Denetimli Serbestlik 3 Yıl Oldu mu

Toplumumuzda denetimli serbestlik yasası olarak bilinen yasa, 5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanununun 105/A maddesi ile getirilen düzenlemeleri ifade etmektedir. Denetimli serbestlik yasasıyla, belirlenen denetim süresi içerisinde kişinin cezasını sosyal hayat içerisinde çekmesine olanak sağlanarak, aileleri ile bağlarını sürdürebilmeleri ve dış dünyaya uyum sağlayabilmeleri amaçlanmıştır.

Bilindiği üzere denetimli serbestlik yasasında yapılan son düzenleme ile koşullu salıverme ve infaz açısından 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlar için düzenleme yapılmış ve bu tarihten önce işlenen suçlarda ayrı bir denetimli serbestlik uygulaması kanunlaşmıştır.

Denetimli Serbestlik Yasası 3 Yıl Olacak mı

Son günlerde cezaevindeki hükümlülerin ve dışarıdaki hükümlü yakınlarının en çok merak ettikleri konuların başında yer alan denetimli serbestlik yasasının 3 yıl olacağına ilişkin söylentiler bir nebze olsun hem mahkumları hem de mahkum yakınlarını umutlandırmıştır. Ancak, şu an için hem Adalet Bakanlığı bünyesinde hem de hükümetin herhangi bir biriminde buna ilişkin bir çalışma yapılmadığı. Yetkililerin denetimli serbestliğin üç yıl olacağına ilişkin bir resmi açıklamasının bulunmadığı anlaşılmıştır.

Hükümet ve Adalet Bakanlığı tarafından bu konuda herhangi bir açıklama yapılmaması hükümlü ve yakınlarında moral bozukluğuna neden olmuştur.

Denetimli Serbestliğin Üç Yıl Olmasına İlişkin Düzenleme Yapılacak mı

15 Temmuz2016 tarihinde meydana gelen darbe girişimi sonrasında cezaevlerinin kapasitesinin yetersiz kalması ve yapılan operasyonların da aralıksız devam etmesi nedeniyle yetkililer ek önlemler almaya çalışmakta ve bu kapsamda, 07.09.2016 tarih ve 29824 sayılı yönetmelik değişikliğiyle açık cezaevlerine geçebilme şartları ve buradan denetimli serbestlik yasasından faydalanma uygulaması değiştirilmiş. Bu yönetmeliğe göre kapalı cezaevinde cezasının 1/10’u geçirmiş mahkûmlar açık cezaevine geçiş hakkını kazanmıştı.

Denetimli Serbestlikte Son Durum

Bunu yeterli görmeyen Adalet Bakanlığı ve yetkililerce gerekli düzenlemeler yapılarak, Adalet Bakanlığınca çıkartılan ve 22/02/2017 tarihinde yayımlanan resmi gazetede yer alan “Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” değişikliği ile, 10 yıldan az hapis cezası olan hükümlülerin, cezalarının 1 ayını iyi halli olarak cezaevlerinde geçirmeleri halinde açık cezaevine çıkabilecek olmaları şeklinde düzenleme yapılmıştır.  Ayrıca yönetmelikte yapılan diğer değişiklikle haklarında 5275 Sayılı Yasanın 44. Maddesinde sayılan eylemlerden dolayı toplam beş ve daha fazla hücreye koyma cezası alıp, son hücreye koyma cezasının kaldırılması üzerinden bir yıl geçmemiş olanlar da yapılan bu değişiklik ile açık cezaevine çıkmaya hak kazanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Denetimli Serbestlik 2019 Yılı En Son Durum (150+ Yorum)

Yapılan düzenlemelerle bir nebze olsun cezaevlerinin kapasitesinin arttırılmasına çalışılmış ancak yapılan bu düzenlemelerin de yeterli olmadığı, acilen denetimli serbestlik yasası ile ilgili yeni düzenleme yapılması gerektiği ve denetim süresinin üç yıl yapılması ve buna ilişkin çalışmalara başlanılmasının da gerekliliği göz ardı edilmemelidir.

İnfaz Yatar Hesaplama Robotu İçin Tıklayınız.

En Son Uygulanan Denetimli Serbestlik Yasası

Denetimli Serbestlik, Koşullu Salıverme ve İnfaz açısından 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlarla ilgili yapılan düzenlemeler, denetimli serbestlik yasasının kapsamadığı suçlar, açık cezaevine geçiş şartları ve denetimli serbestlik talep dilekçesi ile ilgili yazmış olduğumuz Denetimli Serbestlik 2017 konulu yazımızda denetimli serbestlik ile ilgili tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz, ilgili yazımız okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Adalet Bakanlığı bünyesinde yapılacak olan denetimli serbestlik ile ilgili düzenlemenin takipçisi olacak ve yapılacak olan taslak, çalışma ve düzenlemelerle ilgili olarak sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bu konuda daha sonra yapılacak olan çalışmaların olup olmadığını sitemizi takip ederek öğrenebilirsiniz.

Eski hükümlüler için devlet tarafında İş Kur ve KOSGEB destekleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 264 YORUM
 1. Nazli dedi ki:

  5 yıl ceza indirimi var diyorlar ne zaman çıkacak suc islemek amaciyla orgut kurmaya af var mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nazlı hanım, şu anda gündemde af yok ama genel veya özel af ile ilgili herhangi bir düzenleme veya çalışma olduğunda okurlarımız ve takipçilerimizi bilgilendirmeye çalışacağız.

 2. Ayşe dedi ki:

  Bu duzenlemede şartlı tahliyenin geri alinmasi yani infazin yanmasi ile ilgili bir duzenleme var mi acaba

 3. Ayşe dedi ki:

  2007 yilinda isledigi suçtan 3 yil 9 ay ceza almis. 2013 yilinda dosyasi onanmis ve ceza evine girmis. 45 ay cezanin 2/3 ünü 18 ay cezaevinde, 12 ay da denetimli serbestlikle geçirmiş. Hakederek tahliye tarihine yaklasik 6 ay kala kavga etmis. Hakkinda kasten yaralamadan dava acilmis. Hakederek tahliye tarihi aralik 2016. Bu olay da haziran 2016 da olmus. Subat 2017 de ceza almis. Mahkeme onceden de sabikasi olduğu icin aldigi 3 ay 10 gün cezaya tekerrur uygulamış. Yani 3/4 ünü cekmesine hukmetmis. Karar kesinlestikten bir muddet sonra da değişik iş karariyla sartli tahliyesinin geri alinmasina karar verilmiş. Şu an kapali cezaevinde ve 2 ay oldu gireli. Yeni duzenlemeye gore bi indirim mumkun mu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ayşe hanım, şartla salıverme süresi içinde yeniden hapis cezasını gerektirecek bir kasıtlı bir suç işleyen kişi hakkında şartlı salıverme kararı geri alınır ve “kalan” ceza çektirilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, kişi ikinci şuçu işledikten sonra, o şuçu işlediği tarih dikkate alınarak kalan ceza çektirilir. Yani kalan ceza; kişinin salıverildikten sonra “suçu işlediği tarih” itibarıyla kalan cezasıdır. Salıverme ile ikinci suçu işleme arasında geçen süre ilk aldığı cezadan düşülerek kalan ceza kişiye çektirilir.

 4. Hakan dedi ki:

  1yil 8 ay cezam geldi açığa girdim ve denetime ciktim denetimim bitmesine 2 ay kaldı tekrar 1yil 8 ay cezam geldi tekrar denetim serbestliğe çıkarmıyim kolay gelsin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hakan bey, size tavsiyemiz denetimli serbestlikten faydalandığınızdan dolayı ikinci cezanın ında ertelenmesi amacıyla C.Savcılığına dilekçe ile başvurmanız, talebimizin kabulü halinde denetiminiz bittikten sonra ikinci cezanın infazına başlanabilir, talebinizi kabul edilmezse iki ceza içtima ettirilerek infazı tamamlanır.

   1. Sema dedi ki:

    Merhaba, eşimin 2011 de tehdit ve hırsızlıktan 2yıl 3 ay cezası vardı ve 1 hafta açıkta yatıp denetimden yararlanıp çıkmıştı. Denetimin bitmesine 3 ay kala 2008 de işlediği suçtan 5 ay daha cezası geldi buda aile anneyle babayla olan bi davaymış. Şuan cezaevine gireli 1 hafta oluyor ve içeride kağıt gelmiş denetimin durdurulmasına ilişkin dilekçe yazması istenmiş . Bu durumda şimdiye kadar yapmış olduğu denetim bozuluyormu ne kadar süre içeride kalacak yanıtlarsanız çok memnun olurum ..

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Sema hanım, eşinizin denetimde geçirmiş olduğu süreler cezasından düşer, kalan cezası yeni cezası ile toplanarak yeniden infaz edilecektir.

 5. Oktay dedi ki:

  Denetimli serbestlik 5 yıl olucak deniyor acaba bilgilendirirmisiniz iyi çalışmalar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Oktay bey, şu anda Denetimli serbestlik yasasının 5 yıl olması için yapılan bir çalışma yok, ama bu konuda bir çalışma ve düzenleme olması halinde sitemizde sizleri bilgilendireceğiz.

   1. hakan dedi ki:

    kolay gelsin mehmet bey..5 yıllık ceza indirimi varmı olursa denetimde olanlar faydalanacaklarmı teşekkürler

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Hakan bey, gerçekten hem mahkûmların hem de mahkûm yakınlarının çıkarılacak bir af veya ceza indirimine ihtiyacı var ancak maalesef gündemde bununla ilgili bir çalışma yok, biz de sizler gibi sabırsızlıkla çıkarılacak bir af ve ceza indirimini beklemekteyiz, bununla ilgili bir gelişme olduğu takdirde sitemizde bunu sizlerle paylaşacağız. Sitemize ücretsiz üye olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

 6. taner sordabak dedi ki:

  Ben 2007de yerde bir telefon buldum sadece kartimi taktim mahkeme beraat etti q10 yil sonra yargitay beratimi bozdu 5 yil ceza aldim bu hakmi ben hepsinii ALLAHA HAVAALEE EDİYORUM SUAAN FİRARİM EVİM COCUKLARİM PERİSAN İLDU KİYAMETTE DAVACİYİM 05*******

 7. Tugba dedi ki:

  Esim 3 sene ceza aldi denetim serbeslik cikarsa eger faydalanir mi cinsel istismardan yargilaniyor kandirildi suan 8 ay oldu acik ceza evinde yatiyor denetim den faydalanir mi ne olur bir bilgi verin

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuğba hanım, şu anda 01 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenen suçlar için iki yıl denetimli serbestlik uygulanmaktadır. Ancak, bazı suçlar bu yasadan faydalanamamaktadır. Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar(TCK. 102,103,104,105.md)’da bu kapsamda iki yıllık denetimli serbestlik yasasından faydalanamamaktadır. 2017 veya 2018 yılında denetimli serbestlik ile ilgili yapılacak değişikliklerle ilgili güncel bilgileri sitemizde yayınlayarak siz değerli okurlarımızı bilgilendirmeye çalışacağız.

 8. ismail dedi ki:

  suan silivri acık ceza ınfaz kurumunda cezmaı cekıyorum ızıne cıktım toplam 3 dosyadan yatıyorum 1yıl 19 ay 10 gun uyusturucadan 1.8 mala zarar vermeden 3 ay başka bir dosyadanda 8 ay verılmıs bu cxezalardan 3 ay lan mala zarar vermeyı durdurma sansımız var mı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   İsmail bey, 02/12/2016 tarihinde yürürlüğe giren 6763 Sayılı Yasanın 34. Maddesi ile uzlaştırma kapsamına giren suçların kapsamı genişletilmiş ayrıca uzlaştırma işleminin uygulanmasına ilişkin olarak düzenleme yapılmıştır, yapılan bu düzenleme ile Mala Zarar Verme suçu da uzlaştırma kapsamına alınmıştır. Bu suçla ilgili uzlaştırma işlemi yapılmamışsa ilgili mahkemeye dilekçe yazarak uzlaştırma işleminin yapılması amacıyla talepte bulunabilirsiniz. Ancak, talebiniz kabul edilse bile, uzlaştırma işleminin gerçekleşmesi için uzlaştırmanın tarafların tamamı tarafından kabul edilmesi ve gerçekleşmesi gerekmektedir. Uzlaştırma işlemleri sırasında, müşteki olan tarafla anlaşma yoluna gitmek sizin açınızdan faydalı olacaktır. Uzlaştırma yasasının kapsamının genişletilmesi ile resen C.Savcılığınca, ilgili mahkemeden talep edilmiş olabilir. Uzlaştırma işlemi yapılmadığı kanaatindeyseniz bir an önce ilgili mahkemeden talepte bulunmanızı tavsiye ederiz. Uzlaştırma talebi için daha önce yazmış olduğumuz sitemizdeki uzlaştırma talep dilekçelerinden faydalanabilirsiniz.

 9. Sibel dedi ki:

  Merhaba eşim 5aydir açık cezaevinde yatıyor denetimli serbestlik 3yila ne zaman çıkacak bir bilgisi olan varmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sibel hanım, Denetimli serbestliğin 3 yıla çıkarılmasını sizin gibi bir çok hükümlü ailesi beklemektedir, bu yönde yapılan taleplerin Adalet Bakanlığınca dikkate alınacağı ve buna ilişkin yakın zamanda düzenleme yapılacağı kanaatindeyiz. Ancak, şu anda buna ilişkin herhangi bir çalışma yoktur. Denetimli serbestliğin 3 yıl olması veya 3 yıl olması için çalışma başlatılması halinde buna ilişkin sitemizde gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Sitemizi düzenli olarak takip etmeniz halinde, bu konuda yapılacak olan güncel düzenlemelerle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

   1. Süleyman dedi ki:

    MERHABALAR HOCAM ben şuan denetimli serbestlikten faydalanıyorum toplam 10 ayım var imzaya gidiyorum ama yargıtayda mala zarar vermme sucundan 4 yıl cezam var vede biz uzlaştık müştekinin bütün mal zararını karşıladım şikayetindende vazgecti şimdi ben nakadar ceza alırım 4 yıl düşermi veya bu ceza gelirse erteleme gibi bir şansım varmıdır

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhabalar Süleyman bey,
     Mala Zarar Verme (TCK 151 md) suçu uzlaştırma kapsamında olan suçlardandır, müşteki ile uzlaşma sağlanması halinde hakkınızdaki kamu davasının düşmesine karar verilmesi gerekecektir. ancak dava dosyasını inceleyemediğimiz için buradan kesin bir şey söylememiz mümkün değildir.

 10. Mustafa ası dedi ki:

  Babam.5 yıl adam yaralama suçundan 10 ayda ruhsat siz silahdan ceza yedi yargıtay cezayı onadı babami 16 Ağustos da içeri aldılar ne kadar içerde yatar ve kesinleşmiş ceza bozulur mu.simdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mustafa bey, babanızın cezası 5 yıl 10 ay olarak içtima ettirilir (toplanır), bunun da üçte ikisi infaz olarak hesaplanarak şartla tahliye tarihi belirlenir. Bilindiği üzere denetimli serbestlik yasasında yapılan son düzenleme ile koşullu salıverme ve infaz açısından 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlar için düzenleme yapılmış ve bu tarihten önce işlenen bazı suçlarda iki yıl olarak denetimli serbestlik uygulaması kanunlaşmıştır. Kesinleşmiş bir cezanın bozulması mümkün değildir sadece yeniden yargılamayı gerektirecek ciddi bir delilin gösterilmesi ve ilgili mahkemenin gösterilen delilin yargılamanın sonucunu etkileyeceği yönünde kanaatinin oluşması halinde yargılamanın yenilenmesine karar verilir. Örneğin ruhsatsız silahtan aldığı cezada aslında silahın yetkili makamların izni ile bulundurulduğunun ispatını sağlayacak buna ilişkin resmi bir belgenin sunulması halinde yargılamanın yenilenmesi talep edilebilir.

 11. Nefes aslan dedi ki:

  Merhaba. Bayram öncesinde sürpriz bir KHK çıkar mı, duyumlar var mı? İyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba;
   Gerek basından takip ettiğimiz kadarıyla ve gerekse de Başbakanlık tarafından bu yönde yapılan herhangi bir açıklama bulunmuyor. KHK ile ihraçların devam etmesi konusunda net bir fikir yürütmek mümkün değil. Ancak yine basından takip ettiğimiz kadarıyla göz altına alınan yeni kamu personelleri var. Bu kişilerle ilgili muhtemelen bir KHK çıkabilir. Fakat bunun bayram öncesine yetişmesi biraz zor gibi duruyor. Yine de kesin bir şey söylemek mümkün değil.

  2. Admin dedi ki:

   Merhaba;
   Her ne kadar beklemediğimizi söylesek te 693 ve 694 sayılı KHK ‘ler yayımlandı bilginize.

 12. Cigdem akar dedi ki:

  Merhaba benim oğlum katan adam öldürmeye tesebBusten 3 yyil 9 ay kesilmiş ceza almıştır ve suan açık cezaevinde dir. 1 ay kapalı cezaevinde kalmıştır toplam 4 aydır yatmaktadır. Bu cezanın 1/2 sini ve 2 yıl denetemli serbestlik ten yararlanmasi gerekiyor fakat hiçbir işlem yapılmıyor . Yani bizim bildiğimiz bu şekilde sizde bu çocuğun dışarıda olmasi gerekir mi yada bu kadar yasa çıktı hiçbirinden yararlanma şansı yokmudur bilgi verebilir misiniz ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Çiğdem hanım, oğlunuzun infaz dosyasında düzenlenen muddetnamede şartla tahliye tarihi bellidir. 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlar için (bazı suçlar hariç) denetimli serbestlik iki yıl olarak uygulanmaktadır.

 13. Efe dedi ki:

  1 C: 004502016C0075962(04516312-16) 28.03.2012 5237SA 157/1. EDİRNE;1.ACM
  6A7G H;40,00 AP.27/09/2016 2016/275-2016/207 05/10/2016
  2 C: 004502016C0075973(04516313-16) 28.03.2012 5237SA 207/1. EDİRNE;1.ACM
  1Y15G H.27/09/2016 2016/275-2016/207 05/10/2016
  3 C: 004502016C0073106(04515618-16) 29.01.2012 5607SA 3/1-1C;5237SA 62 52/2
  52/4 53/1A 53/1B 53/1C 53/1D 53/1E 53/2 53/3. EDİRNE;1.ASLCM 10A H;
  1000,00 AP.14/07/2016 2016/282-2016/445 09/09/2016
  4 C: 020002016C0235198(20044399-16) 30.11.2013 5237SA 179/2 İSTANBUL
  ANADOLU; 48.ASLCM 6 AY H.13/05/2014 2014/1050-2014/317 08/02/2016

  Kolay gelsin öncelikle 1. Ve 2. Ceza hükmün geriye bırakılması ve 3. De hükmün geriye bırakılması fakat 4 . Cezam alkollü kaza yapmaktan 3. Dosya ile birlikte verildi. Ben yurtdışında yaşıyorum döndüğümde ne kadar yatarım yada denetimli serbestlik ne kadar faydalanirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Efe bey, HAGB şeklinde verilen cezaların kesinleşmesinden sonra 5 yıllık denetim süresi içerisinde suç işlemeniz halinde eski dosyalar yeniden ele alınarak hüküm açıklanır, şayet böyle birşey yok ise son işlediğimiz suçlar nedeniyle tarafınıza verilen cezalar sadece içtima edilerek (toplanarak) infaz hesaplanır. Mevcut yasa ile cezanın üçte ikisi infaz olarak hesaplanmaktadır, suçun niteliğinde herhangi bir engel yoksa hakkınızdaki cezanızın son iki yıl denetimli serbestlik olarak uygulanabilir.

 14. Mustafa ası dedi ki:

  İyi günler babam kurusıkı silahtan 10 ay ceza vermişler bu kadar ceza sınırında var mı bu silahın buna itiraz etme şansımız var mı dir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mustafa bey, muhtemel babanızın daha önce sabıkasız olması nedeniyle verilen ceza HAGB kararı verilerek ertelenmiş olmalı, böyle bile olsa itiraz hakkınız bulunmaktadır. Buna ilişkin sitemizde ki örnek dilekçeler den faydalanabilirsiniz.

 15. sebahattin dedi ki:

  mrb dosyam 2014yikinda açıldı halan devam etmekte karar yakında çıkar gibi ama dosya tarihi 2014yili karar biusene sonrada çıksa da dosya açılış tarihi suçun işlendiği tarih 2014 bundan dolayı yeni kanundan yararlanabikirmiyiz denetim serbestliginden

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sebahattin bey, çıkacak olan kanunlarda uygulama şekli ile ilgili de düzenleme yapılmaktadır. Ancak, genel olarak kanun taslağının ele alındığı veya resmi gazeteden yayınlanmadan önceki suçları kapsayacak şekilde düzenleme yapılmaktadır. Bu haliyle çıkarılacak olan herhangi bir affın sizi de kapsayacağı kanaatindeyiz, burada dikkat edilmesi gereken husus affın sizin işlediğin suçu kapsayıp kapsayamayacağıdır.

 16. Ferhat dedi ki:

  693 ve 694 nolu KHK lar ile yoğunluğu artan açık cezaevlerini denetim artırma yada ceza indirimi ile tekrar rahatlatılması mantığından gidersek bayramdan sonra yeni KHK lar beklemelimiyiz hocam?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ferhat bey, şimdiden ne olacağını kestirmemiz mümkün değil ancak, bu yıl içerisinde yeni KHK yayınlanarak, mahkumlara yönelik yeni düzenlemeler yapılması çok uzak bir ihtimal değil. Sürekli gündemde af, mahkumlara ceza indirimi, denetimli serbestliğin 3 yıl olması gibi söylentiler var. Bizde gündemi sizler gibi yakından takip ederek bu konuda yapılacak olan yeni düzenlemeler ile ilgili bilgileri sitemizde yayınlayarak bir nebze olsun faydalı olmaya çalışıyoruz.

 17. armağan dedi ki:

  Öncelıkle selam ve sevgiler tck 81 maddeden( kasten adam öldürmeye tesebbus )8 yıl 4 ay 10 gun ceza aldım.
  2015 yılı subat ayının 20 sınde cezaevıne gırdım.suan acık cezaevındeyım
  en son yayınlanan khk ya gore denetımlı serbestlık hakkım varmıdır ne zaman tahlıye olurum saygılarımla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Armağan bey, Kasten adam öldürmek suçunu ( TCK 81,82 mad.) işleyen hükümlüler 671 sayılı kanun hükmündeki kararname hükümlerinden (denetim serbestlikten) yararlanamazlar. Ayrıca, son yayınlanan 694 sayılı KHK ise disiplin cezası nedeniyle açık ceza evine ayrılamayan ve denetimli serbestlikten faydalanamayan hükümlülere yönelik yapılan bir düzenlemedir.

 18. Mustafa ası dedi ki:

  Silahla yaralanma larda uzlaşma yasasından faydalana bilir ler mı .vurulan kişi uzlaşmak istiyor acaba bu Yargıtay’ın onadıgi cezayı değiştirir mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mustafa bey, maalesef silahlı yaralama Uzlaştırma kapsamında değil, ayrıntılı bilgi için Uzlaştırma kapsamındaki suçlar konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

 19. emrah bahadır karacadağ dedi ki:

  merhaba ben denetim serbeslik yasasından çıktım imzaları kacırdığım için dosyam kapandı yeni çıkmış olan disiplin affından ötürü yeni bir düzenleme olurmu acaba dosyamda ögrenmek istiyorum şimdiden tşk ediyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emrah bey, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 105/a maddesinde
   Hükümlünün; a) Ceza infaz kurumundan ayrıldıktan sonra, talebinde belirttiği denetimli serbestlik müdürlüğüne üç gün içinde müracaat etmemesi,
   b) Hakkında belirlenen yükümlülüklere, denetimli serbestlik müdürlüğünün hazırladığı denetim ve iyileştirme programına, denetimli serbestlik görevlilerinin bu kapsamdaki uyarı ve önerileriyle hakkında hazırlanan denetim planına uymamakta ısrar etmesi,
   c) Ceza infaz kurumuna geri dönmek istemesi, hâlinde, denetimli serbestlik müdürlüğünün talebi üzerine, koşullu salıverilme tarihine kadar olan cezasının infazı için kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmesine, infaz hâkimi tarafından karar verilir.
   şeklinde düzenleme yapılmıştır. Denetimli Serbestlik yükümlülüklerine aykırı hareket edenlerin koşullu salıverme tarihine kadar olan cezasının infazı için kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmesine ilişkin infaz hakimli tarafından karar verileceğine ilişkin açık hüküm bulunmaktadır.

 20. Sibel dedi ki:

  İyi akşamlar denetimli serbestlik 3yil oldumu bir bilginiz varmı bazı duyumlar var ama fazla inandırıcı değil ama ben Sibel

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Sibel Hanım; Şu an denetimli serbestliğin 3 yıl olduğuna dair herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Ancak Dilekcesepeti.com olarak konunun takipçisiyiz ve yeni bir gelişme olması halinde anında sizlerle paylaşacağız. Bizi takipte kalın. Sosyal medya hesaplarımızı Twitter, Facebook üzerinden takip ederek anlık bildirimlerimizden haberdar olabilirsiniz.

 21. Feyza dedi ki:

  Merhaba benim eşim adam öldürmeye teşebbüsten 5 yıl ceza aldı 4 aydır kapalıda yatıyor açık cezaevine ne zaman çıkar ve ayrıca eşim içerde ne kadar yatar aldigi cezaya göre 5 yılın yarısını mı yatacak yoksa tamamını mı?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Feyza hanım, mevcut infaz yasasında hükümlüler kesinleşen cezalarının 2/3’ü, yani üçte ikisi koşullu salıverme ( şartla tahliye) tarihi olarak hesaplanır. Suç tarihinin 01/07/2016 tarihinden önce olması ve suç niteliğinde kapsam dahilinde olması halinde iki yıl denetimli serbestlikten faydalanabilir. Yeni yapılan düzenleme ile 10 yıldan az hapis cezası olanlar cezalarının bir ayını kapalı ceza evinde geçirmeleri halinde açık ceza evine ayrılabilirler.

 22. tolga dedi ki:

  Denetim 3 yıl cıksın

 23. Mustafa ası dedi ki:

  İyi günler denetim li serbest likle şartlı tahliye aynı mı yoksa denetimli serbestlige çıkmadan şartlı tahliye oluyor mu.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mustafa bey, denetimli serbestlik ile şartla tahliye farklı farklı şeylerdir. Denetimli serbestlik, şartla tahliyeden önce uygulanır. Diğer bir ifadeyle Denetimli serbestlik, şartla tahliye tarihine kadar uygulanır

 24. seda dedi ki:

  Merhaba ben seda benim arkadaşım 20 yasındayken bi arkadasını korumak amaclı bi kişiyi alıkoymus 5 yıl infaz vermişler 23 yasında 1 ay cezavinde yattı cıktı aradan 1 sene gecti iftiradan dolayı karakolluk oldu sucsuz oldugu ortaya cıktı fakat karsı taraf küfür ettigi icin dövmüş infazı oldugu içinde 1 sene kapalıda yattı 4 aydırda acık cezavinde cezasının bitmesine 18 ay var tahiye olurmu denetimli sertbestlikten ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Seda hanım, bu konuda infaz dosyasını bir bütün olarak inceleyerek denetimli serbestlikten faydalanıp faydalanamayacağı yönünde bilgi verilebilir. Bu konuda kesin bilgi almak için infaz dosyasını inceleyebilecek Bir avukata danışmanız daha faydalı olacaktır.

 25. Mustafa ası dedi ki:

  Babam 2017 Ağustos 16 da içeri girdi müddetnamede çıkış tarihi 08.12.2020 yazıyor denetim li serbest likle şartlı tahliye den yaranlanirsa ne zaman çıkar . Toplam cezası kasten yaralamadn 5 yıl.silahdan da 10 ay.yani 5 yıl 10 ay.bir bölü ikiden mı yoksa bir bölü üç den mi hesaplanıyor.simdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mustafa bey, 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 01.07.2016 tarihinden önce işlenen suçlar bakımından belirli düzenlemeler yapılmış, bu tarihten önce işlenen suçlar açısından ayrı bir denetimli serbestlik ve infaz sisteminin uygulanması kanunlaştırılmıştır. Buna göre:

   -Süreli hapis cezalarına mahkum olanlar cezalarının 1/2’sini infaz kurumunda çektikleri takdirde koşullu salıverme hükümlerinden yararlanacaktır.

   -Denetimli serbestlik süresi 2 yıl olarak uygulanacaktır.

   Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu iki düzenleme 01.07.2016 tarihinden önce işlenen suçlardan yasa kapsamı dahilinde olanlar açısından uygulanacaktır.
   Babanız açısından şartların uygun olması halinde 671 Sayılı KHK hükümleri uygulanabilir, muddetnamede yazılı koşullu salıverme tarihinden iki yıl önce de denetimli serbestlikten faydalanabilir.

 26. B dedi ki:

  Merhaba eşim bundan 9 sene önce işlediği 188 madde sucundan cezası geldi 2 sene 9 ay 18 yasından küçüktü cezası 3 ay oldu geldi ve 3 aydır yatıyo ama gasp suçundan 2 sene denetimi vardı 8 ay kalmıştı cezası geldiğinde denetim cezasında mı yatacak nasıl oluyor bilgi verirmisiniz teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Eşinizin ceza infaz dosyasında koşullu salıverme tarihi bellidir, birden fazla suçtan ceza almış olması halinde cezalarının içtimasına ( toplanmasına) karar verilir. Şartların uygun olması halinde ise denetimli serbestlik yasasından faydalanabilir.

   1. Gokhan dedi ki:

    Merhaba mehmet bey 5 sene ceza aldım cezam denetime giriyo yatarım ne kadar olur

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Gökhan bey, 01 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenen suçlar için, infaz 1/2 olarak hesaplanmaktadır (istisna suçlar hariç) bunun 6 ayını ceza infaz kurumunda geçirdikten sonra geriye kalan iki yıl için hakkınızda denetimli serbestlik uygulanacağı kanaatindeyiz.

 27. Meryem dedi ki:

  Merhabalar eşim 24 ay sahtecilikten ceza aldı denetimli serbestlikten faydalandı 7 ay imzasından sonra daha önce işlenmiş 20 aylık ve 10 aylık cezası ertemeye bırakılmış oda geldi tekrar cezaevine alındı içtiması toplandı 2 ay 20 gün ceza çıktı bu 7 aylık ceza denetimli serbestliğindenmi düşer yoksa cezasındanmı tekerrür değil farklı ceza 2016 yılından önce

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Meryem hanım, anladığım kadarıyla eşinizin 2016 yılından önce işlemiş olduğu iki adet HAGB uygulanarak ertelenmiş cezası bulunmakta ancak eşiniz sahtecilik suçundan 24 ay ceza aldığı için HAGB nedeniyle ertelenen bu cezalarda Hükmün Açıklanmasına karar verilmiş ve eşiniz denetimli serbestlik sırasında tekrar ceza evine alınmış, Bu durumda eşinizin hakkındaki bütün cezalar içtima ettirilerek yeniden bir koşullu salıverme (şartla tahliye) tarihi belirlenecektir. eşinizin işlemiş olduğu diğer iki suçunda niteliği uygulanacak olan denetimli serbestlik ve şartla tahliye tarihi üzerinde etkili olacaktır. İnfaz dosyası bir bütün olarak incelenerek şartla tahliye ve denetimli serbestlik süresi belirlenecektir. Eşinizin denetimli serbestlik uygulanırken şartla tahliye tarihine kadar kalan cezası dikkate alınarak yeniden infazının hesaplanacağı kanaatindeyiz.

 28. Meryem dedi ki:

  Acil cevap verebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 29. Meryem dedi ki:

  Çok teşekkür ederim

 30. Yeşim dedi ki:

  Benim eşimin 5 senin altı bide tekeruf var sizce yarana bilirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yeşim hanım, Denetimli serbestlik yasasının 3 yıl olması halinde çıkarılacak kanun hükümlerine göre yasanın kapsamında olup olmadığı yönünde değerlendirme yapılabilir. Denetimli serbestlik 3 yıl olduğunda suçun kapsam dahilinde olması halinde yasadan faydalanacağı kanaatindeyiz.

 31. Yeşim dedi ki:

  Benim eşim 5 senin altı kaldı cezası uyuşturucudan yatıyor bide üzerinde tekeruf var sizce yarana bilirmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yeşim hanım, öncelikli olarak denetimli serbestlik yasası 3 yıl olduğu taktirde, çıkarılacak kanun hükümlerine göre, suçun denetimli serbestlik yasasının kapsamında olup olmadığı yönünde değerlendirme yapılabilir. Denetimli serbestlik 3 yıl olduğunda yasanın kapsamında yönetmelikte düzenlenecektir, bu durumda suçun kapsam dahilinde olup olmadığı yönünde değerlendirme yapabiliriz.

 32. ... dedi ki:

  … yeter artık ya varmı yokmu böyle birşey neden kimse çıkıpta birşey söylemez anlamadım yani yazık günah ya onlar içerde mahkum biz dışarda yani alay konusu oldu resmen ha çıktı çıkacak çıktı çıkacak diye diye psikolojimiz bozuldu resmen yeter ya artık biri çıksın varmı yokmu kesin bişey söylesin bizde boşuna umutlanmayalım

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar;
   Emin olun en az sizin kadar bizler de konunun takipçisiyiz. Asparagas haberler çıkıyor ancak bunlara itimat etmeden doğru haberlerin peşindeyiz. Denetimli serbestlik ile ilgili son düzenlemeden sonra sürenin uzatılacağı konuşuldu ancak yetkili bir ağızdan kesin bir açıklama yapılmadı. Bu aşamada kesin bir duyum halinde anında sizlerle paylaşacağız. Sürecin takipçisiyiz.

   Allah herkesi bir an evvel sevdiklerine kavuştursun diyoruz.

 33. ... dedi ki:

  Amin Allah razı olsun inş Mehmet bey İnan’ın o kadar zor ki yani birde böyle haberleri oluyoruz mutlu oluyoruz bakıyoruz hiçbişey yok sonrası ise daha kötü oluyoruz bizde sizi takip ediyoruz inş bir gelişme olursa sizden öğrenmek isteriz Allah’a emanet olun .

 34. Yeşim dedi ki:

  Benim eşimin 13 sene ceza aldı 5 sene 5 ay dır yatıyor sizce yatar nedir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yeşim hanım, Normal şartlarda eşinize uygulanacak olan infaz süresi, almış olduğu sonuç cezasının 2/3 (üçte ikisi) hesaplanarak tespit edilecek koşullu salıverme ( şartla tahliye) tarihidir. Ancak, eşinizin işlemiş olduğu suçun suç tarihinin 01 Temmuz 2017 tarihinden önce olması ve kanunda belirtilen suçlar bakımından aleyhine bir durum yoksa 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 01.07.2016 tarihinden önce işlenen suçlar bakımından belirlenen düzenlemelerden yararlanabilir. Bu tarihten önce işlenen suçlar açısından ayrı bir denetimli serbestlik ve infaz sisteminin uygulanması kanunlaştırılmıştır. Buna göre:

   -Süreli hapis cezalarına mahkum olanlar cezalarının 1/2’sini infaz kurumunda çektikleri takdirde koşullu salıverme hükümlerinden yararlanacaktır.

 35. feridun şenyiğit dedi ki:

  Ben uyuşturcu suçunda n 8yıl 6ay ceza aldım. Daha sonra bilişim suçundan da 2yıl 13 ay 15 gün ceza aldım . içtima yapıldı .şu an uyuşrucunun denetimini yatıyorum. 19.11.2017’de denetimim bitiyor. ancak sizde biliyorsunuz ki b
  ilişim suçunun denetimi 2 yıldır. ben bilişim cezasını yatarken yani 19,11,2017′ de denetime çıkabilirmiyim.teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Feridun Bey;
   Konuyla ilgili editörümüz Mehmet Zeki Bey; Denetimli Serbestlik ile ilgili sorularınıza en kısa sürede dönüş sağlayacaktır.

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Feridun bey, Bilişim suçunu işlediğiniz tarihin 01 Temmuz 2016 tarihinden önce olması halinde hakkınızda bu suç nedeniyle iki yıl denetimli serbestlik uygulanacağı kanaatindeyiz. 19.11.2017 tarihinde hakkınızda bilişim suçundan Uygulanacağını düşünüyoruz, ancak yine de kesin bilgi için denetimli serbestlik müdürlüğü ve c.savcılığı infaz bürosu ile bu konuyu görüşmeniz daha faydalı olacaktır.

 36. Bahar dedi ki:

  Benim eşim uyuşturucudan 6 buçuk sene yatar verdiler bide cinsel sucundan 2 sene 9 ay ceza aldı 5 sene 6 aydır yatıyor sizce ne zaman denetim cikar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Bahar hanım, Denetimli serbestliğin uygulanabilmesi için infaz dosyalarının bir bütün olarak incelenmesi gerekmektedir. Suçun niteliği, suçun işlendiği tarih ve buna benzer bir çok durum bunu etkileyecektir. Bu nedenle bu konuda size net bir şey söylememiz mümkün değildir. Eşinizin cezaevi idaresine yazacağı dilekçe ile denetimli serbestlikten yararlanmak istediğini belirtmesi halinde şartlarının uygun olması halinde hakkında ilgili infaz hakimliğince denetimli serbestlik kararı verilecektir.

 37. Cem dedi ki:

  1yil8ay ceza yedim temize yolladim askerde isledim uyusturucu dosyasi acaba sonuc nolur ne kadar yatarim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Cem bey, almış olduğunuz ceza ertelenmemişse veya hakkınızda HAGB kararı verilmiş ise bu cezayı yatmazsınız ancak herhangi bir erteleme veya tedbir kararı uygulanmamışsa, suç tarihinin de 01 Temmuz 2016 tarihinden önce olması halinde, hakkınızda ceza infaz kurumuna teslim olduktan sonra gerekli yazışmaların yapılmasından hemen sonra denetimli serbestlik uygulanacağı kanaatindeyiz.

   1. Cem dedi ki:

    Ilginiz icin tesekkur ederim memet bey

 38. Keleş dedi ki:

  Merhaba mehmet bey 3.5.2017 suc tarihim kasten yaralama 56 gun yatip tahliye oldum mahkeme devam etti itiraz icin istinaf mahkemesine gonderdim cezam 3 yil 1 ay 15 gun olarak onaylandi itiraz icin hicbir evrak gelmedi direk yakalamam cikmis suan 6 gun izne ayrildim itiraz etme hakkim varmi bir de ceza evinde denetim serbestlikle ilgili 3 yil olacak diye calismavarmis dogruluk payı varmi simdiden tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Keleş bey, Kasten işlenmiş olan suçlarda 3 yıldan fazla olan hapis cezaları için infaz savcılığınca direkt olarak yakalama çıkartılmaktadır. Bu nedenle itiraz etseniz bile sonuç değişmeyecektir. Ceza indirimi ve denetimli serbestliğin 3 yıl olması ile ilgili çalışmanın var olduğuna ilişkin duyumlar almaktayız ancak bu konu kesinlik kazanmadan bir şey söylemenin doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Ceza indirimi ve denetimli serbestlik 3 yıl olması halinde sitemizde bu konuda açıklayıcı yazılarımızı sizlerle paylaşacağız.

 39. erdoğan dedi ki:

  Merhaba
  tck 220 örgüte üye olma sucunda ceza aldım toplamda 30 ay. 01.07.2016 tarihinden önce gerceklemiş bir suç. denteimli serbestlik ne kadar uygulanıyor .. teşşür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Erdoğan bey, örgütlü suçların tamamı veya kapsam dışında tutulan diğer suçlardan bir veya birkaçını işleyen hükümlüler 671 sayılı kanun hükmündeki kararname hükümlerinden (denetim serbestlikten) yararlanamazlar.

 40. Fato dedi ki:

  2 sene 6 ay ceza alan birisi 01 07 2016 tarihinden sonra işlenen suç yatari ne kadar olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fato hanım, 01/07/2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda cezanın infazı 2/3 şeklinde uygulanmaktadır. yani 2 yıl 6 ay ceza alan hükümlünün 20 ay infazı vardır bu cezasının 8 ayını cezaevinde iyi halli geçirmesi halinde 12 ayını Denetimli serbestlikten faydalanarak tamamlayabilir. Hükümlünün denetimli serbestlikten faydalanabilmesi için dilekçe ile denetimli serbestlik talebinde bulunması gerekmektedir.

 41. özer dedi ki:

  meraba eşim 5 aydir acik ceza evinde yatmakta esimin toplam cezasi 8 .5 yil ancak 1 bölü 2 sini yatacak dediler yani 4 5 yil 2 yilda denetim serbestlik diyolar kalan 2yil 3 ay cezasi var acaba denetimli serbestlik 3 yil olursa eaim daha ne kadar yatar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar, denetimli serbestliğin 3 yıl olacağı, ayrıca ceza indirimi ile ilgili söylentiler var, böyle bir durumda infaz durumu farklılaşacaktır, bu nedenle infazla ilgili şimdiden bir yorum yapmak doğru olmayacaktır.

 42. özer dedi ki:

  slm abi eger denetimli serbestlik 3 yil olursa eşim nekadar daha yatar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Bugün itibariyle Denetimli serbestliğin 3 yıl olduğunu kabul edersek, sizin hesabınıza göre 1 yıl 3 ay daha yatacak.

 43. hakan dedi ki:

  vuk’na muhalefetten 2010,2011,2012,2013 yılları için her yıla 3 yıl 1 ay 15 gün ceze aldım yani toplamda 12 yıl 6 ay mahkeme yeni sonuçlandı ve itiraz hakkımızı kullanıcaz, karar kesinleşirse ne kadar yatarı olur bu cezanın ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Hakan bey,
   Suç tarihinin 01 Temmuz 2016 tarihinden önce olması nedeniyle hakkınızda denetimli serbestlik 2 yıl olarak, infazdan 2/1 olarak uygulanacaktır. Yani koşullu salıverme (şartla tahliye) tarihinin 6 yıl 3 ay olarak hesaplanacağı, bununda son iki yılını denetimli serbestlikten faydalanarak geçireceğiniz kanaatindeyiz.

   1. hakan dedi ki:

    hakim adli kontrol verdi haftada iki gün ve yurtdışı çıkış yasağı getirdi, itiraz ettik istinaf mahkemesi onarsa hemen tutuklanırmıyım yoksa yargıtaya itiraz hakkım olurmu? cezanın infazı nasıl olur?

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Hakan bey Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını onarsa dosya kesinleşmiş olur haliyle hakkınızda bir hapis cezasına hükkedilmişse bunun infaz işlemlerine başlanır, 2 yıldan az kasıtlı suçlarda hükümlüye c.savcılığınca bu konuda tebligat çıkartılır, ceza miktarının fazla olması halinde ise direkt yakalama çıkartılacak, istinaf kararının temyizi hakkında CMK 286. Maddesinde ayrıntılı düzenleme yapılmıştır, bu konuda CMK nın ilgili maddesine bakarak bilgi edinebilirsiniz.

     1. Hakan dedi ki:

      Mehmet bey, bu yakalama kararının süreci nasıl işler adli kontol için imza atmaya gittiğimde orda alıkonulurmuyum?

     2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Hakan bey, hakkınızda bir yakalama kararı varsa kolluk birimlerinin tamamı buna işlem yapmak zorundadır.

 44. Özcan dedi ki:

  Merhaba ;
  İşlemiş olduğum suç tarihi 03.01.2017 mahkeme tarafıma 4 yıl 9 ay 15 gün ceza kararı çıkardı bunun için istinaf mahkemesine başvurduk ancak henüz bir sonuç gelmedi cezam onaylandığı takdirde 4 yıl 9 ay 15 gün olarak mı onaylanır ve 3 yılın üzerindeki suçların direk yakalama emri çıkarıyorlar mı yoksa yatarına göre mi arama kararı çıkarıyorlar Benim yatarım 2 yıl 1 ay istinaf onaylar ise direk yakalama çıkartabilirler mi ? Bu karara itiraz etme hakkımız doğar mı ve cezam para cezasına çevrilir mi suçum açıktan hırsızlık

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Özcan bey,
   Kasıtlı suçlarda 3 yıldan hapis cezaları için infaz bürosu tarafından direkt olarak yakalama çıkartılmaktadır, cezanın bozulup bozulmayacağı veya onanacağı konusunda istinaf mahkemesi karar verecektir, dosyanın durumuna göre her türlü sonuç çıkabilir, açıktan hırsızlık suçları uzlaşmaya tabi suçlardan olduğu için dosyanızı kesinleşmeden müşteki ile uzlaşmanız cezadan kurulmanıza yardımcı olabilir. Cezanın kesinleşmesi halinde Suç tarihinin 01 Temmuz 2016 tarihinden sonra olması nedeniyle hakkınızda denetimli serbestlik 1 yıl olarak, infazda 3/2 olarak uygulanacaktır.

 45. Özcan dedi ki:

  Merhaba ;
  İstinaf mahkemesinde olan konu için biz müşteki ile anlaştığımız takdir de istinaf mahkemesine müştekinin dilekçe mi vermesi gerekiyor ? Konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Özcan bey,
   Suçun uzlaştırma kapsamında olması halinde hakkınızda uzlaştırma işleminin yapılmış olması gerekmektedir, daha önceden uzlaştırma teklifini reddeden sanık ile mağdur, katılan veya suçtan zarar gören aralarında uzlaştıkları takdirde Yönetmelikte yer alan Uzlaştırma raporu örneğine uygun olarak düzenledikleri bir uzlaşma belgesini mahkemeye sunabilirler. Mahkeme tarafından söz konusu belge değerlendirmeye alınacaktır. Dava dosyasının kesinleşmemiş olması nedeniyle mahkemenin Uzlaştırma sonrası olumlu yönde karar vereceği kanaatindeyiz.

 46. Venhar des dedi ki:

  Merhaba. Nisanlim 2016 yilinin 8. Ayinda trafik kazasi gecirci 4 ay kapalida yatti cikti sonra dosyasi onandi acik ceza evine girdi cikti yapilacak denildi. Daha sonra 3/2 den yararlandigini ogrendik.2018 in 10. Ayina kadar yatacagini ogrendik.sonra 1yilda denetimli olarak imza atacak. Acaba ne zaman cikar. Bilgi verebilirmisinz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar,
   Nişanlınızın koşullu salıverme (şartlı tahliye) ve bihakkın tahliye (hakkederek tahliye) tarihleri infaz kurumunca düzenlenmiş olan müddetnamesinde belirtilmiş olmalıdır. Müddetnamede belirtilen koşullu salıverme tarihine bir yıl kala nişanlınız denetimli serbestlik yasasından faydalanarak denetime çıkabilir.

 47. Venhar des dedi ki:

  3 yil 4 ay ceza aldi bu arada yazmayi unutmusum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nişanlınıza verilen ceza 3 yıl 4 ay gündür 3/2 infaz hesaplandığında yatarı : 2 YIL 2 AY 20 gün hapis cezasıdır. nişanlınız 1 YIL 2 AY 20 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

   1. venhar dedi ki:

    peki tazminat davası açıldı nişanlıma . ölen çocuk 5 yasında ne kadar borç gelir tahmini ve ayrıca denetimli serbestlik uzarsa nişanlım bundan faydalanabiliyormu?

    1. venhar dedi ki:

     ve nişanlım 4 ay kadar kapalıda yatmıştı ilk kaza oldugunda. şimdi 3 haftadır açık ceza evinde acaba dilekce yazsa denetimli serbestlik talebinde bulunsa olurmu ?

 48. Süleyman dedi ki:

  s.a hocam ben kilitlenmek süretiyle bir eve girip hırsızlık yaptım vede ilk başta müştekyle uzlaşmadık ceza aldım 6.5 sene cezam gitti yargıtaya ve ceza yüzüme karşı okunmamıştı diye bozuldu bende bunu fırsat bilip müştekiyi buldum mal zararını karşıladım vede tekrar mahkeme oldu mahkemeye cıktık müştekide geldi uzlastıgını şikayetci olmadıgını söyledi ama mahkeme bana tekrar ceza verdi ama busefer 4.5 yıl verdi ama benim avukatım buda cok cez diyip itiraz etti şimdi dosyam yargıtayda acaba bozulurmu cezam fazla ceza almışmıyım yargıtay bozarmı veya uzlaşma yasası varmıdır vede ben şuan denetime gidiyorum imzaya başka suçtan eyer o cezada gelirse erteleme gibi bir şansım varmıdır saygılar.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Süleyman bey, Hırsızlık suçlarından yalnızca açıktan hırsızlık suçu uzlaşmaya tabidir, dosyanın Yargıtay’dan bozulup bozulmayacağı konusunda kesin bir şey söylememiz mümkün değil. Ayrıca almış olduğunuz ceza miktarı dikkate alındığında infaz savcılığınca cezanızın ertelenmeyeceği kanaatindeyiz.

 49. venhar dedi ki:

  peki tazminat davası açıldı nişanlıma . ölen çocuk 5 yasında ne kadar borç gelir tahmini ve ayrıca denetimli serbestlik uzarsa nişanlım bundan faydalanabiliyormu?

  ve nişanlım 4 ay kadar kapalıda yatmıştı ilk kaza oldugunda. şimdi 3 haftadır açık ceza evinde acaba dilekce yazsa denetimli serbestlik talebinde bulunsa olurmu ?

 50. can dedi ki:

  sa hocam tarihi eski olan ortalama 4-5 önce işlediğim uyuşturucu kullanmak suçundan denetimli serbestlik aldım. denetim infazı devam ederken askere gittim ordada bi dosya açıldı içeriği arkadaşıma bıçak çektim herhangi bir darp yok bide yemekhane camını kırdım onuda babam geldi taktırdı . sonra sivile geldim askeri dosyamdan hagb verdiler. sonra devam ettim imzalarımı kaçırdım 2 ihlal sonucu adliyeye gitti dosyalarım sonra imzalara gitmeme gerekçelerimi belirttim bi dosyam 10 ay diğerinden 1 sene 8 ay ceza verildi iki dosyada 5 sene erteleme verildi fakat hagb kararın kesinleşme şerhi ilamı ile birlikte gönderilmesine kararı verdi hakim sonuç olarak hagb kararımın dosyası görülüyo ben hagb kararımdan sonra kasıtlı bir suç işlemedim neden hagb kararım açıldı ve verilen ceza ne olur arkadaşım şikayetçi değil şikayeti geri çekicek dilekçe vericek kamuya verdiğim zararıda karşıladım sonuç ne olur cevabınızı bekliyorum teşşekür ederim

 51. can dedi ki:

  MERHABA
  TARİHİ ESKİ OLAN 2 DOSYAM VARDI BİRİ 4 SENE ÖNCE DİĞERİ 5 SENE ORTALAMA OLARAK . DOSYANIN İÇERİĞİ UYUŞTURUCU KULLANMAK . DENETİMLİ SERBESTLİK CEZASI ALDIM VE 6 AY İMZA ATTIKTAN SONRA ASKERE GİTTİM . ASKERDE YENİ BİR DOSYA AÇILDI . ASKERİYEYE ALKOLLÜ OLARAK GİRME ARKADAŞIMA BIÇAK ÇEKME , VE ASKERİ YEMEKHANENİN KAPISINI KIRMA . BU OLAYDA ARKADAŞIMA KARŞI HERHANGİ Bİ DARP VS YOKTUR . KIRMIŞ OLDUĞUM KAPI CAMINI AYAĞIMLA KIRDIM VE 35 DİKİŞ ATILDI AYAĞIMA 6 AY BOYUNCA EVDE YATTIM NEYSE SONUÇ OLARAK SİVİLE GELDİM VE BU DOSYA AÇILDI . HAKİM HAGB KARARI VERDİ . DEVAMINDA 6 AY KALAN İMZALARIMI SON 3 TANE KALA 2 İHLALDEN DOLAYI KAPANDI VE ADLİYEYE SEVK EDİLDİ DOSYAM . İLK MAHKEMEDE GEÇERLİ SEBEPLERİMİ SÖYLEDİM VE HAKİM 1. DOSYAMDAN 10 AY CEZA VERDİ ERTELEDİ KARARI . 2. MAHKEMEDE HAKİM YİNE GEREKÇELERİMİN DOĞRU OLDUĞU KANATİNE VARARAK VE BELGELERLE KANITLADIĞIM İÇİN 1 SENE 8 AY VERDİ AMA 2. DOSYADAKİ HAKİM KARARIN ALTINA ŞÖYLE BİR NOT EKLEDİ : DOSYA İNCELENDİ :İZMİR GÜZELYALI HAVA EĞİTİM KOMUTANLIĞI ASKERİ MAHKEMESİNCE VERİLEN HAGB ‘Lİ KARARIN KESİNLEŞME SURETİYLE BİRLİKTE GÖNDERİLMESİ İÇİN MÜZEKKERE YAZILMASINA . YANİ ASKERİ DOSYAMI AÇTI . ŞU ANDA DURUŞMA TARİHİM VAR . ARKADAŞIM ŞİKAYETİ GERİ ÇEKTİ KAMUYA VERMİŞ OLDUĞUM ZARAR KARŞILANDI ELİMDE TUTANAKTA VAR BU DURUMDA HAGB KARARIN AÇIKLANIP ERTELENME İHTİMALİ VAR MIDIR. SONUÇ OLARAK HAGB KARARINDAN SONRA HERHANGİ BİR KASITLI SUÇUM OLMADI . AYDINLATIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER .

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Can bey,
   Bahsetmiş olduğunuz olaylardan anladığım kadarıyla sonuç olarak hakkınızda verilen iki HAGB kararı var, görülmekte olan dava dosyanızı ise bu HAGB kararlarından Askeri Mahkemesinde verilen için ihbarda bulunuldu, ihbarda bulunulan dava dosyası yeniden ele alınarak gerçekten ihlal varsa hüküm açıklanacaktır, hüküm açıklansa bile TCK 58.madde kapsamında erteleme kararı verilebilir. Ancak erteleme kararı verilebilmesi için de şartların oluşması gerekmektedir, ceza miktarı ve sabıkasız olunması gibi durumlarda mahkemece dikkate alınarak karar verilecektir.

 52. Deniz YILDIRIM dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey eşim 2002 yılında karıştığı bir adi suçtan 4yıl 10 ay 10gun hapis cezası aldı. 29.11.2017 tarihinde karakoldan yoklama geldi karakola gitti ordan Sincan kapalıya üç gün kadar sonrada Eskişehir Çifteler kadın açık ceza infaz kurumu na gönderildi .Yanında da iki 4-2 yaşlarında iki çocuğumuz var. 4yıl 10ay 10 gün cezanın tam hali yani 1/2 si şartlı salıverilmesi nasıl hesaplanır nekadar daha içerde kalır ne olur bir bilgi verirmisiniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Deniz Yıldırım,
   Eşinizin verilen ceza 4 yıl 10 ay 10 gün hapis cezası ise;
   verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında Yatarı 2 YIL 5 AY 5 GÜN HAPİS cezası olur.
   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.

   Eşiniz 5 AY 5 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlanarak serbest bırakılacaktır.

 53. YUSUF dedi ki:

  MERHABA MEHMET BEY ŞUAN BEN DENETİMLİ SERBESTLİKTEN FAYDALANIYORUM 9 AYIM KALMIS VEDE ÖNCEDEN İŞLEDİGİM SUCTAN DOLAYI BASKA BİR DOSYAM YARGITAYDA VAR MALA ZARAR VERME KONUT DOKUNULMAZLIGI HIRSIZLIK SUCU MÜSTEKİNİN BÜTÜN MAL ZARARINI KARŞILADIM MÜŞTEKİ MAHKEMEYE GELDİ UZLAŞTIK BENİM YARGILANDIGIM MADDELER
  142/1-b…….
  .143 / 1
  168 /2
  116 / 4
  151 / 1
  BU MADDELERDEN HANGİLERİ UZLAŞMA YASASINA GİRİYOR -?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Yusuf bey, Uzlaştırma kapsamında kalan suçlara ilişkin daha önce sitemizde yayınladığımız “uzlaştırma kapsamındaki suçlar” konulu yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Konut dokunulmazlığını ihlal (TCK 116) ve Mala Zarar Verme (TCK 151) Uzlaştırma Kapsamındadır ancak TCK 142/1 Hırsızlık suçu uzlaştırma kapsamında değildir. Birlikte işlenen suçlarda, suçlardan birinin uzlaştırma kapsamında olmaması halinde diğerlerine de uzlaştırma işlemi yapılamaz. Hırsızlık suçlarından sadece Açıktan Hırsızlık (TCK 141/1) maddesi uzlaştırma kapsamındadır.

 54. SÜLEYMAN dedi ki:

  MERHABA MEHMET BEY BEN ŞUAN 6 AYDIR DENETİMDEYİM VE SUAN 6 AYIM KALMIS DENETİMİM BİTMESİNE BAŞKA BİR CEZA YARGITAYDAN GELİRSE BU CEZAMIN ÜSTÜNE CERAHİ İCTİMA YAPILACAKMI:??? EYER YAPILACAKSA BEN TEKRARDAN 1 YILMI DENETİMDEN FAYDALANIRIM:?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Süleyman bey, denetiminiz bitmeden bir başka cezanınız kesinleşmesi halinde denetiminiz kesilir ve kalan ceza diğer ceza ile içtima edilerek tekrar infazına başlanır, suçun niteliği ve infazın durumuna göre sizin tekrar denetimden faydalanıp faydalanmayacağınız yönünde karar verilecektir. Muhtemelen içtima edilen cezanızın bitimine 1 yıl kalınca denetimli serbestlikten faydalandırılacaksınız.

 55. YUSUF dedi ki:

  MERHABALAR MEHMET BEY BENİM DOSYAM YARGITAYA GİTTİ 6 AY OLUYOR VE BEN E DEVLETTEN DOSYAMI TAKİP EDİYORUM DOSYAM ARŞİVDE YAZIYORDU VE GECEN GÜN BAKTIM İNCELEMEDE YAZIYOR BU İNCELEMEDE OLAN DOSYAM KAC GÜN SONRA KARARA BAGLANIR İNCELEMEDE NE DEMEK:?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Yusuf bey, Yargıtay’da öncelikli olarak arşivde olduğu belirtilen dosyalar sırası geldiğinde ilgili ceza veya hukuk dairesine gönderilir. İlgili Yargıtay dairesinin iş yoğunluğuna göre dosya incelenip karara bağlanacaktır, bu da ortalama 6 ay ile 2 yıl gibi bir süreyi bulabilir.

 56. YUSUF dedi ki:

  MERHABALAR MEHMET BEY BENİM DOSYAM YARGITAYA GİTTİ 6 AY OLUYOR VE BEN E DEVLETTEN DOSYAMI TAKİP EDİYORUM DOSYAM ARŞİVDE YAZIYORDU VE GECEN GÜN BAKTIM İNCELEMEDE YAZIYOR BU İNCELEMEDE OLAN DOSYAM KAC GÜN SONRA KARARA BAGLANIR İNCELEMEDE NE DEMEK:??

 57. SÜLEYMAN dedi ki:

  MERHABALAR MEHMET BEY BEN ACİK CEZAEVİNDE İZİNDEN DÖNMEYEREK FİRAR ETTİM VE TEKRAR YAKALANIP KAPALI CEZAEVİNE GİRDİM BU SON CIKAN DİSİPLİN AFFI YASASIYLA YİNE ACIK CEZAEVİNE GELDİM VE DAHA ÖNCE ACIK CEZAEVİNDE İZİNDEN DÖNMEDİGİM İCİN İZİN HAKKIM YOKTU İZİNE GİDEMİYORDUM BEN O CEZAMI BİTİRİP DENETİME CIKTIM SUAN DENETİMİM BİTMESİNE 6 AY VAR VE BASKA CEZAM GELİRSE TEKRAR ACIK CEZAEVİNE GÖNDERİLECEGİM VE İZİN HAKKIMI BANA VERİRLERMİ İZNE CIKABİLİRMİYİM:???

 58. SÜLEYMAN dedi ki:

  MERHABALAR MEHMET BEY BEN ACİK CEZAEVİNDE İZİNDEN DÖNMEYEREK FİRAR ETTİM VE TEKRAR YAKALANIP KAPALI CEZAEVİNE GİRDİM BU SON CIKAN DİSİPLİN AFFI YASASIYLA YİNE ACIK CEZAEVİNE GELDİM VE DAHA ÖNCE ACIK CEZAEVİNDE İZİNDEN DÖNMEDİGİM İCİN İZİN HAKKIM YOKTU İZİNE GİDEMİYORDUM BEN O CEZAMI BİTİRİP DENETİME CIKTIM SUAN DENETİMİM BİTMESİNE 6 AY VAR VE BASKA CEZAM GELİRSE TEKRAR ACIK CEZAEVİNE GÖNDERİLECEGİM VE İZİN HAKKIMI BANA VERİRLERMİ İZNE CIKABİLİRMİYİM:???

 59. kemal dedi ki:

  merhabalar mehmet bey ben bir kötü arkadaş kurbanı oldum ve sonuçta hırsızlık suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün ceza aldım suç tarihi 2014 şuan temyize gönderdim avukatımın söylediğine göre büyük bir ihtimal 3 yıla düşer dedi benim öğrenmek istediğim ben şuan malimüşavirlik stayjeriyim eğer cezayı temyiz bozarsa avukatın söylediği gibi 3 yıla düşürürse 1 hafta yatıp şartlı tahliye ile çıkıyorum peki ben bir hafta yatıp çıkarsam bu olay malimüşavir olmama engel olurmu acaba stajım yanarmı şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Kemal bey,
   Öncelikle şu belirtelim işlemiş olduğunuz suç yüz kızartıcı bir suç bunun mali müşavir olmanıza engel olup olmayacağını kayıtlı olduğunuz Mali Müşavirler Odasından yada ilgili kurumdan öğrenmelisiniz, devlet kurumlarının tamamına personel alımlarında yüz kızartıcı bir suç işleyen şahıslara ilişkin muvafakat vermemektedir. Ancak bu diğer kurumların tamamı için geçerli değildir. Ayrıca size verilen ceza 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası ise, suç tarihinin de 2014 olduğunu kabul edersek, verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında Yatar : 2 YIL 7 AY 10 GÜN HAPİS olacaktır.
   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamazsınız, 7 AY 10 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlanarak serbest bırakılabilirsiniz.

 60. kemal dedi ki:

  Ayrıca eklemeyi unuttum temyize bir ay önce gönderdik acaba nekadar sürer temyiz işi olumlu veya olumsuz tahminen nekadar sürer acaba geri gelmesi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kemal bey, yeni yürürlüğe giren uygulama ile dava dosyaları üst mahkeme incelemesi yapılmak üzere istinaf başvurusu için Bölge Adliye Mahkemelerine gönderilmektedir, İstinaf incelemesi yaklaşık 3-6 ay içerisinde iade edilecektir.

 61. Ozlem dedi ki:

  Merhaba eşim guveni kotuye kullanma sucundan ceza aldı içeri girer mi yoksavdirek denetimli serbestlikten mi yararlanır lütfen çok acil cevap verirmisinizbkucuk bir bebegim var ve maddi olarak çok kotu yuz karşı tarafav170 milyar borcu var nasil bir süreç bizi bekler acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar özlem hanım,
   Öncelikli olarak suça verilecek ceza miktarını yargılamayı yapan Mahkeme belirleyecektir, sonuç ceza 2 yılın altında veya adli para cezası olması, eşinizin sabıkasız olması ve de muvaffakkat vermesi halinde mahkeme HAGB (hükmün açıklanmasının geriye bırakılması) kararı verebilir, böyle bir durumda ceza yatmaz 5 yıl denetime tabi tutulur, 5 yıl içerisinde kasıtlı bir suç işlemezse dava düşer,
   Farz edelim eşiniz hakkında Hapis cezası verildi ve HAGB kararı verilmedi böyle bir durumda sonuç cezanın 2/3’ü infaz olarak hesaplanır ve koşullu salıverme tarihi belirlenir. Cezanın son bir yılı da denetimli serbestliğe tabidir.

 62. Ozlem dedi ki:

  Mehmet bey bizim için çok önemli lütfen

 63. kemal dedi ki:

  ilginiz için çok teşekkür ederim mehmet bey allah razı olsun aydınlattığınız için fakat temyizden tekrar gelmesi 2 yılı bulur demişti avukat . fakat siz İstinaf incelemesi yaklaşık 3-6 ay içerisinde iade edilecektir. dediniz acaba yasa falan mı değişti yada benim dosyanın istisnai bir durumumu var da 3-6 ay içinde iade edilir birde yukarıda bir arkadaşın yargıtayda incelemede olan dosyasına 6 ay ile 2 yıl içinde karara bağlanır demişsiniz ama acaba benim dosya neden 3 ay ile 6 ay arasında gelir bunu merak ettim şimdiden çok teşekkürler

 64. Ozlem dedi ki:

  Mehmet bey merhaba size bir sorum olu cak guveni kotuye kullanma sucundan içeri girer mi yoksa denetimli serbestlikten mi yararlanir

 65. Ozlem dedi ki:

  Teşekkür ederim mehmet bey is yerine çok büyük bir zarara uğratmış eşim bilgi işlem uzmanı orda bi takım şeyler satmış ve hesabına tam 31.434 lira hesabına geçmiş is yerinin zararı 170 milyar mis durumumuz çok kotu biz bu parayı nasıl odycez odeyemezsek Ne olur takside baglarlar mi en büyük korkum hapse girmesi ve bu suçun siciline işlemesinden korkuyorum avukat tutacak paramizin olmaması siz hapse girmez demiştiniz tesekkur ederim içim rahatladı zaten polis de bu şekilde söylemiş çok dusuk de olsa hapse girme cezası var demiş ayrıca eşimin hiç sabıkası yok zaten suçunu kabul edip zorunlu de dilemiş patronu da eğer parayı o derseniz şikayetini geri ali cam demiş nasıl bir bişey bizi bekliyor bu süre zarfında ne yapmamız gerekiyor ayrıca bu adamın bana eşime çocuğuma bişey yapmasından korkuyorum k ayinpederim sürekli irtibat halinde onlarla gayet güzel konuşuyormuş âmâ insan yinede çok korkuyor ben olayı size daha açık anlattisanirim patronu şahit t opluyormus na nin düşünmekten bazen çıldıracak gibi oluyorum psikolojik bozuldu bebegimi çok küçük eşim çok gencneolur bizi yonlendirin ne yapmamız lazım bu durumda bizi neler bekliyor elimize daha tebligat kağıdı da gelmedi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Özlem hanım daha önce de belirttiğimiz gibi biz mahkemenin nasıl bir karar vereceğini şimdiden net bir şekilde söylememiz mümkün değil, ancak olabilecekler ile ilgili tahminlerimizi yürüttük, Güveni Kötüye kullanma suçunun Türk Ceza Kanununda nasıl ele alındığını sizinle paylaşmanın biraz olsun bilgi edinmenizi sağlayacağını düşünmekteyiz. ayrıca işin parasal yönü farklı bir dava konusu olabilir, zarar gören kişi tazminat veya alacak davası açabilir, bu sadece işin maddi boyutuyla ilgili olacaktır.
   GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA TCK Madde 155-
   (1) Başkasına ait olup da, muhafaza etmek veya belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyedliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.
   (2) Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi halinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

 66. kemal dedi ki:

  ilginiz için çok teşekkür ederim mehmet bey allah razı olsun aydınlattığınız için fakat temyizden tekrar gelmesi 2 yılı bulur demişti avukat . fakat siz İstinaf incelemesi yaklaşık 3-6 ay içerisinde iade edilecektir. dediniz acaba yasa falan mı değişti yada benim dosyanın istisnai bir durumumu var da 3-6 ay içinde iade edilir birde yukarıda bir arkadaşın yargıtayda incelemede olan dosyasına 6 ay ile 2 yıl içinde karara bağlanır demişsiniz ama acaba benim dosya neden 3 ay ile 6 ay arasında gelir bunu merak ettim şimdiden çok teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kemal bey, Yapılan yeni düzenleme ile Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) kurulmuştur, daha önce Yargıtay’a yapılan temyiz başvuruları bundan böyle istinaf başvurusu olarak BAM’a yapılacaktır, daha sonra şartların uygun olması halinde BAM kararlarına karşı Yargıtay’a temyiz yoluna gidilebilir. Yerel mahkemenin kararını karşı sadece daha önce Yargıtay incelemesi yapılan dosyalarda İstinaf yerine temyiz başvurusu yapılabilir, bu hususa da göz ardı edilmemelidir.

 67. kemal dedi ki:

  çok teşekkür ederim mehmet bey kıymetli vaktinizi ayırdığınız için geçekten çok yardımcı oldunuz peki TCK 142/2-h maddesi 18.06.2014 tarihinde kabul edilen 6545 sayılı yasanın 62. Maddesi 18.06.2014 tarihinden önce işlenen suçlar için de geçerlimidir. yani 2012 de işlenen bir suçun mahkemesi 2015 te görülürse 142/2-h maddesi ile mi yargılanır.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kemal bey, İstinaf mahkemelerinin 20 Temmuz 2016 tarihinden sonra tam anlamıyla faaliyete geçmesi ile yargıda tam anlamıyla yeni bir dönem başlamış oldu, bu tarihten sonra verilen kararlar istinaf başvurusu için Bölge Adliye Mahkemelerine gönderilecektir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için İstinaf ile ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz. TCK 142/2 maddesinden dolayı verilen cezalarda (HAGB ve kesin karar olmaması şartıyla) istinafa tabidir.

 68. yusuf dedi ki:

  MERHABALAR MEHMET BEY BENİM DOSYAM YARGITAYA GİTTİ 6 AY OLUYOR VE BEN E DEVLETTEN DOSYAMI TAKİP EDİYORUM DOSYAM ARŞİVDE YAZIYORDU VE GECEN GÜN BAKTIM İNCELEMEDE YAZIYOR BU GÜNDE BAKTIM DOSYAM Yargıtay CBS gönderildi yazıyor :?? bu dosyam nezaman gelir bu ne anlama geliyor:_? OLAN DOSYAM KAC GÜN SONRA KARARA BAGLANIR İNCELEMEDE NE DEMEK:??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yusuf bey, ilk derece mahkemeleri tarafından temyiz incelemesi yapılmak üzere Yargıtay’a gönderilen dava dosyaları ilk olarak Yargıtay C.Başsavcılığı incelemesi yapılmak üzere arşive alınır, Yargıtay C.Başsavcılığı tarafından incelemesi tamamlanan dava dosyası talep yazısı ile birlikte ilgili Yargıtay Ceza veya Hukuk dairesine gönderilir. Burada yapılan inceleme sonucunda dava dosyasının Onanmasına veya bozulmasına karar verilerek ilk derece mahkemesine gönderilir. Dava dosyasının sonuçlanma süresi Yargıtay Ceza veya Hukuk dairesine göre değişmektedir. Bu nedenle bu konuda net bir şey söylememiz doğru olmayacaktır ancak Yargıtay Dosya Sorgulama ekranından dava dosyanızın akıbeti hakkında bilgi edinebilirsiniz. İlk derece Mahkemesine “Gönderildi” şeklinde yazması halinde bir iki ay içerisinde posta işlemi tamamlanarak dosya yerel mahkemeye gönderilir.

 69. Jale dedi ki:

  Iyi aksamlar mehmet bey abim sigara kacakciligindan 22.9.2016 yakalandi ve saldilar mahkemeleei goruldu 15 kasim 2017 de tutuklayarak goturduler.5 yil hapis cezasi verdi kac yil yaticak acaba.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Jale hanım, abinize verilen sonuç ceza 5 YIL hapis cezası ise; verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 3 YIL 4 AY 1 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz. Abiniz 2 YIL 4 AY 1 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Abinize verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 70. abdurrahman dedi ki:

  hocam iyi günler taseron kadro geciş yapıcam ama 2010 kaçakçılık şucundan hükmün açıklanması geriye bırakılması kararı cıktı 5 yıl,daha sonra 2013 11 ayında babamla yolculuk yaparken araba arama sırasnda sigara yakalandı ama bu dosyadan beraat aldım ama suan dosya yargıtayda ve halen gelmedi herhangi bi engel varmıdır kafam çok karısık çözüm bulamamdm bi trlü

  1. Abdurrahman dedi ki:

   Hocam bilgi sahibi degilsnz sanirim

 71. yakup celikci dedi ki:

  İyi günler hocam ben öldürmeye tesebusten yatiyom denetimin 2yildi sonradan kaldırdılar cerrahı istimal olan dosyalara vuruyordu şimdi kaldırdılar çoğu insan çıktı biz kaldık bundan bi bilginiz varmı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yakup bey, maalesef bu konuda henüz yapılan bir düzenleme yok, ancak 2018 yılı içerisinde denetimli serbestlik süresinin 3 yıla çıkartılacağı ve ceza indirimi yapılacağına ilişkin söylentiler var, bu konu kesinlik kazandığında ayrıntıları ile ilgili sitemizde gerekli konuya ilişkin makale yayınlanacaktır.

 72. Abdurrahman dedi ki:

  hocam iyi günler taseron kadro geciş yapıcam ama 2010 kaçakçılık şucundan hükmün açıklanması geriye bırakılması kararı cıktı 5 yıl,daha sonra 2013 11 ayında babamla yolculuk yaparken araba arama sırasnda sigara yakalandı ama bu dosyadan beraat aldım ama suan dosya yargıtayda ve halen gelmedi herhangi bi engel varmıdır kafam çok karısık çözüm bulamamdm bi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Abdurrahman bey, kaçakçılık ile ilgili cezanın kesinleşmiş olması halinde engel bir durum olacağı kanaatindeyiz ancak davanın kesinleşmiş olmaması nedeniyle incelemeyi yapan kurumun nasıl bir karar vereceği yönünde birşey söylememiz doğru olmayacaktır

 73. Dilek soyler dedi ki:

  İyi günler efendim size bir sorum olck eşim 5 aydır tutuklu kapkaç suçu işledi 3 kadının canatadini çaldılar birndn müşteki mahkemeye gelmediği için 5 sene ceza aldı eşim mazeret dilekçesi yazmış ve biz sonradan mustekiyi bulduk anlaştıktan feragat dilekçesi verdi ve davdn vazgeçti ama dosya iste ne zaman sonuçlanır bilemiyoruz insalh düşer diğerinden mahkemeye gidildi ve zarar karşılandı tahliye edildi ama saliverilmedi bila infaz adında bi dosya açılmış ndanda nihai karar aldı ne dwmk oluyor bu ve cezaevimdende infaz hakimliği tarafından başka ceaevins sevk edildi koşullu salıverilme tarihi nedir acaba lütfen bilgi verirmisniz açık cezaevine geçme şansı vrmi ceza,onandiysa

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Dilek hanım, anladığım kadarıyla eşinizin işlediği suç Yağma suçunu oluşturmakta bu da şikayette tabi olmayan bir suç, müştekinin şikayetten vazgeçmesi ve zararının karşılanması sadece ceza indirimi açısından etkili olacaktır bu nedenle dava düşmez. Sonuç olarak aldığı bir ceza varsa ne olduğu ve diğer hususlarda daha açıklayıcı olursanız bilgi vermeye çalışacağız.

 74. Dilek soyler dedi ki:

  Sonuç olarak aldığı ceza 5 yıl ama diğer dosyalarda ekenirmi acaba onlardan mahkumiyet kararı yok ama tum dosyalari için istinaf dilekçesi yazılmış sizce sonuç ne olur düşermi cezası ve sizce nerdn başka cezaevine sevk oldu anlamadık infaz edilmiş midir acaba dosyaları toplam ne kdr olurki acaba tahliye dosyasıda dahill 2017/1465 2017/750 2017/1550 2017/1076 2017/1437 eşimin dosyası çok efendim ama daha önce şartlı tahliye olup cezaevinden ciktiydi ama bu cezası da üstüne eklenirmi denetimli serbestlik ten faydanalabiormi sonuçta 34 ay ytr diyorlar ama sizce ne olur

 75. Özcan dedi ki:

  Merhaba ;
  Kesinleşen cezalarda cezaevi kararına uyulmadığı takdir de bu ceza zaman aşımına uğrar mı ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Özcan bey, Yapılan yargılamalarda iki türlü zamanaşımı süresi uygulanmaktadır, buna dava zamanaşımı ve ceza zamanaşımı süreleri denmektedir, dava zamanaşımı yapılan yargılama sırasında dosyanın karara çıktığı ana kadar uygulanan zamanaşımı süresidir, ceza zamanaşımı da kesinleşen cezanın infazının başlanmasına kadar geçen zaman için uygulanmaktadır, zamanaşımlarına ilişkin ayrıntılı bilgiye daha önce yazmış olduğumuz makalelerimizden ulaşabilirsiniz

 76. Tarkan dedi ki:

  Kolay gelsin 3yıl9ay0gün kesinleşmiş ceza var fakat müddetnamede sadece koşullu tarihi yazıyor ve denetim tarihi bulunmuyor normalde mi böyle yoksa denetim hiçmi yok.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tarkan bey, müddetnamede denetim süresi belirtilmemektedir bihakkın tahliye ve şartlı tahliye (koşullu salıverme) tarihleri bulunmaktadır.

 77. kemal dedi ki:

  mehmet bey iyi günler benim hakkımdaki 5 yıl verilen cezayı iki ay önce temyize göndermiştim şuan e devletten baktığımda Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor yazıyor dosya durumu bu ne anlama geliyor acaba şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kemal bey, istinaf mahkemeleri faaliyetlerine başladıktan sonra dava dosyaları üst mahkemenin incelemesi amacıyla Bölge Adliye Mahkemelerine gönderilmektedir, Bölge Adliyeleri Kurulmadan önce dosyanızda herhangi bir temyiz incelemesi yapılmış ise dava dosyanız temyiz incelemesi amacıyla Yargıtay’a gönderilecektir. Temyiz başvurusu dediğiniz için talebinizin Yargıtay’a gönderildiğini kabul ederek bu şekilde cevaplamak istiyorum. Yargıtay’a temyiz incelemesi için gönderilen dava dosyaları ceza veya hukuk dairelerine gönderilmeden önce ön büroya inceleme amacıyla gönderilir ve buradan Yargıtay C.Başsavcılığına gönderilir, Yargıtay Başsavcılığının talepnamesi yazıldıktan sonra ilgili daire dava dosyasını inceleyerek karar verecektir. Yargıtay’da yapılan incelemelerin sonuçlanması ilgili dairenin yoğunluğuna değişmektedir. Bu durumu davanın incelemeye alınıp alınmadığını veya yerel mahkemeye gönderilip gönderilmediğini Yargıtay’ın resmi internet sitesinden takip edebilirsiniz.

 78. musa dedi ki:

  mehmet bey iyi günler benim hakkımda verilen bir karar için bölge mahkemesine istinaf başvurusunda bulunduk benim öğrenmek istediğim acaba istinaf mahkemesi kararı bozmaz onar ise tekrar yargıtaya gönderebilirmiyiz yoksa gönderebilmemiz için bölge mahkemesinin önce bozması mı gerekiyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Musa bey, İstinaf yani Bölge Adliye Mahkemeleri artık bozma kararlarını direkt olarak yerel mahkemesine iade etmemekte buna ilişkin yargılamayı yaparak neticelendirmektedirler. Bölge Adliye Mahkemesinin hangi kararlarına karşı Yargıtay’a başvuracağınıza ilişkin https://www.dilekcesepeti.com/bolge-adliye-mahkemesi-kararlari-temyiz-edilebilir-mi-2017/ konulu yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

 79. musa dedi ki:

  ilginiz ve bilginiz için çok teşekkür edrim peki istinaf süresi nekadar sürer acaba iki ay oldu biz göndereli ama henüz bi gelişme görünmüyor şuanda linkinizden anladığım kadarıyla istinaf ta bozulmazsa yargıtaya da gönderebiliyoruz yargıtayda sonuçlanması nekadar sürer acaba kısacası istinaf ve yargıtay süreleri nekadar acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Musa bey, istinaf mahkemeleri (BAM) yeni kurulmuş olmaları ve mevcut birikmiş dosya bulunmadığından istinafa gönderilen davalar kısa sürede sonuçlandırılarak yerel mahkemesine iade edilmektedir, bu da yaklaşık 2-4 ay sürebilmektedir, Ancak, Yargıtay’a gönderme hakkınızın bulunması halinde Yargıtay tarafından dosyanın sonuçlandırılması daha uzun sürecektir, bu da ortalama 1 veya 3 yıl arası olabilir.

 80. YUSUF dedi ki:

  S.A Hocam öncelikle rahatsiz ettigim icin özr dilerim vede Dosyam yargıtaydaydı bugun postalandı yazıyor vede benim dosyam hırsızlık konut dokunmazlıgı ama müştekiyle anlaştık vede bana bu maddelerden ceza verdi
  142.1 143.1–168–2 maddelerinden 1.yıl 9 ay ceza verdi
  116. 4 maddesinden 2 yıl
  151 1 maddesinden 6 ay ceza verdi
  yanı toplam 4. yıl 3 ay ceza verdi ama avukatım bana dedi 116 maddesi uzlasma yasasına giriyor onu düsürecekler cezadan ve suan yargıtay cezamı onayladı ama kac yıl onayladıgı yazmıyor yargıtay ilamıda burda size yolluyorum sizce benim cezamı düşmüşmüdür :??
  YARGITAY İLAMI
  Dosya incelenerek geregi düşünüldü
  5237 Sayılı TCK nın 53 MADDESİNİN Bazı bölümlerinin iptaline ilişkin Anayasa mahkemesinin 24.11.2015 tarihinde yürürlüge giren 08.10.2015 gün ve 2014.140 esas sayılı kararıda nazara alınarak bu maddede ön görülen hak yoksunluklarının uygulanmasının infaz aşamasında gözetilmesi mümkün görülmüştür.

  hocam burda nedemek isytiyor tam olarak anlayamadım ben :_??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yusuf bey, uzlaştırma işleminin yapılabilmesi için dava dosyasındaki bütün suçların uzlaştırma kapsamında olması gerekmektedir, Yargıtay ilanında ise sadece hak yoksunluğu ile ilgili bir düzenlemeden bahsetmiştir, hapis cezası ile bir ilgisi yoktur.

 81. YUSUF dedi ki:

  simdi benim cezamı onaylamışmıdır yargıtay :??

 82. YUSUF dedi ki:

  yargıtay ilamında en alttada bunlar yazılıyor …..
  Yapılan duruşmaya toplanan delillere gerekçeye hakimin kanaat ve taktirine göre temyiz itirazları yerinde olmadıgından reddiyle hükümlerin istem gibi ONANMASINA 19.12.2017 Gününde oy birligiyle karar verildi.

  burda cezalarımın hepsinimi onaylamıs oluyor:??

 83. yusuf dedi ki:

  yargıtay ilamında en alttada bunlar yazılıyor ….. Yapılan duruşmaya toplanan delillere gerekçeye hakimin kanaat ve taktirine göre temyiz itirazları yerinde olmadıgından reddiyle hükümlerin istem gibi ONANMASINA 19.12.2017 Gününde oy birligiyle karar verildi.
  hocam cevap alamadım bu soruma :??
  burda cezalarımın hepsinimi onaylamıs oluyor:??

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yusuf bey, Yargıtay temyiz talebinizin reddine karar vererek yerel mahkemenin hükmünü onaylanmıştır.

   1. yusuf dedi ki:

    anladımda hükmün hepsinimi onaylamış yoksa bir kısmınımı orayı anlayamaıdim:??

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Yusuf bey, özel bir durum ve bozma ile ilgili bir şey belirtmediği için hükmün hepsi onanmıştır.

 84. candan dedi ki:

  merhaba mehmet bey eşim 2011 de kendi adına taşımalı ruhsatlı silahı ile adam öldürmeye teşebbüs suçundan yargılandı ve 2017 aralık ayında davanın sonucu yargıtaydan geldi 3 yıl 4 ay hapis cezası yatarı 400 gün yanı 14 ay tutuklama kararı çıkmış ve haberimiz olmadığından 22 aralık 2017 de tutuklandı 1 hafta kapalı da kaldı şimdi açıkta kalıyor olay 2011 de olmuştur denetimsel serbestlikten faydalanır mı bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Candan hanım, Eşinize verilen sonuç ceza 3 yıl 4 ay ise; verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 8 AY 2 GÜN HAPİS cezasıdır.
   Sonuç ceza 2 yıldan az olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten yararlanır.
   Bu durumda neden tutuklandığını ve tekrar ceza infaz kurumuna alındığını anlayamadım, bu konuda bir kopukluk ve bilgi eksikliği olabilir, durumu netleştirerek tekrar bize dönüş yapabilirsiniz.

 85. Venhar dedi ki:

  Taksirle adam oldurmeden yani trafik kazasindan 3 yil 4 ay aldi nisanlim. Ama sadrce 10 ayibi acikta yatip denetime cikacak. Acaba polis olmasinda engel bir durum varmi ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Venhar, bu durumu ilgili kurumdan öğrenmeniz daha doğru olacaktır, bütün kurumların buna ilişkin kriterleri farklılık gösterebilir. Belli bir miktara karar taksirli suçların bu konuda engel olmadığını düşünüyoruz.

 86. Damla dedi ki:

  İyi gunler nisanlim 16-17 yaslarinda gasp sucundan 40 gub cezaevinde kalmis daha sonra serbest kalmis fakat dosyasi kapanmamis suan 21 yasinda ve gecen gun 1 yil 8 ay 0 gun hapis cezasi kesinlesmis avukatimiz 2 gun yatip denetimlikten yararlanir dedi fakat eski dosyalari cezaevine girince ortaya cikarmi cikarsa sonuc ne olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Damla hanım bizde avukatınız gibi düşünüyoruz cezaevine girdi çıktı işlemi yapılarak (bir ile onbeş gün arasında) denetimli serbestlikten yararlanır, ayrıca daha önce hakkında hüküm verilen, erteli veya denetim uygulanmış suçlar varsa yeniden ele alınabilir.

 87. Mehmet dedi ki:

  merhabalar mehmet bey ben ilk suçumu 2003 yılında işledim adli para cezası verdiler 720 ytl ve 2005 yılında tekrar bir suç işledim 4 yıl hapis cezası verdiler şimdi bu hapis cezası ilk suçuma göre tekerür olurmu:_?? ilk suç adli para cezası tekerür sayılıyormu saygılar:_?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Mehmet bey, gerek 01 Haziran 2005 tarihinden önce işlenen suçlarda gerekse 01 Haziran 2005 tarihinden sonra işlenen suçlar yönünden tekürrüre ilişkin TCK kanununda gerekli düzenlemeler yapılmıştır, mevcut yürürlükte olan 5237 Sayılı TCK nın 58.maddesi uyarınca tekürrür hükümleri uygulanmaktadır, buna göre tekürrürün uygulanabilmesi için daha önce verilen cezanın infaz edilmesine gerek yoktur, kasıtlı suç açısından kasıtlı suç, taksirli suç açısından taksirli suç tekerrüre konu olabilir. Tekürrür hükümleri yanlızca özgürlüğü bağlayıcı cezalar yönünden olabilir bu nedenle adli para cezası yönünden verilen cezalarla ilgili herhangi bir düzenleme olmadığından tekürrüre esas olarak ele alınamayacağı kanaatindeyiz.

 88. yusuf dedi ki:

  Merhabalar mehmet bey daha önce işlemiş oldugum bir suçtan dolayı adli para cezası aldım simdi ıkıncı sucu işledim tekrarvede tekerrurolurmu

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Yusuf bey, işlediğiniz suç nedeniyle verilecek olan cezanın değerlendirmesini ilgili yerel mahkeme yapacaktır. değerlendirme sırasında sabıka durumu, iyi hal ve diğer hususlar da göz önünde bulundurulacaktır. Suçun niteliğine göre hakkınızda tekrar adli para cezası uygulanabilir.

 89. abdullah dedi ki:

  merablar avukat bey sene 2014 de yargıtaya giden babama ceza bana beraat verilen dosya halen gelmemiştir yargıtay cumhuriyet savcılıgına tıkladgımda ilgili yargıtay dairesinde yazıo,7 ceza dairesne tıkladıgımda arşivde yazıo nasıl ve ne zman şonuçlanır bu dosyam bilgilendrrsenz teşekkür ederim…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Abdullah bey malesef Yargıtay’dan dosyaların sonuçlanarak dönmesi hayli bir zaman almakta, gönderdiğiniz tarih gözönüne alındığında yakın zamanda dosyanızın döneceği kanaatindeyiz.

 90. Sahra dedi ki:

  Merhabalar mehmet bey eşimin 11 buçuk yıllık bir cezası var yargıtaydan döndü 8 ay önce adliyeye gönderildi dosyası şuanda denetimini yaktığı için hapiste 10.ay da tahliyesi var mahsupları var diye 10. Aya denk geliyor 11 buçuk yıllık dosya henüz tebliğnamesi gelmedi ona 11 buçuk yılın yatarı nedir acaba infaz nekadar hesaplar acaba teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sahra hanım, Eşinizin dosyası Yargıtay’a gönderildiğinde ilk incelemeyi yapan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tebliğname gönderilmektedir. Daha sonra dosya karar verilmek üzere ilgili ceza dairesine gönderilir. Eşinizin dosyası Yargıtay’dan dönmüş ise tebliğname gelmez onanmış ceza ilgili mahkeme tarafından kesinleştirilerek hemen infaz işlemi için savcılığa teslim edilir.
   Eşinizin işlediği suçun tarihini 01/07/2016 tarihinden önce esas alarak infaz hesaplaması yaptık. Buna göre eşinize verilen ceza 11 yıl 6 ay hapis cezasıdır. Verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 5 YIL 9 AY 2 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince eşiniz denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   Eşiniz 3 YIL 9 AY 2 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Ceza infaz yatar hesaplama işlemini artık kendinizde rahatça sitemizde hazırlamış olduğumuz https://www.dilekcesepeti.com/infaz-yatar-hesaplama.html linkini kullanarak yapabilirsiniz.

 91. Kocer dedi ki:

  Merhaba bi sorum olcak 2010 da 7 yıl hapis cezası bide 126 bin para cezası aldim hapis te ne kadar yatarım şimdiden tesekurler…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Koçer, şuçunuz ne olduğunu yazarsanız size yardımcı olabiliriz. Dilerseniz sizde sitemizde sizin için hazırladığımız ceza infaz yatar ve denetimli serbestlik hesaplama programını kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.
   https://www.dilekcesepeti.com/infaz-yatar-hesaplama.html

 92. musa dedi ki:

  iyi günler mehmet bey yaklaşık üç ay önce istinah mahkemedine hakkımda verilen bir karar için başvurmuştuk e devletten takip ediyordum bikaç gün önce duruşma aşamasında yazıyordu şimdi duruşma günü verildi yazıyor 20 nisan tarihine duruşma vermiş yani şimdi karar bozulmuşmu oluyor acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Musa bey Bölge Adliye Mahkemesi istinaf talebinizi kayda almış gerekli incelemeyi yapmak üzere duruşma günü vermiştir, duruşma günü karar verilebilir veya yeniden başka bir duruşma günü verilerek duruşma ertelenebilir. Duruşma günü verilmiş olması kararın bozulmuş olduğu anlamına gelmemektedir. Bölge Adliye Mahkemeleri de artık eksik hususlarla ilgili duruşma açabilmekte ve eksik gördükleri hususlara ilişkin duruşma yaparak karar verebilmektedir. Eksiklik görülmeyen yerel mahkeme kararlarına duruşma yapılmasına gerek kalmadan onama kararı verilebilmektedir.

 93. musa dedi ki:

  anladım mehmet bey peki bu duruşmayı bölge adliye mahkemesi kendi içerisinde mi yapacak yani biz katılacakmıyız yoksa katılmayacakmıyız acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Musa bey duruşmaya katılabilirsiniz, gerekli görülmesi halinde zaten çağrılacaksınız.

 94. Dilekk dedi ki:

  Benin esim 18 denetimligi vardi son 2 ay kalimi baska dosya geldi.3 yil 4 ay kesilmiss.guvnor imzaayi semineri kacurmadi tam duzene girdim diye seviirken bu dosya geldi eşim simdi 2 aydır acikta.13 ay vediler.8 ay da denetimli eklediler esim denetimliden direk neden yararlanamiyor.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Dilek hanım muhtemelen eşiniz hakkında yine denetimli serbestlik uygulanacaktır ancak ceza miktarının fazla olması nedeniyle cezaevinde çekmesi gereken süre bulunmakta ayrıca sonradan gelen cezası 01/07/2016 tarihinden sonra islenmişse denetim 1 yıl uygulanacaktır, mükerrirlere özgü infaz rejimi uygulanması, ve denetim uygulanmaması ile ilgili bir hüküm verilmişse denetimli serbestlikten faydalanamaz.

 95. Kadriye dedi ki:

  merhaba oğlum şu an uyuşturucu kullanmaktan tekkerür uygulamasından cezaevinde 1 yıl 8 ay ceza aldı yatarı 3 ay fakat.aynı suçtan başka bir dosyadan tekrar 1 yıl 8 ay cezası daha geldi ikisinden toplam ne kadar ceza alır ikisinin toplamını yatar yoksa onunda yatarı ayrımı hesaplanır

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kadriye hanım tekerrür varsa ayrı hesaplama yapılır sonrasında içtima (toplama) yapılır, sitemizde bulunan infaz yatar hesaplama programı kullanarak hesaplama yapabilirsiniz

 96. musa dedi ki:

  teşekkür ederim mehmet bey peki bizim mahkeme konya 4,ceza da sonuçlanmıştı biz istinaf başvurusunu ankara bölge mahkemesine yapmıştık şimdi verdiği duruşma ankara da mı olur acaba yoksa konyada mı olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Musa bey, rica ederim, Duruşmada Ankara da yapılacak tarafların dinlenmesine karar verilmişse talimatla Konya ilinde beyanlarınızın alınması istenebilir, dilerseniz bizzat da duruşmaya katılabilirsiniz.

 97. Emrah dedi ki:

  Merhaba hayırlı günler benim birden çok mükerrer suçum var hakaret tehtit ve basit yaralama gibi bu cezaların hepsini kapalı ceza infaz kurumundaki çekerim teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emrah bey, cezalarınız içtima ettirilir (toplanır) 10 yıldan az hapis cezası olanlar cezasının bir ayını kapalı ceza infaz kurumunda çektikten sonra geriye kalan cezalarını açık ceza infaz kurumunda çekebilirler. Engel bir durumun olması halinde bu husus uygulanmayabilir, buna da infaz dosyası bir bütün olarak incelenerek karar verilebilir.

   1. Emrah dedi ki:

    Yardımınız için çok teşekkür ediyorum sizleride yoruyoruz ama 1 temmuz 2016 sonrası için geçerli mi bu 10 yıl alti çok teşekkür ederim

 98. cansu dedi ki:

  merhabalar bütün haberler denetimle serbestlik 2018 mart ayında çıkacak yönünde bu kadar ne doğrdur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Cansu hanım bizlerde sizin gibi yakından takip etmekteyiz, denetimli serbestliğin 2018 yılında 3 yıla cıkacağı ile ilgili söylentiler yaklaşık 6 aydır devam etmekte ancak resmi makamlardan bu konuda heuz yapılmıs bir açıklama bulunmamakta. Bu konunun takipçisiyiz en ufak bir haberde sitemizde bilgulendirme yapılacaktır.

 99. Canan dedi ki:

  İyi günler benim eşim dolandırıcılık suçundan 2016dan önce ve 2017de işlediği suçlardan ayrı ayrı 5,5sene ve ayrı ayrı 2yıl ceza akabinde 10 milyar 10milyar para cezası aldı toplamda 9sene 6ay 20gün cezası var daha önceden 19ay 20gun içerde yatmıslığı var bu halde ne kadar yatar eşim açığa çıkarımı veya denetimli serbeslikten ne zaman faydalanır

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Canan hanım, eşinizin farklı tarihlerde birden fazla cezasının olması nedeniyle infaz hesaplamalarının ayrı ayrı yapılması ve daha sonra bunların içtima (toplama) işleminin yapılması gerekmektedir. Bu haliyle yazmış olduğunuz yoruma tam olarak yanıt verebilmemiz mümkün değil. sitemizde bulunan CEZA İNFAZ VE YATAR HESAPLAMA PROGRAMI nı kullanarak sizlerde rahatlıkla ceza infaz, yatar ve denetimli serbestlik hesaplaması yapabilirsiniz.

 100. Doktor aslı dedi ki:

  Iyi aksaamlar esim mülteci kacakciligindan 6 sene aldi 6 ay kapali ceza evinde kaldi yaklasik 1 aydirda acik cevaevinde esim denetimliden yararlabilirmi…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Doktor aslı, eşiniz 01/07/2016 tarihinden önce suç işlemişse 671 Sayılı KHK dan faydalanarak 2 yıl denetimli serbestlikten faydalanabilir, bu tarihten sonra suç işlemişse hakkında 1 yıl denetimli serbestlik uygulanacaktır.

 101. Tuana dedi ki:

  Slm ben nisanlimin 3 sene 4 ay kesinlesmis cezası var 8 aydır içerde 2016 sonraki işlenmiş suç ne kadar yatar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuana hanım, Nişanlınıza verilen ceza 3 yıl 4 ay hapis cezasında, verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 2 AY 20 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince nişanlınız denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz. 1 YIL 2 AY 20 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

 102. Arif dedi ki:

  Merhabalar hocam kolay gelsin öncelikle size çok teşekkür ederiz çok yararlı bilgiler veriyorsunuz.
  Benim sorum 05.10.2016 tarihinde işlenen bi suctan dayım 3yıl 1 ay 15 gün ceza aldı ve istinaf mahkemesi onadı yeni khk dan yatarlanabilir mi kasten adam yaralamadan,
  yok yararlanamazsa ne kadar yatar bide dayım avusturya vatandaşı olmasının avantajı yada dez avantajı varmı cevabınızı bekliyorum saygılar selamlar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Arif bey,
   Dayınıza verilen sonuç ceza 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ise,
   Verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 1 AY HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   Dayınız 1 YIL 1 AY HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır. Avusturya vatandaşı olması infaz durumunda bir farklılık oluşturmaz.

   Sanığa verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

   1. Arif dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekürler
    Sizden bi ricam daha var olası bir khk ile şartlı tahliye 3 yıla çıkarsa suçun işlenme tarihide kararnamenin çıktığı gün mü olur yoksa 01.07.2016 tarihimde çıkan khk ile aynımı olur bu tatihten sonra işlenen suçları kapsama ihtimali varmıdır şimdiden çok çok teşekkür ederim dört gözle cevabınızı bekliyoru selamlar saygılar.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Arif bey muhtemelen çalışmalara başlanılan tarihi esas alırlar. Yeni çıkan Denetimli Serbestlik Yasasının kapsadığı suçlar, taslağın hazırlanması ile netlik kazanacak.

 103. Halam dedi ki:

  İyi günler babam 3yıl 1 ay 15 günkesinleşmiş hapis cezası aldı 05.10.2016 tarihinde işlediği kasten adam yaralama suçundan.
  Yeni khk dan şartlı tahliye hakkı varmi yatarı ne kadardır bide avusturya vatandaşı olmasının kanunda nasıl bir sonucu olur şartlı tahliye olursa vatandaşı olduğu ülkeye gidebilirmi
  Lütfen bi bilgi verin teşekkürler ederiz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Halam, Babanıza verilen sonuç ceza 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ise,
   verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartlı tahliye) çıkarıldığında YATAR: 2 YIL 1 AY HAPİS cezası olacaktır.

   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince babanız denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   Babanız 1 YIL 1 AY HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Babanızın Avusturya vatandaşı olması cezanın infazda herhangi bir değişikliğe neden olmaz.

 104. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

  Sevgili okurlarımız ve takipçilerimiz, uzun zamandan beridir beklediğimiz müjdeli haberler gelmeye başladı inşallah yakın zamanda Ceza İnfaz ve Güvenlik Tedbirlerinin Uygulanması ilişkin yasada gerekli düzenleme yapılacak, Yapılacak düzenleme ile Denetimli Serbestliğin 3 yıla çıkartılacağını tahmin etmekteyiz, bu konudaki çalışmalara ilişkin ayrıntıları ileri zamanlarda sizlerle paylaşacağız, şu anda düzenleme aşamasında olan bu durumun yakın zamanda taslak halini alarak netleşeceğini ve sonrasında resmi gazetede yayınlanacağını düşünmekteyiz.

 105. Musa albayrak dedi ki:

  Merhabalar benim 2 yıl 6 ay ceza geldi suç tarihim 15.02.2017 nekadar yatarım denetim den faydalanabilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Musa bey, koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihine göre yatar 1 yıl 8 ay olacaktır, 8 ay cezanızı infaz kurumunda çektikten sonra geriye kalan 1 yıl hapis cezası için denetimli serbestlikten faydalanabilirsiniz.

 106. mert65 dedi ki:

  benim bi sorum olacakti yardımcı olursanız sevinirim şimdi benim kardeşimin bi dosyasi vardi o patladi 4 yıl 11 ay verdiler bunun yatarı 5 ay 15 gün yatacak dediler şimdi bu bi hafta kapalıda kaldı sonra açiğa çikti 5 saatlik bi zaman vermişler bende onu aldım eve götürdum düş yemek falan derken saati doldu işte kendine bi valız hayırladi bi tane arkadaşindan bi kapşumlu yırka almişti 1 senedir askıda duruyordu gözü onu kesti onu da aldı valızıne koydu teslim etmeye götürdüm teslım ettim vedalaştık işte sonra benden 10 dk sonra kaydını falan yapmişlar sonra üst aramasi derken o bas ettiğim kapşumlu yırkasını valızden çikarmişlar arama için cebinde 1 gram gibi esrar çikmiş kesinlikle kardeşime ayıt değil içmezde zaten kan ve idrar almişlar o gün içinde sonuç bize temiz sonra buna dısıplın cezası gelmiş 11 gün hücre cezası gelmiş bide soruçturma başlamiş bu 11 gün hücre cezasından sonra başka dısıplıbn cezası gelirmir mi kardeşime ordaki mahkumlar 1 yıl da dısıplın cezası gelir demişler bide hocam kardeşimin açiğa çikma ihtimali var mi saygılar

 107. Selma dedi ki:

  İyi aksamlar kardesim esini basit yaralamadan sikayet olunmadan kamu davasi olarak ceza almistir suc tarihi 28 ekim 2015 dir. 3 yil bi ay 15 gun ceza aldi bugun tam olarak bir sene oldu sartli tahkiye tarihi 12.05.2018 yaziyo kardesim bir ay sonra cikacakmi sartli tahliyrden yararlaniyormu lütfen cvp verin kolay gelsin.

 108. Selma dedi ki:

  İyi aksamlar kardesim esini basit yaralamadan sikayet olunmadan kamu davasi olarak ceza almistir suc tarihi 28 ekim 2015 dir. 3 yil bi ay 15 gun ceza aldi bugun tam olarak bir sene oldu sartli tahkiye tarihi 12.05.2019 yaziyo kardesim bir ay sonra cikacakmi sartli tahliyrden yararlaniyormu lütfen cvp verin kolay gelsin. Diger yorumda 2018 yazmisim 2019 olacak hocam 2019 sartli tahliye yaziyo

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Selma hanım, kardeşinizin almış olduğu cezanın koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihi 12/05/2019 tarihi ise 12/05/2018 tarihinde denetimli serbestlikten yararlanacağı kanaatindeyiz, suç tarihi göz önüne alındığında kardeşinize iki yıl denetimli serbestlik uygulanması gerekmektedir ancak muhtemelen kardeşiniz kasten yaralama suçunu eşine veya birinci dereceden yakınlarına karşı işlediği için iki yıl denetimli serbestlikten faydalanmamış olabilir.

 109. Dilek dedi ki:

  Mehmet bey bir mahkum yakini olarak sorum olacak
  Malum cezaevleri haddinden fazla dolu bunun yanisira yavas yavas cezalara arttirim geliyor cinsel istirmar,uyusturucu, maganda vb. Birde konya merkezli operasyonlarla yine tutuklamalar basladi. Cezaevleri git gide doluyor. Bu durumlarin devaminda bekledigimiz ceza indirimi ve denetimli serbestlik 3 yil olma söylentilerinin gerceklik payi olur mu ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Dilek hanım, sizin de belirttiğiniz gibi cezaevleri tıka basa dolu son günlerde denetimli serbestlik uygulanacak mahkumların bile cezaevine girdi çıktı işlemlerinin hemen yapılmadığı 10 gün dolmadan denetimli serbestlik uygulanmadığı haberleri gelmekte, hal böyleyken kesinlikle ceza infaz ve denetimli serbestlik ile ilgili düzenlemenin acilen yapılması gerekmekte.
   Adalet Bakanlığı ilgili birimleri tarafından Ceza infaz ve güvenlik tedbirlerine ilişkin değişiklik yapılmasına dair çalışmalara başlandı, yapılacak çalışmalar sonucunda denetimli serbestliğin 3 yıl olacağı yönünde büyük bir beklenti var ayrıca ceza indirimi veya infaz hesaplamasında yapılacak bir değişiklikle de sorunun çözümü yoluna gidilebilir, taslak hazırlandığında bu konuda ayrıntılı bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

 110. kenan can dedi ki:

  mehmet bey iyi günler kardeşim yargılandığı bir davadan özel evrakta sahtecilik suçundan 1 yıl 15 gün hırsızlık suçundanda 2 yıl 4 ay ceza aldı suç tarihi 2014 benim öğrenmek istediğim 2 yıl 4 ay cezanın yatarı varmı acaba yatar hesaplaması yaptığımda denetimli serbestliğe çıkabilirsiniz yazıyor fakat 7 gün ile 30 gün arasında açık ceza evinde kaldıktan sonra yazıyor onu anlamadım.birde yatar hesaplarken iki cezanın taoplamı 3 yıl 4 buçuk ay olarak mı hesaplayacağız onu anlamadım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sayın Kadir Can, Kardeşinize verilen toplam ceza 3 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası ise.
   verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 1 YIL 8 AY 10 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 2 yıldan az olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince kardeşiniz denetimli serbestlikten yararlanır. (cezaevine 1 ile 15 gün arasında bir süre girdi çıktı işlemi yapılarak denetimli serbestliğe tabi tutulacaktır bu süre cezaevinden cezaevine farklılık gösterebilir)

 111. kenan can dedi ki:

  teşekkür ederim mehmet bey bilginiz için bizim ilk mahkeme de hakim 5 yıl 2 ay vermişti istinafa gönderdik duruşmalı mahkeme talep ettik istinafta kabul etti mahkeme ankara bölge mahkemesinde oldu ve hakim 5 yıl 2 ay cezayı 2 yıl 4 aya düşürdü bu süreçten sonra bizim dosya hakkında itiraz hakkımız varmı acaba istinaf yada temyiz yolu açıkmıdır.yoksa ABM sinin kararı kesinmidir. acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kenan bey ceza miktarını göz önüne aldığımızda Bölge Adliye Mahkemesinin vermiş olduğu karar kesindir. Bu nedenle Yargıtay’a başvuramayacağınız kanaatindeyiz.

 112. kenan can dedi ki:

  Mehmet bey teşekkür ederim ilginiz için biraz önce adliyeye gidip bilgi aldım hakim yargı yolu açıktır.demiş onun için itiraz edebilirsiniz dediler benim ögrenmek istediğim şimdi nereye itiraz edebiliriz olayı özetleyim size verilen 5 yıl 2 ay cezayı istinafa gönderdik istinaf sonucu olarak duruşmalı davaya karar verdiler ve mahkemede de 5 yıl 4 ay olan cezayı 2 yıl 4 aya düşürdü ve yargı yolu açıktır. dedi şimdi biz yargıtaya mı gönderebiliriz dosyayı yoksa tekrR Bİ İSTİNAF HAKKIMIZ MI VAr acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sayın Kenan Can bey, Bölge Adliye mahkemesi tarafından verilen karara yapacağız itirazın incelemesi sıra numarası ile takip eden Bölge Adliye mahkemesi tarafından yapılacaktır.

 113. kenan can dedi ki:

  bu inceleme işlemi nekadar sürer acaba tahminen 6 ayı bulurmu sizce

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kenan bey bu durum inceleme yapan ceza dairesine göre farklılık gösterebilir ancak 3-6 ay arasında diyebiliriz.

 114. Murat dedi ki:

  Merhaba memet bey kardesim 2013 yilinda uyusuturucu veya uyarici madde ticareti yapma veya sagalama sucundan 4 yil 2ay hapis ve 1660 tl APC Hak
  Yoksa musadere aldi ve cazai temize yolamak suretiyle birakildi temziye sonucu onanmasi geldi e devlete suan incelemede yaziyor bir daha temziye gondere bilirmiyiz gonderemesek de 2018 yasasina gore yatar nakadardir ve denetimden faytalana bilirmi.. bilgilendiriseniz sevinirim tesekerler…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Murat bey, kardeşinize verilen ceza incelemede ise muhtemelen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca ilgili ceza dairesine karar verilmek üzere gönderilmiş olması gerekmektedir, size de yine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından tebliğname evrakı gelmiş olmalıdır, Ceza Dairesinin Onama kararı vererek dava dosyasını göndermesi halinde dava dosyasının hemen kesinleşme işlemi yapılarak infaz için ilgili infaz savcılığına teslimi yapılacaktır.
   Kararın kesinleşmesi halinde kardeşinize verilen ceza 4 yıl 2 ay hapis cezasından koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 2 YIL 9 AY 13 GÜN HAPİS cezası olacaktır.
   Sonuç ceza 1 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince kardeşiniz denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.
   1 YIL 9 AY 13 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.
   Kardeşinize verilen ceza 10 yıldan az olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezasının 1 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.

 115. Ömer uluçinar dedi ki:

  3 yil 9 ay ceza aldim taksirli suçtan trafik kazasında ne kadar yatarim var

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ömer bey sartlı tahliye tarihiniz hesaplandığında yatar 2 yıl 6 ay olacaktır bununda son bir yılını denetimli serbeslikten faydalanarak geçirebilirsiniz.

 116. ersin dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar müstehçenliik suçundan 2017 de mahkemeye çıktım evimdeki dijital meteryaller de alındı incelendi temiz çıktı fakat bu sene aynı suçtan 8 dosya açıldı ve birde tekrar mahkeme açıldı evimde ki dijital meteryaller yine alındı inceleme için geçen sene ki amhkemeden beraat aldın alınan cihzalr temiz çıkınca evime gelen giden çok u uzun bir sürede wifi mize şifre koymadığımızı geçte olsa anladık ancak şifre koyduktan sonra bile gelen her misafirime verdik şifremizi ve evimize kim geldiye wifi mize girerek internetimizden faydalandı.ben 44 yaşındayım sağ gözüm hiç görmüyor sol gözümdede yaklaşık 100 de 50-60 görme kaybım var bilgisayarla internetle işim yok bu durumdada olamaz zaten gözümün önünü zor görüyorum ip benim üzerime olduğu için direk beni suçluyorlar aynı suçtan geçen sene beraat aldım ve şu an 8 dosya daha açılmış ve birde mahkeme nasıl bir yol izlemeliyim sağlık sorunlarımdan dolayı istesemde böyle bir suç işleyemem zaten ne bilgisayar bilgim var ne de gözlerim görüyor düğüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden çok teş ederim haa bu yazıyıda oğluma yazdırıyorum ben söyledim o yazdı saygılarımla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ersin bey, burada asıl önemli olan ve kilit nokta size ait bilgisayarlar ve diğer materyallerde mustehçen ve yasa dışı içeriklerin bulunup bulunmadığı ancak yasa dışı internet sitelerine giriş yapmanız ve bir şeyler indirmeniz halinde wifi size ait olduğundan sorumluluk doğuracaktır, kesinlikle şifresiz wifi kullanmamanızı ve güvenmediğiniz insanlara bu. Şifreyi vermenizi tavsiye ederim, çocuklarınızın da bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Sonuçta bu konuda kesin kararı dosyayı bir bütün olarak ele alacak olan ilgili mahkeme karar verecektir.

 117. ersin dedi ki:

  Anladım çok teş ederim 8 dosya artı 1 mahkeme hepsi aynı suç farklı zamanlar da aynı suç işlenmiş 28/4/2018 de evdeki meteryaller yine alındı ben 100 de100 eminim bunlarda temiz çıkacak benim aklıma takılan 8 dosya artı1 mahkemeden ayrı ayrımı ceza gelir yoksa birleştirme olup tek mahkememi olur 1 mahkeme 19/7/2018 de diğer dosyalar henüz mahkemeye intikal etmemiş yeniden alınan meteryaller temiz çıkarsa bu durumda ne olacak şifremi değiştirdim aile içinden başkasına vermiyoruz artık bilmiyoruz unuttuk diyoruz ayrıca BTk nın portundan internet alıyorum 4 ay oldu yaklaşık çocuklarla ilgili en ufak bir lüphem yok birisi üniv okuyor yani yanımızda değil diğeride 14 yaşında ve bilgisayara genelde oturmaz ben aile içinden değilde eve gelen onca insan oldu onlardan birinin yapmış olma olsılığını yüksek görüyorum ama kimin yaptığını bilmediğimiz içinde kimseyi suçlamak mümkün değil çünkü herkesin başında durupta sen nereye giriyorsun ne yapıyorsun gibi denetleme şansımız malesef yok sonuç tahminen ne olur çok teş ederim iyi çalışmalar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ersin bey muhtemelen birleştirme kararı verilerek tek dosya üzerinden dava devam edecek.

 118. ersin dedi ki:

  Mehmet bey yani tekrar alınan meteryaller temiz çıkarsa bir sıkıntı olmaz diyorsunuz sanırım doğru mu anladım 2 adet cep telefonu ve harddisk alındı 26/4/2018 de henüz sonuç gelmedi inşallah dediğim gibi tmiz çıkacak.açılan mahkemede dahil toplamda 9 dosya var hepsi aynı suç zincirleme yani dosya birleştirme olur mu tek dava yani ve alınan parçalar temiz çıkarsa yine geçen sene ki gibi beraat mi olur bir kaç yerede sordum temiz çıkrsa yüsk ihtimalle yine beraat alırsın dediler. saygılarımla

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ersin Bey dava dosyası mahkeme tarafından bir bütün olarak değerlendirilecek ayrıca bilirkişi incelemesi de yapılarak bu konuda gerekli rapor sunulacak, materyallerde herhangi bir suç unsurunun olmaması lehinize bir durum olarak değerlendirilecektir, beraat edip etmemeniz mahkemenin takdirde olan bir durum.

 119. ersin dedi ki:

  Başınızı ağrıtıyorum kusura bakmayın 15 yıldır evimde internet var ve başıma ilk kez böyle bir şey geldiği için bende sıkıntı oldu psikolojik olarak son olarak soru Avukat tutmalımıyım Mehmet bey size çok teş ederim çalışmalarınızd ada başarılar dilerim

 120. Ersin dedi ki:

  Allah razı olsun inşallah bi sıkıntı çıkmaz hapis vs insanın yapmadığı bir şey için boşu boşuna ceza almasından daha kötü bir şey olamaz inşallah bir şey çıkmaz size inanıyorum verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca minettarım.interneti de komple kapatacağım ve bir süre eve sokmayacağım. En kötü ihtimalle HAGB bile verseler razıyım çünkü tekrarı olmaması için her şeyi yapacağım. Saygılarımı sunuyorum Size ve Ailenize hayırlı Bayramlar diliyorum

 121. Jale dedi ki:

  Mehmet bey denetimli sizcs olucakmi 3 yil bilginiz varmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Jale hanım, daha önce belirttiğimiz gibi seçim sürecinde bazı siyasi partilerin söylemleri ile af gündeme geldi, aslında gündemde böyle bir şey yoktu, bizim konumuz ve beklediğimiz ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunda yapılacak olan düzenleme, gündemde olan ve üzerinde çalışma yapılan konu da bu, ancak bu çalışmanın tamamlanarak ne zaman uygulamaya konulacağı ile ilgili bir netlik yok, beklentilerimiz çok daha önce olacağı yönündeydi ancak seçim süreci nedeniyle aksadığını düşünüyorum, yeni hükümetin kurulması ile çalışmaların tamamlanacağı kanaatindeyiz. Denetimli serbestlik yasasının 3 yıla çıkartılacağı ve infazla ilgili yeni bir düzenleme yapılacağı düşünüyorum, tabi iktidar partisi ile af sözü veren siyasi parti arasında yapılacak pazarlıklara bu kapsam genişleyebilir,

 122. Özcan dedi ki:

  Mehmet Bey ;
  Denetilimli serbestlik süresinin arttırılması ve ceza indirimi olursa bu yasa hangi tarih öncesini kapsar yasanın çıkacağı gün öncesi mi olur ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Özcan bey, denetimli serbestlik ile ilgili bir düzenleme yapılması halinde belli bir tarih ve öncesi kapsama alınacaktır, bu tarihte tahminimce çalışmaların başladığı 2018 şubat ve mart ayları olabilir.

 123. Seda dedi ki:

  Merhaba benım arkadasım kasten adam yaralamadan gecen sene bu tarihte cezaevindeki 7 ay yattı sonra salıverıldı. Uzun bı zamandan sonra mahkemeye cıktı ve mahkeme 3 yıl ceza verdi ama dosyası temyize gonderdi 30 temmuz 2018 de polisler geldi aldı evınden infaz kurulu girdi cıktı olarak 7 gun kalıcaksın 1 gun kapalı cezebi diğer gunler ise açık cezaevinde kalıcaksın dediler. Suanda tedırgınız ne olucak cevap verirsenız sevınırız.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Seda hanım, diğer yorumunuza da cevap verdiğimiz gibi, arkadaşınıza verilen sonuç ceza 3 yıl ise koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihi 2 yıl olacaktır, bunun da 1 yılını ceza infaz kurumunda yattıktan sonra geriye kalan son 1 yıl için denetimli serbestlik uygulanır, daha önce yatmış olduğu 7 ay hapis cezası infazından düşecektir, kalan 5 aylık cezası açık ceza infaz kurumunda infaz edilebilir.

 124. Seda dedi ki:

  Merhaba arkadasım 3 yıl ceza almıştı temyize gonderdi. Gecen sene bu tarihlerde 7 ay yatmıstı. 30 temmuz 2018 de polisler aldı. Girdi cıktı yatarsındemiş infazda aynısını demıs 1 gun kapalıda dıger gunler açık ceza evinde yatarsın demıs kafamız karsık ne olr sonuc yardımcı olursanız seviniriz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Seda hanım, arkadaşınıza verilen sonuç ceza 3 yıl ise koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihi 2 yıl olacaktır, bunun da 1 yılını ceza infaz kurumunda yattıktan sonra geriye kalan son 1 yıl için denetimli serbestlik uygulanır, daha önce yatmış olduğu 7 ay hapis cezası infazından düşecektir, kalan 5 aylık cezası açık ceza infaz kurumunda infaz edilebilir.

 125. Jale dedi ki:

  Merhaba mehmet bey biz denetimi 1 yil dan yararlanabildik.diyorlarki dilekce verin 2 den yararlanicaz diye 671 sayili khk ile.ohal kalktigi icin.olabilirmi herkes evet diyor

 126. kemal dedi ki:

  iyi günler mehmet bey benim sorum nisan ayında yargıtaya gönderdiğimiz dosyayı e devletten baktığımda geliş tarihi 01.08.2018 yazıyor bu tarih dosyanın onlara ulaştığı tarih galiba acaba sonuçlanması nekadar sürer dosyanın geri gelmesi 2 yılı bulur diyor kimisi doğrumudur acaba şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kemal bey, doğrudur ortalama olarak Yargıtay da bulunan dosyaların inceleme ve geri dönüş süresinin 2 yıl olduğunu söyleyebiliriz ancak bu süre istinaf mahkemelerinin kurulması ile bu süre biraz daha azalmış durumda, Yargıtay da bulunan dosyaların dönüş tarihleri bulundukları ceza ve hukuk dairelerine göre de değişiklik göstermektedir.

 127. Yusuf dedi ki:

  On ay önce uyustucudan 5 yil infaz bir yil denetim serbestlik aldim denetim on aydir baslamadi cuma ginu rutin uygulamadan bulundugum aractan bir silah cikti ve akabinde kana götürüldük yapilan üst aranmamda suc unsuru bulunmadi kanimda cikma ihtimali olabilir infazimi yakarmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey, hakkınızda verilen denetim serbestlik ile ilgili işlemler ilgili Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce yapılacak, düzenli olarak kan örnekleriz alınarak uyuşturucu kullanıp kullanmadığınız kontrol edilecektir, çevirmede alınan kan örneğinizde uyuşturucu kalıntısı bulunması halinde hakkınızdaki denetim yanabilir, ayrıca başka bir suç unsuru (ruhsatsız silah vb.) varsa bunun için ayrıca dava açılacaktır.

 128. musa dedi ki:

  İYİ GÜNLER MEHMET BEY DAVA SONUCUMDA ÖZEL EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇUNDA 1 YIL 15 GÜN HIRSIZLIK SUÇUNDA DA 2 YIL 4 AY CEZA ALDIM HAKİM 1 YIL 15GÜN CEZAYI DENBTİME ÇEVİRDİ KARAR VERDİ VE YARGI YOLU KAPALIDIR. DEDİ SADECE 2 YIL 4 AY OLAN HIRSIZLIK CEZASI İÇİN YARGI YOLU AÇIKTIR DEDİ VE 2 YIL 4 AYI YARGITAYA GÖNDERDİM HENÜZ YARGITAYDAN DOSYA GELMEDİ VE BENİM SABIKA KAYDIM GÖRÜNÜYOR ŞU ŞEKİLDE 1 C: 008402018C0171212(08428724-18) 03.10.2012 5237SA 207 1 43 1 62 1 51
  KONYA 4 ASLCM 1Y15G H.24/10/2017 2015/268-2017/724 25/04/2018 BU DURUMUN SABIKA KAYDINA İŞLEME DOĞRUMU ACABA BİRDE BU KAYIT NEZAMAN SİLİNİR 2 YIL MI YOKSA 5 YILMI AYRICA BU KAYIT SADECE 1 YIL 15 GÜN İÇİNMİ YOKSA İKİSİDE Mİ GÖRÜNÜYOR

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Musa bey, hakkınızda iki ayrı ceza var ancak bunun aynı dosyadan mı ayrı ayrı mı olduğunu yazmamışsınız, her ne kadar aynı dosya gibi görünse de Özel evrakta sahtecilik suçu ile hırsızlık suçunun birlikte işlenmiş olmasına bir anlam veremedim, adli sicil kaydınızda sadece bir suç Özel evrakta sahtecilik suçundan dolayı verilen ilam görülmekte, hırsızlık suçu kesinleşmedikten sonra adli sicil kaydınızda görünür.

 129. musa dedi ki:

  mehmet bey eski çalıştığım bir iş yerinde depo sorumlusu olarak görev yapıyordum. daha sonra işten ayrıldım ve ben ayrıldıktan sonra fabrikaya naylon fatura kesmekten ceza gelmiş fabrikada suçu benim üzerime atarak kurtulmak istedi karşılıksız kesilen faturalardan bilgimiz yok depocu kesmiş onun imzası var bizimde eksik malzemelerimiz var bizim bilgimiz yok die şikayetçi oldular faturalar kriminale gitti faturadaki imzalar benim olunca özel evrakta özel evrakta sahtecilikten 1 yıl 15 gün verdi yargı yolu kapalıdır. dedi. ve fabrika bizim bilgimiz olmadan fazla malzeme gitti dedikleri için hırsızlık suçundan da 2 yıl 4 ay verdi ve yargı yolu açıktır dedi biz bunu yargıtaya gönderdik yani onun için ikisi aynı dosyada

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Musa bey, faturalardaki imzaların size ait olması nedeniyle mahkeme Özel Evrakta Sahtecilik suçundan hakınızda cezaya yönelik hüküm kurmuştur ayrıca hırsızlık odalarının olması ve her iki suç nedeniyle aynı dosyadan ayrı hükümlerin kurulması normal. Muhtemelen özel evrakta verilen ceza ile ilgili hakkınızda HAGB (Hükmün açıklamasının geriye bırakılması) kararı verildiği için istinaf yolu kapalı tutulmuş olmalı.

 130. musa dedi ki:

  mehmet bey eski çalıştığım bir iş yerinde depo sorumlusu olarak görev yapıyordum. daha sonra işten ayrıldım ve ben ayrıldıktan sonra fabrikaya naylon fatura kesmekten ceza gelmiş fabrikada suçu benim üzerime atarak kurtulmak istedi karşılıksız kesilen faturalardan bilgimiz yok depocu kesmiş onun imzası var bizimde eksik malzemelerimiz var bizim bilgimiz yok die şikayetçi oldular faturalar kriminale gitti faturadaki imzalar benim olunca özel evrakta özel evrakta sahtecilikten 1 yıl 15 gün verdi yargı yolu kapalıdır. dedi. ve fabrika bizim bilgimiz olmadan fazla malzeme gitti dedikleri için hırsızlık suçundan da 2 yıl 4 ay verdi ve yargı yolu açıktır dedi biz bunu yargıtaya gönderdik yani onun için ikisi aynı dosyada

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Musa bey, faturalardaki imzaların size ait olması nedeniyle mahkeme Özel Evrakta Sahtecilik suçundan hakınızda cezaya yönelik hüküm kurmuştur ayrıca hırsızlık odalarının olması ve her iki suç nedeniyle aynı dosyadan ayrı hükümlerin kurulması normal. Muhtemelen özel evrakta verilen ceza ile ilgili hakkınızda HAGB (Hükmün açıklamasının geriye bırakılması) kararı verildiği için istinaf yolu kapalı tutulmuş olmalı.

 131. musa dedi ki:

  acaba bu sicil nezaman silinip arşiv kaydına geçer eğer af çıkarsa silinirmi yada bu bir yıl 15 gün hangi tarihten itibaren başlıyor 25.04.2018 den miyoksa 24.10.2017 den mi başlıyor süre

 132. musa dedi ki:

  ilgileriniz için teşekkür ederim mehmet bey bu sicil kaydı hangi tarihte silinir acaba bu 1yıl 15gün 24.10.2017 den mi başlıyor yoksa 25.04.2018 den mi başlıyor acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Musa bey, Adli sicil kaydınız kesinleşme tarihinden itibaren 5 yıl geçtikten sonra silinerek arşiv kaydına alınacaktır, bu işlem süresi dolunca kendiliğinden yapılmakta yine de şartların oluşmasına rağmen silinmezse sitemizde bulunan ADLİ SİCİL KAYDININ SİLİNMESİ DİLEKÇE ÖRNEĞİNDEN faydalanarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 133. Hümeyra dedi ki:

  Merhaba benimde bir sorum olcaktı benim eşim şuan açık cezaevinde 5 sene 6 ay 20 gün ceza aldı yağma suçundan bunun 439 günü nü kapalıda yattı 2/1 uygulandı ve 2015 te oldu bu suç suan denetimi bkliyor yani direk denetime ayrılıyor demi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hümeyra, esinizi aldığı cezanın suç tarihi dikkate alındığında koşullu salıverme suresi hesaplandığında yararı, 2 yıl 3 ay olacaktır bunun 2 yılı denetime tabi olduğu için 3 ayını ceza infaz kurumunda geçirmesi yeterli, geçmişte yaptmıs olduğu ceza miktarı göz önüne alındığında hakkımda direkt denetimli serbestliğin uygulanması gerekmektedir.

Önceki yazıyı okuyun:
Harç Alınmayan İcra İşlemleri

Harçtan Muaf İcra İşlemleri Genel olarak, icra dairelerinde ve icra mahkemelerinde yapılan işlemlerden nispi ve maktu harçlar alınmakta olup, alınan...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016