizi ilgili birimlere aktarılmaktadır.

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatma hanım,
   Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için makalemizde belirttiğimiz şekilde e-devlet üzerinden CİMER aracılığıyla şikayet ve taleplerinizi iletebilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi yetkililerine taleplerinizi ilgili birimlere aktarılmaktadır.

  6. Raşit göçer 05413607730 dedi ki:

   Sayın cumhurbaşkanım ben Konya’da lokanta işletmeciliği yapmaktayım ama son zamanlarda işlerim düştü kapatamıyorumda borçlarım çok lokantama haciz geldi elektiriğimi yatıramadım kesildi bana yardım elinizi uzatın çok zor durumdayım 2 çocuk babasıyım evimi geçindiremiyorum bana yardımcı olun son umidim sizsiniz

 8. Gülşen dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanım doğuda başlık bağdurluğunun giderilmesi icin size yazıyorum efendim gençler başlıktan dolayı evlenemiyorler başlığamı çalışacaklar yoksa evlilik masrafınamı çaresiz kalıyorlar günümüzde 30 altının ne kadar para ettiğini bu enflasyonda hepimiz biliyoruz ne olur başlık parasını kaldırın alanda ceza verilsın bir el atın yaparsa siz yaparsınız bu sorunu da halledeceğinizi biliyorum sayın cumhurbaşkanım iyi akşamlar sizi çok seviyorum ve ellerinizden öpiyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gülşen hanım,
   Cumhurbaşkanına e-devlet üzerinden CİMER aracılığıyla ulaşabilirsiniz, bu konuda neler yapılması gerektiği ile ilgili makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 9. Adil öcal dedi ki:

  Size yalvariyorum sesimi duyun artik fetocu köpeklere beni uzman çavuş yapmadila 4 kez bas vurdum askerligimi hakkari yuksek ovada yaptim catisma gordum 4taktir bir ustun basari belgem var daha onemlidi ben buvatan icin canimi vermeye hazirim ne olun siz duyun sesimi ne olurr saygilarimla ne mutlu Türküm Diyene…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Adil bey,
   Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için makalemizde belirttiğimiz şekilde e-devlet üzerinden CİMER aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 10. ugur dedi ki:

  merhaba konsolosluk evnenirken benden izin almadin diye evliliği onaylamıyor tr de evliyiz konsolosluk. buna izin vermiyor ilk benden izin alacaksın ben onay verirsem evlenirsin dedi. bunun için napabilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Uğur bey,
   CİMER aracılığıyla yapacağınız başvuruları e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca belirtmiş olduğunuz işlemler ile ilgili bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim.

 11. Perihan atkın dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanım saygı ve sevgilerimi sunarım gaziantep de yaşıyoruz esim şu an ceza evinde aile içi şiddet den yatıyor ben eşimi affettim ama kamu davası olduğundan cezasını yetiyor kanser hastasıyım 3tane çocuğum var eşimden başka kimsemiz yok sizde affedin ne olur denetimli serbestlik yada ceza indirimi olursa yuvamiz kurtulacak ne olur sizde affedin yardiminizi bekliyorum saygılarımla iyi akşamlar.

 12. Raşit göçer 05413607730 dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanım ben Konya’da lokanta işletmeciliği yapmaktayım ama son zamanlarda işlerim düştü kapatamıyorumda borçlarım çok lokantama haciz geldi elektiriğimi yatıramadım kesildi bana yardım elinizi uzatın çok zor durumdayım 2 çocuk babasıyım evimi geçindiremiyorum bana yardımcı olun son umidim sizsiniz


Önceki yazıyı okuyun:
Cimer Nedir

Cimer nedir önce hemen kısaca sizlere tanıtalım.  Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi 'nin kısaltılmış hali olan CİMER, vatandaşla Cumhurbaşkanlığı arasında iletişimi sağlamak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016