Devletten Alacağım Var mı Nasıl Sorgularım (Tıkla Öğren) | Dilekcesepeti.com

Devletten Alacağım Var mı Nasıl Sorgularım (Tıkla Öğren)

Bağlantı Reklamları

Vatandaşların yaptığı fazla ödemeleri ya da alacaklarını tek celsede kontrol edebilmesi için çeşitli uygulamalar çıkartılmıştır. Basit bir kaç bilginin web aracında paylaşılması sonrasında bankada unutulan paraları ya da sigorta alacaklarını öğrenmek mümkündür.

devletten alacagim var mi nasil sorgularim

Unutulan Sigorta Paraları

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada özellikle kredi kullanmak için hayat sigortası yaptıran vatandaşların kredisini kapattığı halde hayat sigortasını iptal ettirmediği ve prim ödemelerini iade almadığı tespit edilmiştir. Bunun üzerine çeşitli girişimlerde bulunan Sigorta Gözetim Merkezi vatandaşların internet üzerinden sigorta prim ödemesi iade sorgulaması yapmasına imkan vermiştir.

Sigorta primi yatıran ve iade almayı unutan vatandaşlara öncelikle ilgili sigorta şirketi ulaşmaya çalışmaktadır. Söz konusu ulaşma çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması ve paranın alınmaması halinde 6 ay sonra tüm tutar Güvence Hesabı’na aktarılmaktadır.

Hali hazırda unutulan ya da alınmayan ve Güvence Hesabı’na aktarılan paranın miktarı geçtiğimiz yıl 28.8 milyon TL olarak açıklanmıştır.

Hak Sahiplerince Aranmayan Paraları Sorgulama

Sigorta alacağı olup olmadığını kontrol etmek isteyen vatandaşların tüm sigorta şirketlerinin sorgulamasını tek sayfadan yapabilmek için guvencehesabi.org.tr web adresine giriş yapması gerekir. İlgili web sayfasına giriş yapan vatandaşlar kimlik numarası, ad ve soyad gibi bilgileri paylaştıktan sonra kısa süre içerisinde sorgulama yapabilir.

Sigorta Parası Nasıl Geri Alınır?

Hak sahiplerince aranmayan paralar aracını kullanarak sigorta prim alacağı olup olmadığını öğrenen vatandaşlar para alması gerektiği sonucuna ulaşırsa ilgili sigorta şirketiyle iletişime geçmek durumundadır. Çoğu sigorta şirketi acenteye gidilmesine gerek kalmadan bir dilekçenin yazılıp kargolanması ya da WhatsApp ve benzeri bir uygulamayla fotoğraflanması halinde IBAN numarasına iade gerçekleştirebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Avukatlık Ücret Tarifesi 2019 Yılı

Bazı sigorta şirketlerinin acenteye davet etmesi de mümkündür.

Bankada Unutulan Paralar

Web aracı çıkana kadar bankalar unutulan paraları iade edebilmek için tüketicilerle iletişime geçmeye çalışıyor, ancak çeşitli sebeplerle bu mümkün olmayınca da mecburi olarak hesapta biriken tutarı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) aktarıyordu.

Geçtiğimiz dönemde Türkiye Bakalar Birliği’nin (TBB) kurduğu bir uygulama yardımıyla vatandaşların da tüm bankalara ilişkin sorgulama yapabilmesi ve unuttuğu paranın olup olmadığını öğrenebilmesi mümkün hale gelmiştir.

Bankada Unutulan Para Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bankada unuttuğu parası olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşların zamanasimisorgu.tmsf.org.tr web adresine giriş yapması gerekir. İlgili web sayfası yalnızca ödeme dönemlerinde açılmaktadır, bu dönemin duyurusu ise TMSF tarafından yapılacaktır.

Web adresine giriş yapan vatandaşlar T.C. kimlik numarası ve ad soyad bilgisiyle sorgulama yapabilir.

Yapılan sorgulama sonucu hangi bankada hesapların olduğu görülecektir, ancak banka hesabında ne kadar para olduğu bilgisi paylaşılmamaktadır. Vatandaşlar unuttuğu hesabının ait olduğu bankayı arayarak ya da şubesine giderek ne kadar parası olduğunu öğrenebilir.

Bankada Unutulan Parayı Geri Alma

Bankada unutulan paranın geri alınabilmesi adına yararlanılabilecek tek hizmet kanalı banka şubeleridir. Nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın banka şubesine gidilmesi halinde kısa süren bir prosedürün ardından paranın iade olması mümkündür.

Vergi İadesi ve Diğer Devlet Kurumları Hakkında

Başta vergi dairesi olmak üzere çeşitli devlet kurumlarına yapılan ödemelerin de zaman zaman iade edilmesi mümkün olabilmektedir. Çoğu zaman vatandaşlar bu iadeleri basın organları aracılığıyla öğrenmektedir, ancak kişi özelinde bir iadenin söz konusu olması halinde devlet kurumu doğrudan vatandaşla iletişime geçmektedir.

Devlet kurumlarından alacakları olup olmadığını sorgulamak isteyen vatandaşların tek celsede sorgulama yapabileceği bir ekran bulunmamaktadır, ancak e-Devlet uygulaması aracılığıyla kurum özelinde ödemeler ve iade sedilmesi gereken tutarlarla ilgili sorgulama yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Transkript Nedir ve Nereden Alınır (Gerekli İşlemler)

Sitemizde yer alan Adıma Dava Açılmış mı Öğrenebilir miyim Konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bera dedi ki:

    Selamlar.benim istınaf mahkemelerinde itiraz ettiğim dosyam var.eger istınaf mahkemesi itiırazımı reddetse ve dosyayı onaylarsa sonradan yargıtaya itiraz edebılırmıyım

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhabalar Bera, istinaf başvurunuz reddedilip yerel mahkemenin kararının onanmasına karar verilmesi halinde bunu temyiz edebilmeniz için belli şartların olması gerekmektedir. Bölge Adliye Mahkemeleri Kararları Temyiz Edilebilir mi konulu yazımızı okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016