Devlet Hastanesi Cumartesi Çalışıyor mu (Hangi Birimler Açık)

Devlet, görev tanımıyla ilgili kanunlarda da belirtildiği gibi vatandaşlara kesintisiz olarak sağlık hizmeti vermekle yükümlüdür. Dolayısıyla cumartesi günleri de dahil olmak üzere devlet hastanelerinden yararlanılabilir, ancak yararlanılabilecek hizmetler çeşitli kısıtlamalara tabidir. Bu nedenle devlet hastanelerinin çalışma saatlerini ve acil servisin kapsamını bilmek gerekir.

Devlet Hastanesi Cumartesi Çalışıyor mu (Hangi Birimler Açık)

Devlet Hastanesi Çalışma Saatleri

Ülkemizde faaliyet gösteren çoğu devlet hastanesi hafta içi yani yalnızca iş günlerinde hizmet vermekte ve mesaisine 09:00’da başlayıp 16:00’a kadar devam etmektedir. Fakat bu durum her hastaneyi kapsamamaktadır ve hastaneler kendi mesai saatlerini belirlemek konusunda özgür bırakılmıştır. Dolayısıyla çeşitli hastanelerden hizmet almak isteyen vatandaşların daha uzun mesai saatlerinden yararlanma imkanı olabileceği gibi hafta sonlarında da hizmet alma olanağı vardır.

Hastaneler kaçta açılıyor? 

Çoğu devlet hastanesi sabah saat 09:00 itibariyle açılmaktadır.

Hastaneler kaçta kapanıyor? 

Çoğu devlet hastanesi akşam saat 16:00’da kapanmaktadır.

Hastane öğle arası kaçta? 

Devlet hastaneleri genel olarak 12:30 ile 13:30 arasında öğle molası vermektedir.

Hastaneler bayramda açık mı? 

Acil servis hizmetleri hariç olmak üzere diğer devlet hastanesi hizmetlerinden bayramda yararlanılması mümkün değildir.

Hastaneler Cumartesi Günü Açık Mı?

Sağlık hizmetleri tıpkı güvenlik gibi devletin sürekli vermekle yükümlü olduğu hizmetler arasında yer alır ve dolayısıyla hafta sonları da faaliyetlerine devam eder. Fakat hafta sonu verilen hizmetler yalnızca acil durumlarla sınırlıdır. Doğum, yaralanma, travma, bulaşıcı bir hastalığa yakalanma vb. durumlarda hafta sonlarında da devlet hastanelerinden yardım almak mümkündür.

Hafta Sonu Randevu Almak Gerekir Mi?

Yukarıda da değinildiği gibi hafta sonu yararlanılabilen sağlık hizmetleri yalnızca acil olmasıyla kısıtlanmaktadır. Dolayısıyla aciliyeti olan bir durumun önceden tahmin edilebilmesi mümkün değildir ve buna uygun olarak hafta sonu yararlanılacak sağlık hizmetleri için de randevu alınmasına gerek yoktur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gümrük Müdürlüğü Cumartesi Açık mı Memur Var mı

Hafta Sonu Devlet Hastaneleri Ücretli Mi?

Hafta içi olduğu gibi hafta sonunda da devlet hastanelerinin tümü ücretsizdir. Fakat sağlık sigortası olmayan vatandaşların tıpkı hafta içi olduğu gibi tedavi ücreti ödemesi gerekir. Yani hafta içi ile hafta sonu arasında ücret tarifesi açısından bir fark yoktur.

Sitemiz üzerinden Hastane Başhekimliğine Şikayet Dilekçesi Örneği ile ilgili yazımızı ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Yusuf dedi ki:

    3 gün önce yani perşemce günü hastalığa yakalandım bunu cuma günü fark ettim polikilinikte sadece hafta içi iş başı oluyor randevu alınıyor en erken pazartesiye randevumu aldım citti bir sorun bende 5 gün beklemek zorunda kalacam hastalığım ne kadar kötüye gider bilemiyorum ama kaygım çok büyük keşke hafta sonlarıda mesayi yapılsaydı dıha önce başıma gelmiş hastalıktan biliyorum ve doktorlar yüzünden bir kulağım yüzde 70 işitme kaybına uğradı kulak şikayeti için hastaneye gittim yüzümüm sol tarafını hisetmiyordum doktorada söyledim bana dediği şey şuydü elma gibi sert şeyleri yeme sıçak şeyleri yeme içme dedim hocam benim kulağım ağırlaştı duymaktan zorluk ćekiyorum geçer diye ilaç yazdı ertesi gün öğrendim ki bir kulağım artık duymuyor keşke dıha dikkate alınsa hasta halleri ve hasta saatleri

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhaba Yusuf bey, öncelikle geçmiş olsun, haklısınız hafta sonları da devlet hastaneleri polikliniklerinin hizmet vermeleri vatandaşlar açısından faydalı olacaktır, bu durumu sağlık bakanlığına ait SABİM ALO 184 şikayet ve talep hattına iletebilirsiniz, ayrıca bu talebinizi CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine) iletmeniz halinde talebiniz ilgililere iletilecektir.

Önceki yazıyı okuyun:
Belediye Cumartesi Açık mı (Çalışıyor mu İşlem Yapılıyor mu)

İl veya ilçe sınırları içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan çoğu işlem için belediyelerden izin almak veya belge temin etmek gerekir. Ek olarak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016