Deprem Nedeni ile Hasar Tespiti İçin Dava Dilekçe Örneği

A+
A-

Ülkemizin birçok aktif fay hattının üzerinde bulunması ve bunun sonucunda her yıl büyüklü küçüklü birçok depremin meydana gelmesi nedeniyle, can kayıpları ile birlikte büyük maddi hasarlarda meydana gelmektedir. Daha önce yazmış olduğumuz Deprem Sonrası Hasar Tespiti Nasıl Yapılır konulu yazımızla bu konuda ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımı da deprem sonrası hasar tespitinin nasıl yapılacağı ile ilgili genel konulara değinerek deprem sonrası hasar tespiti dava dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız

deprem sonrası hasar tespit dilekçesi

Deprem Nedeni ile Hasar Tespiti İçin Dava Dilekçe Örneği

Deprem Sonrası Hasar Tespiti

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ülkemizde bulunan aktif fay hatlarının bilinenden daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Ege bölgesinde son yıllarda yaşanan aktif fay hareketleri ve meydana gelen depremlerde bunu doğrulamaktadır.

17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen büyük deprem sonrasında, ülkemizdeki yapılaşmanın ne kadar kontrolsüz ve depreme uygun olmadığını da anlamış olduk. 17 Ağustos 1999 Marmara ve 12 Kasım 1999 Düzce depremleri sonrasında yapılan yeni düzenlemelerle yapı denetimleri daha da sıkı kontrol edilmeye deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı konusunda denetlenmeye başlandı.  23 Ekim 2011 Van depreminde sadece eski binaların tamamen yıkıldığı, yeni binaların sadece hasar gördüğü ve tamamen yıkılmaması nedeniyle can kaybının diğer yaşanan depremlere nispeten daha az olduğu görülmüştür.

Deprem sonrası can kaybının olmaması ya da az olması yapılan yapılaşmanın deprem yönetmeliğine uygun şekilde yapılması ile mümkündür. 1999 yılında ülke olarak yaşamış olduğumuz iki büyük deprem sonrasında edinilen acı tecrübeden sonra alınan tedbirler sonucunda daha güvenilir ve sağlam binalar inşa edilmeye başlanmış bunun sonucu olarak modern ve sosyal kent yapısına uygun şehirler oluşmaya başlamıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  UDAŞ Uşak Gaz Dilekçe Örneği (Abonelik İşlemleri, vs.)

Deprem Sonrası Hasar Tespitini Kim Yapar

Deprem sonrası hasar tespitinin yapılması, yapılan tespitlere itiraz edilmesi bunun sonucunda da acil olarak afet konutu edinilmesi gibi bir çok talep ilgili birimlere iletilir. Deprem nedeniyle bu taleplerin bir anda ilgili birimlere iletilmesi bu konu ile ilgilenen birimlerin ağır iş yükü nedeniyle neredeyse işleyemez hale gelmesine neden olabilmektedir. Geçmişte yaşadığımız Marmara ve Düzce depremlerinde de buna ilişkin bir çok örneği yaşamış olduk. Bu nedenle taleplerin anlaşılır ve düzgün bir şekilde ilgili birime yapılması faydalı olacaktır.

Deprem sonrasında hasar tespit çalışmalarını herhangi bir başvuru ve talep olmadan kendiliğinden Başbakanlığa bağlı Acil ve Afet Durum Yönetimi Başkanlığı bünyesinde yapılmaktadır. Ancak, Acil ve Afet Durum Yönetimi Başkanlığının yapmış olduğu hasar tespit çalışmalarına vatandaşların itiraz hakkı bulunmaktadır.

Deprem Sonrası Hasar Tespitine İtiraz Nereye Yapılır

Başbakanlık Acil ve Afet Durum Yönetimi Başkanlığı bünyesinde yapılan deprem sonrası hasar tespitine itiraz edilmek isteniyorsa, yazılacak olan itiraz dilekçesi ile yetkili ve görevli Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapılmalıdır.

Deprem Sonrası Hasar Tespiti Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Deprem sonrası hasar tespiti dava dilekçesi yazılırken talepte bulunanın adı soyadı, T.C.kimlik numarası ve adresi açıkça yazılmalı, ayrıca dilekçede Başbakanlık Acil ve Afet Durum Yönetimi Başkanlığının hangi kararına itiraz edildiği açıkça belirtilmelidir. Sitemizde örnek olarak hazırlanmış olan dilekçe örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Deprem sonrası hasar tespiti dava dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

deprem sonrası hasar tespit dilekçesi

Deprem Nedeni İle Binadaki Hasarın Tespiti İstemi Dilekçesi

deprem sonrası iş yeri için tespit itiraz dilekçesi

Deprem Nedeni İle İş Yerinin Hasarının Tespitine İtiraz Dilekçesi

Deprem nedeni ile hasar tespiti dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Altın ile İlgili Yeni Düzenleme : Altını Olanlar Kira Sertifikası ile Para Kazanacak

Deprem Nedeni ile Binadaki Hasarin Tespiti Dilekce Ornegi

Deprem Nedeni ile isyerinin Hasarin Tespitine itiraz Dilekce OrnegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Denetimli Serbestlikte En Son Durum Nedir

Denetimli Serbestlik ile ilgili daha önceden yapılan düzenlemelerle ilgili sizlere bilgi veremeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise denetimli serbestliğin ne olduğu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016