Davadan Vazgeçme Dilekçe Örneği : Feragat ve Kabul İşlemi

A+
A-

Hukuk Mahkemelerinde feragat ve kabul işlemi 6100 Sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanununun 307 ve devam maddelerinde düzenlenmiştir. Feragat ve kabul işlemi davaya son veren taraf işlemlerindendir.

Davadan feragat, davacının talep sonucundan kısmen veya tamamen vazgeçmesidir (6100 Sayılı HMK. Madde 307). Kabul ise, davacının talep sonucuna davalının kısmen veya tamamen muvafakat etmesidir (6100 Sayılı HMK. Madde 308).

davadan çekilme dilekçesi

Davadan Vazgeçme Dilekçe Örneği : Feragat ve Kabul İşlemi

Hukuk Mahkemeleri Kanununda göre, kabulün hüküm doğurabilmesi için ancak tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri bir davanın varlığı gereklidir. Kabul, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri davalarda hüküm doğurur.

Feragat ve Kabul Nasıl Yapılır

Feragat ve kabul işleminin bir sonuç doğurabilmesi, karşı tarafın veya mahkemenin muvafakatine bağlı değildir. Ancak, feragat veya kabul işlemi yapılırken kesinlikle kayıtsız ve şartsız olarak yapılması gerekmektedir. Örneğin davacı, davalının 100 bin TL ödemesi halinde davadan feragat ediyorum diyerek bir şart koşamaz.

Feragat ve kabul işlemi tamamen olduğu gibi kısmen de yapılabilir. Feragat veya kabul edilen kısım dilekçede veya tutanakta açıkça gösterilmelidir.

Feragat ve kabul işlemi mahkemeye hitaben yazılmış bir dilekçe ile veya yargılama sırasında sözlü olarak yapılabilir.

Feragat ve Kabul Ne Zamana Kadar Yapılabilir

Feragat ve Kabul işlemi dava dosyasının kesinleşmesine kadar olan bütün aşamalarda yapılabilir. Dava dosyası kesinleşmediği müddetçe taraflar feragat ve kabule ilişkin taleplerini mahkemeye dilekçe ve sözlü olarak bildirebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Özel Sektör İş Başvurusu İçin Dilekçe Örneği : Kolayca Doldur

Feragat ve Kabulün Sonuçları Nelerdir

Feragat ve Kabul işleminin yapılması kesin hüküm ve hukuki sonuç doğurur. Feragat ve Kabul işleminde irade bozukluğunun olması halinde iptali istenebilir.

Feragat ve Kabul Halinde Yargılama Giderleri Kim Tarafından Ödenir

Feragat ve Kabul işleminde yargılama giderleri, feragat ve kabul talebinde bulunan tarafa yüklenir. Feragat ve kabul beyanında bulunan taraf, davada aleyhine hüküm verilmiş gibi yargılama giderlerini ödemeye mahkum edilir. Feragat ve kabul talebi yapılan yargılama işleminin bir kısmına ilişkin ise yargılama giderlerine ilişkin mahkumiyet ona göre belirlenir.

Davalı, davanın açılmasına kendi hal ve davranışlarıyla sebebiyet vermemiş ve yargılamanın ilk duruşmasında da davacının talep sonucunu kabul etmiş ise yargılama giderlerini ödemeye mahkum edilmez (6100 Sayılı HMK Mad.312)

Taraflar Arasında Sulh Sağlanması

6100 Sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanununun 313. Maddesinde taraflar arasında sulh sağlanmasına ilişkin olarak da yasal düzenleme yapılmıştır. Sulh, görülmekte olan bir davada, tarafların arasındaki uyuşmazlığı kısmen veya tamamen sona erdirmek amacıyla mahkeme huzurunda yapmış oldukları bir sözleşmedir şeklinde ifade edilmiştir.

Ancak sulh işlemi bütün davalarda uygulanabilecek bir yöntem değildir. sulh işleminin yapılabilmesi için tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri uyuşmazlıkları konu alan bir davanın varlığı gerekmektedir. Davanın konusunun dışında kalan hususlar da sulhun kapsamına dahil edilebilir ve sulh işlemi şarta bağlı olarak da yapılabilir.

Taraflar Ne Zamana Kadar Sulh Olabilir

Feragat ve Kabul işleminde olduğu gibi Sulh işlemi de hüküm kesinleşinceye kadar her zaman yapılabilir. Hüküm kesinleşmediği müddetçe taraflar arasında serbestçe tasarruf edebilecekleri uyuşmazlıklara konu olan bir davanın varlığı halinde her zaman sulh işlemi yapılabilir.

Sulhun Etkisi Nedir

Sulh, ilgili bulunduğu davayı sona erdirir ve kesin hüküm gibi hukuki sonuç doğurur. Mahkeme taraflar sulhe göre karar verilmesini isterse, sulh sözleşmesine göre, sulhe göre karar verilmesini istemezse karar verilmesine yer olmadığına karar verir. İrade bozukluğu ya da aşırı yararlanma hallerinde sulhun iptali istenebilir (6100 Sayılı HMK. Madde 315)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Kazası Maddi Manevi Tazminat Davası Dilekçe Örneği

Feragat ve Kabul  (Davada Vazgeçme) Dilekçesi Nasıl Yazılır

Feragat ve Kabul (davadan vazgeçme) dilekçesi diğer hukuk dilekçelerinde dikkat edilen hususlar göz önünde bulundurularak yazılmalıdır. Feragat ve Kabul dilekçesinde mahkemenin adı, davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri, Davacını Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, varsa tarafların kanunu temsilcilerini ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri, davanın konusu ve açık bir şekilde talep sonucu dilekçede belirtilmeli ve dilekçe davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekili tarafından imzalanmalıdır. Feragat ve Kabul talebi kısmen yapılacaksa buna ilişkin talep dilekçede açıkça belirtilmelidir.

Feragat ve Kabul  (Davadan Vazgeçme) Dilekçesi Örneği

Sitemizde bulunan mevcut feragat ve kabul (davadan vazgeçme) dilekçe örnekleri üzerinde gerekli değişikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Feragat ve kabul (davadan vazgeçme) dilekçe örneği yazımız altında istifadenize sunulmuştur.

davadan çekilme dilekçesi

Davadan Vazgeçme Dilekçe Örneği

Davadan Vazgeçme Dilekçe Örneğimizi PDF olarak indirmek için;

Davadan Vazgecme Feragat DilekcesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Durmuş dedi ki:

  Selam aleyküm hocam benim sorunum şu
  Eşim evlilikte sürekli kavga çıkarıyor tartışma çıkarıyor
  Bizler 11.06.2019 tarihinde anlaşmalı olarak boşandık ama 15 gün içerisinde imza atılması gerekiyormuş bu imzayı atmazsam boşanmış sayılmazmış oyle mi oluyor ben boşanmak istemiyorum 4 yaşındaki oğlumdan ayrı kalmak istemiyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Durmuş bey,
   Anlaşmalı olarak boşanmaya karar vermiş olsanız bile dava dosyası Karatay çıkmadıysa bundan vazgeçebilirsiniz, şayet dosyanız karara çıkıp kesinleştiyse yapacağınız bir şey yok. İmzadan tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadım.


Önceki yazıyı okuyun:
Davadan Feragat Dilekçesi Örneği

Soruşturma ve kovuşturma aşamasında, konusu şikayete bağlı olan suçlarda, şikayetçi olan tarafın suç konusu davayı etkisiz halde bırakmak amacıyla şikayetten...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016