Darp Raporu : Süresi – Nereden Nasıl Alınır – Dikkat Edilmesi Gerekenler

A+
A-

Bir kişinin, bir veya birkaç kişi tarafından dövülmesi veya vurulması darp olarak ifade edilmektedir. Genellikle herhangi bir kesici ve delici alet kullanılmadan yapılan yaralamalar darp olarak nitelendirilmektedir. Darp edilen şahsın ne yapması, darp raporu süresi, nereden nasıl alınır, dikkat edilmesi gerekenler konularda aşağıda açıklayıcı olarak bilgi vermeye çalışacağız.

darp raporu nerden alınır

Darp Raporu : Süresi – Nereden Nasıl Alınır – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toplumumuzda, kişinin yaralanmasına yönelik olarak işlenen suçlarda en sık karşılaşılan bireylerin birbirlerini darp etmesidir. Özellikle, evli veya birinci derecede yakın akrabalık ilişkileri olan kişiler arasında bu tür yaralamalar daha sık görünmektedir.

Darp Raporu Nedir

Darp raporu, herhangi bir şekilde biri veya birileri tarafından dövüldüğünü ve yaralandığını iddia eden kişi tarafından, özel veya kamu hastanelerine başvurularak alınabilir. Darp raporunda kişinin kaç gün iş ve güçten kaldığı, kişiye karşı herhangi bir darp eyleminin, izinin bulunup bulunmadığı, yaralama varsa bunun niteliği ayrıntılı olarak belirtilir. Darp raporları ilk aşamada düzenlendiklerinde adli rapor veya adli geçici rapor adıyla düzenlenirler. Darp raporunun düzenlenmesi her zaman tek başına hukuki bir kanıt olarak kabul edilmeyebilir.

Darp Raporu Nereden Alınır

Darp raporları, darp edildiğini iddia eden kişinin bizzat özel veya kamu hastanelerine başvurması veya kolluk güçlerine başvurarak darp edildiğini ve rapor almak istediğini beyan etmesi ile alınabilir. Sağlık ocakları, darp raporu vermemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Savcı Nasıl Olunur Gerekli Şartlar Nelerdir ve Maaşları 2019

Darp Raporu Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Darp raporu alınırken, darp eyleminin üzerinden fazla zaman geçmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Darp’a maruz kaldınız ama hastaneye gidemeyecek durumdaysanız ileride en azından delil olması açısından fotoğraflamanız faydalı olacaktır. Karakola (polis, jandarma) yaptığınız başvurularda, darp edildiğinizi açıkça belirtip rapor aldırılması istenilmelidir. Darp eylemi adli vaka olarak değerlendirileceğinden, soruşturma veya kovuşturma aşamasının daha hızlı sonuçlanması ve darp eyleminde bulunan kişinin cezalandırılması açısından, darp raporunun alınarak dosyaya delil olarak sunulması gerekmektedir.

Darp Raporu Özel Hastaneden Alınabilir mi

Darp raporu devlet hastanesinden alınabildiği gibi özel hastaneden de alınabilir. Darp raporu alındığında ilgili doktor tarafından kaşelenip imzalandığı ve varsa hastanede diğer resmi kayıt işlemlerinin tamamen yapıldığına dikkat edilmelidir.

Darp Raporu Aldım, Koruma Kararını Nasıl Alabilirim

Genellikle evli çiftler arasında yaşanan kavgalarda darp edilen çift yönünden koruma tedbiri uygulanmaktadır. Darp edilen kişi hastaneden almış olduğu darp raporu ile birlikte karakola giderek şikayetçi olabilir bununla birlikte Aile Mahkemesinden koruma tedbirinin uygulanması için talepte bulunabilir. Aile Mahkemelerine yapılacak olan koruma tedbiri ve boşanmaya ilişkin talepleriniz için sitemizde bu konuda daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Darp Raporu Kaç Gün İçinde Alınmalıdır

Darp raporunun alınması açısından kanunda herhangi bir gün belirtilmemiştir, ancak darp raporu almak için ne kadar erken başvuruda bulunursanız o kadar iyi olacaktır. Darp nedeniyle vücutta oluşan izlerin belli bir süre sonra kaybolması rapor almanızı güçleştirecektir. Sonuç olarak, darp edildiğini iddia eden kişinin vücudunda yapılacak olan muayene sonucunda, vücuttaki çizikler, ezikler veya izlere bakılarak rapor düzenlendiğinden, bu izler silinmeden veya kaybolmadan ilgili sağlık kuruluşuna başvurulması yararlı olacaktır.

Darp Raporu Tek Başına Şiddet Uygulayanın Cezalandırılması İçin Yeterli midir

Darp raporu tek başına şiddet uygulayanın cezalandırılması için yeterli değildir. Şiddet uygulayan hakkında Cumhuriyet Savcılığınca yapılacak soruşturma sonucunda gerekli görülmesi halinde dava açılır yapılacak olan kovuşturma sırasında hakim tarafları dinler ve delilleri toplar ayrıca mağdurun kesin raporunun aldırılması amacıyla tekrar hastaneye sevkine karar verebilir. Bütün delillerin toplanması sonucunda şiddet uyguladığı iddia edilen kişinin cezalandırılmasına veya beraatine karar verilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Reddi Miras Nedir Davası Nasıl Açılır

Darp Raporu Boşanma Davasında Delil Olarak Kullanılabilir mi

Darp raporu ve buna dayanarak açılmış olan ceza davası boşanma davalarında delil olarak gösterilebilir. Ceza davasının sonucu boşanma davalarında etkili bir unsurdur. Aile Mahkemesi hakimi bu durumu delil olarak delil olarak kabul edebilir ve boşanma sürecinin hızlı sonuçlanmasından fayda sağlayabilir.

Darp Raporunun Geçerlilik Süresi Ne Kadardır

Darp raporlarının geçerlilik süresi belirli bir zaman aralığı ile sınırlı değildir. Ancak, yine de belli durumlara göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle, açılacak olan davanın sonucuna etkisi bakımından darp raporu aldıktan sonra avukatınıza danışmanız ileride herhangi bir hak kaybına maruz kalmamanız açısından faydalı olacaktır.

Darp Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

Darp edildiğini iddia eden kişinin özel veya kamu hastanesinden almış olduğu adli raporu dilekçesine ekleyerek şiddet uygulayan kişi veya kişilerden şikayetçi olabilir. Dilekçe yazıldığında mağdurun adı, soyadı, adresi, T.C. kimlik numarası açıkça yazılmalı ayrıca bilinmesi halinde şiddet uygulayan şüphelinin de kimlik bilgileri açıkça belirtilmelidir. Darp nedeniyle şikayet dilekçesinde gereksiz konulara değinilmeden darp olayı net ve anlaşılır bir şekilde dilekçede anlatılmalı ve adli rapor dilekçeye eklenmelidir.

Darp Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Örneği

Darp nedeniyle yapılacak olan şikayetlerde yazılacak olan dilekçelerin diğer şikayet dilekçelerinden bir farkı yoktur. Yukarıda belirtmiş olduğumuz genel hususlara dikkat edilerek dilekçe yazılmalıdır. Sitemizde hazırlamış olduğumuz darp nedeniyle şikayet dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Darp nedeniyle şikayet dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Darp Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Örneği : Kolayca Hazırla

Bir veya birkaç kişinin, birini dövmesi veya hırpalayarak yaralamasına sebebiyet vermesini darp olarak adlandırabiliriz. Darp, toplumumuzda özellikle birinci derece yakınlığı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016