Çocuk Parasının Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim

A+
A-

Çocuk parasının yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim konusuna değinmeden önce öncelikle çocuk parası nedir ve kimler çocuk parası alabilir konularına değinerek bu konularda bilgi verelim.

Çocuk parasını, sıfır(0) ile on sekiz (18) yaş sınırı arasında bulunan ve bu paranın çocukların maddi sıkıntıları ve eğitimi için hükümetçe verdiği yardımdır.

çocuk parası için sorgu yapma

Çocuk parası sorgulama

Çocuk parasını devletçe maddi durumu kötü olan ailelere verilmektedir. Çocuklarınızın yetiştirilebilmesi ayrıca bakımı için bu paradan yararlanabilirsiniz.  Bunlara istinaden mahkeme kararı ile bakımını üstlendiğiniz çocuklar da, öz evladınızmış gibi yetiştirip, bakımını sağladığınız çocuklarla aynı kategoride bulunmaktadır.  Evlat edinmiş olduğunuz çocuklarınız için de çocuk parasından yararlanabilirsiniz.

Çocuk Parasında Yaş Sınırı Var mıdır, Veya Bu Alınacak Olan Miktarı Etkiler mi

Elbette alacağınız çocuk parasında çocuğunuzun yaşı önem teşkil etmektedir. Çocuğunuzun yaşının 0-6 yaş arasında olması veya 6-12 yaş aralığında olması çocuk parası miktarını etkileyecektir. 12 yaşından büyük çocuklar için farklı bir miktar belirlenmektedir. Sizinle aynı evde kalmayan engelli çocuğunuz var ise ve bu çocuğunuz için yüksek miktarlarda harcamalarda bulunuyor iseniz, alacağınız çocuk parası daha fazla olacaktır, bazı durumlarda bu miktar 2 katına kadar çıkabilir.

Çocuk Parası Kaç Ay Aralıkları İle Alınır

Çocuk parası her ay ödenmemektedir, çocuk parası üç aylık aralıklar halinde ödenmektedir. Hak sahipleri 3’er aylık aralıklarla bu parayı alabilirler.

Çocuk Parası Miktarları Ne Kadardır

Çocuk parası miktarı, 2017 yılı itibari ile sıfır ile altı yaş arasında ise 51 lira 35 kuruş,  altı yaş ve üzerinde ise 25 lira 68 kuruş şeklindedir.

Bir diğer yardım ödemesi ise hastanelerde yapılan doğum ile sadece bir kereye mahsus 70 TL ödenmesi şeklindedir. Bunlara ilaveten ilköğretime giden kız çocuğu için aylık 35 TL ilköğretime giden erkek çocuğu için ise bu miktar aylık 30 TL şeklinde ödenmektedir. Şayet çocuğunuz orta öğretim kurumuna gidiyor ve kız çocuğu ise bu aylık 55 TL erkek çocuğu ise 45 TL olarak ödenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gecikmiş Vergi Borcunu Ödemenin En Kolay ve Hızlı Yolu

Doğum Yardımı Parası Kimlere Verilir

Çocuk parasından ayrı olarak yapılan yeni düzenleme ile 15/05/2015 tarihinden sonra doğum yapan annelere doğum yardımı parası verilmektedir. Doğum yardımı parasını alabilmek için bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması yeterlidir. Evlat edinilerek çocuk sahibi olan ailelere bu para ödenmemektedir.

Peki çocuk parasının hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını nasıl öğreneceksiniz? Şimdi makale başlığımız olan bu konuya değinelim.

Çocuk Parasının Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim

Yeni doğan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bebek için verilen ( çocuk parasının) ödenmesi işlemleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılarak tamamlandıktan sonra bu para PTT şubeleri üzerinden yaklaşık 15 ila 45 gün arasında değişen gün aralığında yatırılmaktadır. Peki bu paranın bu uzun süreçte hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için her gün PTT şubesine mi gitmeniz gerekiyor, bu sorunun cevabı elbette hayır olacaktır. Sorgulama yapmak için annenin T.C. kimlik numarası ile E Devletten giriş yapılıp çocuk parasının yatırılmış olup olmadığına bakılabilir. Evinize yakın bir PTT şubesi var ise belli aralıklarla bu paranın hesabınıza yatırılıp, yatırılmadığını sorarak öğrenebilirsiniz.

çocuk parası

Çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenme

Başka bir öğrenme yolu ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hizmete sunulan Alo 170 nolu numarayı arayarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Yine Alo 170 i arayarak başvurunuz hangi aşamada sorusuna da cevap bulabilirsiniz. Burayı aradığınız takdirde sizin güvenliğiniz açısından, tarafınıza birkaç güvenlik sorusu sorulacaktır. Bu sorulardan sonra sizlere bu paranın hesabınıza yatırılıp yatırılmadığı veya işlemlerinizin hangi aşamada olduğu hakkında bilgi verilecektir.

Sitemiz üzerinden Çocuk Parası Başvuru Dilekçe Örneği ile ilgili yazımızı ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Çocuk Parası Başvurusu Dilekçe Örneği 2019

Devlet tarafından yapılan yardımlar ile ilgili olarak genel anlamda siz değerli okurlarımızı bilgilendirmeye devam ettiğimiz üzere; bu yazımızda da Çocuk Parası...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016