Çocuk Parası Başvurusu Dilekçe Örneği 2019

A+
A-

Devlet tarafından yapılan yardımlar ile ilgili olarak genel anlamda siz değerli okurlarımızı bilgilendirmeye devam ettiğimiz üzere; bu yazımızda da Çocuk Parası Başvurusu Dilekçe Örneği 2019 yılı güncel bilgilerini konuşmaya çalışacağız.

Çocuk Parası Nedir

Çocuk Parası; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğan her Türk vatandaşlığı özelliğini taşıyan çocuğa devlet tarafından bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ve anne adına yatırılan; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için ise 600 TL olan sosyal yardımın adıdır. Çocuk parasından yararlanabilmek için çocuk parası başvurusu yapmak ve bunu ilgili birimlere teslim etmek gerekmektedir. Şimdi süreci sizlere adım adım izah ederek, hazırlamış olduğumuz çocuk parası başvurusu dilekçe örneği ile talep formunu paylaşalım.

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anne ya da babanın 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında dünyaya sağ olarak gelen Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında kalan her çocuk bu yardım için hak kazanmaktadır. Anne Türk vatandaşı ise; annenin hesabına değil ise babanın hesabına yatırılmaktadır. Çocuk parası hiçbir şekilde haczedilememekte, kesintiye uğratılamamakta ve vergiye tâbi olamamaktadır. Çocuğun canlı doğumunun gerçekleşmesi akabinde yapılması gereken doğum belgesi ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ‘ne başvurmak olacaktır. Evlat edinme yoluyla aileye dahil olan çocuklar da bu kapsama dahildir.

SGK ‘lı Olmaya Gerek Yok

Çocuk parasından yararlanabilmek için SGK ‘lı olmanıza gerek yoktur. SGK ‘lı olsun ya da olmasın, çocuk parası için diğer şartları taşıyanlar, yani Türk vatandaşı olmak ve çocuğun canlı doğması şartını taşıyanlar bu parayı alabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tebligat Nedir Türleri Nelerdir

2019 Yılı Çocuk Parası Ne Kadar

Çocuk parası ücretleri aynen devam etmekte olup,

İlk çocuk için 300 TL,

İkinci çocuk için 400 TL,

Üç ve daha sonrasındaki çocuklar için ise 600 TL olarak verilmektedir. 15 Mayıs 2015 öncesi doğan çocuklar sadece sıralamaya dahil edilecektir.

Çocuk Parası Kimin Adına Yatar

Çocuk parası; annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anne adına,

Anne vefat etmiş ise ya da anne TC vatandaşı değil ise; babanın adına,

Anne ve baba vefat etmiş ise; kanuni temsilci adına yatırılmaktadır.

Çocuk Parası Başvuru 2018Güncel

Çocuk parası başvurusu 2 yöntemle yapılabilmektedir. Şahsi ya da posta ve kargo yolu ile yapılabilir. Başvuruların anne ya da anne  adına baba tarafından yapılması gerekir.

Şahsi Başvuru

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine şahsen başvuruda bulunarak; çocuk parası başvuru dilekçesinin ilgili kuruma teslimi, bu kurum tarafından düzenlenen “Doğum Yardımı Başvuru Alındı Belgesi” nin verilmesi ile tamamlanmaktadır. Dilekçedeki hususların doğru bir şekilde belirtilmesine dikkat edilmelidir.

Posta ve Kargo Yoluyla Başvuru

Az öncede belirttiğimiz üzere söz konusu belgelerin elden değil de; posta ve kargo yoluyla ilgili kurumlara teslimidir. Süreç aynı şekilde ilerleyecektir.

Çocuk Parası Başvuru Dilekçe Örneği 2018 Güncel

Doğum Parası Başvuru Dilekçe Örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Çocuk Parası Başvuru Dilekçesi 2019

Çocuk Parası Başvuru Formu Örneği 2019 Güncel

çocuk parası için başvuru dilekçe örneği

Çocuk Parası Başvuru Dilekçesi 2018

Çocuk Parası Nereye Yatar

Çocuk parası anne adına PTT hesabına yatırılacaktır. Buradan anne kimliği ile birlikte bu parayı çekebilecektir. Anne dışında bu parayı, baba dahil olmak üzere başka birisinin çekmesi mümkün değildir. Ancak para anne sağ değilse ya da TC vatandaşı değilse bu durumda baba adına yatırılacaktır. Bu durumda da parayı babanın çekmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Belediyeden Araç Talebi İçin Dilekçe Örneği : Nasıl Araç Talep Edilir

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar 2019 Güncel

Genel itibariyle bu sorunun cevabı; tamamen başvuruda bulunulan kurumun ne kadar yoğun olduğu ile alakalıdır. Yoğun olmayan il ve ilçelerde bu paralar daha çabuk yatabiliyorken, yoğun illerde ise süreç biraz daha uzayabilir. Genel itibariyle 15 – 45 günlük bir zaman zarfında yatacağını söyleyebiliriz.

Çocuk Parasının Yatıp Yatmadığını Sorgulama 2019 Güncel

E-Devlet sitesi üzerinden, SGK ‘nın vatandaş destek hattı olan Alo 170 üzerinden, PTT şubelerine belirli aralıklarla giderek kimlik ile paranın yatıp yatmadığını sormak gibi yöntemlerle çocuk parası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 88 YORUM
 1. Vedat dedi ki:

  Ben sigortalınması bir ise tek çalış ama çocuk para almiyorum nasıl olacak

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Vedat Bey;
   Sorunuzu tam olarak anlayamadık, biraz daha açık bir şekilde yazabilir misiniz ?

 2. güllizar dedi ki:

  merhaba ben çocuk parasi için bana neden vermiyorlar

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Gülizar Hn;

   Her TC vatandaşı anne ve babanın yeni doğan çocuğu bu haktan yararlanabilir. 15 Mayıs 2015 ve sonrasında doğan her çocuk için bu geçerlidir. Bir defaya mahsus yapılan bir ödemedir. Yazımızdaki dilekçe örneği ile başvurunuz, başvurunuz resmiyet kazansın.

 3. Osman dedi ki:

  Slm ben 15 gün önce sosyal politikalara başvuruda bulundum para eşimin adına hala yatmamış e devlet sorguluyorum hiç başvuru diye bir şey çıkmıyor büsbütün e-devlet sosyal politikalarda büsbütün gözükmesi gerekmiyormu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Osman bey, Çocuk Parası Başvurusunu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir, başvurunuzun sorunsuz olarak yapılması halinde ilgili il müdürlüğünden başvurunuza ilişkin detayları öğrenebilirsiniz.

 4. Merve dedi ki:

  Ben başvurumu posta yoluyla yapmak istiyorum ama nasıl yapacağım ayrıntılı bilgi alabilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merve hanım, başvurunuzu posta ile de yapabilirsiniz, Çocuk parası başvurusu dilekçe örneği konulu yazımız içerisinde bulunan örnek formdan doldurarak ilgili birime gönderebilirsiniz.

 5. şehriban öztürk dedi ki:

  merhaba benim 6 çocuğum var üç aydan aya çocuk parası alıyordum ama şimdi vermiyorlar eşin sigortalı diye eşim askeri ücretle çalışan kişi zor geçiniyoruz bana yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şehriban hanım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne durumunuzu anlatır bir dilekçe ile başvurmanızı öneririz, yetkililerin bu konuda yapabilecekleri olumlu bir işlem varsa yerine getirecekleri ve sorununuzu çözebilecekleri kanaatindeyiz.

  2. muhammed dedi ki:

   askeri ücretle çalışan kişinin hanımı çocuk parası alabilirmi _?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammed bey, Asgari ücretli çalışıyor olmanız çocuk parasını almaya engel değil, yazımız içeriğinde belirtilen yolları takip ederek yine yazımız ekindeki formu doldurup ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne vererek başvurunuzu yapabilirsiniz.

  4. Seda dedi ki:

   Sigortalı bile olsak alabiliyoruz dediğimde görevlinin cevabı öyle birşey yok dedi çalışan çalışmayan bütün anneler alabiliyorsan biz neden alamıyoruz başka başvurabileceğimiz bir yer varmı lütfen yardımcı olur musunuz gerçekten de ihtiyacımız var

 6. muhammed dedi ki:

  askeri üçretle çalışana cocuk parası verilirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammed bey, Asgari ücretli çalışıyor olmanız çocuk parasını almaya engel değil, yazımız içeriğinde belirtilen yolları takip ederek yine yazımız ekindeki formu doldurup ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne vererek başvurunuzu yapabilirsiniz.

 7. muhammed dedi ki:

  askeri ucretle çalışana çpcuk parası varmı

 8. Senem dedi ki:

  2017 senesinde doğum yaptım çocuk parası devreye girmişti. Bebeğim beş günlük iken hastaneye yatırdık ve esimin sigortasından yararlanmadigunu öğrendik. Sonra sgk dan herşeyi hallettik düzelttik . Ama sonrasında bi baktık ki çocuğun parası iptal edilmiş. Bekledik hani dedik illaki biseyler vardır veya yanlışlık olmuştur diye. Sonra bi ara kapı kapı dolaşan vakıftan iki kişi geldi. Bilgi verdik falan sordum dedim abla bizim çocuğun maaşını neden alamıyoruz söyledikleri sey su VAKIF SIGORTALU OLAN COCUGUN PARASINI KESIYOR O KONUDA COK CIMRI BOŞUNA UGRASMAYIN VAKIF ÖDEME YAPMAZ dedi. Şimdi ben soruyorum asgari ücret ile geçinen bi aileyiz sigortanın çocuk parası ile ne alakası var etrafimda kimsenin parası yatmıyor. Ama şartlarda sigorta olması lazim diyorlar. Lütfen siz biseyl3r söyleyin ne yapabiliriz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Senem hanım, siz yine de makalemiz içeriğinde belirtildiği şekilde dilekçenizi düzenleyerek ilgili birimlere talebinizi iletmenizi tavsiye ederiz.

 9. Yeter dedi ki:

  Merhabalar 3 cogum var eşim askeri ücrette calîsïyor çocuk parasî için nereye baş vurabilir

  1. Yeter dedi ki:

   Merhaba 3 tane çocuğum var 2010 2016 2015
   Doğumlu eşim askeri ücrette calîsîyor evim kira ben bu çocuk parasîndan yaralanabilirmiyi. Nereye baş vurmak lazîm cevabînîzî bekliyorum

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yeter hanım, Yazımız içeriğinde bu husustaki bütün ayrıntılara değindik makalemizi okuyarak bütün ayrıntılara ve başvuru formuna ulaşabilirsiniz.
   15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında doğan her çocuk için çocuk yardımı yapılmaktadır. Çocuk parası başvurusu 2 yöntemle yapılabilmektedir. Şahsi ya da posta ve kargo yolu ile yapılabilir. Başvuruların anne ya da anne adına baba tarafından yapılması gerekir.
   Şahsi Başvuru için Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine şahsen başvuruda bulunabilirsiniz; çocuk parası başvuru dilekçesinin ilgili kuruma teslimi, bu kurum tarafından düzenlenen “Doğum Yardımı Başvuru Alındı Belgesi” nin verilmesi ile tamamlanmaktadır. Dilekçedeki hususların doğru bir şekilde belirtilmesine dikkat edilmelidir.

 10. Kadriye dedi ki:

  Ikiz bebeklerimiz var bizde bas vurduk ama esimin maasindan dolayi alamassin dediler neden acaba asgari ucrt calisiyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kadriye hanım, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğan her Türk vatandaşlığı özelliğini taşıyan çocuğa devlet tarafından bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ve anne adına yatırılan; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için ise 600 TL olan sosyal yardım olarak Çocuk Parası ödemesi yapılmaktadır. Burada özellikle her Türk Vatandaşı özelliği taşıyan çocuk ibaresi yer almaktadır bu nedenle sizin eşinizin çalışıyor olması veya olmaması bu konuda bir engel teşkil etmeyeceği kanaatindeyiz. Makalemiz altında istifadenize sunduğumuz çocuk parası başvuru dilekçesi (talep formunu) doldurarak Bulunduğunuz İldeki Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne verebilirsiniz veya makalemizde belirttiğimiz şekilde posta ile de ilgili birimlere iletebilirsiniz.

 11. Emoş dedi ki:

  Merhabalar çocuğum 1.5 yaşında yeni haberim oldu yardımdan yine de faydalanabilir miyim

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Emoş,
   Durumunuz çok spesifik bir durum. Bildiğimiz kadarıyla çocuk parası başvurusu için herhangi bir zamanaşımı bulunmuyor. Ancak yine de en doğru bilgi için ilinizde / ilçenizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünden en azından telefonla arayıp bilgi almanızda yarar bulunmaktadır.

 12. Esma nur dedi ki:

  Merhaba ben kiraciyim 1000 tl kira öduyorum iki cocugum var biri 6 yasinda biri 8 yasinda esim askeri ucret calisiyor faturalarimi bile yatiramiyorum cocuk maasi almak istiyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Esma Nur hanım, Çocuk Parası başvurusu ile ilgili nasıl bir yol izleneceği ve çocuk parası başvurusu dilekçe örneğini ilgili makalemizde okurlarımızla paylaştık, bu makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilir ve başvurunuzu buna göre gerçekleştirebilirsiniz.

 13. Seda dedi ki:

  Merhaba ben seda benim ilk çocugu 2008 ikincisi ise 2014 doğumlu ikinci çocuğuma doğum parasına baş vurdum ama eşim in sigorta borcu olduğu için vermediler onu şimdi alabilir miyim ayrıca çocuk parası sadece bir kere mi veriliyor ev hanımıyım eşim mevsimlik çalışıyor yardımcı olup tam bilgi verebilir misiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seda hanım,
   Makalemizde çocuk parası ile ilgili merak ettiğiniz her türlü konuya değindik, makalemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz ayrıca yine makalemizde belirttiğimiz şekilde çocuk parası için formu düzenleyip ilgili birimlere iletmeniz gerekiyor.

 14. Seda dedi ki:

  Bu arada hem aile yardımlaşmadan hemde yeşil kartlı olduğumuzda yeşil karttan çocuk parası alabir miyiz şu an yeşil kartlıyız

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Seda hanım yeşil kart farklı çocuk parası farklı bir uygulama birbirleri ile alakası yok.

 15. Seda dedi ki:

  Mrb ben seda Kars ta oturuyorum ablamla birlikte çocuk parası için başvuru yapmaya gittik ve ablamın eşi işçi ama sigortası olduğu için kimliği hemen geri verdiler banada yeşil kartlı olduğumuz için eşin sigortalı işte çalışırsa alamazsın o yüzden sen yeşil kart başvurusu yapacaksın gelip evine bakılacak ona göre karar verilecek dediler biz ev hanımıyız bir miktarda olsa ihtiyacımızı karşılamak için istiyoruz neden alamıyoruz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seda hanım,
   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anne ya da babanın 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında dünyaya sağ olarak gelen Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında kalan her çocuk bu yardım için hak kazanmaktadır. Çocuk parası başvurusu için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvurabilirsiniz, makalemiz ekinde sunduğumuz çocuk parası başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. çocuk parası bir defaya mahsus olarak verilmektedir.

 16. Seda dedi ki:

  Sigortalı bile olsak alabiliyoruz dediğimde görevlinin cevabı öyle birşey yok dedi çalışan çalışmayan bütün anneler alabiliyorsan biz neden alamıyoruz başka başvurabileceğimiz bir yer varmı lütfen yardımcı olun yada başka bir birimden ev hanımlarına destek yokmu evet eşimiz sigortalı çalışabilir ama bizde sürekli para verilmiyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seda Hanım,
   Çocuk Parası; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğan her Türk vatandaşlığı özelliğini taşıyan çocuğa devlet tarafından bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ve anne adına yatırılan; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için ise 600 TL olan sosyal yardımın adıdır. Başvurunuzu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapmanız gerekmekte, başvuru için makalemiz ekinde sunduğumuz çocuk parası başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

 17. SEVARA dedi ki:

  Merhabalar ben tc vatandaşı ıle evlıyım tc vatandaşı çocugum var ben tc vatandaşı deylım çocuk parası alabılırmıyım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sevara,
   Sizin TC vatandaşı olmamanız çocuk parası almanıza engel değil, burada önemli olan çocuğunuzun TC vatandaşı olması, eğer çocuğunuz TC vatandaşı ise makalemizde belirttiğimiz şekilde formu doldurarak sizde çocuk parası için başvurabilirsiniz.

 18. Aşkın dedi ki:

  Benim durumum yok ben calışıyorum yetiremiyirum cocuklarıma isdedikleri iftiyaclarınıkarşılamkta zorluk cekiyorum sizden yardım talebinden bulunuyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Aşkın,
   Makalemizde belirttiğimiz şekilde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğüne çocuk parası için başvurabilirsiniz, ayrıca kaymakamlıklar da bulunan sosyal hizmetler müdürlüğü ve bulunduğunuz yerdeki belediyeye başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 19. Ayşe dedi ki:

  Selamün aleyküm bişey sormak ıstiyorum benim 3 çocuğum var büyük çocuğumun babası farklı olduğu için 2 çocuk parası veriyorlarmış böyle bişey varmı ama anne adı benim adım yazıyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayşe hanım,
   Çocuk parası ile ilgili merak ettiğiniz ayrıntılara, bulunduğunuz İldeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüğüne başvurarak edibenibilirsiniz, Çocuk parası anneye ödenen bir paradır bu yönüyle farklılık göstermiş ve çocuk parası size ödenmemiş olabilir.

 20. Selcuk dedi ki:

  Aile ve sosyal politikalar il mudurlugu cocuk parasi icin basvuru yapmak istiyorum


Önceki yazıyı okuyun:
Çorumgaz Dilekçe Örneği Abonelik İşlemleri Fatura İtirazı

Çorumgaz; 2004 yılında ülkemizin Çorum şehrinde doğalgaz dağıtım faaliyetini yürütmek amacı ile kurulmuş bir Çorum Elektrik ve Doğalgaz Ticaret A.Ş....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016