Cinsel Taciz Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği TCK 105 Madde

A+
A-

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 105.maddesinde cinsel taciz suçu ile ilgili gerekli düzenleme yapılmıştır. Cinsel taciz suçunun ne olduğu, unsurları ve diğer ayrıntıları ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz Cinsel Taciz Suçu Nedir konulu yazımızla bilgi vermeye çalışmıştık, bu yazımızda ise Cinsel Taciz suçu ile ilgili genel olarak bilgi verdikten sonra cinsel taciz suçu şikayet dilekçesi örneğini paylaşarak istifadenize sunacağız.

cinsel taciz suçu dilekçesi

Cinsel Taciz Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği TCK 105 Madde

Cinsel Taciz Suçu Nedir

Cinsel taciz suçu, bir kimsenin cinsel amaçlı olarak taciz edilmesi ile oluşur. Cinsel taciz, kişinin vücut dokunulmazlığını ihlal etmeden, şehvet duyguları içerisinde sözlü ve yazılı veya eylem şeklinde gerçekleştirilen cinsel davranışlarda bulunarak tacizde bulunulması olarak ifade edilebilir. Cinsel taciz suçunun faili erkek veya kadın olabilir, ayrıca cinsel taciz suçu, karşı cinse karşı işlenebileceği gibi hemcinsine karşı da işlenebilir.

Cinsel Taciz Suçu Nasıl Oluşur

Cinsel taciz suçunun oluşabilmesi için öncelikle eylemin vücuda temas (dokunma) olmadan işlenmiş olması gerekmektedir. Vücuda temas halinde işlenen cinsel suçlarda suçun niteliği değişerek cinsel saldırı suçu oluşmaktadır. Cinsel taciz suçuna örnek olarak “cinsel içerikli yazı yazmak, laf atmak, ıslık çalmak, cinsel ilişki teklifinde bulunmak veya cinsel organını göstermek vb.” gösterilebilir.

Cinsel Taciz Suçu Şikayete Bağlı mıdır

Cinsel taciz suçunun mağduru soruşturma veya kovuşturma aşamasında şikayetten vazgeçebilir. Cinsel Taciz suçunda mağdurun rızası hukuka aykırılığı ortadan kaldırır. Şikayetten vazgeçilmesi için mağdurun ergin olması veya on beş yaşını doldurmuş olup kendisine karşı gerçekleştirilen cinsel taciz şeklindeki cinsel davranışların hukuksal anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmiş çocukların rıza ehliyetleri bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğum Tarihi Değiştirme ve Düzeltme Davası Dilekçesi

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununda Cinsel Taciz Suçu

Cinsel taciz suçu 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 105.maddesinde aşağıdaki şekilde ele alınmıştır. Buna göre;

Madde 105-

(1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına fiilin çocuğa karşı işlenmesi hâlinde altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Suçun;

a) Kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin ya da aile içi ilişkinin sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle,

b) Vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, koruyucu aile veya sağlık hizmeti veren ya da koruma, bakım veya gözetim yükümlülüğü bulunan kişiler tarafından,

c) Aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle,

d) Posta veya elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle,

e) Teşhir suretiyle, işlenmesi hâlinde yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur; işi bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalmış ise verilecek ceza bir yıldan az olamaz.

Cinsel Taciz Suçu Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

Cinsel tacize maruz kalan mağdur şikayet dilekçesi yazarak kolluğa (polis ve jandarma) veya savcılığa başvurarak şikayette bulunabilir. Cinsel taciz suçu şikayet dilekçesi yazılırken, şikayetçinin adı ve soyadı, T.C. Kimlik numarası, adresi yazmalı ayrıca cinsel tacizde bulunan failin biliniyorsa kimlik ve adres bilgilerine de dilekçede belirtilmelidir. Cinsel taciz şikayet dilekçesinde gereksiz konulara değinilmeden olayın ayrıntıları açık ve net şekilde anlatılmalıdır.

Cinsel Taciz Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış olan cinsel taciz suçu şikayet dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Sitemizdeki örnek dilekçelerin ve cinsel taciz suçu şikayet dilekçesi örneğinin hukuki yardım amacıyla değil bilgilendirme amacıyla paylaşıldığı unutulmamalı, dilekçe yazmadan önce bir hukuk uzmanından veya bir avukata danışılması faydalı olacaktır. cinsel taciz suçu şikayet dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Başvuru Dilekçesi Örneği (Resimli)

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız

cinsel taciz suç dilekçe örneği

Cinsel Taciz Sucu sikayet Dilekcesi

Dilekçe örneğini PDF formatında indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Cinsel Taciz Sucu sikayet DilekcesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Cinsiyet Değiştirme Nasıl Olur Dava Dilekçesi

Cinsiyet Değiştirme Davası Günümüzde bir çok Avrupa ülkesinde cinsiyet değişikli bireylerin tercih hakkı olarak kabul edilmiş ve buna ilişkin düzenlemeler...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016