Dul ve Yetim Maaşı Kimlere Bağlanır Şartlar Neler

A+
A-

Sigortalı bir kişinin vefat etmesi ve vefat etmeden önce de SGK’nın belirlediği çeşitli şartları sağlamış olması halinde eşine dul aylığı, çocuklarına ise yetim aylığı bağlanmaktadır. Bu kapsamda dul ya da yetim aylığından yararlanabilmek için sağlanması gereken şartlar bulunmaktadır fakat cinsiyetle ilgili bir ayrım yapılmadığını en baştan bilmek gerekir.

Dul/Yetim Aylığının Verilebilmesi için Gereken Şartlar

Dul veya yetim aylığından yararlanabilmek için malulün vefat etmeden önce bazı şartları sağlamış olması gerekir. Bu şartların sağlanmamış olması halinde bu aylıkların bağlanması da mümkün olamayacaktır.

  • Sigortalının en az 1800 gün süresince malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirmesi veya,
  • 4/-1-(a) sigortalıları kapsamında borçlanma süreleri hariç tutulmak üzere en az 5 yıldır sigortalı çalışıyor olması ve toplamda 900 günlük malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirmesi gerekir.

Dul ve Yetim Aylığı Hesaplama

Vefat eden hak sahibinin prime esas kazancı 4 hisseye bölünür ve bu hisselerin 3 ‘ü dul ya da yetim aylığı olarak yakınlara ödenir. Dolayısıyla dağıtılabilecek yalnızca % 75 oranında hisse bulunduğunu bilmek gerekir. Bu kapsamda kimin hangi oranda hisseden yararlanabileceğini ise SGK mevzuatları belirlemiştir.

Dul aylığı için konuşulacak olursa eşe en az % 50 oranında aylık bağlanır. Bu oranın daha düşük olması mümkün değildir, ancak çocukların yetim aylığı almıyor olması halinde hissenin tamamına yani % 75 oranında aylığa sahip olabilir.

Yetim aylığı için konuşulacak olursa yetim aylığı için ayrılan hissenin % 25 oranında olduğunu bilmek gerekir. Bu kapsamda basit bir matematikle oranın çocuk sayısına bölünmesiyle kime ne kadar maaş bağlanacağı hesaplanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdari Hakim Nedir Nasıl Olunur Şartlar Neler (2019 Maaşları)

Yine de yetim ya da dul aylığından yararlanabilmek için sağlanması gereken şartlar olduğunun ve bu ödemelerin her halükarda alınamadığının bilinmesi gerekir.

Dul Aylığı Alma Şartları

Dul aylığından yararlanabilmek için sigortalı bir işte çalışmamak, evlenmemek ve sigortalılık nedeniyle bir gelir hakkı kazanmamak şarttır. Bu kapsamda gerekli şartları sağlayan dul eşlere dul aylığı tahsis edilir.

Erkek çocukların yetim aylığından yararlanabileceği süre eğitime ve yaşına bağlı olarak değişmektedir. Bu kapsamda üniversite öğrencileri 25 yaşını doldurana kadar, lise öğrencileri 20 yaşını doldurana kadar, ilkokul mezunları ise 18 yaşına kadar yetim aylığından yararlanabilir. Bu aylıktan yararlanılan süreç içerisinde farklı herhangi bir işte çalışmıyor olma şartının sağlanması gerektiği de unutulmamalıdır.

yetim ve dul maaşı kime bağlanır

dul ve yetim maasi kimlere baglanir sartlar neler

Kız çocuklarının yetim aylığından yararlanabileceği süre ise yaşla ya da eğitimle sınırlandırılmamıştır. Bu kapsamda herhangi bir işte çalışmayan ve evli olmayan kız çocukları yetim aylığından yararlanabilir, herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Dul ve Yetim Aylığı Ne Zaman Verilmeye Başlar

Malulün vefat ettiği tarihi izleyen aybaşından itibaren yetim ve dul aylığından yararlanmak mümkün olur. Bunun için SGK’ya başvuruda bulunmuş olmak ve prosedürlerin tamamlanması da gereklidir.

Sitemiz üzerinden SGK Dilekçe Örnekleri konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Dolandırıcılık Suçu Nedeniyle Etkin Pişmanlık ve Ceza İndirimi

Etkin pişmanlık sadece adli suçlar yönünden geçerli olmaktadır ve bu yönüyle bir anlam ifade eder. Etkin pişmanlıkta, sanığın işlemiş olduğu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016