Dava Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır (Sorgula Davanı Öğren)

A+
A-

Hakkınızda açılmış bir dava dosyasının bulunup bulunmadığını öğrenmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yazımızla, hakkınızda herhangi bir mahkeme veya icra dosyası bulunup bulunmadığını, bulunuyorsa hangi aşamada olduğu konusunda nasıl bilgi edineceğiniz konusunda bilgi vermeye çalışacağız, kısacası dava sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusunun yanıtını burada sizlerle paylaşacağız.

dava sorgulama uyap vatandaş portalı

dava sorgulama islemi ekranı UYAP Vatandaş Portalı

Her ne kadar emin olamasak da, bazen hakkımızda herhangi bir davanın bulunup bulunmadığı yönünde içimizde şüphelerimiz ve tereddütlerimiz oluşmaktadır. İşte bu tereddütlerden kurtulmanız için, aşağıda açıklayacağımız yollardan birini takip ederek dava sorgulama işlemi yapabilir, hakkınızda herhangi bir mahkeme veya dava dosyasının bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

E-devlet Kullanılarak Dava Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Gelişen teknoloji ile birlikte artık vatandaşların bilgiye ulaşması daha kolay bir hale gelmiştir. Ülkemizde de son yıllarda yapılan bilişim sistemindeki yenilikler sayesinde vatandaşlarımızın evlerinden veya işyerlerinden daha doğrusu internet hattının bulunduğu herhangi bir yerden, kamu kurum veya kuruluşlarındaki bilgilerine ulaşmalarına olanak sağlanmıştır.

Ülkemizde e-devlet kapısı olarak bilinen  https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresi üzerinden vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarındaki işlemlerine yönelik birçok işlemi yapmalarına olanak sağlanmıştır. Dava dosyası sorgulama işlemi de, e-devlet kapısı kullanılarak yapılacak olan işlemlerden birisidir.

 Şimdi, e-devlet kullanılarak dava dosyası sorgulama işlemi nasıl yapılacağı ile ilgili ayrıntıları verelim. E-devlet kullanarak işlem yapabilmek için öncelikli olarak e-şifre sahibi olmanız gerekmektedir. E-şifreniz yoksa bunu herhangi bir PTT şubesinden kolayca temin edebilirsiniz. E-şifrenize sahip olduktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılarak dava dosyası sorgulama işlemlerine başlayabilirsiniz. Sırasıyla “kamu kurumları”, “Adalet Bakanlığı”, “mahkeme dava dosya sorgulama” butonları tıklanarak dava dosya sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra ve İflas Suçları Nelerdir Yargılama ve Soruşturma Nasıl Yapılır

4060 SMS Yoluyla Dava Dosyası Sorgulama İşlemi

Dava dosyası sorgulama işlemlerinden biri de, yine Adalet Bakanlığının sunmuş olduğu hizmetlerden olan, dünyada ve ülkemizde birçok ödül alan SMS bilgilendirme sistemidir. SMS bilgilendirme sisteminden faydalanabilmek, hakkınızda herhangi bir dava dosyasının açılıp açılmadığı, açılmışsa dava dosyası ile ilgili ne gibi işlemler yapıldığı öğrenebilmek için ve bu konularda SMS ile bilgi alabilmek için 4060 aboneliği yaptırmanız gerekmektedir.

Bütün GSM operatörlerinin bu konuda Adalet Bakanlığı ile anlaşması bulunmaktadır. 4060 aboneliğini dilerseniz tam abone olarak, dilerseniz kişisel abone olarak gerçekleştirebilirsiniz. Tam abone olunduğunda, hakkınızda ki dava dosyasında birden fazla taraf olması halinde, diğer taraflar hakkında yapılacak işlemlerle ilgili olarak da tarafınıza SMS ile verilecektir. Kişisel abone olunması halinde ise, sadece sizinle ilgili konularsa SMS bilgilendirmeleri gelecektir. Gelen her SMS için 1 TL ile ücretlendirme yapılacağından,  kişisel abonelik yaptırmanız daha mantıklı olacaktır. 4060 abonesi olmak için  TCKİMLİKNO TAM ABONE yazarak veya, TCKİMLİKNO KİŞİSEL ABONE yazarak 4060’a SMS göndermeniz yeterli olacaktır. Ancak, abonelik işleminizin tamamlanması için abone olmak isteyen kişinin T.C. Kimlik numarası ile hat sahibinin T.C. Kimlik Numarasının aynı olması gerekmektedir.

118 Rehberlik Hizmeti Sunan Çağrı Merkezlerinden Dava Dosyası Sorgulama İşlemi

Adalet Bakanlığı ile 118 Rehberlik Hizmeti Sunan Çağrı Merkezleri arasında yapılan protokolle, vatandaşların bu çağrı merkezleri aracılığıyla dava dosyalarına ilişkin sorgulama işlemi yapılmasına olanak tanınmıştır. Bilinmeyen numara servisleri olarak da bilinen 118 Rehberlik Hizmeti sunan Çağrı Merkezlerinden herhangi biri aranarak operatörler aracılığıyla birkaç dakika içerisinde dava dosyası sorgulama işlemi yapılmaktadır. Bilinmeyen numara servisleri olarak bilinen 11880, 11818, 11870, 11890, 11899, 11824 ve 11825 servisleri belli bir ücret karşılığında vatandaşlara hizmet sağlamaktadırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Askerlik Tecil Dilekçesi Örneği

118 rehberlik hizmeti sunan çağrı merkezlerinin sorgulama işlemleri sonucunda ulaşılabilecek bilgilerden bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Hakkınızda bir dava dosyası ya da icra takibi olup olmadığı,
  • Hakkınızda bir dava veya icra varsa hangi birimde olduğu
 • Dava veya İcra, Esas ve Karar numarası, dava tarihi,
  • Karar verilip verilmediği, derdest olup olmadığı,
  • Varsa, duruşma tarihi ya da keşif tarihi,
  • Bilirkişi raporu varsa gelip gelmediği,
  • Taraf ve tebligat bilgileri,
  • Temyiz edilip edilmediği, temyiz edilmişse temyiz sonucu

UYAP Vatandaş Portalından Dava Dosyası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Son olarak dava dosyası sorgulama işlemini UYAP vatandaş portalını kullanarak yapabilirsiniz. UYAP vatandaş portalı kullanılarak dava dosyası ve icra dosyası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. UYAP vatandaş portalını kullanabilmek için, e-imza (elektronik imza) veya m-imza (mobil imza) sahibi olunması gerekmektedir. E-imza veya m-imza ile UYAP vatandaş portalına giriş yapılarak dava dosyası sorgulama işlemi yapabilir, ayrıca UYAP sistemine kayıtlı ve taranmış evrakların tümünü görebilirsiniz. UYAP vatandaş portalına e-imza veya m-imza ile giriş yapan vatandaşlar ayrıca ilgili mahkeme veya icra dairesinden sistem üzerinden talepte de bulunabilirler.

E Devlet üzerinden ya da online olarak sorgulama yapabileceğiniz hizmet türleri hakkında sitemiz üzerinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Dava Nedir Nasıl Açılır

Dava Nedir Dava, devlet tarafından, mahkemeler yolu vatandaşlara verilen hak arama yoludur. Dava çeşitleri, ihtilaflı ve ihtilafsız, hukuk, ceza ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016