Denetimli Serbestlik 3 Yıl Oldu mu

A+
A-

Toplumumuzda denetimli serbestlik yasası olarak bilinen yasa, 5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanununun 105/A maddesi ile getirilen düzenlemeleri ifade etmektedir. Denetimli serbestlik yasasıyla, belirlenen denetim süresi içerisinde kişinin cezasını sosyal hayat içerisinde çekmesine olanak sağlanarak, aileleri ile bağlarını sürdürebilmeleri ve dış dünyaya uyum sağlayabilmeleri amaçlanmıştır.

Bilindiği üzere denetimli serbestlik yasasında yapılan son düzenleme ile koşullu salıverme ve infaz açısından 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlar için düzenleme yapılmış ve bu tarihten önce işlenen suçlarda ayrı bir denetimli serbestlik uygulaması kanunlaşmıştır.

Denetimli Serbestlik Yasası 3 Yıl Olacak mı

Son günlerde cezaevindeki hükümlülerin ve dışarıdaki hükümlü yakınlarının en çok merak ettikleri konuların başında yer alan denetimli serbestlik yasasının 3 yıl olacağına ilişkin söylentiler bir nebze olsun hem mahkumları hem de mahkum yakınlarını umutlandırmıştır. Ancak, şu an için hem Adalet Bakanlığı bünyesinde hem de hükümetin herhangi bir biriminde buna ilişkin bir çalışma yapılmadığı. Yetkililerin denetimli serbestliğin üç yıl olacağına ilişkin bir resmi açıklamasının bulunmadığı anlaşılmıştır.

Hükümet ve Adalet Bakanlığı tarafından bu konuda herhangi bir açıklama yapılmaması hükümlü ve yakınlarında moral bozukluğuna neden olmuştur.

Denetimli Serbestliğin Üç Yıl Olmasına İlişkin Düzenleme Yapılacak mı

15 Temmuz2016 tarihinde meydana gelen darbe girişimi sonrasında cezaevlerinin kapasitesinin yetersiz kalması ve yapılan operasyonların da aralıksız devam etmesi nedeniyle yetkililer ek önlemler almaya çalışmakta ve bu kapsamda, 07.09.2016 tarih ve 29824 sayılı yönetmelik değişikliğiyle açık cezaevlerine geçebilme şartları ve buradan denetimli serbestlik yasasından faydalanma uygulaması değiştirilmiş. Bu yönetmeliğe göre kapalı cezaevinde cezasının 1/10’u geçirmiş mahkûmlar açık cezaevine geçiş hakkını kazanmıştı.

denetimli serbestlik

Denetimli Serbestlikte Son Durum

Bunu yeterli görmeyen Adalet Bakanlığı ve yetkililerce gerekli düzenlemeler yapılarak, Adalet Bakanlığınca çıkartılan ve 22/02/2017 tarihinde yayımlanan resmi gazetede yer alan “Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” değişikliği ile, 10 yıldan az hapis cezası olan hükümlülerin, cezalarının 1 ayını iyi halli olarak cezaevlerinde geçirmeleri halinde açık cezaevine çıkabilecek olmaları şeklinde düzenleme yapılmıştır.  Ayrıca yönetmelikte yapılan diğer değişiklikle haklarında 5275 Sayılı Yasanın 44. Maddesinde sayılan eylemlerden dolayı toplam beş ve daha fazla hücreye koyma cezası alıp, son hücreye koyma cezasının kaldırılması üzerinden bir yıl geçmemiş olanlar da yapılan bu değişiklik ile açık cezaevine çıkmaya hak kazanmıştı.

Yapılan düzenlemelerle bir nebze olsun cezaevlerinin kapasitesinin arttırılmasına çalışılmış ancak yapılan bu düzenlemelerin de yeterli olmadığı, acilen denetimli serbestlik yasası ile ilgili yeni düzenleme yapılması gerektiği ve denetim süresinin üç yıl yapılması ve buna ilişkin çalışmalara başlanılmasının da gerekliliği göz ardı edilmemelidir.

infaz hesaplama robotu

İnfaz Yatar Hesaplama Robotu İçin Tıklayınız.

En Son Uygulanan Denetimli Serbestlik Yasası

Denetimli Serbestlik, Koşullu Salıverme ve İnfaz açısından 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlarla ilgili yapılan düzenlemeler, denetimli serbestlik yasasının kapsamadığı suçlar, açık cezaevine geçiş şartları ve denetimli serbestlik talep dilekçesi ile ilgili yazmış olduğumuz Denetimli Serbestlik 2019 konulu yazımızda denetimli serbestlik ile ilgili tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz, ilgili yazımız okumak için lütfen buraya tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzlaşma Nedir ( Detaylı Anlatım )

Adalet Bakanlığı bünyesinde yapılacak olan denetimli serbestlik ile ilgili düzenlemenin takipçisi olacak ve yapılacak olan taslak, çalışma ve düzenlemelerle ilgili olarak sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bu konuda daha sonra yapılacak olan çalışmaların olup olmadığını sitemizi takip ederek öğrenebilirsiniz.

Eski hükümlüler için devlet tarafında İş Kur ve KOSGEB destekleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 268 YORUM
 1. Jale dedi ki:

  Mehmet bey denetimli sizcs olucakmi 3 yil bilginiz varmi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Jale hanım, daha önce belirttiğimiz gibi seçim sürecinde bazı siyasi partilerin söylemleri ile af gündeme geldi, aslında gündemde böyle bir şey yoktu, bizim konumuz ve beklediğimiz ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunda yapılacak olan düzenleme, gündemde olan ve üzerinde çalışma yapılan konu da bu, ancak bu çalışmanın tamamlanarak ne zaman uygulamaya konulacağı ile ilgili bir netlik yok, beklentilerimiz çok daha önce olacağı yönündeydi ancak seçim süreci nedeniyle aksadığını düşünüyorum, yeni hükümetin kurulması ile çalışmaların tamamlanacağı kanaatindeyiz. Denetimli serbestlik yasasının 3 yıla çıkartılacağı ve infazla ilgili yeni bir düzenleme yapılacağı düşünüyorum, tabi iktidar partisi ile af sözü veren siyasi parti arasında yapılacak pazarlıklara bu kapsam genişleyebilir,

 2. Özcan dedi ki:

  Mehmet Bey ;
  Denetilimli serbestlik süresinin arttırılması ve ceza indirimi olursa bu yasa hangi tarih öncesini kapsar yasanın çıkacağı gün öncesi mi olur ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Özcan bey, denetimli serbestlik ile ilgili bir düzenleme yapılması halinde belli bir tarih ve öncesi kapsama alınacaktır, bu tarihte tahminimce çalışmaların başladığı 2018 şubat ve mart ayları olabilir.

 3. Seda dedi ki:

  Merhaba benım arkadasım kasten adam yaralamadan gecen sene bu tarihte cezaevindeki 7 ay yattı sonra salıverıldı. Uzun bı zamandan sonra mahkemeye cıktı ve mahkeme 3 yıl ceza verdi ama dosyası temyize gonderdi 30 temmuz 2018 de polisler geldi aldı evınden infaz kurulu girdi cıktı olarak 7 gun kalıcaksın 1 gun kapalı cezebi diğer gunler ise açık cezaevinde kalıcaksın dediler. Suanda tedırgınız ne olucak cevap verirsenız sevınırız.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Seda hanım, diğer yorumunuza da cevap verdiğimiz gibi, arkadaşınıza verilen sonuç ceza 3 yıl ise koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihi 2 yıl olacaktır, bunun da 1 yılını ceza infaz kurumunda yattıktan sonra geriye kalan son 1 yıl için denetimli serbestlik uygulanır, daha önce yatmış olduğu 7 ay hapis cezası infazından düşecektir, kalan 5 aylık cezası açık ceza infaz kurumunda infaz edilebilir.

 4. Seda dedi ki:

  Merhaba arkadasım 3 yıl ceza almıştı temyize gonderdi. Gecen sene bu tarihlerde 7 ay yatmıstı. 30 temmuz 2018 de polisler aldı. Girdi cıktı yatarsındemiş infazda aynısını demıs 1 gun kapalıda dıger gunler açık ceza evinde yatarsın demıs kafamız karsık ne olr sonuc yardımcı olursanız seviniriz.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Seda hanım, arkadaşınıza verilen sonuç ceza 3 yıl ise koşullu salıverme (şartlı tahliye) tarihi 2 yıl olacaktır, bunun da 1 yılını ceza infaz kurumunda yattıktan sonra geriye kalan son 1 yıl için denetimli serbestlik uygulanır, daha önce yatmış olduğu 7 ay hapis cezası infazından düşecektir, kalan 5 aylık cezası açık ceza infaz kurumunda infaz edilebilir.

 5. Jale dedi ki:

  Merhaba mehmet bey biz denetimi 1 yil dan yararlanabildik.diyorlarki dilekce verin 2 den yararlanicaz diye 671 sayili khk ile.ohal kalktigi icin.olabilirmi herkes evet diyor

 6. kemal dedi ki:

  iyi günler mehmet bey benim sorum nisan ayında yargıtaya gönderdiğimiz dosyayı e devletten baktığımda geliş tarihi 01.08.2018 yazıyor bu tarih dosyanın onlara ulaştığı tarih galiba acaba sonuçlanması nekadar sürer dosyanın geri gelmesi 2 yılı bulur diyor kimisi doğrumudur acaba şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kemal bey, doğrudur ortalama olarak Yargıtay da bulunan dosyaların inceleme ve geri dönüş süresinin 2 yıl olduğunu söyleyebiliriz ancak bu süre istinaf mahkemelerinin kurulması ile bu süre biraz daha azalmış durumda, Yargıtay da bulunan dosyaların dönüş tarihleri bulundukları ceza ve hukuk dairelerine göre de değişiklik göstermektedir.

 7. Yusuf dedi ki:

  On ay önce uyustucudan 5 yil infaz bir yil denetim serbestlik aldim denetim on aydir baslamadi cuma ginu rutin uygulamadan bulundugum aractan bir silah cikti ve akabinde kana götürüldük yapilan üst aranmamda suc unsuru bulunmadi kanimda cikma ihtimali olabilir infazimi yakarmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey, hakkınızda verilen denetim serbestlik ile ilgili işlemler ilgili Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce yapılacak, düzenli olarak kan örnekleriz alınarak uyuşturucu kullanıp kullanmadığınız kontrol edilecektir, çevirmede alınan kan örneğinizde uyuşturucu kalıntısı bulunması halinde hakkınızdaki denetim yanabilir, ayrıca başka bir suç unsuru (ruhsatsız silah vb.) varsa bunun için ayrıca dava açılacaktır.

 8. musa dedi ki:

  İYİ GÜNLER MEHMET BEY DAVA SONUCUMDA ÖZEL EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇUNDA 1 YIL 15 GÜN HIRSIZLIK SUÇUNDA DA 2 YIL 4 AY CEZA ALDIM HAKİM 1 YIL 15GÜN CEZAYI DENBTİME ÇEVİRDİ KARAR VERDİ VE YARGI YOLU KAPALIDIR. DEDİ SADECE 2 YIL 4 AY OLAN HIRSIZLIK CEZASI İÇİN YARGI YOLU AÇIKTIR DEDİ VE 2 YIL 4 AYI YARGITAYA GÖNDERDİM HENÜZ YARGITAYDAN DOSYA GELMEDİ VE BENİM SABIKA KAYDIM GÖRÜNÜYOR ŞU ŞEKİLDE 1 C: 008402018C0171212(08428724-18) 03.10.2012 5237SA 207 1 43 1 62 1 51
  KONYA 4 ASLCM 1Y15G H.24/10/2017 2015/268-2017/724 25/04/2018 BU DURUMUN SABIKA KAYDINA İŞLEME DOĞRUMU ACABA BİRDE BU KAYIT NEZAMAN SİLİNİR 2 YIL MI YOKSA 5 YILMI AYRICA BU KAYIT SADECE 1 YIL 15 GÜN İÇİNMİ YOKSA İKİSİDE Mİ GÖRÜNÜYOR

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Musa bey, hakkınızda iki ayrı ceza var ancak bunun aynı dosyadan mı ayrı ayrı mı olduğunu yazmamışsınız, her ne kadar aynı dosya gibi görünse de Özel evrakta sahtecilik suçu ile hırsızlık suçunun birlikte işlenmiş olmasına bir anlam veremedim, adli sicil kaydınızda sadece bir suç Özel evrakta sahtecilik suçundan dolayı verilen ilam görülmekte, hırsızlık suçu kesinleşmedikten sonra adli sicil kaydınızda görünür.

 9. musa dedi ki:

  mehmet bey eski çalıştığım bir iş yerinde depo sorumlusu olarak görev yapıyordum. daha sonra işten ayrıldım ve ben ayrıldıktan sonra fabrikaya naylon fatura kesmekten ceza gelmiş fabrikada suçu benim üzerime atarak kurtulmak istedi karşılıksız kesilen faturalardan bilgimiz yok depocu kesmiş onun imzası var bizimde eksik malzemelerimiz var bizim bilgimiz yok die şikayetçi oldular faturalar kriminale gitti faturadaki imzalar benim olunca özel evrakta özel evrakta sahtecilikten 1 yıl 15 gün verdi yargı yolu kapalıdır. dedi. ve fabrika bizim bilgimiz olmadan fazla malzeme gitti dedikleri için hırsızlık suçundan da 2 yıl 4 ay verdi ve yargı yolu açıktır dedi biz bunu yargıtaya gönderdik yani onun için ikisi aynı dosyada

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Musa bey, faturalardaki imzaların size ait olması nedeniyle mahkeme Özel Evrakta Sahtecilik suçundan hakınızda cezaya yönelik hüküm kurmuştur ayrıca hırsızlık odalarının olması ve her iki suç nedeniyle aynı dosyadan ayrı hükümlerin kurulması normal. Muhtemelen özel evrakta verilen ceza ile ilgili hakkınızda HAGB (Hükmün açıklamasının geriye bırakılması) kararı verildiği için istinaf yolu kapalı tutulmuş olmalı.

 10. musa dedi ki:

  mehmet bey eski çalıştığım bir iş yerinde depo sorumlusu olarak görev yapıyordum. daha sonra işten ayrıldım ve ben ayrıldıktan sonra fabrikaya naylon fatura kesmekten ceza gelmiş fabrikada suçu benim üzerime atarak kurtulmak istedi karşılıksız kesilen faturalardan bilgimiz yok depocu kesmiş onun imzası var bizimde eksik malzemelerimiz var bizim bilgimiz yok die şikayetçi oldular faturalar kriminale gitti faturadaki imzalar benim olunca özel evrakta özel evrakta sahtecilikten 1 yıl 15 gün verdi yargı yolu kapalıdır. dedi. ve fabrika bizim bilgimiz olmadan fazla malzeme gitti dedikleri için hırsızlık suçundan da 2 yıl 4 ay verdi ve yargı yolu açıktır dedi biz bunu yargıtaya gönderdik yani onun için ikisi aynı dosyada

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Musa bey, faturalardaki imzaların size ait olması nedeniyle mahkeme Özel Evrakta Sahtecilik suçundan hakınızda cezaya yönelik hüküm kurmuştur ayrıca hırsızlık odalarının olması ve her iki suç nedeniyle aynı dosyadan ayrı hükümlerin kurulması normal. Muhtemelen özel evrakta verilen ceza ile ilgili hakkınızda HAGB (Hükmün açıklamasının geriye bırakılması) kararı verildiği için istinaf yolu kapalı tutulmuş olmalı.

 11. musa dedi ki:

  acaba bu sicil nezaman silinip arşiv kaydına geçer eğer af çıkarsa silinirmi yada bu bir yıl 15 gün hangi tarihten itibaren başlıyor 25.04.2018 den miyoksa 24.10.2017 den mi başlıyor süre

 12. musa dedi ki:

  ilgileriniz için teşekkür ederim mehmet bey bu sicil kaydı hangi tarihte silinir acaba bu 1yıl 15gün 24.10.2017 den mi başlıyor yoksa 25.04.2018 den mi başlıyor acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Musa bey, Adli sicil kaydınız kesinleşme tarihinden itibaren 5 yıl geçtikten sonra silinerek arşiv kaydına alınacaktır, bu işlem süresi dolunca kendiliğinden yapılmakta yine de şartların oluşmasına rağmen silinmezse sitemizde bulunan ADLİ SİCİL KAYDININ SİLİNMESİ DİLEKÇE ÖRNEĞİNDEN faydalanarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 13. Hümeyra dedi ki:

  Merhaba benimde bir sorum olcaktı benim eşim şuan açık cezaevinde 5 sene 6 ay 20 gün ceza aldı yağma suçundan bunun 439 günü nü kapalıda yattı 2/1 uygulandı ve 2015 te oldu bu suç suan denetimi bkliyor yani direk denetime ayrılıyor demi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hümeyra, esinizi aldığı cezanın suç tarihi dikkate alındığında koşullu salıverme suresi hesaplandığında yararı, 2 yıl 3 ay olacaktır bunun 2 yılı denetime tabi olduğu için 3 ayını ceza infaz kurumunda geçirmesi yeterli, geçmişte yaptmıs olduğu ceza miktarı göz önüne alındığında hakkımda direkt denetimli serbestliğin uygulanması gerekmektedir.

 14. Yavuz dedi ki:

  Üç yıl altı ay ceza alan kişi denetimli serbeslik için kaç gün ceza evinde kalıyor.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yavuz bey,
   3 yıl 6 ay hapis cezasının koşullu salıverme süresi çıkartıldığında Yatarı 2 yıl 4 ay olacaktır bunun 1 yıl 4 ayı ceza infaz kurumunda çekildikten sonra son 1 yıl denetimli serbestlikten faydalanabilir.

 15. İrem Kılıç dedi ki:

  Merhabalar. Ben denetimli serbestlik üç yıla mı çıkarıldı onu sormak istiyorum. Kimleri kapsıyor? Bu konuda hiçbir bilgim yok malesef🙄 nişanlım iki buçuk yıl ceza aldı ama indirimli hali sekiz ay o yararlanabilir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba İrem hanım,
   Denetimli serbestlik şu anda 1 yıl olarak uygulanmaktadır, 01 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenmiş suçlarda (bazı suçlar hariç) bu süre 2 yıl olarak uygulanmaktadır. Denetimli serbestliğin 3 yıla çıkarılması ile ilgili bir beklenti bulunmakta ancak henüz kesin bir şey yok, ne zaman olacağı ile ilgili de bir açıklama yapılmamıştır.

1 5 6 7

Önceki yazıyı okuyun:
Denetimli Serbestlik Dilekçe Örneği

Denetimli Serbestlik Yasanının ne olduğunu ve denetimli serbestlik ile ilgili yapılan son düzenlemelerle ilgili olarak Denetimli Serbestlik Nedir konulu yazımızla sizleri...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016