Denetimli Serbestlikte En Son Durum Nedir

A+
A-

Denetimli Serbestlik ile ilgili daha önceden yapılan düzenlemelerle ilgili sizlere bilgi veremeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise denetimli serbestliğin ne olduğu ve uygulama şekli ile ilgili olarak kısaca bilgi verdikten sonra denetimli serbestlikte en son durum nedir sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Denetimli Serbestlik Nedir

5275 Sayılı Ceza İnfaz Kurumunun 105/A maddesi ile yapılan düzenlemeleri ifade etmektedir. Denetimli serbestlik, kişilerin cezasının sosyal hayat içerisinde yasa tarafından belirlenen deneme süresi içinde infazına olanak sağlayan bir ceza hukuku kurumudur. Denetimli serbestlik yasası ile herhangi bir suçtan dolayı mahkum olmuş hükümlülerin, cezalarının belirli bir sınırın altına inmiş olması halinde aileleri ile bağlarını sürdürebilmeleri ve dış dünyaya uyum sağlayabilmeleri amaçlanmıştır.

denetimli serebstlikte son durum

Denetimli Serbestlik En Son Durum Nedir

Denetimli Serbestlikte Son Durum

Denetimli Serbestlik Yasasının uygulanması sırasında vatandaşların kafasında bir çok soru işareti oluşmaktadır. Aslında, bu karışıklığın yada yanlış anlamanın asıl sebebi, 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlarda ayrı bir denetimli serbestlik ve infaz sisteminin uygulanıyor olmasıdır.

671 Sayılı KHK. ile 01.07.2016 tarihinden önce işlenen suçlar bakımından düzenlemeler yapılmıştır, 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlar açısından (bazı suçlar bu kapsama alınmamıştır) ayrı bir denetimli serbestlik ve infaz sisteminin uygulanması şeklinde kanunlaştırılmıştır.

Buna göre, Denetimli Serbestlik Yasasında 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlarda uygulanan son durum:

-Süreli hapis cezalarına mahkum olanlar cezalarının 1/2’sini infaz kurumunda çektikleri takdirde koşullu salıverme hükümlerinden yararlanacaktır.

-Denetimli serbestlik süresi 2 yıl olarak uygulanacaktır.

671 Sayılı KHK ile yapılan düzenleme ile 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda, 5275 sayılı 105/A maddesinde yer alan eski denetimli serbestlik ve infaz hükümleri geçerli olacaktır. Burada dikkat edilmesi ve karıştırılmaması gereken husus, suç tarihi ile karara çıkma veya kesinleşme tarihinin birbiri ile karıştırılmamasıdır. Denetimli Serbestlik Son Durumdan faydalanabilmek için suç tarihi esas olarak alınmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  istinaf Nedir ? Nasıl Başvurulur ?

Denetimli Serbestlik Son Durum Kapsamında Olmayan Suçlar

Aşağıda belirtilen suçlardan bir veya birkaçını işleyen hükümlüler 671 sayılı KHK hükümlerinden  yani denetimli serbestlik yasasının son durumundan yararlanamazlar.

-Kasten adam öldürme suçu (TCK. 81,82. Md)

-Altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden ya da ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda olan kişiye karşı işlenen kasten yaralama suçu.

-Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar.(TCK. 102,103,104,105.md)

-Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar. (Haberleşmenin gizliliğini ihmal, Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, Kişiler arasında konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, Özel hayatın gizliliğini ihlal, Verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma, Verileri yok etmeme)(TCK.132, 133, 134,135,136,137,138. Md.)

-Uyuşturucu veya uyarıcı madde ihmal ve ticareti.(TCK 188. Md.)

-Devletin güvenine karşı suçlar.(Örgüt üyeliği suçu dahil)

-Devletin sırlarına karşı suçlar.

-Milli savunmaya karşı suçlar.

-Anayasal düzene karşı suçlar.

-Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.

-Örgütlü tüm suçlar.

-Koşulu salıverme hakkı geri alınan hükümler.

-Cezaevinde disiplin cezası alıp da cezası henüz disiplin kurulunca kaldırılmayanlar.

-Borçlar ve tazminatlar ödenmediği takdirde 5411 sayılı bankacılık kanunu gereği bankacılık zimmeti suçu.

-Taahhüdü ihlal suçu işleyenler. 

Denetimli Serbestlik Şartları

Denetimli serbestlik yasasından faydalanabilmek için öncelikli olarak cezaevine girilmiş olması gerekmektedir, cezaevine girmemiş olan hiçbir hükümlüye denetimli serbestlik yasası uygulanmaz.  Cezaevinde bulunan bütün hükümlülerin iyi halli olup olmadıklarına ilişkin bir rapor düzenlenir. İyi halli olduğuna karar verilen hükümlüler hakkında denetimli serbestlik hükümleri uygulanır. Denetimli serbestlik yasasından bütün hükümlüler yararlanamaz veya hükümlüler arasında uygulama şekillerinde farklılık olabilir.

Denetimli Serbestliğe Uymamanın Cezası Nedir

Hükümlüler, denetimli serbestlik kapsamında tahliye edildiklerinde belli denetim kurallarını kabul etmiş olurlar. Hükümlünün uymak zorunda olduğu bu kurallara aykırı olarak hareket etmesi halinde, hak etmiş olduğu denetim ve infaz şekli ortadan kalkmış sayılır. Denetimli Serbestlik Kurallarına aykırı hareket ettiğinden dolayı hükümlünün tekrar cezaevine karar verilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BES Kesintisini Nereden Öğrenebilirim (Resimli Anlatım)

Denetimli Serbestlik Dilekçe Örneği

Denetimli Serbestlik hükümlünün talebi halinde uygulanabilir. Bu nedenle hükümlünün denetimli serbestlik yasasından faydalanmayı talep etmesi gerekmektedir. Denetimli serbestlik kendiliğinden (resen) hükümlü hakkında uygulanabilen bir yasa değildir. Hükümlü, denetimli serbestlik yasasından faydalanmak üzere infaz hakimliğine hitaben yazılmış bir dilekçe ile talepte bulunabilir. Sitemizden, örnek olarak hazırlanmış denetimli serbestlik dilekçe örnekleri üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Denetimli Serbestlik Dilekçe Örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Cesur dedi ki:

  Imza ihlali 12 hafta imzaya gitim ve 1.5 sen imzaya gitmedim hapis cezası varmi yoksa uyarım alırım ilk am 1.5 seni gitmedim imzaya ve aramam var bilgileriniz için teskurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Cesur bey, denetimli serbestlik sırasında imza ihlali halinde hakkınızdaki denetimli serbestlik dosyanız kapatılacaktır, bu durumda geriye kalan cezanızı ceza infaz kurumunda çekmek zorunda kalacaksınız.

 2. Tunayy dedi ki:

  Iyi geceler imzaya 2 saat gec attim ne olur sizce 05******

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Tunay,
   Bu noktada takdir; eğer mahkeme sürecindeyseniz mahkeme, savcılık aşamasındaysanız Savcılık makamınındır.

 3. Merve dedi ki:

  Eşim beni basit yaralama suçundan kamu davası olmuş sanırım 3 yıl 1 ay 15 gün ceza aldı.
  Koşullu salıverilme 12/05/2019 yazıyo bı hakkı tahliye 2020 tarihi lütfen beni aydınlatirmisiniz suç tarihi 28 Ekim 2015 3 gün sonra tam bı sene bı ay olacak lütfen söyleyin eşim 3 güne tahliye olcakmi denetim e çıkabilecek mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merve hanım koşullu salıverme tarihi 12/05/2019 tarihi ise eşiniz 3 gün sonra denetimli serbestikten yararlanabilecektir, anlamadığım konu eşinizin suçu basit yaralama ve suç tarihi 2015 ise neden hakkında 2 yıl denetimli serbestliğin uygulanmadığı.

  2. Merve dedi ki:

   Alt ve üst soy olduğu içinmiş öyle dendi şimdi kesin olarak çıkarmı hakim insafsız ligina ugradik zatennn ne olduğunu bile.anlamadan

  3. Merve dedi ki:

   Bu arada çok sağolun AllH razı olsun

 4. Medine dedi ki:

  Mehmet bey merhaba. Benim eşimin suçu 2863 sayılı yasaya muhalefet olarak yazıyor dosyasında. Son mahkemesinin tarihini bilmediğimiz için katılamadı ve cezası 10 ay olarak kesinleşmiş ve hakkında yakalama kararı çıkarılmış. 10.05.2018 de yakalanıp Maltepe gönderildi. Denetimli serbestlik için dilekçe vermiş. Karar beklıyoruz. Hafta sonu giriyor araya. Ne zaman belli olur ve sizce sonuç ne olur. Benim yapabileceğim bir şey var mı. Çok teşekkür ederim şimdiden. Suçun işlendi tarih 2009.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Medine hanım 10-15 gün içerisinde eşinizin denetimli serbestlikten yararlanarak tahliye olacağı kanaatindeyim.

  2. Medine dedi ki:

   Cok tesekkur ederim mehmet bey cevabiniz icin.

 5. Gülcan dedi ki:

  Merhaba ben daha öncede yazmıştım eşimin denetimli hakkı yanmıştı kalan 5 ayı kapalıda geçirdi ve tam çıkacağı gün 5 ay daha ceza aldığını öğrendik denetimliyi ihmal ettiği içşn verilen sürede kapalı cezaevine teslim olmadığı için firar cezası vermişler 3.5 ay yatarı varmış ama açığa çıkamaz diyolar çıkması gerekmez mi acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Normal şartlarda engel bir durum olmadığı kanaatindeyiz ancak yine de nihai kararı ilgili birimler verecektir, açık cezaevine ayrılma son değişiklik ile ilgili yazmış olduğumuz makalemizde bu konuda daha fazla ayrıntı bilgi edinebilirsiniz.

 6. Özgür Bozkurt dedi ki:

  Hayırlı günler … calistigim iş yeri yüzünden pkk Terör örgütü üyeliğinden 6 ay cezaevinde yattım ve ilk mahkemede tahliye oldum lakin denetimli serbestlik verildi haftada iki gün imza atmam gerekiyordu ama bir imzamı kaçırdım bundan dolayı ihlal yazıldı sonrasında 4 kez daha imza attım kacirmaksizin bir imza daha atmaya gittiğimde dosyamin kapandığını soylediler. Yarın itibari ile mahkeme heyeti ile görüşmeye gideceğim ayrıca bu aralığın ³unde ikinci mahkeme var bununla ilgili ne gibi sorunlar olabilir. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özgür bey, Adli Kontrol Kararının kaldırılmasına veya devamına ilgili mahkeme karar verecektir, ihlal nedeniyle tutuklama kararında verilebilir, ancak bunu zayıf bir ihtimal olarak görüyorum yinede mazeretinizi bildirir bir dilekçeyi ilgili mahkemeye vermenizi ve adli kontrole devam edilmesini talep edebilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Denetimli Serbestlik 3 Yıl Oldu mu

Toplumumuzda denetimli serbestlik yasası olarak bilinen yasa, 5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanununun 105/A maddesi ile getirilen düzenlemeleri ifade etmektedir. Denetimli...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016