Çocuk Parası Başvuru Sonucu Para Yattığı Sorgulama ile Nasıl Öğrenilir

A+
A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2015 tarihinden sonra veriş olduğu çocuk parası hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 15 Mayıs tarihinden itibaren alınan çocuk parasını nasıl alacaksınız, yattığını nasıl öğreneceksiniz? Bu konuda merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını buradan bulabilirsiniz.

çocuk parası başvurusu

cocuk parasi basvurusu sonrasi para ne zaman yatar nasil ogrenilir

Sosyal yardım fonu tarafından karşılanan çocuk parasının birinci çocuk için 300 TL, ikinci doğan çocuk için 400 TL, üçüncü doğan çocuk içinse 600 TL olduğunu belirtmek istiyoruz. Verilen bu paradan almak için yapmanız gereken çocuk parası yardım fonuna başvuruda bulunmak olacaktır. Başvuruda bulunmak için yapmanız gerekenleri sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Çocuk parası başvurusu nereye yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın vermiş olduğu bu çocuk parasından yararlanmak için başvuru yapacağınız yerin Bakanlığa bağlı olan müdürlükler olduğunu belirtmek istiyoruz. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen her çocuk için geçerli olan bu yardımdan sağ olarak doğmak ve Türk vatandaşı olmak kaydıyla faydalanabilir.  Herhangi bir vergi kesintisi bulunmayan bu parayı almak için bakanlığa bağlı müdürlüklere başvuruda bulunulması yeterlidir.

Ancak başvuru yapmanın bir diğer yolu da post ve kargo yolu ile birlikte evraklarınızı göndermektir. İnternet üzerinden çocuk parası formunu alabilir ve almış olduğunuz bu formu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra evraklarınızı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na göndererek başvurunuzu kısa yolda da yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Başvuru Sonucu

Bakanlığa bağlı olan müdürlüklere yapmış olduğunuz başvurunun sonucu nasıl öğreneceğiniz konusunda merak ettiğiniz detayları buradan açıklamak istiyoruz. Öncelikle başvurunuzun olumlu veya olumsuz sonuçlandığını öğrenmek için;

  • E-devlet üzerinden
  • PTT’den
  • İnternet üzerinden
  • SGK üzerinden öğrenme şansınız bulunmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Belediye Dilekçe Örnekleri M Z

SGK’nın vatandaşlara özel olarak oluşturduğu destek hattını mesai saatleri içerisinde arayarak başvurunuzun olumlu veya olumsuz olduğunu öğrenmek fırsatın yakalamış olacaksınız. ALO 170 üzerinde de ücretsiz bir şekilde başvurunuzun sonucu öğrenebilirsiniz.

Para Yattığı Nasıl Öğrenilir?

Çocuk parasını almak için yaptığınız başvurunun olumlu sonuçlanmasından 15 veya 45 gün içerisinde çocuk parasının yattığını biliyoruz. Ancak bu durumun genel olarak değişkenlik gösterdiğini ve bu yüzden sizlere net bir gün vermenin yanlış olduğunu bir kez daha belirtmek istiyoruz. Genellikle yoğunluğu fazla bulunmayan illerde bu süre en fazla 15 gün olurken, çok yoğun olan illerde bu sürenin bazen 45 güne kadar çıkabilmektedir.

Çocuk parasına yapmış olduğunu başvurunun sonuçlanıp sonuçlanmadığı veya paranın yatıp yatmadığının tespiti PTT ve E-devlet üzerinden çocuk yardımından yararlanacak anne tarafından öğrenilebilir.

çocuk parası başvuru sonuçları öğrenme

cocuk parasi basvuru sonucu para yattigi sorgulama nasil ogrenilir

Başvurunuzun olumlu sonuçlanmasından sonra PTT şubesine gidilerek buradan parayı çekme işlemini yapabilir. Çocuk parası kural olarak anneye verilmektedir, para çekme işlemi de anne tarafından yapılmalıdır. Paranızın yatıp yatmadığını kontrol ettikten sonra PTT şubesine giderek buradan paranızı çekebilirsiniz.

Çocuk parası hakkında aklınıza takılan diğer soruların cevaplarını yorum kısmından bizlere ulaşarak sorabilirsiniz, bunun yanı sıra sitemiz üzerinden Çocuk Parası Başvuru Dilekçe Örneğine de ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Ceza Mahkemesi İstinafa Cevap Dilekçesi Örneği

Daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızla istinafın ne olduğu, İstinaf başvurusunun nasıl yapılması gerektiği ve istinaf başvuru dilekçesi örneğine ilişkin ayrıntılı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016