ÇKS Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıt Olmak İçin Belgeler ve Detaylı Rehber

A+
A-

Çiftçilere özel olarak geliştirilen “Çiftçi Kayıt Sistemi” olan ÇKS’ye kayıt olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken detaylar.

Çiftçilerin bütün özlük bilgilerinin yer aldığı bu sistem üzerine kayıt olarak sizlerde sistemin bir parçası haline gelmiş olacaksınız. Özellikle son zamanlarda oldukça popüler olan sistemin sizlere sağladığı yararları ve kayıt olma aşamasında dikkat etmeniz gerekenleri buradan açıklamak istiyoruz.

çiftçi kayıt sistemine kayıt

ciftci kayit sistemine nasil ve nereden kayit olunur

Bakanlığın sunduğu çiftçi kayıt sistemine kayıt olarak öncelikle tarım desteklerden faydalanma şansınız bulunacaktır. Özellikle 2018 yılı içerisinde açıklanan bu hibe kredi türlerinden ve tarımcılık alanında verilecek olan destekleri bu program üzerinden öğrenme şansınız bulunmaktadır.

ÇKS Çiftçi Kayıt Sistemine nasıl üye olunur?

2018 yılının Haziran ayına kadar bu sisteme kayıt olma fırsatınız bulunmaktadır. 30 Haziran’da sona erecek olan ÇKS başvurunuzu sizlerde kısa süre içerisinde yaparak bu destek türlerinden veya hibe kredilerden alabilirsiniz.

 • 3 farklı kayıt sisteminin bulunduğu ÇKS üzerinden size en uygun olanı yapabilirsiniz.
 • Arazi sahipleri
 • Arazi kiralayanlar ve
 • Arazisi birinci derece yakınında bulunanlar ÇKS üzerinden kayıt yapabilirler.

ÇSK’ye ilk defa başvuru yapacak olanların öncelikle yapması gereken işlemler arasında evrakları eksiksiz ve tam bir şekilde doldurması gerekmektedir. Elinizde bulunan ve size ait olan arazilerin tapuları ile birlikte Tapu Müdürlüğüne gitmeniz ve burada yer alan belgeleri almanız gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken bir noktada Tapu Müdürlüğü’nden aldığınız bu evraklar üzerine aslına uygundur kaşesi bastırılarak ilgili kurum amiri tarafından imzalanmasıdır.  Bu işlemden sonra “ C formu “ olarak geçen formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Özellikle bu form üzerinde yer alan bilgileri eksiksiz doldurmak alacağınız destek açısından son derece önemlidir. 2017 yılında veya 2018 yılı içerisinde neler yetiştirmek istediğinizi bu formda uygun bir şekilde belirtmeniz gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  icra Takibi Nedir Nasıl İtiraz Edilir

ÇKS sistemine önceki yıllarda başvuru yapmış olan çiftçilerin her yıl ÇKS kayıt sisteminden bilgilerini güncellemesi gerekmektedir. Güncelleme işlemi internet sitesi üzerinden yapılabildiği gibi  Tarım İl Müdürlüklerinden veya ilçenizde bulunan Tarım İlçe Müdürlüklerinden güncelleme yapmanız gerekmektedir.

Uzun bir zaman önce başvuru yapmış olduğunuz ÇKS’ya uzun bir zamandır işlem yapmadıysanız tekrardan başvuru yapmak için yeniden başvuru formlarını doldurmanız gerekecektir. Uzun zamandan kastımız burada 1 yıl ve 1 yıldan fazladır bu sistem üzerinden herhangi bir güncelleme yapmayanlar için geçerlidir.

çiftçi kayıt sistemi kayıt belgeleri

cks ciftci kayit sistemine kayit olmak icin belgeler ve detayli rehber

ÇKS sistemine başvuru yaparken sizden istenecek olan belgeler

 • Öncelikle burada çiftçilere özel olarak verilen kayıt formunu doldurmalıdır.
 • Boş C formu olarak geçen bu formu da doldurarak ÇKS üzerinde yapacağınız detayları açık bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Özellikle bu forum üzerinde yer alan bilgilerin eksiksiz olduğuna dikkat ediniz. Bu forumda yer alan bilgilerin yetiştirdiğiniz ürünler ile alakalı olduğunu bir kez daha belirtelim.
 • Arazinizin kira olması durumunda kira kontratı formunun da eksiksiz olarak doldurulması gerekecektir. Doldurulacak olan bu forum da ÇKS’da gerekli olan forumlar arasında yer almaktadır.
çiftçi kayıt sistemine kayıt olma

cks sistemine nasil kayit olabilirim

 • Muvafakat 1 ve Muvafakat 2 forumları da ÇKS sistemine kayıt olacağınız sırada sizlerden istenecek olan belgeler arasında yer almaktadır.
 • Son olarak ise B formu olarak geçen formu doldurmanız gerekmektedir.
 • B formunda yer alan bilgilerin, tarımsal alanda yetiştirilen ürünler bilgisini içerdiğini, Hayvan varlığı ile ilgili olan bilgileri içerdiğini, kümes hayvancılığı ile ilgili işlemler yapanları içerdiği belirtmek istiyoruz.
 • Bu form içerisinde yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak sizlerde ÇKS üzerinden ayıt yenileme işlemini yapabilirsiniz.

Çiftçilere özel devlet destekleri hakkında ve yine Genç Çiftçi Hibe Kredisi ile ilgili sitemizden bilgi alabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Cinsel Taciz Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği TCK 105 Madde

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 105.maddesinde cinsel taciz suçu ile ilgili gerekli düzenleme yapılmıştır. Cinsel taciz suçunun ne olduğu, unsurları...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016