Davadan Feragat Dilekçesi Örneği

A+
A-

Soruşturma ve kovuşturma aşamasında, konusu şikayete bağlı olan suçlarda, şikayetçi olan tarafın suç konusu davayı etkisiz halde bırakmak amacıyla şikayetten vazgeçtiğini veya şikayetten feragat ettiğini bildirir dilekçe ile yapmış olduğu işleme şikayetten vazgeçme ve şikayetten feragat işlemi denilmektedir. Şikayetten vazgeçme ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz Şikayetten Vazgeçme Dilekçe Örneği konulu yazımızla ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise, şikayetten vazgeçme ve şikayetten feragat ile ilgili olarak genel konulara değinerek davadan feragat dilekçe örneğini paylaşarak istifadenize sunmaya çalışacağız.

davadan feragat etme dilekçesi

Davadan Feragat Dilekçesi Örneği

Şikayetten Vazgeçme İle Şikayetten Feragat Arasındaki Fark

Şikayetten feragatin, şikayetten vazgeçmeden tek farkı, şikayetçinin henüz şikayetçi olmadan bu hakkından vazgeçmesi olarak tanımlanabilir. Şikayetten vazgeçmede ise, daha önce şikayetçi olunmuş olsa bile bu şikayetinin geri alınması işlemi olarak ifade edilebilir.

Şikayetten Feragat Nedir

Şikayetten feragat, şikayet hakkına sahip olan kişinin bu hakkını kullanmaması olarak tanımlanabilir. Şikayetten feragatte tek taraflı bir irade söz konusudur, şikayet hakkı bulunan kişinin şikayetten feragat etmesi için, suç failinin onayına gerek yoktur.

Şikayetten Vazgeçme Ne Zamana Kadar Yapılabilir

Şikayet hakkını kullanmış olan şikayetçi veya şikayetçiler, dava açılmış olsa bile şikayetten vazgeçme haklarını hükmün kesinleşmesinden önceki bütün aşamalarda kullanabilirler. Şikayetten vazgeçme işlemi duruşma sırasında sözlü olarak yapılabileceği gibi şikayetten vazgeçme işlemi dilekçe ile başvurularak yapılabilir. Şikayetten vazgeçme işlemi, şikayetin geçersiz sayılması için şikayetçi tarafından yapılan bağımsız irade açıklanmasında bulunulmasıdır. Şikayetten vazgeçme işleminin sonuç doğurabilmesi için failin de şikayetten vazgeçmeyi kabul etmesi gerekmektedir. Fail, suçsuz olduğunu ve beraat edeceğine inandığını iddia ederek şikayetten vazgeçmeyi kabul etmeyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adana Büyükşehir Belediyesi Dilekçe Örneği ve İşlemler

Şikayetten Feragat Şarta Bağlanabilir mi

Şikayetten vazgeçme ve şikayetten feragat herhangi bir şarta bağlanamaz, şikayetten feragat eden veya şikayetten vazgeçen ayrıca kişisel haklarından da vazgeçtiğini ayrıca açıklamamış veya belirtmemiş ise ayrıca kişisel hakları açısından dava açabilir.

Şikayetten Feragat Edilirse Ne Olur

Şikayetten vazgeçmede olduğu gibi şikayetten feragat de, yasada aksine bir hüküm bulunmaması halinde davanın düşmesi sonucunu doğurur.

Şikayetten Feragat Dilekçesi Nasıl Yazılır

Şikayetten feragat dilekçesi, ilgili savcılık veya mahkemeye hitaben yazılmalı ve dilekçede özellikle soruşturma numarası veya dava esas numarası belirtilmelidir. Ayrıca dilekçede şikayetten feragat edildiğine ilişkin olarak yapılan iradenin açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Örneğin “sanıktan feragat ediyorum” gibi, irade açık ve net olmalıdır.

Şikayetten Feragat Dilekçesi Örneği

Sitemizde bulunan mevcut şikayetten feragat dilekçe örnekleri üzerinde gerekli değişikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Şikayetten feragat dilekçe örneği yazımız altında istifadenize sunulmuştur.

mahkeme için şikayetten feragat etme dilekçe örneği

Mahkeme icin sikayetten Feragat Dilekcesi

savcılık şikayet feragat dilekçe örneği

savcilik sikayetten Feragat dilekcesi

şikayet feragat dilekçe örneği

sikayetten Feragat dilekcesi

Davadan feragat dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Mahkeme icin sikayetten Feragat Dilekcesi

savcilik sikayetten Feragat dilekcesi

sikayetten Feragat dilekcesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Dava Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır (Sorgula Davanı Öğren)

Hakkınızda açılmış bir dava dosyasının bulunup bulunmadığını öğrenmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yazımızla, hakkınızda herhangi bir mahkeme veya icra dosyası...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016