Danıştay Nedir Görevleri Nelerdir Hangi Davalara Bakar

A+
A-

Türkiye’de idari yargı örgütü iki temel üzerine oturtulmuştur, ülkemizdeki idari yargı genel idari yargı ve askeri idari yargı olarak sınıflandırılmıştır.

Genel idari yargı ise idare mahkemeleri, vergi mahkemeleri, bölge idare mahkemeleri ve Danıştay’dan oluşmaktadır. Bu yazımızla idare mahkemelerinin en üst inceleme merci olan Danıştay nedir, Danıştay’ın görevleri nelerdir ve Danıştay’ın işleyişi ve daireleri ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Danıştay Nedir

Danıştay, genel idari yargı içerisinde yer alan ve Anayasada belirtilmiş en üst idari yargı mercidir. Danıştay hem yüksek bir mahkemedir, hem de Danıştay Kanununun 24. Maddesine sayılan uyuşmazlıklarda ilk derece mahkemesidir. Danıştay’ın iki temel görevi vardır,  Danıştay ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile görevlendirilmiş bir mahkemedir, ikinci olarak danışma ve inceleme mercidir.

Danıştay’ın Kuruluşu ve Tarihi Süreç

Danıştay ilk kez 1868 yılında şurayı devlet adıyla faaliyete başlamıştır, Sultan Abdulaziz’in 10 Mayıs 1868 günlü nutkuyla fiilen çalışmasına başlamıştır. 04 Kasım 1922 yılında bütün merkez teşkilatlarının TBMM hükümetinin idaresine geçmesi nedeniyle Danıştay’ın faaliyetine son verilmiş, Cumhuriyetin ilanından sonra 1925 tarihli 669 Sayılı Kanunla Danıştay yeniden kurularak 06 Temmuz 1927 tarihinde yeniden faaliyetine başlamıştır.

Danıştay son olarak 1982 yılında yürürlüğe giren 2575 Sayılı Danıştay Kanununa göre örgütlenmiştir. Danıştay’ın yönetimi ve temsili Danıştay başkanına aittir. Danıştay Kanununun 2.maddesine göre Danıştay’ın hükümetle olan işleri Başbakan aracılığıyla yürütülür.

Danıştay’ın Karar Organları Nelerdir

Danıştay’ın karar organlarını maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Daireler: Danıştay ondördü dava biri idare daire olmak üzere onbeş daireden oluşur.
  • Danıştay Genel Kurulu: Danıştay Genel Kurulu, Danıştay başkanı, Başsavcı, başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeler ile genel sekreterden oluşur.
  • İdari İşler Kurulu; İdari işler kurulu, idari dari başkan ve üyeleri ile her takvim yılı başında genel kurulca her dava dairesinden seçilecek bir başkan veya üyeden oluşur.
  • İdari Dava Daireleri Kurulu; İdari dava daireleri kurulu, idari dava dairelerinin başkanları ile üyelerinden oluşur.
  • Vergi Dava Daireleri Kurulu; vergi dairesi daireleri kurulu, vergi dava dairelerinin başkanları ile üyelerinden oluşur.
  • İçtihatları Birleştirme Kurulu; içtihatları birleştirme kurulu, Danıştay başkanı, Başsavcı, başkan vekilleri, dava daire başkanları ve üyelerinden oluşur.
  • Başkanlık Kurulu; Başkanlık kurulu, Danıştan başkanının başkanlığında üç daire başkanı, üç Danıştay üyesi olmak üzere altı asıl ve ikisi daire başkanı ikisi Danıştay üyesi olmak üzere dört yedek üyeden oluşur.
danıştayın görevleri

danistay nedir ve gorevleri nelerdir

  • Başkanlar Kurulu; Başkanlar kurulu Danıştay kurulunun başkanlığında, Başsavcı, Başsavcı vekilleri ve daire başkanlarından oluşur.
  • Yüksek Disiplin Kurulu; Yüksek disiplin kurulu Danıştay başkanının başkanlığında her takvim yılı başında, Danıştay Genel kurulunca her daireden seçilecek birer üye ile ikisi dava daireleri ve biride idari daireler başkanları arasında seçilecek üç daire başkanından oluşur. Danıştay Başsavcısı kurulun tabi üyesidir.
  • Disiplin Kurulu; Disiplin kurulu genel kurulun her takvim yılı başında seçeceği bir daire başkanıyla bir üyeden ve birinci sınıfa ayrılmış bir tetkik hakimi ile bir Danıştay savcısından oluşur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dilekçe Nasıl Yazılır

Sitemizde yer alan ve daha önceden sizlerle paylaştığımız Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır konulu yazımızı da okuyabilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
D- SMART Abonelik İptal Dilekçesi Örneği

D- Smart aboneliğiniz var ve siz artık bu hizmetten yararlanmak istemiyor, abonelik iptali için ne yapılabilir diye düşünüyorsanız bu yazımızı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016