Devletten Alacağım Var mı Nasıl Sorgularım (Tıkla Öğren)

A+
A-

Vatandaşların yaptığı fazla ödemeleri ya da alacaklarını tek celsede kontrol edebilmesi için çeşitli uygulamalar çıkartılmıştır. Basit bir kaç bilginin web aracında paylaşılması sonrasında bankada unutulan paraları ya da sigorta alacaklarını öğrenmek mümkündür.

devletten alacaklı mıyım nasıl öğrenirim

devletten alacagim var mi nasil sorgularim

Unutulan Sigorta Paraları

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada özellikle kredi kullanmak için hayat sigortası yaptıran vatandaşların kredisini kapattığı halde hayat sigortasını iptal ettirmediği ve prim ödemelerini iade almadığı tespit edilmiştir. Bunun üzerine çeşitli girişimlerde bulunan Sigorta Gözetim Merkezi vatandaşların internet üzerinden sigorta prim ödemesi iade sorgulaması yapmasına imkan vermiştir.

Sigorta primi yatıran ve iade almayı unutan vatandaşlara öncelikle ilgili sigorta şirketi ulaşmaya çalışmaktadır. Söz konusu ulaşma çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması ve paranın alınmaması halinde 6 ay sonra tüm tutar Güvence Hesabı’na aktarılmaktadır.

Hali hazırda unutulan ya da alınmayan ve Güvence Hesabı’na aktarılan paranın miktarı geçtiğimiz yıl 28.8 milyon TL olarak açıklanmıştır.

Hak Sahiplerince Aranmayan Paraları Sorgulama

Sigorta alacağı olup olmadığını kontrol etmek isteyen vatandaşların tüm sigorta şirketlerinin sorgulamasını tek sayfadan yapabilmek için guvencehesabi.org.tr web adresine giriş yapması gerekir. İlgili web sayfasına giriş yapan vatandaşlar kimlik numarası, ad ve soyad gibi bilgileri paylaştıktan sonra kısa süre içerisinde sorgulama yapabilir.

Sigorta Parası Nasıl Geri Alınır?

Hak sahiplerince aranmayan paralar aracını kullanarak sigorta prim alacağı olup olmadığını öğrenen vatandaşlar para alması gerektiği sonucuna ulaşırsa ilgili sigorta şirketiyle iletişime geçmek durumundadır. Çoğu sigorta şirketi acenteye gidilmesine gerek kalmadan bir dilekçenin yazılıp kargolanması ya da WhatsApp ve benzeri bir uygulamayla fotoğraflanması halinde IBAN numarasına iade gerçekleştirebilmektedir.

Bazı sigorta şirketlerinin acenteye davet etmesi de mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kira Ödemeyen Kiracıyı Evden Çıkarma

Bankada Unutulan Paralar

Web aracı çıkana kadar bankalar unutulan paraları iade edebilmek için tüketicilerle iletişime geçmeye çalışıyor, ancak çeşitli sebeplerle bu mümkün olmayınca da mecburi olarak hesapta biriken tutarı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) aktarıyordu.

Geçtiğimiz dönemde Türkiye Bakalar Birliği’nin (TBB) kurduğu bir uygulama yardımıyla vatandaşların da tüm bankalara ilişkin sorgulama yapabilmesi ve unuttuğu paranın olup olmadığını öğrenebilmesi mümkün hale gelmiştir.

Bankada Unutulan Para Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bankada unuttuğu parası olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşların zamanasimisorgu.tmsf.org.tr web adresine giriş yapması gerekir. İlgili web sayfası yalnızca ödeme dönemlerinde açılmaktadır, bu dönemin duyurusu ise TMSF tarafından yapılacaktır.

Web adresine giriş yapan vatandaşlar T.C. kimlik numarası ve ad soyad bilgisiyle sorgulama yapabilir.

Yapılan sorgulama sonucu hangi bankada hesapların olduğu görülecektir, ancak banka hesabında ne kadar para olduğu bilgisi paylaşılmamaktadır. Vatandaşlar unuttuğu hesabının ait olduğu bankayı arayarak ya da şubesine giderek ne kadar parası olduğunu öğrenebilir.

Bankada Unutulan Parayı Geri Alma

Bankada unutulan paranın geri alınabilmesi adına yararlanılabilecek tek hizmet kanalı banka şubeleridir. Nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın banka şubesine gidilmesi halinde kısa süren bir prosedürün ardından paranın iade olması mümkündür.

Vergi İadesi ve Diğer Devlet Kurumları Hakkında

Başta vergi dairesi olmak üzere çeşitli devlet kurumlarına yapılan ödemelerin de zaman zaman iade edilmesi mümkün olabilmektedir. Çoğu zaman vatandaşlar bu iadeleri basın organları aracılığıyla öğrenmektedir, ancak kişi özelinde bir iadenin söz konusu olması halinde devlet kurumu doğrudan vatandaşla iletişime geçmektedir.

Devlet kurumlarından alacakları olup olmadığını sorgulamak isteyen vatandaşların tek celsede sorgulama yapabileceği bir ekran bulunmamaktadır, ancak e-Devlet uygulaması aracılığıyla kurum özelinde ödemeler ve iade sedilmesi gereken tutarlarla ilgili sorgulama yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BES İptali İçin Tüm BES Şirketlerinin Faks Numaraları

Sitemizde yer alan Adıma Dava Açılmış mı Öğrenebilir miyim Konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Bera dedi ki:

  Selamlar.benim istınaf mahkemelerinde itiraz ettiğim dosyam var.eger istınaf mahkemesi itiırazımı reddetse ve dosyayı onaylarsa sonradan yargıtaya itiraz edebılırmıyım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Bera, istinaf başvurunuz reddedilip yerel mahkemenin kararının onanmasına karar verilmesi halinde bunu temyiz edebilmeniz için belli şartların olması gerekmektedir. Bölge Adliye Mahkemeleri Kararları Temyiz Edilebilir mi konulu yazımızı okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 2. Hicabi dedi ki:

  Merhabalar devletge ve bankalarda alacagim olup olmadigini nereden nasil ogrenebilirim yardimci olursaniz memnun olurum hayirli gunler cumleden

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hicabi bey, makalemiz içeriğinde belirtildiği şekilde işleminizi gerçekleştirerek devletten alacağınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 3. Tuba dedi ki:

  Merhaba
  Babam 2008 yılında vefat etti maaşını eşi almaktaydı 2018 aralık ayında SGK dan arandım ve babamdan kalan maaşın bi kısmı bana aktarılmış ve birikmiş 11 bin TL tutarında bi miktar fakat yılbaşı dolayısıyla parayı çekemedim daha sonra SGK ya gittiğimde adıma para gözükmediğine dair kağıt verdiler fakat ilk gittiğimde 11 bin TL gözüken kağıtta elimde mevcut paranın nereye gittiği gözükmüyor acaba 10 yılı geçtiği için zaman aşımına uğramışmıdır yada TMSF ye aktarılmış mıdır yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tuğba hanım, İsterseniz birde hesabınızın bulunduğu bankaya başvurun belki oradan bu konuda daha ayrıntılı bir bilgi edinebilirsiniz. Dul ve Yetim Aylığı Kime Ne Kadar Ödenir ve Emekli Bir Kişi Ölünce Maaşı Kime Kalır konulu yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Makalelerimizde ayrıntılı olarak belirttiğimiz şartları taşımanız halinde babanızdan kalan emekli maaşını almanıza engel bir durum bulunmamakta.


Önceki yazıyı okuyun:
Digitürk İptali İçin Dilekçe Örneği : Nasıl Kapattırılır

Digiturk; 1999 yılında Çukurova Holding bünyesinde kurularak ülkemizde faaliyete başlamış sayısal yayın yapan dijital bir platformdur. Ülkemizde Digiturk’ün yayın hayatına...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016