Doğum Tarihi Değiştirme ve Düzeltme Davası Dilekçesi

| , , , , , ,

Doğum Tarihim Yanlış Yazılmış Nasıl Değiştirebilirim

Doğum tarihim kimliğe yanlış yazılmış, asıl doğum tarihim kimlikte yazan değil! Böyle bir konuşmaya mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Peki doğum tarihi yanlış yazılanlar neler yapmalı ?

Genellikle Anadolu ve doğu illerimizde sık sık rastlanılan bir durumdur doğum tarihinin yanlış yazılması. Bundan 20-30 yıl önce köylerde ve kasabalara olan doğumların ilçeye gidilip kayıt edilmesi zor olduğundan, nüfus memurlarının köylere ve kasabalara gelmeleri bekleniyordu. Memurlar geldikten sonra anne babalar kafalarına göre doğum tarihi söyleyerek çocuklarını nüfusa kayıt ettirirlerdi, bu nedenle insanlar aylarca hatta yıllarca küçük veya büyük kayıt edilmiş olabiliyor. Bu nedenle okula zamanında başlayamıyor, akranları ile askere gidemiyor, hayata da olması gerektiği yaşta başlayamıyorlar. Bu mağduriyeti gidermek için doğum tarihinin düzeltilmesi (doğum tashihi) davası açmak gerekmektedir.

Davanın Açılması için Belirli Bir Süre Var mı ?

Doğum tarihinin değiştirilmesi davalarında zamanaşımı süresi yoktur, yani doğum tarihini değiştirmek isteyen kişi her zaman dava açabilir. Fakat gerçek doğum tarihini yazılı bir belge ile (doğum tutanağı, göçmenler için apostil şerhli doğum belgesi) ispatlayamayan kişi, kemik grafisi çekilmesi için hastaneye sevk edilmektedir, kemik yaşının belirlenmesi için de kişinin 21 yaşından küçük olması gerekmektedir. Bu yüzden elinde doğru doğum tarihini gösteren resmi bir belge olmayan kişiler 21 yaşından önce dava açmalıdırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ankara Büyükşehir Belediyesi Dilekçe Örneği ve Hizmetler

Doğum Tarihinin Değiştirilmesi Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme Neresidir ?

Doğum tarihinin değiştirilmesi istenen kişinin, nüfusa kayıtlı olduğu yerin bağlı olduğu asliye hukuk mahkemesi görevli ve yetkili mahkemedir.

Davayı Kimler Nasıl Açabilir?

Davayı açabilmek için doğum tarihinin değiştirilmesi istenen kişinin, kişi 18 yaşından küçük ise, velisinin yerleşim yerine en yakın adliyeye giderek tevzi bürosuna dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yaptığında harç ve gider avansı yatırılması istenecektir. Bu miktar yaklaşık olarak 250-300 TL kadardır, yargılama sırasında yapılan masraflardan arta kalan para, karar kesinleşince tarafınıza iade edilecektir. Başvuru yapılacak dilekçeye doğum tarihi değiştirilecek kişinin adı soyadı, kimlik numarası, adresi, davalı kısmına da nüfus müdürlüğü yazılmalıdır. Dava konusu kısmına; nüfus tarihinin düzeltilmesi (doğum tashihi), talep kısmına da; nüfus cüzdanıma yazılan …/…/… doğum tarihinin …/…/… olarak değiştirilmesi yazılmalıdır. Talep kısmının altına açıklama denilerek, istenilen tüm hususların bu kısımda kısa ve öz bir şekilde yazılması gerekmektedir. Yazımız ekinde bulunan dilekçede ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Yazılan dilekçenin sonuna tarih yazılmalıdır. Dilekçenin sağ alt tarafına davacının adı soyadı ve imzası mutlaka bulunmalıdır.

Dava Süresi Ne Kadar

Doğum tarihinin değiştirilmesi davaları genellikle 1 veya 2 celsede sonuçlanan davalardır. Bu da mahkemelerin yoğunluk durumuna göre yaklaşık olarak 2-4 ay kadar sürmektedir. Karar çıktıktan sonra gerekçeli kararı tebliğe çıkarmak gerekmektedir, gerekçeli kararı tebliğ aldıktan 2 hafta sonra karar kesinleşir ve kesinleşmiş karar ile nüfus müdürlüğüne giderek kimliğinizi değiştirebilirsiniz.

Doğum Tarihi Değiştirme ve Düzeltme Dilekçesi

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

Doğum Tarihi Değiştirme Dilekçesi Göçmenler İçin

Doğum Tarihi Düzeltme Dilekçesi Göçmenler İçin

Doğum Tarihi Değiştirme Dilekçesi

Doğum Tarihi Düzeltme Dilekçesi

Dilekçe örneklerini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Doğum Tarihi Düzeltme Dilekçe Örneği

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KASKİ Dilekçe Örneği : Abonelik İptal Şikayet Fatura İtiraz

Doğum Tarihi Düzeltme Dilekçe Örneği Göçmenler İçin

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

Önceki Yazı

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur

6 Soruda Anlaşmalı Boşanma Nasıl Oluyor

Sonraki Yazı

“Doğum Tarihi Değiştirme ve Düzeltme Davası Dilekçesi” üzerine 119 yorum

 1. Merhaba asıl doğum tarihim 03/04/2000 iken kimlikte 23/04/2001 yazılmış bunu düzeltmem için ailemden herhangi bir kişiye gerek var mı ? Şuan başka bir şehirde üniversite okuyorum

  • Merhaba, Yaş düzeltme davası açabilmeniz için 18 yasını doldurmanız gerekiyor. Bu durumda anne ve babanızın dava açması gerek ya da 18 yasını doldurduktan sonra sizde dava açabilirsiniz. 23/04/2019 tarihinde 18 yasını doldurduğunuzdan dolayı davayı kendiniz açabilirsiniz

 2. nişanlım 25.12.1992 dogumlu ama kimlikte 08.05.1989 diye yanlış girilmiş mahmeme vermek istemiş ama mahkeme için anne ve babası gelmesi gerekiyor demiş evlendikten sonra mahkemeye versek anne ve babası mahkemeye gelmese dogum tarihini değiştirebilirmiyiz yani anne ve babası olmadan değiştirmek mümkünmü .kendisi mahkmeye verse kemik tesitini yaptırıp değiştirebilirmi annesi ve babası şehir dışında mahkemeye gelmem diyor .

  • Merhaba Seyit bey,
   18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı istediği zaman dava açabilir, ancak yaşını küçültmek için haklı sebeplerin izin olması gerekiyor zira bir kişinin doğmadan nüfusa kaydının yapılması hayatın olağan akışına aykırı bir durumdur, dava ile ilgili diğer ayrıntıları makalemizi okuyarak edinebilirsiniz.

   • Merhaba
    Benim kimlikte ki doğum tarihim 18.06.1995 asıl olanda 09.09.1993 ben sadece gün ve ay kısmını değiştirmek istiyorum yalnız benim elimde doğru tarihi göstermem için bi belge yok bunun için ne yapmam gerekiyor

    • Merhaba Dilber hanım,
     Yaş değişikliği için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmanız gerekmektedir aile nüfus kaydının ve kemik yaşınızın uygun olduğunun tespiti ile yaşınızın düzeltilmesine karar verilebilir. Sadece gün ve ayı düzeltmek için bu kadar uğraşmanıza değermi bilmiyorum ancak değişiklik sonrasında nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport ve diğer bir çok belgede düzeltme yapılması gerekecektir.

 3. Merhaba. Doğum tarihim 05/11/1992. 2010 yılında yeni nüfus cüzdanı çıkartmaya gittiğimde memur yanlışlıkla 5 yerine 4 diye kaydetmiş. O günden beri 04/11/1992 olarak görünüyor. Bunu düzeltmek istiyorum. Başvuru yaptığımda işlem ne kadar bir sürede sonuçlanır? Bilen varsa eğer cevap verebilirse minnettar kalırım. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba Gigi,
   Nüfus işlemlerinde esas alınan kütük kayıtlarıdır yani sizin kütükte doğum gününüz 05 olarak görünmektedir her ne kadar nüfus cüzdanınızda 04 yazıyor ise de; bunu nüfus müdürlüğüne başvurarak düzelttirebilirsiniz, yeni kimlik kartı çıkartılacağı için aynı işlemler tekrar başlatılacaktır, daha fazla ayrıntıyı nüfus müdürlüğündeki yetkililerin vereceğinden eminim, bu konuda nüfus çalışanlarından da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 4. Yazılı tarih ile asıl tarih arasında sadece iki gün fark olduğunu bilerek türki kimlik numarasında doğum tarihimin nasıl düzeltileceği. Tarih DD / MM / YY 1/1/1989 olmalıdır, ancak bunun yerine 3/1/1989 yazılmalıdır.

  • Merhaba Kemal bey,
   Yanlışlık nüfus müdürlüğü görevlilerinin hatasından kaynaklanıyor ise nüfus müdürlüğüne başvurarak düzeltilmesini talep edebilirsiniz, şayet nüfus kütüğünde bu şekilde yer alıyorsa mahkeme kararı olmadan düzeltme yapılmaz.

  • Merhaba Cahide hanım,
   Yaşınızı büyütmek için Asliye Hukuk Mahkemesine yaş büyütme davası açmanız gerekmektedir, buna ilişkin ayrıntılara sitemizde yayınlanan yaş değişikliği ile ilgili makalelerimizden ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba benim dogum yílim 1996 fakat nufus kagidimda 1994 yanlis yazilmis dogumuma ait belgem var mahkemeye basvurmadan halledilebilirmi

  • Merhaba Tuğçe hanım,
   Yaş küçültme ve büyütme işlemleri için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmalısınız, nüfus müdürlüklerinde sadece isim ve soy isimde yapılan imla hatalarına ilişkin düzeltme yapılmaktadır. Dava dilekçesi ve yapılacak işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

   • Merhabalar kız arkadaşımın ondan daha önce doğup ölen ablasının kimliğini vermişler kendi doğumu 1988 ama şimdi kimlik yaşı 1974 doğumu evde olduğu için resmi bir evrakta yok elinde nasıl bir yol izlememiz gerekir

    • Merhaba Ramazan bey,
     Asliye hukuk mahkemesine dava açarak yaş küçültme talebinde bulunabilir, bu konuda sitemizde yayınlanan makalelerden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 6. Abi ben vanliyim annem babam Türkçe pek fazla bilmez eski kafalar işte biz 10 kardeşiz bizde sadece en küçük kardeşimin yaşı doğru abi benim gerçek doğum tarihim 2003 ama dayım erken askere gideyim die 2001 yazmış mahkemeye gittik işte hastane felan filan kemik yaşım doğru çıktı 2 tane şahit istemişlerdi abi onlar da Türkçe yi pek fazla bilmez hakimin sorduğu sorulara cevap verdiler ama mahkeme şahitler yüzünden kabul etmediler hadi şahitleri kabul etmediler konyanin en büyük hastanesinin raporunu getirdim kemik şu şu dur die onu neden kabul etmediler ( ben evde doğmuşum)

  • Merhaba Seyithan bey,
   Yaşınızın değişikliği için kemik yaşınızın tespitinden hariç olarak aile nüfus kaydınızın da buna müsait olması gerekiyor, 10 kardeş olmanız nedeniyle olmak istediğiniz yaşın başka bir kardeşinizin nüfusta kayıtlı olduğu yaş ile çakışması halinde büyütme veya küçültme işlemi yapılmaz. kardeşler arasında 11 ay olacak şekilde aile nüfus kaydınızı inceleyerek bir hesaplama yapabilirsiniz. Şahitlerin beyanları da bu tür davalarda önem arzetmektedir.

 7. slm ben asıl 1966 doğumluyum ama annem ve babam bana ölen ablamın kimliğini kullanmışlar yıllarca hep ablamın kimliğiyle yaşadım şimdi ne annem var ne babam nasıl düzeltebilirim

  • Merhaba Hamiye hanım,
   Asliye hukuk mahkemesine dava açmanız gerekmektedir, mahkemenin uygun görmesi halinde yaşınızın küçültülmesine karar verilebilir.

  • Merhaba Can bey,
   Yaş küçültme ve büyütme işlemlerini ancak mahkeme yolu ile yapabilirsiniz bu nedenle yaşınızı düzeltmek için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmanız gerekmektedir,

   • Ben 05.02.1986 doğumlu olarak kimliğe yazmışlar fakat annem ve babam yıllardır kimlik yanlış memur o zaman öyle yazmış sen 25.05.1988 doğumlusun diyorlar kemik yaşı testi yaptıramam bu durumda, nasıl çözülür bu sorun acaba

    • Merhaba Ayşegül hanım,
     Yaş küçültme davası açabilirsiniz ancak yaş küçültme davası yaş büyütme davalarına göre biraz daha ispatı zor davalardır, delillerinizin sağlam olması gerekmektedir, çünkü bir insanın doğmadan nüfusa kaydının yapılması hayatın olağan akışına terstir, genelde Anadolu’da insanlar ölen çocuklarını nüfus kaydından düşmeden sonradan doğan çocuklarına bu kimlikleri kullandırdıklarından dolayı bu tür sorunlar yaşanmaktadır.

 8. merhaba ben 01.12.2001 doğumluyum. doğum tarihimi 01.01.2002 yazdırabilirmiyim. sebebi ise spor ile uğraştığım için ve akranlarımdan geç başladığım için bu senede aynı kategoride yarışmak istiyorum.

  • Merhaba Habip bey,
   Yaş küçültme davası açabilirsiniz ancak bu yaşınızın hemen küçültüleceği anlamına gelmez, nüfus kaydının buna uygun olması ayrıca kemik yaşınız ve diğer hususlar birlikte değerlendirilerek bir karar verilecektir.

  • Merhaba benim oğlumun hastane doğum raporunda 27 Ağustos olması gerekirken hata ile 28 Ağustos yazılmış bunun içinde dava açılmasımı gerekiyor.Bu işin başka yolu yok mu.

   • Merhaba Erkan Bey,
    Konuyla ilgili olarak; ilgili nüfus birimleri doğum tarihini belirlerken doğum raporunu esas almaktadır. Doğum raporundaki tarih, hastane görevlileri tarafından işlenir. Eğer bu konuda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bu davayı açabilirsiniz. Bu işin en kesin ve temiz yolu doğum tarihi düzeltme davası açmaktır.

 9. merhaba umarım cevaplarsınız . uzun süredir kafama cokca takılıyor ancak çevremden aldığım tepki ve o kadar süre için uğraşmazlar bile denilmesi aşırı derecede canımı sıkıyor. durum şu şekilde ben aslen 11.10.1999 doğumluyum ancak ailem beni kimliğe 01.01.2000 şeklinde yazdırmışlar.evet arada süre az ama bu benim için cok cok önemli. dava açmak istiyorum ancak aklıma şunlar takıldı.
  1-mahkeme bu süreyi az görüp değiştirmez mi
  2-maalesef doğum raporum yok ancak bu konuda sadece şu şekilde bi kanıt öne sürülebilir.okula kimliğe göre yaşım tutmadığı için doğum belgemle kaydoldum ( okulu aradığımda deprem nedeniyle kaybolduğunu söylediler ) yani aslında bu bi kanıttır.
  3-illaki avukata gerek var mı
  4-eğer değişirse askerde değişmeden önceki hali esas alınır diye duymuştum ama sonucta mahkkeme kararı var. ne şekilde olur
  5-davaya ailem katılmak zorunda kalır mı
  gibi bi çok sorum var. yanıtlamanız ve umarım eğer olumlu cevaplar alırsam beni mahkemeye büyük bi moralle götürür bu.

  • Merhaba Muhammed Ali Bey,
   1-Mahkeme davayı, süreyi az gördüğü nedeniyle reddetmez. Özellikle arada yıl oynadığı için dikkate alınacaktır.
   2-Eldeki tüm kanıtları sunacaksınız, mahkeme de bir takdirde bulunacak. Her kanıt ama az ama çok muhakkak Mahkeme hakimi tarafından takdir edilecektir.
   3-Avukatınız olmadan da bu davayı açabilmeniz mümkündür, ancak bu konuda takdir sizindir.
   4-Askeri işlemler farklılık gösterebilmektedir. Bu konuda en doğru ve güncel bilgi için bağlı olduğunuz askerlik şubesinden bilgi almanız daha yerinde olacaktır.
   5-Anladığımız kadarıyla şu an reşit gözüküyorsunuz yani 18 yaşın üzerinde. Dolayısıyla bu davayı siz açabilirsiniz. Ailenizin katılma durumu, sizin tanık olarak onları göstermeniz halinde ya da Mahkeme hakiminin onları dinlemek istemesi halinde olacaktır.
   Bu konuda moral bozacağınız bir durum bulunmuyor. Mahkemeye başvurursunuz, bu kabul edilir ya da edilmez. Yani kanuni açısından davanızın reddedilmesi size bir kayıp sağlamayacaktır.
   Gönlünüzce olması dileğiyle.

 10. merhaba ben de değiştirmek istiyorum ancak doğum belgem yok cok sacma ancak hastane ellerinde bulunmadığını söyledi nasıl bulabilirim ben bu belgeyi yani bu sadece bi kağıt mı. internette yüklü olması felan gerekmiyor mu. e devlette felan bulunmuyor nereden bulabilirim .ayrıca açmak için illaki birinden davacı olmamız mı gerekiyor mesela babamdan şikayetçi oldum bu durumda illaki onun da katılması vs gerekicektir peki bu durumda bi ceza vs olur mu. bu davayı şahsi olarak açmak için bir 350 lira civarında bi ücret olduğunu duymustum bu doğru mu.ve bu dilekçe için illaki arzuhalci mi gerekli.ve olumlu sonuçlandığı takdirde tamam bankalarda vs olan bilgileri benim gidip değiştirmem gerekir. ancak kurumlardaki mesela üniversitede gibi olan kayıt otomatik güncellenir mi.

  • Merhaba Ahmet bey,
   18 yaşından küçük bireyler yaş büyütme veya küçültme davasını velileri ile birlikte açabilir, şayet 18 yaşından büyükseniz buna gerek yoktur davalı nüfus idaresi olacaktır,
   Sitemizde bulunan yaş büyütme veya küçültme dilekçe örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilir, kendi dilekçenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz, Avukat tutmak zorunda değilsiniz, ortalama 400-500 TL civarında bir yargılama giderleriniz olacaktır.

 11. Merhabalar ben Kıbrıs’ta yaşıyorum çift uyrukluyum TC kimligimde 9.08.1996 yazıyor doğum tarihim ama yanlış ben Türkiye’ye geldigimde kimliğimi duzelttirmek istiyorum gerekli evrakları bana soyleyebilirmisiniz ve kimlik kaç günde çıkar acaba

  • Merhaba Elif hanım,
   Türkiye’ye geldiğinizde Asliye Hukuk Mahkemesine dava açarak yaş düzeltmesi talebinde bulunabilirsiniz, ancak bunun için doğum kayıtları, kemik yaşınız ve tanık beyanları delil olarak kabul edilir ayrıca aile nüfus kaydınızında buna uygun olması gerekmektedir, yaş düzeltme talepli dilekçe ile başvuru yapmanız yeterlidir sizden sadece harç ve yargılama giderleri için ortalama 450-500 TL civarında bir para (gider avansı) alınacaktır.

 12. Merhaba. Ben 19.07.1994 de doğdum. Fakat doğum raporuma 20.07.1994 yani hastane çıkış tarihimi doğum tarihim olarak yazmışlar. Bulgaristanda da çeviri yaptırıp bana doğum raporu çıkardıklarında ise çevirmen 19.07.1994 de doğdu diye yazmış. Türkiyede ve Bulgaristandaki günlerim çeliştiği için oğlumu bulgaristanda vatandaş yapamıyorum. Elimde 20.07.1994 olarak doğum raporum var ama ailemin demesine göre de 19.07.1994 de doğmuşum Ve Türkiyede doğum tarihimi düzeltmek istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz, ne yapmam gerekiyor?

  • Merhaba Aynur hanım,
   Yaş ile ilgili yapılacak olan değişiklikler Asliye Hukuk Mahkemeleri tarafından verilen karar ile mümkündür bu nedenle bulunduğunuz il veya ilçedeki Asliye Hukuk Mahkemesine yaş düzeltme talepli dava açmanız gerekmektedir. sitemizde yayınlanan yaş değişikliği dilekçe örneklerinden faydalanarak dilekçenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz, ortalama 4-5 ay içerisinde dava sonuçlanacaktır, yaklaşık 450-500 TL yargılama gideriniz olacaktır.

Yorum yapın