Çocuk Parası Başvurusu Dilekçe Örneği 2019 | Dilekcesepeti.com

Çocuk Parası Başvurusu Dilekçe Örneği 2019

Bağlantı Reklamları

Devlet tarafından yapılan yardımlar ile ilgili olarak genel anlamda siz değerli okurlarımızı bilgilendirmeye devam ettiğimiz üzere; bu yazımızda da Çocuk Parası Başvurusu Dilekçe Örneği 2019 yılı güncel bilgilerini konuşmaya çalışacağız.

Çocuk Parası Nedir

Çocuk Parası; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğan her Türk vatandaşlığı özelliğini taşıyan çocuğa devlet tarafından bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ve anne adına yatırılan; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için ise 600 TL olan sosyal yardımın adıdır. Çocuk parasından yararlanabilmek için çocuk parası başvurusu yapmak ve bunu ilgili birimlere teslim etmek gerekmektedir. Şimdi süreci sizlere adım adım izah ederek, hazırlamış olduğumuz çocuk parası başvurusu dilekçe örneği ile talep formunu paylaşalım.

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anne ya da babanın 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında dünyaya sağ olarak gelen Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında kalan her çocuk bu yardım için hak kazanmaktadır. Anne Türk vatandaşı ise; annenin hesabına değil ise babanın hesabına yatırılmaktadır. Çocuk parası hiçbir şekilde haczedilememekte, kesintiye uğratılamamakta ve vergiye tâbi olamamaktadır. Çocuğun canlı doğumunun gerçekleşmesi akabinde yapılması gereken doğum belgesi ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ‘ne başvurmak olacaktır. Evlat edinme yoluyla aileye dahil olan çocuklar da bu kapsama dahildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vasi Tayini Vasi Ne Demek

SGK ‘lı Olmaya Gerek Yok

Çocuk parasından yararlanabilmek için SGK ‘lı olmanıza gerek yoktur. SGK ‘lı olsun ya da olmasın, çocuk parası için diğer şartları taşıyanlar, yani Türk vatandaşı olmak ve çocuğun canlı doğması şartını taşıyanlar bu parayı alabilmektedir.

2019 Yılı Çocuk Parası Ne Kadar

Çocuk parası ücretleri aynen devam etmekte olup,

İlk çocuk için 300 TL,

İkinci çocuk için 400 TL,

Üç ve daha sonrasındaki çocuklar için ise 600 TL olarak verilmektedir. 15 Mayıs 2015 öncesi doğan çocuklar sadece sıralamaya dahil edilecektir.

Çocuk Parası Kimin Adına Yatar

Çocuk parası; annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anne adına,

Anne vefat etmiş ise ya da anne TC vatandaşı değil ise; babanın adına,

Anne ve baba vefat etmiş ise; kanuni temsilci adına yatırılmaktadır.

Çocuk Parası Başvuru 2018Güncel

Çocuk parası başvurusu 2 yöntemle yapılabilmektedir. Şahsi ya da posta ve kargo yolu ile yapılabilir. Başvuruların anne ya da anne  adına baba tarafından yapılması gerekir.

Şahsi Başvuru

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine şahsen başvuruda bulunarak; çocuk parası başvuru dilekçesinin ilgili kuruma teslimi, bu kurum tarafından düzenlenen “Doğum Yardımı Başvuru Alındı Belgesi” nin verilmesi ile tamamlanmaktadır. Dilekçedeki hususların doğru bir şekilde belirtilmesine dikkat edilmelidir.

Posta ve Kargo Yoluyla Başvuru

Az öncede belirttiğimiz üzere söz konusu belgelerin elden değil de; posta ve kargo yoluyla ilgili kurumlara teslimidir. Süreç aynı şekilde ilerleyecektir.

Çocuk Parası Başvuru Dilekçe Örneği 2018 Güncel

Doğum Parası Başvuru Dilekçe Örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Çocuk Parası Başvuru Dilekçesi 2019

Çocuk Parası Başvuru Formu Örneği 2019 Güncel

Çocuk Parası Başvuru Dilekçesi 2018

Çocuk Parası Nereye Yatar

Çocuk parası anne adına PTT hesabına yatırılacaktır. Buradan anne kimliği ile birlikte bu parayı çekebilecektir. Anne dışında bu parayı, baba dahil olmak üzere başka birisinin çekmesi mümkün değildir. Ancak para anne sağ değilse ya da TC vatandaşı değilse bu durumda baba adına yatırılacaktır. Bu durumda da parayı babanın çekmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Devletten Alacağım Var mı Nasıl Sorgularım (Tıkla Öğren)

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar 2019 Güncel

Genel itibariyle bu sorunun cevabı; tamamen başvuruda bulunulan kurumun ne kadar yoğun olduğu ile alakalıdır. Yoğun olmayan il ve ilçelerde bu paralar daha çabuk yatabiliyorken, yoğun illerde ise süreç biraz daha uzayabilir. Genel itibariyle 15 – 45 günlük bir zaman zarfında yatacağını söyleyebiliriz.

Çocuk Parasının Yatıp Yatmadığını Sorgulama 2019 Güncel

E-Devlet sitesi üzerinden, SGK ‘nın vatandaş destek hattı olan Alo 170 üzerinden, PTT şubelerine belirli aralıklarla giderek kimlik ile paranın yatıp yatmadığını sormak gibi yöntemlerle çocuk parası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 66 YORUM
 1. Cengiz ozkan dedi ki:

  Cocuk parasina basvurmak istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey;

   Bunun için size en yakın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

   1. Bahar kaya dedi ki:

    Merhabalar ben cocuk parası basvurusunda bulunmak ıstıyorum esım calıyor ama sıgortası yok asgerı ucretlede gecınemıyoruz uc cocugum var lutfen yardımcı olurmusunuz

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Bahar hanım, Yazımız içeriğinde ÇOCUK PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR konusunda ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalıştık, bu makalemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz, ayrıca ÇOCUK PARASI BAŞVURU DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ de yazımızın altında istifadenize sunulmuştur.

 2. Belgın dedi ki:

  Üç cocugum var esım calısıyor ama sıgorta yok asgarı ücretle zor gecınıyoruz yardım alabılır mıyım cocuk parası basvuru yaparsam

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Belgin Hn;
   Çocuklarınız 15 Mayıs 2015 sonrasında doğduysa ilgili mevzuat gereği çocuklarınız için bu yardımdan yani çocuk parası yardımından yararlanabilirsiniz. Eğer bahsettiğiniz farklı bir yardım talebi ise; bu durumda Valiliklere, Kaymakamlıklara, Belediyelere ya da diğer sivil toplum kuruluşlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Yardımcı olabileceğimiz başka bir konu varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

   1. Cengiz dedi ki:

    Çocuk parası için ptt den başvuru yapabilirmiyiz ve başvuru yapmak için belli bi suresi varmı 3 aylık bebeğim

    1. Admin dedi ki:

     Merhaba Cengiz bey,
     Çocuk Parası Başvurusu PTT ye değil, Aile ve Sosyal Politikalar İl/İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır. Yazımız içeriğinde tüm süreç anlatılmıştır.

     1. Cengiz dedi ki:

      Dilekçeyi doldurup kargo veya posta ile gönderme bilecemiz yazıyor internette ptt le göndersem olurmu

 3. orkun dedi ki:

  cocuk yardım parası ıcın sgklı olanlara verılmıoyrmus bunun aslı varmıdır?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Orkun Bey;
   Çocuk doğum parası SGK ‘lı olsanız da olmasanızda, anne ya da babanın veya herhangi birisinin TC vatandaşı olması halinde verilir. SGK şartı aranmaz. Ancak çocuklarla ilgili diğer nakdi yardımlar konusunda, yardım yapan kuruluşlar herhangi bir yerde çalışmama şartı ve SGK ‘lı olmama şartı arayabilir. Bu da muhtaçlık ile alakalı bir durumdur. Çocuk ile ilgili eğer doğum yardımı dışında bir yardım talebiniz var ise; bu durumda nereye başvuru yapacaksanı ilgili kurumu telefonla arayarak sorabilirsiniz.

 4. Emrah dedi ki:

  4 ay çocuk maaşı alamıyorum yardımcı olsanınız

  1. Admin dedi ki:

   Çocuk maaşını nereden alıyorsunuz Emrah bey ? Alamama sebebiniz nedir ?

   1. Emrah dedi ki:

    Alıyordum 4 ay dır yatmıyor

    1. Admin dedi ki:

     Çocuk maaşını hangi kurumdan alıyordunuz ? Yazımızın konusu olan çocuk parası bir defaya ödenen bir yardımdır. Bu yüzden soruyoruz Emrah Bey

 5. İlknur dedi ki:

  Merhabalar baba çalışmıyor bir ünüversite öğrencisi oğlum bir lise öğrencisi oğlum birde bitane 1 buçuk yaşında kızım var ne gibi yardım alabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar İlknur Hn;

   Yazımızda bahsi geçen yardım; sadece bir defaya mahsus olan doğum sonrası devlet tarafından yapılan bir yardımdır. Eğer farklı bir yardım talebiniz var ise; Kaymakamlıklara, Valiliklere ya da Belediyelere başvurabilirsiniz. Üniversitede okuyan oğlunuz için de farklı kurumlardan burs başvurusunda bulunabilirsiniz.

 6. Feride dedi ki:

  Merhabalar ben yeşil kartlıyım bu durumda çocuk parası alabilirmiyim???

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Feride hanım yeşil kart sahibi olmanız, çocuk parası almanıza engel etmeyecektir. Kaldı ki, yeşil kart dar gelirli vatandaşlara verilen bir hizmettir.

 7. Selma dedi ki:

  Iyi günler benim 2 çocuğum var ikiside okuyor bu yardım parasını nasıl alabiliriz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Selma hanım,
   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anne ya da babanın 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında dünyaya sağ olarak gelen Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında kalan her çocuk bu yardım için hak kazanmaktadır. Anne Türk vatandaşı ise; annenin hesabına değil ise babanın hesabına yatırılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken çocukların 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelmesidir. Çocuk parası başvurusu için sitemizde bulunan dilekçe örneğinden faydalanarak aile ve sosyal politikalar bakanlığına başvurabilirsiniz.

 8. Serpil cetin dedi ki:

  Eşim.calismiyor bende çalışmıyorum . Çocuk maaşı için ne yapmam gerekli ne gibi evraklar gerekli acaba ogrenebilirmiym

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Serpil Çetin,
   15 Mayıs 2015 tarihinden sonra çocuk sahibi olmuşsanız sizde çocuk parası için başvuru yapabilirsiniz, bunun için sitemizde bulunan çocuk parası başvuru dilekçesi örneğinden faydalanarak doldurmuş olduğunuz dilekçeyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine yada Sosyal Güvenlik Merkezine ileterek başvuruda bulunabilirsiniz. Bu konudaki ayrıntıları Çocuk Parası Başvuru Dilekçesi konulu yazımızda bulabilirsiniz.

 9. Yusuf dedi ki:

  Cocuk parasi icin Ptt şubesi sordum sordum yatmamis dediler oğlum 1.5 yaşında geldi ve geçen yine sordum geri çekmişler parayı dedi ne yapmalıyız?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey; öncelikle çocuk parası annenin (eğer anne Türkiye Cumhuriyet vatandaşı ise) adına yatmaktadır. Dolayısıyla parayı anne çekmiş olabilir. Eğer anne TC vatandaşı değil ise; para sizin adınıza yani babanın adına yatmış ise; ve bu para da sizin bilginiz haricinde çekilmiş ise konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ama bunun öncesinde yaşadığınız il ya da ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvurarak konu hakkında bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu ödemeler PTT ‘den para kimin adına yatmış ise; herhangi bir kimlik kontrolü yapılmadan ödenmez. Yine de art niyetli kişilere karşı tedbir almak adına suç duyurusunda bulunma hakkınız saklıdır. Konuyla ilgili başka sorularınız var ise çekinmeden sorunuz.

 10. Zubeyde dedi ki:

  Iki tane çocuğum var 2ayda 105 tl aliyorum ve buda yetmiyo baskane gibi yardim alabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Zubeyde Hn;

   Çocuklarınız ile ilgili yardım alabileceğiniz makamlar; Valilik, Kaymakamlık, Belediye, Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, eğer öğrenciler ise Burs veren kurum ve dernekler, Okul aile birlikleridir. Yazımızın konusu yeni doğan çocuklarla ilgilidir. Sitemizde konuyla ilgili Sosyal Yardım Dilekçe Örnekleri bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

 11. Ercan çetinkaya dedi ki:

  Çocuk doğduktan kaç gün içerisinde başvuru yapmamız gerekiyor acaba öğrene bilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey;

   Çocuk Parası Başvurusu Son süresi ilgili yönetmelikte belirtilen bir süre bildiğimiz kadarıyla yok. Ancak çok ertelememek gerekiyor. Yine de konuyla ilgili Alo 144 ‘ü aramanızı önereceğiz.

 12. Bbs Bülent dedi ki:

  Cocuk parasını her ay alabilimiyim

 13. Bbs Bülent dedi ki:

  5 çocuklu bir babayim ama ikisi kanundan sonra doğdu 2015 ve 2018 bunların parasını her ay mı alacağız

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Bülent Bey; Çocuk parası yardımı sadece doğum sonrası 1 defaya alınabilen bir yardımdır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklarınız için bu yardımdan yararlanabilirsiniz. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, sonraki çocuklar için 600 TL yardım yapılmaktadır. Eğer farklı bir yardım talebiniz var ise; ilgili şartları taşıyorsanız, Valilik, Kaymakamlık, Belediye, vs. gibi kurumlardan talepte bulunabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 14. Sinan dedi ki:

  Benım 3 çocuğum oldu 5 gün babalık izni aldım 5 günlük parayi çalıştığım iş yeri mi veriyor yoksa herhangi bişey yapmam gerekir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey;
   Konuyla ilgili olarak bildiğimiz kadarıyla iş yerinizin maaşınızı eksiksiz olarak yatırması gerekiyor. Kamu personeliyseniz bu durumda kesin böyle. Ancak SGK lı çalışansanız durum farklılık arz edebilir. Yine de maaşınızdan herhangi bir kesinti olmayacağını düşünmekteyiz. Her ihtimale binaen, işletmeniz tarafından uygulanan özel bir durum olup olmadığının teyidi amacıyla çalıştığınız iş yerinin İnsan Kaynakları departmanından bu konuda bilgi talep etmeniz en sağlıklısı olacaktır.

 15. osman dedi ki:

  merhaba ben devlet memuruyum devlet memurları doğum yardımı için eskiden personel kalemine başvuru yapıyordu simdi onlar kurum yapmıyor diyor bizler nereye başvuru yapacaz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Osman Bey;
   Bildiğimiz kadarıyla 657 ‘ye tâbi devlet memurlarının doğum yardımı ile ilgili işlemleri; ilgili birimin İdari İşler Müdürlükleri tarafından yerine getiriliyor. Yönetmelikte bu şekilde düzenleme var. Konuyla ilgili yönetmeliğe buradan göz atabilirsiniz. Madde 6 -Başvuru- 6.bent.

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Osman bey, yanılmıyorsam kurumlardan ilgili birimlere bu konuda yazılan bir genelge var buna göre çalısanlar e devlet üzerinden aile yardımı ve buna ilişkin bilgilerini düzenleyecekler.

 16. Fatma dedi ki:

  Merhabalar ben her ay okuyon çocuğuma 70₺ alıyorum en küçük oğlum 3 yasnda oda sağlıktan yararlanıyor üç yaşındaki oğluma her ay nekdr para yatar beni bilgilendirirmisnz heray para yatar mı ?

 17. Suzan akat dedi ki:

  Ben elimden ayrıldım 2 çocuğum var ve bende kalıyorlar biri ilk okula gidiyor biri bu yıl ana sınıfına göndermem gerekti ama maddi imkansızlıklardan gönderemedim ve kiracıyım bu yardımı bende ala bilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Suzan hanım, Çocuk parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğan her Türk vatandaşlığı özelliğini taşıyan çocuğa devlet tarafından bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ve anne adına yatırılan; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için ise 600 TL olan sosyal yardımın adıdır. Dolayısıyla şartlarınızın tutması halinde sizde bu yardımdan yararlanabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz ilçede bulunan kaymakamlık nezdinde faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma vakfına dilekçe ile başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. çocuk yardımı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve başvurunuzun nasıl yapılacağına ilişkin yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

 18. FATİH BAYIR dedi ki:

  ÇOKLU DOĞUMLARDA YARDIM KONUSUNDA FARKLILIK OLUYORMU TŞK EDERİM

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey;
   Çoklu doğumlarda, sonraki çocuklar aynı şekilde sıralamaya göre ödeme alıyor diye biliyoruz. Örneğin; ilk çocuğunuz olarak ikiz dünyaya geldiyse; bir çocuğunuz için 1.çocuk kadar ödeme, diğer çocuğunuz için 2.çocuk kadar ödeme alıyorsunuz. Tebrik ederiz, Allah bağışlasın, ömürleri güzel olsun diyelim.

 19. ufuk dedi ki:

  merhaba ptt ve kargo ile başvuru yapmak istiyorum.başvuru formunu hangi adrese gönderiyoruz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ufuk bey, çocuk parası başvuru dilekçesi (formu) düzenlenerek Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine gönderilmelidir.

 20. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben çocuk parası başvurusu nasıl yapabilirim Elimde örnek formuda var doldurup nereye göndermeliyim lütfen yardımcı olun

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice Hn;
   Yazımızın içerisinde detaylı bir şekilde anlattık. Çocuk parası başvurusu konusunda muhataplarınız Aile ve Sosyal Politikalar İl/İlçe Müdürlükleridir.

 21. Vedat dedi ki:

  Ben sigortalınması bir ise tek çalış ama çocuk para almiyorum nasıl olacak

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Vedat Bey;
   Sorunuzu tam olarak anlayamadık, biraz daha açık bir şekilde yazabilir misiniz ?

 22. güllizar dedi ki:

  merhaba ben çocuk parasi için bana neden vermiyorlar

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Gülizar Hn;

   Her TC vatandaşı anne ve babanın yeni doğan çocuğu bu haktan yararlanabilir. 15 Mayıs 2015 ve sonrasında doğan her çocuk için bu geçerlidir. Bir defaya mahsus yapılan bir ödemedir. Yazımızdaki dilekçe örneği ile başvurunuz, başvurunuz resmiyet kazansın.

 23. Osman dedi ki:

  Slm ben 15 gün önce sosyal politikalara başvuruda bulundum para eşimin adına hala yatmamış e devlet sorguluyorum hiç başvuru diye bir şey çıkmıyor büsbütün e-devlet sosyal politikalarda büsbütün gözükmesi gerekmiyormu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Osman bey, Çocuk Parası Başvurusunu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne yapmanız gerekmektedir, başvurunuzun sorunsuz olarak yapılması halinde ilgili il müdürlüğünden başvurunuza ilişkin detayları öğrenebilirsiniz.

 24. Merve dedi ki:

  Ben başvurumu posta yoluyla yapmak istiyorum ama nasıl yapacağım ayrıntılı bilgi alabilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merve hanım, başvurunuzu posta ile de yapabilirsiniz, Çocuk parası başvurusu dilekçe örneği konulu yazımız içerisinde bulunan örnek formdan doldurarak ilgili birime gönderebilirsiniz.

 25. şehriban öztürk dedi ki:

  merhaba benim 6 çocuğum var üç aydan aya çocuk parası alıyordum ama şimdi vermiyorlar eşin sigortalı diye eşim askeri ücretle çalışan kişi zor geçiniyoruz bana yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şehriban hanım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne durumunuzu anlatır bir dilekçe ile başvurmanızı öneririz, yetkililerin bu konuda yapabilecekleri olumlu bir işlem varsa yerine getirecekleri ve sorununuzu çözebilecekleri kanaatindeyiz.

   1. muhammed dedi ki:

    askeri ücretle çalışan kişinin hanımı çocuk parası alabilirmi _?

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Muhammed bey, Asgari ücretli çalışıyor olmanız çocuk parasını almaya engel değil, yazımız içeriğinde belirtilen yolları takip ederek yine yazımız ekindeki formu doldurup ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne vererek başvurunuzu yapabilirsiniz.

 26. muhammed dedi ki:

  askeri üçretle çalışana cocuk parası verilirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammed bey, Asgari ücretli çalışıyor olmanız çocuk parasını almaya engel değil, yazımız içeriğinde belirtilen yolları takip ederek yine yazımız ekindeki formu doldurup ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne vererek başvurunuzu yapabilirsiniz.

 27. muhammed dedi ki:

  askeri ucretle çalışana çpcuk parası varmı

 28. Senem dedi ki:

  2017 senesinde doğum yaptım çocuk parası devreye girmişti. Bebeğim beş günlük iken hastaneye yatırdık ve esimin sigortasından yararlanmadigunu öğrendik. Sonra sgk dan herşeyi hallettik düzelttik . Ama sonrasında bi baktık ki çocuğun parası iptal edilmiş. Bekledik hani dedik illaki biseyler vardır veya yanlışlık olmuştur diye. Sonra bi ara kapı kapı dolaşan vakıftan iki kişi geldi. Bilgi verdik falan sordum dedim abla bizim çocuğun maaşını neden alamıyoruz söyledikleri sey su VAKIF SIGORTALU OLAN COCUGUN PARASINI KESIYOR O KONUDA COK CIMRI BOŞUNA UGRASMAYIN VAKIF ÖDEME YAPMAZ dedi. Şimdi ben soruyorum asgari ücret ile geçinen bi aileyiz sigortanın çocuk parası ile ne alakası var etrafimda kimsenin parası yatmıyor. Ama şartlarda sigorta olması lazim diyorlar. Lütfen siz biseyl3r söyleyin ne yapabiliriz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Senem hanım, siz yine de makalemiz içeriğinde belirtildiği şekilde dilekçenizi düzenleyerek ilgili birimlere talebinizi iletmenizi tavsiye ederiz.

 29. Yeter dedi ki:

  Merhabalar 3 cogum var eşim askeri ücrette calîsïyor çocuk parasî için nereye baş vurabilir

  1. Yeter dedi ki:

   Merhaba 3 tane çocuğum var 2010 2016 2015
   Doğumlu eşim askeri ücrette calîsîyor evim kira ben bu çocuk parasîndan yaralanabilirmiyi. Nereye baş vurmak lazîm cevabînîzî bekliyorum

   1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

    Merhaba Yeter hanım, Yazımız içeriğinde bu husustaki bütün ayrıntılara değindik makalemizi okuyarak bütün ayrıntılara ve başvuru formuna ulaşabilirsiniz.
    15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında doğan her çocuk için çocuk yardımı yapılmaktadır. Çocuk parası başvurusu 2 yöntemle yapılabilmektedir. Şahsi ya da posta ve kargo yolu ile yapılabilir. Başvuruların anne ya da anne adına baba tarafından yapılması gerekir.
    Şahsi Başvuru için Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine şahsen başvuruda bulunabilirsiniz; çocuk parası başvuru dilekçesinin ilgili kuruma teslimi, bu kurum tarafından düzenlenen “Doğum Yardımı Başvuru Alındı Belgesi” nin verilmesi ile tamamlanmaktadır. Dilekçedeki hususların doğru bir şekilde belirtilmesine dikkat edilmelidir.

BİR YORUM YAZ
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016