Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘a Nasıl Ulaşabilirim

A+
A-

Vatandaşlarımızın bir çoğunun Cumhurbaşkanlığına ulaşma arzusu içerisinde olması, sorunlarını, talep, istek ve şikayetlerini ilk elden Cumhurbaşkanına iletmek istemeleri ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a Nasıl Ulaşabilirim sorusu sıkça karşılaşılan sorulardan birisi olması nedeniyle bu yazımızda bununla ilgili detaylı bir şekilde sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Cumhurbaşkanına ulaşma

cumhurbaskani recep tayyip erdogana nasil ulasabilirim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘a Nasıl Ulaşabilirim

Birçok insan gerek istek gerek talep veya şikâyet ya da bazen farklı konulara değinmek ve bazı şeyleri en yetkili mercide bulunan Cumhurbaşkanına anlatmak, ulaşmak ve onunla paylaşmak ister. Bu bazen küçük bir çocuğun hayali bazen de bir yetişkinin istek ya da önerisi şeklinde olabiliyor. Fakat bunu nasıl yaparım nasıl ulaşırım konusunda fazla bir bilgi sahibi olmadığı için,  pek çok kez bu isteğini erteleyebiliyor.

Cumhurbaşkanına ulaşmak için çeşitli yollar vardır, bunları sizlere sırası ile anlatacağız.

İlk ve en kolay yol olan, internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz bunun için yapmanız gereken e-devlet yani turkiye.gov.tr internet adresine giriş yaparak gerekli olan formu doldurmak olacaktır. Cumhurbaşkanına ulaşmak için ilk adımı atmış bulunmaktasınız. İzlemeniz gereken bir diğer adım ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı; nın kendine ait olan ve tam adresi www.tccb.gov.tr olan resmi internet sitesi üzerinden ulaşma yoludur. Burada yapacağınız işlem oldukça basittir. Bu site içinde yer alan bilgi edinme kısmında bulunan bağlantı üzerinden *Cumhurbaşkanına Yazın* butonunu tıklayarak, istek, dilek, temenni, şikâyetlerinizi dile getirebilirsiniz. Ayrıca kişisel bilgilerinizi eklemek kaydı ile mektup bile yazabilirsiniz. Bu yazılarınızı yazarken üslubunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. Hakaret veya farklı ithamlarda bulunamazsınız bunların suç olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Ayrıca bu yazdıklarınız CİMER yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi tarafından değerlendirilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TCK 207 Madde : Özel Belgede Sahtecilik Suçu Dilekçe Örneği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Nasıl Ulaşabilirim sorusuna bir diğer yanıt ve Cumhurbaşkanına ulaşmanın yollarından biri ise CİMER’e yapılacak olan başvurudur. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) vatandaşların sorunlarını, istek, talep veya şikayet başvurularının yapıldığı bir sistemdir. E-devlet sistemi kullanılarak vatandaşlardan alınan bu başvurular ile devlet ve vatandaş arasındaki iletişim kanallarının açık tutulması amaçlanmış ve vatandaşların her zaman her yerde başvurularını yapabilmelerine olanak sağlanmıştır. Yapılan başvurular CİMER biriminde bulunan yetkililer tarafından ilgili kamu kurumlarına iletilmekte ve 30 gün içerisinde başvurulara yanıt verilmektedir.

Cumhurbaşkanına ulaşabilmenin bir diğer yolu ise telefon ya da faks ile ulaşmaktır.

Faks numarası olan: 0312 525 58 31 e yazılı belge yani doküman gönderebilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı telefon numarası ise: 0312 525 55 55

İsterseniz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Ankara 06560 nolu adrese mektup yazmak kaydı ile yine Cumhurbaşkanına ulaşabilirsiniz.

Sitemiz üzerinden Cumhurbaşkanına Mektup Nasıl Yazılır konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 131 YORUM
 1. Gülay dedi ki:

  Ben uc cocuk annesiyim esim özel doktara ögrencisi %50 ders alma mecburiyetinden dolayı devam edemiyor 20yılık teorik ve pratik bilgilerini çöpe atilmis gibi oluyor.Sizden çocuklarimin gelecegi icin ve eşimin bunca eğitiminin bir adi olmali,lütfen yardimci olun.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gülay hanım, Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için. Cumhurbaşkanlığı resmi iletişim adresi olan CİMER’e talep, şikayet ve önerilerinizi iletebilirsiniz, Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi yetkilileri tarafından talebiniz değerlendirilerek tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

  2. Durduhan soysal dedi ki:

   Dilekçeme hala cevap alamadım.

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Durduhal Soylas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için başvurunuzu CİMER üzerinden yapmanız gerekmekte, CİMER başvuruları e devlet üzerinden gerçekleştirilmelidir, Cumhurbaşkanı İletişim Merkezi yetkilileri usulüne uygun şekilde yapılan başvurularda en kısa zamanda başvuru sahibine bilgi vermektedir.

  4. D.soysal dedi ki:

   S.ALEYKUM sayın CUMHURBASKANIM saygılar sunarım. Oğlum Taşörenden engelli kadrosundan vergi dairesinden kadro aldı çalışıyor. Tasorenden ENGELLİ kadrosunda çalışanın TAYİN HAKKI varmı . kendimde engelliyim çocuğum boşandı 1 yıldır yanında kalmak zoru dayım eşimin yanına götürmek istiyorum. Gideceğimiz yerde aynı kurum var. Acilen cevap bekliyorum.

  5. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba D.Soysal, Cumhurbaşkanlığına ulaşabilmek için yazımız içeriğinde belirtilen yolları deneyebilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi yetkilileri tarafından talebiniz değerlendirilerek size geri dönüş yapılacaktır.

 2. Özlem dedi ki:

  Sabah çocuğumu bırakmak için okula gittim ve önce kapıdaki güvenlik içeri almadı tartıştım ve girdim daha sonra okul müdürü ile tartıştım ve bu okuldan içeri bir daha giremeyeceksin diye tehdit te bulundu bana bende sinşr ile bir güvenlik görevlisi bu şekilde soytarı gibi gelemez okula diye tepki de verdim bana resmi kıyafetinin henüz hazır olmadığını söylediler bir ben değil güvenlik görevlisi adıaltında görev yapan bayandan herkes şikayetçi ve ben okula gittiğimde okul zili bile çalmamıştı daha oldukça zaman vardı birinci sınıf öğrencisi olduğu için sınıfı üst katta olduğu için kendim sınıfa kadar çıkarıp ve kaybolan kitaplarına kendi dolabına bakmak için çıktım ama suçişlemişim gibi çok ağır tepkiler ile karşılaştım bir okul müdürü veliyi tehdit edemez bu konuda gereğinin yapılmasını istiyorum ve gereği neyseyapılana kadarda şikayetim devam edecek gerek haber gerek daha üst konumlara kadar şikayetim devam edecek

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba özlem hanım, size karşı yapılan tehdit eylemi nedeniyle Cumhuriyet Savcılığına giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz, Türk Ceza Kanununda Tehdit suçu ile ilgili gerekli düzenleme yapılmıştır bilgi edinebilirsiniz.Ayrıca MEB il veya ilçe müdürlükleri ile CİMER e de şikayette bulunabilirsiniz.

 3. Asiye dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanım bize yardım edin eşim iki senedir ceza evinde göremiyoruz biz trabzonda o zonguldak devrek acık ceza evinde eşimin yeniden dosyasının incelenip yargılanmasını istiyorum 3kez yargılandı ama maddidurumdan dolayı mahkemeye avukatsız cıktı ona avukattalep etmedi savcı savunmasını kabul bile etmedi sonradan föteci cıktı savcı eşim 2010 2011yılında sahte fatura kullanmaktan yargılandı ama asas suclu dışarda ortagı 5yıldır tosyası gelmiyo asassuclu dışarda ve faturayı kullanan ortagı benim sizden ricam eşimin yeniden yargılanması ne olur bize yardım edin devlete işlenenleri devlet af ederdiyosunuz af edin neolur cocuklarımla baba evine döndüm ne olur yardım edin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Asiye hanım, Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için makalemiz içeriğinde belirtilen yollardan birini deneyebilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi olan CİMER’e şikayet ve taleplerinizi iletebilirsiniz. Şikayet ve talepleriniz değerlendirilerek Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yetkilileri tarafından tarafınıza olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılacaktır.

 4. Melek dedi ki:

  Selamun aleykum sayin baskanim size cok yazdim hic cvp almadim okumuyormusunuz bilmiyorum bir cvp yaziniz ben melek 2 cocugum var ellerinizden oper kecioren incirlide oturuyorum sizden belediyede temizlik isi istiyorum cocuklarimi okutamiyorum bir ses verin bir cvp yazin cok zordayim artik biktim aramanizi bekliyorum 054********

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Melek hanım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için yazımız içeriğinde belirttiğimiz yollardan birini deneyebilirsiniz, Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi olan CİMER’e şikayet ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

 5. Şeyda dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanım çok çaresizim tek yaşıyorum hiç bir yerden yardım alamıyorum eşim cezaevinde yatıyor 3 senesi var yardım istiyorum sizden lütfen çaresizim kışlığım bile yok alamadım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Şeyda hanım, Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için yazımız içeriğinde belirttiğimiz şekilde CİMER’e şikayet ve taleplerinizi yazarak iletebilirsiniz, Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi yetkilileri tarafından taleplerinin değerlendirilerek tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

 6. Emine dedi ki:

  İyi akşamlar başkanımıza 3 çocuk annesiyim çalışmak istiyorum iş yok 3 çocuk okuyor zor durumdayız ya iş yada yardım edin lütfen

 7. Mervenur dedi ki:

  Selamin aleyküm cumhurbaskanim ben on dokuz yaşında bes Aylik bebegimle yalnız kaldim esim de babamida habishaneye aldılar ben küçük yasta esim kactim diye baba ne olur yardım edin size yalvarıyorum aile yasasin cikartalim nolur

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Mervenur Hn,
   Konuyla ilgili iliniz/ilçenizde bulunan Aile Sosyal Politikalar İl / İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra durumunuzu Cumhurbaşkanımıza arz etmek için yazımızda belirttiğimiz yöntemlerden herhangi birisini kullanabilirsiniz.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 8. Adem dedi ki:

  Sayin cumhur basjanim ben selma tünçtürk samsunda yasiyorum 4 cocugum var cocuklarimi bakamaz hale geldim yuvaya ve cocuklarimdan ayrilmak istemiyirum suzden samsunda devamli is istitorum gorunurde engeĺiyim ama raporum yok engelli olmak is bulmama dahada engel bu konuda bana yardimci olun lutfen 054******* benim numaeam cimere bas vuramiyirum burdan bana yardimci olun lutfen

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Selma Hanım,
   Konuyla ilgili CİMER e başvurmayı deneyebilir, eğer iş arıyorsanız İŞ KUR İl Müdürlüklerine giderek iş konusunda yardım isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine, Belediyelere, Kaymakamlıklara, Valiliklere de maddi yardım için başvuruda bulunabilirsiniz.

 9. Bayram tokmak dedi ki:

  Sayın Başkanımız size acizane şunu söyleyebilirim siz diyorsunuz ki belediye başkanı halkını tanıyan halkın içinden biri olsun oysa Türkiye’de olmadığı gibi bizim ilçemizdede halkın tanımadığı halkın içinde olmayan birisini belirlendi diye duydum bana göre kazanma şansı yok gibi iyi analiz edilsin. diye düşünüyorum saygılarımla.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bayram bey, Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için makalemiz içerisinde belirtilen yolları deneyebilirsiniz, CİMER yetkilileri tarafından talebiniz talebiniz değerlendirilerek tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

 10. Bayram tokmak dedi ki:

  Yorum yazdım telefon ilave edeceğim

 11. Hasan eker dedi ki:

  Selamın aleyküm Cumhur başkanım ben Tekirdağ Çorlu da oturuyorum evliyim 3 kızım var ikiz kızlarım okula gidiyor maddi sıkıntım çok var Allah razısi için bana yardımcı olabilirmisiniz ne olur elimden tutun yalvaririm 0535 …..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için makalemizde belirttiğimiz yolları izlemeniz gerekmektedir, CİMER’e yapacağınız talep ve şikayetleriniz Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yetkilileri tarafından ilgili birimlere aktarılmakta ve bu konuda size bilgi verilmektedir. Sorun ve sıkıntılarınızdan kurtulmanız dileğiyle…

 12. ahmet dedi ki:

  saygı değer cumhurbaşkanım recep tayyip erdoğan a sayım cumhur başkanım basit usulu bir esnafım ve devletimizin tüm yardımlarından mahrumum sizden rica ediyorum bana yardım edin.vergi lavham var diye hiç bir yardım alamadım.(siz deyeli devlet memurlarımzdan sizden rica ediyorum bunu ilgili makamlara bildiriniz)ALLAH yar ve yadımcın olsun..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için yazımızda belirttiğimiz yolları kullanmalısınız, Cumhurbaşkanına nasıl ulaşabilirim, CİMER’e nasıl ulaşabilirim gibi merak ettiğiniz konularda bu makalemiz size yol gösterici olacaktır.

 13. Yeter dedi ki:

  Sayîn cumhur baskanîm ben iki kere evlilik yaptîm 3tane çocuğum var ve 1ilk eşimden özürlü eşimin 90binlira kredi kart borcu var ve icraya verildi askeri ücrette calîsîyor aylîna piloko kondu alamîyor 3tane çocuğuma bakamîyotum süt ekmek as lamîyorum ne olursun yardîm edin cocuklarîm için 4 aydîr kirayî veremiyorum ne olur bana ulasîn cocuklarîm için saygîlarîmla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yeter, Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için makalemizde belirttiğimiz yolları deneyebilirsiniz, Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi (CİMER) yetkileri tarafından talebiniz ilgili birimlere aktarılarak tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

 14. Yeliz dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanım sizden bi istegim olacaktır Kardeşim bir olaya karıştırıldı ve silahlı tehdit üzerine mahkemede konuşturulmadı eyer bu dünyada adalet varsa suçsuzlar ortaya çıksın 3 yasında bir Kızı var ve bu olay olduğu 9 yıl geçti Hale’n mahkeme sürmek üzere Sizden rica ediyorum bir şansım olsa bu Hatay’da bunu isterdim

 15. Ahmet Akca dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanı dün kentsel dönüşümle ilgili güzel sözler söyledi fakat ben 2 yıldır müteahhit firma sahibi chpli meclis üyesi ile mücadele ediyoru. Konuyu bakanlıkta biliyor kendisine ulaşmak mümkün değil cimere yazdı defalarca şikayet edilen kuruma soru sormaktan kurumundan yüzeysel cevaplar vermesinden öteye gitmiyor iistanbul csb il müdür yardımcısı olayın içinde meclis üyesi ile esenler belediyesi döneminde müdürken tanıştıkları için engel çıkartıyor bakanlık konuyu bilmesine rağmen umursamaz tavır gösteriyor son olarak arsistem yapı firması sahte evrak düzenleyerek babamın vekaleti varmış gibi göstermiş konuyu akparti bakırköy ilçe başkanı meclis üyeleri biliyor bir onlar uğraşıyor fakat ben cumhurbaşkanına ulaşamadım henüz anlayacağınız bu cimer şikayet edilen kuruma soru sormaktan öteye birşey değil…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey, Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için makalemiz içeriğinde belirttiğimiz yolları kullanabilirsiniz. CİMER’e usulüne uygun olarak yapacağınız başvurularınız Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yetkilileri tarafından değerlendirilerek tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

 16. Muhammet kurum dedi ki:

  Sayın başbakanım size ulaşmaya çalışıyorum bana yardımcı olmuyorlar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammet bey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a nasıl ulaşacağınız ile ilgili makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 17. Ahmet Cumaoğlu dedi ki:

  ben Ahmet Cumaoğlu Afganistan özbeklerindan merhabalar sayın cumhurbaşkanımız nasılsınız allah Başımızdan eksik etmesin uzun Umurlar diliyorum ben Şu anda çok zor durumdayım sizden bir tek istediğim var Para pul istemem sadece aileme bakmak için sizden bir TC kimlik istiyorum son çaldım kapı sizin kapınızdır Lütfen beni geri çevirmeyin Sağ olun varolun Allaha emanet olun

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey, Cumhurbaşkanına ulaşabilmek için taleplerinizi CİMER’e yapmalısınız, CİMER başvurusunu e devlet üzerinden yapmak zorundasınız, bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için sitemizde bulunan makalelerimizi okuyabilirsiniz.

 18. Mehmet dedi ki:

  37 yaşındayım hatay kırıkhan dan sayın cumhurbaşkanım annesiz babasız birisiyim kardeşim de yok başına bir bela geldi yalnizligiminda kurbanı cahilligimin de etkisiyle 7 sene 7 ay ceza evine girdim ceza evi bana tam bir hayat dersi verdi ve yapmış olduğum hatayı anladım ve ıslahı nefis oldum yaklaşık 4 yıldır ceza evinden çıktım eşimle tanisdim sosyal medya üzerinden 3 yıldır evliyiz 15 ay lik bir oğlumuz var sabıkalı olduğumdan dolayı bulunduğumuz ilçenin iş oranı az olmasından da dolayı 3 aydır işsizim eşim elazığlı ve ben eşime ve çocuğuma bakmakta gecim derdini karşılamakta gerçekten zorlaniyorum suandada aşırı derece maddi anlamda yıprandım 2 dönem dır kirikhan belediyesinde iskur aracılığıyla çöp kamyonu şoförlügü yapıyordum bu seçim öncesi işe de alınmadık AK parti kurulduğundan beri gönlüm bu davadan yana oldu sayın cumhurbaşkanım sizden ricam beni hatay kırıkhan belediyesine çöp temizlik işlerine işe aldirmanizi istiyorum kendim için değil 1 yaşındaki oğlum ve eşime bakabilmem için bana iş konusunda yardımcı olmanızı istiyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için, makalemizde belirttiğimiz şekilde CİMER başvurusu yapmanız gerekmekte, CİMER başvurusunu e-devlet üzerinden yapmalısınız.

 19. Ali aydin dedi ki:

  Merhaba sayin cumhur başkanımiz ben hakkari yuksekovadan bu mesajımı size iletmek istedim kalp yetmezligim var durumum yok hastaneye gideyim sizden yardim etmenizi istiyorum geçinemiyorum ben le annem tek yasiyoruz her hangi bir yerden de maaş alamiyuruz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilmek için web sitemizde yayınladığımız bu konudaki makaleleri okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, CİMER başvurularınızı e-devlet üzerinden yapmanız gerekmektedir.

 20. murat alaoglu dedi ki:

  sayin cumhurbaskanim selami aleykum ben azerbeycandayim ulkeden cikisima izin verilmedi sucum olmadigi halde sikaet olmus oglum sirnakda asker kizim sizede receptayyip erdogan universtesinde okuor annem bana encore icinde ALLAH’im gucune gitmesin dayanacak gucum kalmadi heran canima kiyabilirim turkiyeye gelmeme izin vermiyirlar telofonum +994708***”””””

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Murat bey, CİMER başvurunuzu e-devlet üzerinden yaparak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşabilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Cumhurbaşkanı Duyurdu ! 24 Haziranda Erken Seçime Gidiliyor

Bundan bir kaç gün önce muhalefet kanadından MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından erken seçim ile ilgili...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016