Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Örneği : Ayrıntılı Anlatım

A+
A-

Dilekcesepeti.com olarak siz değerli okurlarımız için devlet tarafından yapılan bir çok yardım ile ilgili dilekçe örneklerimizi bugüne kadar paylaştığımız üzere bu yazımızda da doğum yardımı başvuru dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacak ve yine konuyu etraflıca anlatmaya çalışacağız.

doğum yardımı

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Örneği : Ayrıntılı Anlatım

Doğum Yardımı Nedir

Doğum yardımı, diğer bir adıyla çocuk parası, devletin annelere destek amaçlı verdiği paradır. Türkiye’de genç nüfusu arttırmak amacıyla ortaya çıkarılan proje ile devlet, annelere maddi anlamda destek vermektedir. Doğum yardımı programı, ilk olarak 15 Mayıs 2015’te uygulanmaya başlanmıştır. Devlet yeni doğan her çocuk için, üç farklı şekilde doğum yardımı vermektedir. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL karşılıksız olarak maddi destek vermektedir. Ayrıca 122 TL süt parası vermektedir. İkiz doğuran anneler 700 TL, üçüz doğuran anneler 1300 TL, dördüz doğuran anneler için ve fazlası için, doğan çocuk sayısı başına 600 TL eklenerek maddi destek verilmektedir.

Bu ücretlerin artması, Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğinde gerçekleşmektedir. Doğum yardımı, 15.05.2015 tarihinden önce doğanlar için verilmez. Doğum yardımı, annenin Türk vatandaşı olması ve sağ olması koşuluyla anneye verilir. Ayrıca, mavi kartlılar bu yardımdan faydalanabilirler. Anne ve babanın Türk olması, yalnızca annenin ya da babanın Türk olması da, doğum yardımı alması için yeterlidir. Doğum yardımı alırken, uygulama tarihine göre hesap yapılır. 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuk ve bu tarihten sonra doğan bir çocuk daha var ise, devlet ilk çocuk için yani 15 Mayıs 2015 öncesinde doğan çocuk için maddi destek vermemektedir. İkinci çocuk yani, 15 Mayıs 2015 sonrası doğan çocuk için 400 TL maddi yardım vermektedir. Ayrıca, ikiz, üçüz yada dördüz doğumlarda ise daha fazla miktar ödenmektedir.

Doğum Yardımı Hangi Şartlarda Verilir?

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan tüm bebekler, devlet tarafından doğum yardımı alabilmektedir. Devletin amacı, öncelikle nüfus artışına katkıda bulunmak ve maddi açıdan annelere destek vermektir. Doğum yardımı, hangi şartlarda olursa olsun, karşılıksız olarak tüm annelere verilmektedir. Kaç çocuk olduğuna bakmaksızın devlet, tüm annelere destek olmaktadır. İkiz, üçüz ya da dördüz çocuk sahibi olan annelere, maddi anlamda daha fazla destek verilmektedir. Türk vatandaşı olan ve mavi kart sahibi olan herkes doğum yardımı alabilir. Bu yardımlar sosyal yardım olduğu için, devlet karşılıksız ve şartsız olarak annelere maddi destek vermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En Basit ve Anlaşılabilir Haliyle : Etkin Pişmanlık Nedir

Doğum yardımı almak için, özel hastane ya da devlet hastanesinde doğum yapmanın bir önemi yoktur. Sigortalı veya sigortasız olmanın doğum yardımı ile bir ilgisi yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarasına sahip her kişi, doğum yardımı alabilmektedir. Yurt dışında başka bir ülkede yaşayan vatandaş, çifte vatandaş hakkına sahipse ve TC vatandaşlık numarası var ise, yeni doğan her çocuk için, doğum yardımı alabilir. Doğum yardımı ilk çocuktan üçüncü çocuğa kadar kademe kademe artarak ilerlemektedir. Üçüncü çocuk ve sonrasında sabit yüksek miktarda kalmaktadır. Bu artarak kademeli ilerlemesinin amacı, devletin genç nüfusu çoğaltmaya teşvik etmesidir. Amaç nüfusu çoğaltmaya teşvik etmek olduğu için, ikiz, üçüz, dördüz ve üzeri sayıdaki çocuk sahibi olan annelere, daha fazla maddi destek vermektedir.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından annelere verilen bu doğum hediyesini almak için, başvuru yapılması gerekmektedir. Türk vatandaşı anneler, doğum yardımı nasıl alınır? Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru dilekçesi eksiksiz doldurulduktan sonra, Sosyal Hizmetler veya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine şahsen gidilip başvuru yapılabilir. Posta yolu ile de başvuru yapmak mümkündür. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için de kolaylık sağlayan devlet, kişinin bulunduğu yerdeki konsolosluk veya büyükelçiliklere başvuru imkânını sağlamaktadır. Posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmektedir. Herhangi bir kurumda çalışan ya da memur olan annelere kolaylık sağlayan devlet, kişinin çalıştığı kuruma başvuru yapması ile doğum yardımı imkânından yararlanabilmektedir. Doğum yardımı için, yeni doğan bebeğin nüfus cüzdanı ile gidilmesi gerekmektedir. Anne ve babanın öncelikle, yeni doğan çocuğun TC kimlik numarasını alması gerekmektedir. Yeni doğan çocuğun TC kimlik numarası ile anne ve baba, internet üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden, başvuru yapabilmektedir. Bazı anneler çocuk konusunda evlat edinmeyi tercih edebiliyor.

Devlet bu konuda belli sınırlar koymuştur. Evlat edinilen çocuk için doğum yardımı verilmemektedir. Örneğin, ilk çocuk evlat edinildikten sonra, ikinci çocuk doğum ile gerçekleşti ise, alınacak miktar, 400 TL olarak hesaplanmaktadır. Yani çocuk sayısı ve sırasına göre hesap yapılmaktadır. İlk çocuk evlatlık olduğu için, ilk çocuk parası olan 300 TL alınmaz. Sıraya göre ikinci çocuk doğumla gerçekleştiği için ve ikinci sırada olduğu için 400 TL alınacaktır. Doğum yardımı parası Türk vatandaşı olan anneye yapılır. Eğer anne vefat etmiş ise Türk vatandaşı olan babaya ödenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Belediye Dilekçe Örnekleri İ M

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Örneği

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

doğum yardımı dilekçesi

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Örneği : Ayrıntılı Anlatım

Dogum Yardimi basvuru dilekce ornegi

Doğum yardımı başvuru dilekçesi örneğimizi PDF formatında bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Bir başka sosyal yardım olan Büyükanne Maaşı Başvurusu ile ilgili bilgilenmek için buraya tıklayınız.

 

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Doğalgaz Faturasına İtiraz İçin Dilekçe Örneği : Nasıl İtiraz Edilir

Doğalgaz, özellikle kış aylarında ısınmamız için gerekli olan bir maddedir. Ayrıca ocaklarımızın ve sıcak suyumuzun kaynağı olan doğalgaz, hayatımızın vazgeçilmez...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016