Doğum Tarihi Değiştirme ve Düzeltme Davası Dilekçesi

Doğum Tarihim Yanlış Yazılmış Nasıl Değiştirebilirim

Doğum tarihim kimliğe yanlış yazılmış, asıl doğum tarihim kimlikte yazan değil! Böyle bir konuşmaya mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Peki doğum tarihi yanlış yazılanlar neler yapmalı ?

Genellikle Anadolu ve doğu illerimizde sık sık rastlanılan bir durumdur doğum tarihinin yanlış yazılması. Bundan 20-30 yıl önce köylerde ve kasabalara olan doğumların ilçeye gidilip kayıt edilmesi zor olduğundan, nüfus memurlarının köylere ve kasabalara gelmeleri bekleniyordu. Memurlar geldikten sonra anne babalar kafalarına göre doğum tarihi söyleyerek çocuklarını nüfusa kayıt ettirirlerdi, bu nedenle insanlar aylarca hatta yıllarca küçük veya büyük kayıt edilmiş olabiliyor. Bu nedenle okula zamanında başlayamıyor, akranları ile askere gidemiyor, hayata da olması gerektiği yaşta başlayamıyorlar. Bu mağduriyeti gidermek için doğum tarihinin düzeltilmesi (doğum tashihi) davası açmak gerekmektedir.

Davanın Açılması için Belirli Bir Süre Var mı ?

Doğum tarihinin değiştirilmesi davalarında zamanaşımı süresi yoktur, yani doğum tarihini değiştirmek isteyen kişi her zaman dava açabilir. Fakat gerçek doğum tarihini yazılı bir belge ile (doğum tutanağı, göçmenler için apostil şerhli doğum belgesi) ispatlayamayan kişi, kemik grafisi çekilmesi için hastaneye sevk edilmektedir, kemik yaşının belirlenmesi için de kişinin 21 yaşından küçük olması gerekmektedir. Bu yüzden elinde doğru doğum tarihini gösteren resmi bir belge olmayan kişiler 21 yaşından önce dava açmalıdırlar.

Doğum Tarihinin Değiştirilmesi Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme Neresidir ?

Doğum tarihinin değiştirilmesi istenen kişinin, nüfusa kayıtlı olduğu yerin bağlı olduğu asliye hukuk mahkemesi görevli ve yetkili mahkemedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Diyargaz Doğalgaz Dilekçe Örneği (Abonelik, Fatura İtiraz)

Davayı Kimler Nasıl Açabilir?

Davayı açabilmek için doğum tarihinin değiştirilmesi istenen kişinin, kişi 18 yaşından küçük ise, velisinin yerleşim yerine en yakın adliyeye giderek tevzi bürosuna dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yaptığında harç ve gider avansı yatırılması istenecektir. Bu miktar yaklaşık olarak 250-300 TL kadardır, yargılama sırasında yapılan masraflardan arta kalan para, karar kesinleşince tarafınıza iade edilecektir. Başvuru yapılacak dilekçeye doğum tarihi değiştirilecek kişinin adı soyadı, kimlik numarası, adresi, davalı kısmına da nüfus müdürlüğü yazılmalıdır. Dava konusu kısmına; nüfus tarihinin düzeltilmesi (doğum tashihi), talep kısmına da; nüfus cüzdanıma yazılan …/…/… doğum tarihinin …/…/… olarak değiştirilmesi yazılmalıdır. Talep kısmının altına açıklama denilerek, istenilen tüm hususların bu kısımda kısa ve öz bir şekilde yazılması gerekmektedir. Yazımız ekinde bulunan dilekçede ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Yazılan dilekçenin sonuna tarih yazılmalıdır. Dilekçenin sağ alt tarafına davacının adı soyadı ve imzası mutlaka bulunmalıdır.

Dava Süresi Ne Kadar

Doğum tarihinin değiştirilmesi davaları genellikle 1 veya 2 celsede sonuçlanan davalardır. Bu da mahkemelerin yoğunluk durumuna göre yaklaşık olarak 2-4 ay kadar sürmektedir. Karar çıktıktan sonra gerekçeli kararı tebliğe çıkarmak gerekmektedir, gerekçeli kararı tebliğ aldıktan 2 hafta sonra karar kesinleşir ve kesinleşmiş karar ile nüfus müdürlüğüne giderek kimliğinizi değiştirebilirsiniz.

Doğum Tarihi Değiştirme ve Düzeltme Dilekçesi

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

Doğum Tarihi Değiştirme Dilekçesi Göçmenler İçin

Doğum Tarihi Düzeltme Dilekçesi Göçmenler İçin

Doğum Tarihi Değiştirme Dilekçesi

Doğum Tarihi Düzeltme Dilekçesi

Dilekçe örneklerini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Doğum Tarihi Düzeltme Dilekçe Örneği

Doğum Tarihi Düzeltme Dilekçe Örneği Göçmenler İçin

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ceza ve Hukuk Davalarında İstinaf Başvuru Süresi Nedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 92 YORUM
 1. 01_BCD dedi ki:

  Merhaba asıl doğum tarihim 03/04/2000 iken kimlikte 23/04/2001 yazılmış bunu düzeltmem için ailemden herhangi bir kişiye gerek var mı ? Şuan başka bir şehirde üniversite okuyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba, Yaş düzeltme davası açabilmeniz için 18 yasını doldurmanız gerekiyor. Bu durumda anne ve babanızın dava açması gerek ya da 18 yasını doldurduktan sonra sizde dava açabilirsiniz. 23/04/2019 tarihinde 18 yasını doldurduğunuzdan dolayı davayı kendiniz açabilirsiniz

 2. seyit dedi ki:

  nişanlım 25.12.1992 dogumlu ama kimlikte 08.05.1989 diye yanlış girilmiş mahmeme vermek istemiş ama mahkeme için anne ve babası gelmesi gerekiyor demiş evlendikten sonra mahkemeye versek anne ve babası mahkemeye gelmese dogum tarihini değiştirebilirmiyiz yani anne ve babası olmadan değiştirmek mümkünmü .kendisi mahkmeye verse kemik tesitini yaptırıp değiştirebilirmi annesi ve babası şehir dışında mahkemeye gelmem diyor .

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seyit bey,
   18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı istediği zaman dava açabilir, ancak yaşını küçültmek için haklı sebeplerin izin olması gerekiyor zira bir kişinin doğmadan nüfusa kaydının yapılması hayatın olağan akışına aykırı bir durumdur, dava ile ilgili diğer ayrıntıları makalemizi okuyarak edinebilirsiniz.

 3. Gigi dedi ki:

  Merhaba. Doğum tarihim 05/11/1992. 2010 yılında yeni nüfus cüzdanı çıkartmaya gittiğimde memur yanlışlıkla 5 yerine 4 diye kaydetmiş. O günden beri 04/11/1992 olarak görünüyor. Bunu düzeltmek istiyorum. Başvuru yaptığımda işlem ne kadar bir sürede sonuçlanır? Bilen varsa eğer cevap verebilirse minnettar kalırım. Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gigi,
   Nüfus işlemlerinde esas alınan kütük kayıtlarıdır yani sizin kütükte doğum gününüz 05 olarak görünmektedir her ne kadar nüfus cüzdanınızda 04 yazıyor ise de; bunu nüfus müdürlüğüne başvurarak düzelttirebilirsiniz, yeni kimlik kartı çıkartılacağı için aynı işlemler tekrar başlatılacaktır, daha fazla ayrıntıyı nüfus müdürlüğündeki yetkililerin vereceğinden eminim, bu konuda nüfus çalışanlarından da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 4. Kemal dedi ki:

  Yazılı tarih ile asıl tarih arasında sadece iki gün fark olduğunu bilerek türki kimlik numarasında doğum tarihimin nasıl düzeltileceği. Tarih DD / MM / YY 1/1/1989 olmalıdır, ancak bunun yerine 3/1/1989 yazılmalıdır.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kemal bey,
   Yanlışlık nüfus müdürlüğü görevlilerinin hatasından kaynaklanıyor ise nüfus müdürlüğüne başvurarak düzeltilmesini talep edebilirsiniz, şayet nüfus kütüğünde bu şekilde yer alıyorsa mahkeme kararı olmadan düzeltme yapılmaz.

 5. cahide dedi ki:

  meraba benim dogum tarihim 12.11.2002 ama kimlikte 24.03.2004 bu nasil düzeltirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Cahide hanım,
   Yaşınızı büyütmek için Asliye Hukuk Mahkemesine yaş büyütme davası açmanız gerekmektedir, buna ilişkin ayrıntılara sitemizde yayınlanan yaş değişikliği ile ilgili makalelerimizden ulaşabilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur

Kiracı ve mülk sahibi arasındaki ilişki; iki taraf arasında yapılacak bir kira sözleşmesi ile belirlenmektedir. Kira sözleşmelerini herhangi bir kırtasiyeden...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016