Darp Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Örneği : Kolayca Hazırla

A+
A-

Bir veya birkaç kişinin, birini dövmesi veya hırpalayarak yaralamasına sebebiyet vermesini darp olarak adlandırabiliriz. Darp, toplumumuzda özellikle birinci derece yakınlığı bulunan akrabalar, evli veya birlikte yaşayan çiftler arasında sık olarak karşılaşılan adli bir olaydır. Bir kişi tanıdığı veya tanımadığı kişiler tarafından da darp edilebilir. Darp nedir, darp raporu nasıl alınır, darp raporu kaç gün içinde alınmalıdır ve darp ile ilgili diğer konularda Darp Raporu Nedir, Nasıl Alınır konulu yazımızla ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise yine darp ve darp raporu ile ilgili genel konulara değinerek darp nedeniyle şikayet dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

darp için dilekçe

Darp Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Örneği : Kolayca Hazırla

Darp Nedir

Bir kişinin bir veya birkaç kişi tarafından dövülmesi, yaralanması veya vücudunda geçici veya kalıcı bir iz bırakacak şekilde hırpalanması olarak adlandırılabilir. Darp genellikle çıplak vücutla (el veya ayakla) karşıdaki kişinin yaralanması olarak nitelendirilmekte, sopa, bıçak, silah ve benzeri aletlerle yapılan yaralamalar darp olarak nitelendirilmemektedir. Bu durum bir çok hukukçu tarafından bu şekilde değerlendirilmekte ancak bir kısım hukukçular tarafından da bir takım aletlerin kullanılması nedeniyle yapılan yaralamaların da darp sayılacağı yönünde tezler ileri sürülmektedir.

Darp Raporu Nedir

Darp raporu, darp edildiğini iddia eden kişinin özel veya kamu hastanesine başvurarak almış olduğu rapordur. Darp raporu, bir kişinin darp nedeniyle kaç gün iş ve güçten kaldığı, darp nedeniyle vücudunda geçici veya kalıcı bir izin bulunup bulunmadığı, hayati tehlikesinin bulunup bulunmadığı yönünde doktor tarafından yapılan muayene sonucunda verilen adli rapordur.

Darp Raporu Nereden Alınır

Darp raporu, özel veya kamu hastanelerinden alınabilir. Darp raporunu yine mesai saatleri dışında özel veya kamu hastanelerinin acil servislerinden de almak mümkündür. Sağlık ocakları darp raporu vermemektedir. Böyle bir taleple sağlık ocaklarına yapılan başvurularda, darp edildiğini iddia eden kişiler özel veya kamu hastanelerine yönlendirilmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Kontrol Kararın Kaldırılması Talebi Dilekçe Örneği

Darp Nedeniyle Dikkat Edilmesi Gereken 5 Altın Kural

Darp raporu alınırken, öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken hususlar vardır, bu önemli hususları maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Darp edildiğini iddia eden kişi, eylemin üzerinden fazla bir süre geçmeden sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
  • Darp edildikten sonra hastaneye gidemeyecek durumda olan mağdurların darp edildiklerini fotoğrafla veya kamera kaydı ile belgelemeleri faydalı olacaktır.
  • Kolluk güçlerine (polis veya jandarmaya) yapacağınız başvurularınızda darp eylemine maruz kaldığınızı özellikle belirtmeli ve buna ilişkin rapor aldırılmasını talep etmelisiniz.
  • Darp eyleminin topluma açık bir alanda meydana gelmiş olması halinde varsa etrafta bulunan güvenlik kamera kayıtlarının temini için talepte bulunulmalıdır.
  • Darp eylemi üçüncü şahısların yanında meydana gelmiş ise bu şahıslarda tanık olarak şikayet dilekçesinde belirtilmeli mümkünse önceden tanık olarak gösterilecek kişilerin adı, soyadı ve adresleri temin edilmelidir.

Darp Raporu Sadece Koruma Kararı Almak İçin Yeterlimidir

Evli çiftler veya birlikte yaşayan çifter arasında yaşanan kavgaların şiddete dönüşmesi ve bunun sonucunda çiftlerden birinin diğerini darp etmesi sonucunda mağdur olan çift koruma kararı aldırılması amacıyla mahkemeye başvurmaktadır. Genellikle darp raporları ile birlikte yapılan başvurularda koruma kararı verilmekte ve şiddet uygulayanın uzaklaştırılmasına karar verilmektedir. Koruma ve uzaklaştırma kararının aldırılması amacıyla Aile Mahkemelerine başvurulmalı ve talep dilekçesine ayrıca darp raporu da eklenmelidir.

Boşanma Davasında Darp Raporu Delil Olarak Gösterilebilir mi

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan boşanma davalarında genellikle eşlerin boşanmasına karar verilir. Alınan darp raporları veya ceza mahkemelerinde görülen buna ilişkin davalar aile mahkemelerinde delil olarak gösterilebilir. Aile Mahkemesi Hakimi tarafından yapılacak olan inceleme sonucunda tüm deliller incelenir ve karar verilir. Hakimin lehe karar vermesi açısından delillerin tam ve doğru olarak gösterilmesi önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  EWE Elektrik Abonelik Şikayet ve Fatura İtiraz Dilekçe Örneği

Darp Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

Darp edildiğini iddia eden mağdurun şikayet dilekçesini yazarken gereksiz konulara girmeden olayın özü net ve fazla detaylarına girmeden anlatılmalıdır. Darp nedeniyle şikayet dilekçesinde mağdurun adı soyadı, adresi ve T.C. kimlik numarası yazılmalı, ayrıca suç eyleminde bulunan kişinin kimlik bilgilerinin bilinmesi halinde bununda şikayet dilekçesinde belirtilmesine özen gösterilmelidir.

Darp Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Örneği

Sitemizde örnek olarak yazılmış darp nedeniyle şikayet dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Şikayet dilekçesinde delilleriniz tam ve eksiksiz olarak gösterilmeli ayrıca almış olduğunuz darp raporunun bir sureti dilekçeye eklenmelidir. Dilekçe örneklerinin kurgudan ibaret olduğu ve bilgilendirme amacıyla yazıldığı unutulmamalıdır. Darp nedeniyle şikayet dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

darp sebebi ile şikayet dilekçesi

Darp Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Örneği

darp şikayet dilekçe örneği

Darp Suçundan Dolayı Şikayet Dilekçesi

Darp ile ilgili dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Darp Nedeniyle sikayet dilekcesi ornegi

Darp Sucundan Dolayi sikayet dilekcesi ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Danıştay Nedir Görevleri Nelerdir Hangi Davalara Bakar

Türkiye’de idari yargı örgütü iki temel üzerine oturtulmuştur, ülkemizdeki idari yargı genel idari yargı ve askeri idari yargı olarak sınıflandırılmıştır....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016