Davayı Kaybettim Avukatlık Ücreti Kime Kalacak (Detaylar)

Ceza ve Hukuk yargılamalarında tarafların en çok merak ettikleri konulardan biri de kendisini avukat ile temsil ettiren tarafın avukatlık ücretinin dava sonunda kim tarafından ödeneceğidir.

Bu yazımızda ceza mahkemelerinde avukatlık ücretinin kim tarafından ödeneceği ile ilgili merak edilen, davayı kaybettim avukatlık ücretini kim öder, davayı kaybettim karşı tarafın avukatlık ücreti ne kadar öderim gibi konulardan olan bilgi vermeye çalışacağız.

davayi kaybettim avukatlik ucreti kime kalacak

Davayı Kaybettim Avukatlık Ücretini Kim Öder

Ceza yargılamalarında taraflar kendilerini avukat ile temsil ettirebilirler, kendisini avukat ile temsil ettiren taraf kimi zaman mağdur, suçtan zarar gören kimi zaman da sanık olabilir.  Tarafların kendilerini avukat ile temsil ettirmemeleri halinde dava sonucu ne olursa olsun ödenecek bir avukatlık ücreti olmayacaktır.  Dava sonunda avukatlık ücretinin ödenip ödenmeyeceği mahkemenin vermiş olacağı kararın sonucu ile direkt bağlantılıdır, mağdur ve sanık yönünden bu sonuç farklılık gösterecektir.

Bir dava dosyasında mağdur olarak bulunan kişi, sanığın kendisini avukat ile temsil ettirmesi ve dava sonucunda beraat etmesi halinde herhangi bir avukatlık ücreti ödemeyecektir, bu durumda kendisini avukat ile temsil ettiren tarafa avukatlık ücreti, avukatlık asgari ücret tarifeleri uyarınca devlet hazinesinden ödenmesine karar verilecektir.

Mağdurun kendisini avukat ile temsil ettirmesi ve dava sonunda sanığın mahkumiyetine karar verilmesi halinde sanığın avukat asgari ücret tarifesine belirtilen miktar oranında karşı tarafa avukatlık ücreti ödenmesine karar verilir.  Mahkeme bunu vermiş olduğu hükümde açıkça belirtmek zorundadır,  hükümde bu durumun açıkça belirtilmemesi halinde herhangi bir ücret talep edilemez, böyle bir durumda karşı tarafın mahkemeye başvurarak avukatlık ücreti ile ilgili karar vermesini talep etme hakkı vardır, ilgili mahkemenin uygun görmesi halinde avukatlık ücreti ile ilgili ek karar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BES Kesintisini Nereden Öğrenebilirim (Resimli Anlatım)

Davayı Kaybettim Avukatlık Ücreti Ne Kadar Öderim

Davayı kaybeden sanık, mağdur veya suçtan zarar görenin kendisini avukat ile temsil ettirmesi halinde, avukat asgari ücret tarifeleri uyarınca belirlenen miktar üzerinden ödeme yapmak zorundadır. 2018 yılı avukat asgari ücret tarifesine göre bu oran 2.180,00 TL dir.

Sanığın beraat etmesi halinde mağdur veya suçtan zarar görenin karşı tarafın avukatlık ücretini ödeme gibi bir yükümlülüğü yoktur, böyle bir durumda sanığa yine avukat asgari ücret tarifeleri uyarınca devlet hazinesinden ödeme yapılır.

Sitemizde daha önceden yayımlamış olduğumuz Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir İade Para Nasıl Alınır konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. ADEM SANCAR dedi ki:

  İŞ mahkmeisinde davam vardı tazminat ve kıdem için rakamı kaybettiğim fazla mesai kazandığım bilgisi verildi ve paramı aldım ama diğer tarafın avukatı kıdem için rakam alamadığımı ve avı-ukat ücreti ödememe söledi 1500 tl bub yasal mıdır mahkeme kararaında belirtilmemeiş iles alabilir mi veya ödenemez ise ne olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Adem bey, davayı kaybetmeniz halinde karşı tarafın avukatı avukatlık ücreti talebinde bulunabilir ancak bu talepte bulunabilmesi için mahkemenin kararında bunun açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Aksi halde bu talepte bulunamaz. Böyle bir talebi varsa ve icra yolu ile bunu almak isterse tebliğden itibaren yasal süresi içerisinde buna itiraz edebilirsiniz. Ancak, Mahkeme ilamında bu yönde karar verilmişse ödememeniz halinde icra yoluyla tahsilat yapabileceği kanaatteyiz, bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için avukatınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

 2. yunus dedi ki:

  merhabalar ;
  ben işe iade davası açtım ve kaybettim karşı tarafın avukat masrafları ne kadar tutar acaba ? birde ne kadar süre sonra ödememiz lazım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yunus bey,
   Açmış olduğunuz işe iade davasını kaybetmeniz halinde ve karşı tarafın kendisini avukat ile temsil ettirmişse ilgili mahkeme Avukatlık Asgari Ücret tarifesi üzerinden avukatlık ücreti ödemenize hükmedecektir. ödeme yapabilmeniz için Avukatlı ücretinin ödenmesine ilişkin hükmün kesinlikle kararda yer alması gerekiyor, 2019 yılı için bu oran 2.730 TL dir, gerekçeli kararda buna yer verilmişse hemen ilgili avukat ile irtibata geçerek banka hesabına bu ödemeyi yapmanızı tavsiye ederiz.

 3. Kader dedi ki:

  Davayı kaybettim karşı tarafın avukatı asgari tutarı istiyor hemen ödemezsem icraya vereceğini söylüyor böyle bir hakkı varmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kader hanım,
   Mahkeme avukatlik asgari ücret tarifesine göre ücret ödemenize hükmetmişse bunu ödemek zorundasınız aksi halde icra yoluyla sizden tahsilat yapılabilir ve daha fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
İş Kazası Maddi Manevi Tazminat Davası Dilekçe Örneği

Daha önce siz değerli okurlarımız için İş Kazası ile ilgili bilgilendirme yaptığımız üzere; yine bu yazımızda da İş Kazası Nedeniyle...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016