Dilekçe Örnekleri

A+
A-

Dilekcesepeti.com olarak hedeflediğimiz tek bir şey var. O da siz değerli vatandaşlarımızın kamu kurumlarındaki işlerini nasıl kolaylaştıracağımız…  Bunu; bazen bazı hususları sizlere en ince ayrıntısına kadar anlatarak, bazı konularda da direkt olarak dilekçe örnekleri paylaşarak yapmaya çalışıyor, her geçen gün sizlerin ihtiyaç duyabileceği konularda eksiklerimizi daha fazla gidermeye çalışıyoruz. Ayrıca “Soru Sor” bölümümüzden bizlere ulaşarak soru soran okurlarımıza da yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda da sitemizdeki dilekçe örnekleri ile ilgili genel anlamda bilgi vermeye çalışacak, nasıl arama yapacağınızı da anlatarak, dilekçe hakkı ve nasıl dilekçe yazılacağı konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Sitemizdeki Dilekçe Örnekleri

Öncelikle Dilekcesepeti.com sitemizde birçok dilekçe örneği bulunmakta olup, bu konuda çok kolay bir şekilde DİLEKÇE ARAMA işlemi gerçekleştirebileceğinizi belirtelim. Hemen aşağıdaki resimde de görüleceği üzere sağ tarafta bulunan “ARADIĞINIZ DİLEKÇEYİ  BURAYA YAZINIZ” bölümüne aradığınız dilekçe ile ilgili sadece bir kelime yazmanız yeterlidir. Sorgulama sonucunda aradığınız dilekçe ilgili dilekçe örneklerimiz karşınıza çıkacaktır. Dilekçe örnekleri word formatında PDF formatında ve resim formatında paylaşılmıştır. PDF formatında olanları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

dilekçe örnekleri

Dilekçe Arama

Nasıl Dilekçe Hazırlamak Gerekiyor

Öncelikle dilekçenin çizgisiz kağıda, mavi renkli tükenmez kalemle yazılmasının en doğru tercih olduğunu hatırlatalım. Devamında bir dilekçe hazırlarken ana şablonda neler bulunmalı bunları da sizlerle paylaşalım.

Tarih

Sitemizdeki bir çok dilekçe örnekleri detaylı incelendiğinde; sağ üst köşede TARİH ibarelerinin yer aldığını görmekteyiz. Dilekçelerinize TARİH bölümünü sağ üst köşeye yazabileceğiniz gibi aynı zamanda “Arz ederim” şeklinde dilekçenizin metin kısmını bitirdiğiniz yerin sonuna da yazabilirsiniz. Her ikisi de kabul görecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sulh Hukuk Mahkemesi ve Görevleri

Muhatap

Dilekçenizi hangi birime, kuruma, kuruluşa verecekseniz, sayfanın orta üst bölümüne, ortalanmış bir şekilde muhatap kurumun adını yazmalı, daha sonra da sağ alt tarafına ilgili kurumun hangi il/ilçedeki birimine yazdığınızı belirtmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra direkt olarak ilgili birimin adını tam olarak da yazabilirsiniz. İkisi de kabul görecektir.

Örnek; 

Cumhuriyet Başsavcılığına

                                                    Ankara

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına

Talepte Bulunan

Muhatabımızı da yazdıktan sonra; sola yaslanacak şekilde “TALEPTE BULUNAN” yazıp, daha sonra iki nokta üst üste bırakarak “:” , buraya talepte bulunan kişinin yani dilekçe sahibinin açık kimlik ve adres bilgileri ile varsa telefon numarası yazılmalıdır.

Örnek;

TALEPTE BULUNAN : ALİ VELİ KONYA, TC:1234678901, Ali – Ayşe oğlu, 01.01.1900 doğumlu, ABC Caddesi ABC Mahallesi No:1 Kat:1 Merkez ANKARA adresinde ikamet eder. (Tel:0 511 111 11 11)

Talep

Talepte bulunan kişinin açık kimlik ve adres bilgilerini yazdık ve artık ne istediğimiz kısmına yavaş yavaş geçeceğiz. Talepte bulunan kısmını bitirdikten sonra tekrar paragraf başı yaparak; “TALEP” yazıp tekrar “:” yapıp, bunun karşısına ise talebimizi kısa ve öz bir şekilde tek bir cümle ile yazacağız.

Örnek;

TALEP : Adıma Kayıtlı Bulunan Aracımın Üzerindeki Tedbirin Kaldırılması

Açıklamalar

Talep bölümünde talebimizi tek bir cümle ile açıkladıktan sonra artık bir aşağıya yine “AÇIKLAMALAR : ” yazarak, sonrasında buraya talebimiz ile ilgili ayrıntılara artık girebiliriz. Burada neden talep ettiğimiz, hukuki dayanaklar, vs. gibi konuları anlatmamız gerekmektedir. Ancak hiçbir zaman konuyla alakalı olmayan konulara girmemenizi tavsiye ediyoruz. Net bir şekilde talebinizi ne için ve neye göre istediğinizi anlatın. Kısa derken de gerekçelerinizin tamamını yazın, bu noktada bir problem yok. Sadece alakalı olmayan hususlara girmeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır : Adına Haciz Var mı Öğren

Örnek;

AÇIKLAMALAR : ABC Bankasından taşıt kredisi çektiğim için kredi karşılığında aracıma ipotek amaçlı tedbir kararı koyulmuştur. Söz konusu borcun tarafımca 01.01.2017 tarihinde yapılan ödeme sonucunda tamamının ödenmiş olması dolayısıyla banka tarafından koyulan bu tedbirin artık kaldırılması gerekmektedir. Bankaya borcumu ödediğime dair dekont dilekçem ekinde sunulmuştur.

Netice

Netice bölümünde ise; sonuç itibariyle tam olarak ne istediğimizi bir kez daha yazarak, sonunu da “Arz Ederim” şeklinde bağlamamız gerekecektir.

Örnek;

NETİCE : Tüm bu vermiş olduğum bilgiler birlikte değerlendirilip, bankaya olan borcumun tamamını ödemiş olmam da dikkate alınarak; 06 ABCD 06 plakalı aracımın üzerindeki tedbir kararın kaldırılması hususunu, saygılarımla arz ederim.

Ad Soyad ve İmza

Artık AÇIKLAMALAR bölümünü de bitirdikten sonra hemen dilekçemizin yazılarının bittiği yerden biraz boşluk bırakarak sağ alt bölümüne Adımızı Soyadımızı yazıp, altına da imza atmamız gerekecektir.

Örnek;

Ali Veli KONYA

İmza

Eki Bölümü

Artık dilekçemiz bitmek üzere; sadece imzayı attıktan sonra tekrar sola yaslanmış bir şekilde biraz daha aşağısına “EKLER ” diye bir bölüm açıp, dilekçemizin ekinde ne tür evraklar sunduğumuz belirtilecektir. Mümkünse eklerimizin detaylarını net bir şekilde belirtmeliyiz.

Örnek;

EKLER : Borcumu ödediğime ilişkin ABC Bankası tarafından tarafıma verilen 01.01.2017 tarihli dekont

                   Ali Veli KONYA ‘ya ait nüfus cüzdanı fotokopisi

Örnek Almak İçin Daha Önceden Hazırlamış Olduğumuz Bazı Dilekçe Örnekleri

dilekçe örnekleri

Dilekçe örneği

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

dilekçe örneği

Bölge adliye mahkemesi ceza dairesinin kararına karşı temyiz dilekçesi

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

dilekçe

dilekçe örneği

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

İki Suret Bulundurmalı

Hazırladığınız dilekçenizi kontrol ettikten sonra herhangi bir birime ibraz etmeden önce bir de fotokopisini çektirmenizde fayda vardır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Dilekçe Örneği Talebi

Değerli Okurlarımız; Sitemizde dilekçe arama (nasıl arama yapacağınızı görmek için buraya tıklayınız) yaptıktan sonra eğer aradığınız konuyla ilgili bir dilekçe bulamadıysanız, sitemizin bu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016