Dernek İstifa Dilekçesi Örneği : Nasıl İstifa Edilir

A+
A-

Herhangi bir derneğe üye olmak gibi, dernekten istifa etmenin de belli koşulları vardır. Hiç kimseye, üyesi olduğu dernekte, üye olarak kalması için zorlama ve baskı yapılamaz. Bu yazımızda dernek üyeliğinden nasıl istifa edileceği ve dernek istifa dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

dernek üyeliğinden istifa etme dilekçesi

Dernek İstifa Dilekçesi Örneği : Nasıl İstifa Edilir

Dernek Üyeliğinden İstifa Etmeden Önce Aidatların Ödenmesi Zorunlu mudur

Dernek üyeliklerine ait aidatların ödenmesi ve üye borçları tüzükle düzenlenir. Tüzükte düzenleme yoksa dernek üyeleri derneğin amacının gerçekleşmesi ve borçlarının karşılanması amacıyla ödemelere eşit olarak katlanmak zorundadırlar. Dernekten ayrılan üyeler veya üyelikten çıkartılanlar, üye olarak bulundukları süre içerisinde kendileri üzerine düşen ödemeleri yapmak zorundadırlar. Yönetim kurulu ödenmeyen aidatlar için Borçlar Kanununa göre icra yolu ile takip başlatabilir.

Dernek tüzüğünde üye aidatlarının ödenmemesi üyelikten çıkartılma sebebi olarak gösterilmiş ise, aidatlarını ödemeyen üyelerin yönetim kurulu kararı ile üyelikten çıkartılmasına karar verilebilir. Dernek üyeleri, üyelik aidatlarını ödemedikleri gerekçesi ile üyelikten çıkartılmalarına itiraz edebilirler. İtirazı genel kurul inceler ve bu konuda kesin kararını verir. Genel kurulun üyenin aleyhine karar vermesi halinde, üyenin bir ay içerisinde mahkemeye başvurma hakkı vardır.

Dernek Üyeliğinden İstifa Nasıl Edilir

Her üyenin yazılı olarak başvurmak koşulu ile dernekten istifa etme hakkı vardır. Hiç kimse üyesi olduğu dernekte zorla üye olarak tutulamaz.

Dernek üyeliğinden istifa etmek isteyen üye, yazılı olarak vermiş olduğu istifa dilekçesinin yönetim kuruluna teslimi ile dernek üyeliğinden istifa etmiş sayılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu istifa işleminin yazılı olarak yapılmasıdır. Sözlü olarak dernek üyeliğinden istifa edilemez. Dernek yönetim kurulu istifa dilekçesini (mektubunu) almaktan kaçınırsa noter aracılığı ile istifa dilekçesinin yönetim kuruluna ulaştırılması gerekir. Böyle bir durumda noter aracılığıyla gönderilen istifa dilekçesi sonucunda dernekten kesin olarak istifa edilmiş olunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  E Devletten Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır

Dernek Üyeliğinden İstifa Dilekçesi (Mektubu) Nasıl Yazılır

Dernek üyeliğinden istifa dilekçesi (mektubu) yazılırken, resmi bir dil kullanılmalı ve resmi yazışma kurallarına dikkat edilmelidir. Dilekçede üyelikten istifa talebinde bulunan kişinin adı, soyadı, T.C. Kimlik Numarası ve adresi açıkça yazılmalı ayrıca dernekten istifa etmek istediğimiz dilekçede açık ve net şekilde belirtilmelidir. Dilekçeye tarih atılması unutulmamalı ve ıslak imzalı olarak dernek yönetimine teslim edilmelidir.

Dernek Üyeliğinden İstifa Dilekçesi (Mektubu) Örneği

Sitemizde bulunan örnek dernek üyeliğinden istifa dilekçesi üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz. Sitemizde bulunan dernek üyeliği istifa dilekçesi (mektubu) örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

dernek üyeliğinden istifa etme dilekçesi

Dernek Üyeliğinden İstifa Dilekçesi Örneği

dernek üyeliğinden istifa etme

Dernek Üyeliğinden İstifa Mektubu Örneği

Dernek üyeliğinden istifa dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Dernek uyeliginden istifa Dilekcesi mektubu ornegi

Dernek uyeliginden istifa Dilekcesi ornegiZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. hasan dedi ki:

  mail olarak atmamız yeterli olur mu

  1. cumaçetin dedi ki:

   eneyicalışacakkerizdeiyecek/varmı3köyteye1birköyte//emeklicemiyeti/alınan/ adidatlarla/milletinsorusunu/cözeceklemilafzözer//buzamanakadar/ necözmüşler//bunukama/oylunaduyursunlar/ neyipaşabilmişler/ bunuizaheylesinler kimsekimseyikandırmasınlar milletdenalınanparayı gerifayiziylebirliktegeri/ iyedeeylesinlerharamparayesinlerakp /zorlu/pirimveriler/negücünüzyeter/bunuizahediniz bukadarinsaneneyideyilinsanlarcok /kötüküfüredecem kulhakkıyimeceksinizharamparayimeceksiniz

 2. Nermin Öztürk dedi ki:

  Annemi haberi bile olmadan Emekli Derneğine üye etmişler. Her yıl başında otomatik olarak maaşından kesinti yapılıyor toplu olarak. Ne derneğin genel merkezini bulabildik, ne muhatap bulabiliyoruz. Cimer’e bile yazdım cevap gelmedi. Sosyal Güenlik Kurumuna kesinti yapılmaması için yazdım, yine cevap alamadık. Bu şekilde emekliler haberleri bile olmadan soyuluyorlar. Emeklilerin maaşlarından yapılan bu kesintiden haberi bile yok.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nermin hanım,
   Dernekler ile ilgili şikayetlerinizi Dernekler Dairesi Başkanlığına yapabilirsiniz http://www.dernekler.gov.tr/ adresinden dernekler dairesi başkanlığının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 3. Cemal dedi ki:

  http://www.dernekler.gov.tr/ arkadas bu adres bile hikaye arama yapiyoruz adres acilmiyi bile.


Önceki yazıyı okuyun:
Deprem Sonrası Hasar Tespiti Nasıl Yaptırılır

Bilindiği üzere ülkemiz aktif olan birçok fay hattının üzerindedir. Bilim adamlarının bu konuda yapmış oldukları çalışmalar ve yine ülkemizde son...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016