Çocuk Velayet Almak İçin Dilekçe Örneği

A+
A-

Velayet dilekçe örneğini paylaşmadan önce velayet nedir, velayet hakkı kime verilir, kimler velayet altına alınır, velayeti sona erdiren sebepler gibi velayetle ilgili merak edilen konular hakkında öncelikli olarak kısa bir bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Velayet, yaşı küçük çocukların veya istisnai hallerde ergin olsalar bile kısıtlıların şahısları ve malları üzerinde anne veya babalarının sahip oldukları görev, yetki ve hakların bütününe denilmektedir.

çocuk velayeti için dilekçe

Çocuk Velayet Almak İçin Dilekçe Örneği

Velayet Hakkı Kime Verilir

Velayet hakkının kime verileceği mahkeme kararı ile belirlenir. Ancak, kural olarak anne veya babadan başkasına velayet hakkı verilmez. Anne veya babanın dışındaki, amca, dayı, hala, teyze, büyükbaba,  anneanne veya diğer aile yakınlarından herhangi birine velayet verilmez. Anne ve babanın dışındaki diğer aile yakınları ancak çocuğa veya kısıtlıya vasi olarak atanabilirler.

Velayet, Öncelikli Olarak Anneye mi yoksa Babaya mı Verilir

Velayet hakkının kime verileceği hakim tarafından bir bütün olarak değerlendirilir. Burada önemli olan çocuğun kişisel haklarının korunmasıdır. Çocuğun, eğitim, sağlık ve ahlaki durumunun gelişimi ve diğer hususların bütünü birlikte değerlendirilerek bu konuda karar verilir. Velayet gerekli görülmesi halinde anne veya babaya birlikte de verilebilir, ancak anne veya babanın anlaşamaması, aralarında anlaşmazlık çıkması halinde çocuğun haklarının korunmasına yönelik olarak sorunun çözümü yoluna gidilecektir. Sonuç olarak velayetin anneye mi, babaya mı verilmesi hususunda mahkeme çocuğun haklarını gözeterek en uygun olan ebeveyn hakkında karar verecektir.

Velayeti Sona Erdiren Sebepler

Velayeti sona erdiren sebepleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Çocuğun ergin olması velayeti sona erdirir.
  • Velayet hakkına sahip kişinin ölmesi halinde velayet sona erer.
  • Velayet hakkının mahkeme kararı ile kaldırılması halinde sona erer.
  • Boşanma nedeniyle velayet hakkına sahip ebeveynin velayetinin kaldırılarak diğer tarafa verilmesi ile velayet hakkı sona erer.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İştirak Nafakası Dilekçe Örneği

Çocuk ergin olsa bile kısıtlılık durumunun olması halinde mahkeme velayetin devamına karar verebilir.

Velayet Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır

Velayet başvuru dilekçesi HMK. 119. Maddesinde belirtilen hususlar göz önüne alınarak hazırlanır. Velayet başvuru dilekçesinde talepte bulunan kişi haklı sebeplerini dilekçesinde kısa ve öz şekilde belirtmelidir.

Velayet Dilekçesi Örneği

Sitemizde bulunan velayet dilekçe örneklerinden talebinize uygun olan velayet dilekçesi üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak uyarlayabilirsiniz. Sitemizde bulunan Velayet Dilekçesi örneği, Velayetin Değiştirilmesi Davası Dilekçe Örneği, Velayetin Tedbir Mahiyetinde Tevdii İstemi Dilekçe Örneği, Velayetin Nez’i ve Vasi Tayini İstemi Dilekçe örneği ve diğer velayet dilekçe örnekleri aşağıda istifadenize sunulmuştur. Velayet ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Velayet Nedir, Velayet Hakkı Kimlere Verilir konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

boşanma nafaka velayet davası dilekçesi

Bosanma Nafaka Velayet Tazminat Davasi Dilekce Ornegi-1

velayetin değiştirilmesi dava dilekçesi

Velayetin degisitirilmesi davasi dilekce ornegi-1

velayet davası

Velayetin Nezi ve cocugun Velayetin Tevdii istemi dilekce ornegi-1

velayet nezi , vasi tayin edilmesi dilekçesi

Velayetin Nezi ve Vasi Tayini Talebi Dilekçe Örneği-1

 

velayetin tadbiri mahiyeti yevdi istemi dilekçesi

Velayetin Tedbir Mahiyetinde Tevdii istemi dilekcesi-1

Dilekçe örneklerini PDF formatında indirmek için;

Bosanma Nafaka Velayet Tazminat Davasi Dilekce Ornegi

Velayetin degisitirilmesi davasi dilekce ornegi

Velayetin Nezi ve cocugun Velayetin Tevdii istemi dilekce ornegi

Velayetin Nezi ve Vasi Tayini Talebi Dilekçe Örneği

Velayetin Tedbir Mahiyetinde Tevdii istemi dilekcesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Çocuk Parasının Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim

Çocuk parasının yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim konusuna değinmeden önce öncelikle çocuk parası nedir ve kimler çocuk parası alabilir konularına değinerek...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016