Duruşma İle Celse Aynı Şey midir ? Fark Var mı ?

A+
A-

Duruşma genel olarak herhangi bir hukuk veya ceza mahkemesinde görülmekte olan bir dava dosyasında, delillerin incelenmesi, tarafların dinlenmesi ve ilgili evrakların değerlendirilmesi amacıyla yapılan yargılama işlemi olarak tanımlanabilir. Duruşma ile celse arasında fark var mıdır, yargılama kaç duruşmada, celsede sonuçlanır ve kimler duruşmaya katılabilir gibi merak edilen sorulara cevap vermeye çalışalım.

Duruşma İle Celse Arasında Fark Var mıdır

Mahkemelerde celse (duruşma) işlemi yapılmadan önce usulen yapılması gerekli bazı işlemler vardır, ceza mahkemelerinde iddianamenin kabul kararı verilerek dava dosyası esas numarası alır ve esas numarası alan dava dosyasına tensip zaptı hazırlanarak duruşma günü belirlenir. Hukuk mahkemelerinde ise iddianame ve iddianame kabul gibi bir işlem bulunmamaktadır, davacının dava dilekçesi yazarak, dava harcı ve yargılama gideri yatırıldıktan sonra ilgili hukuk mahkemesinde dava işlemlerine başlanır. Peki, duruşma ile celse arasında fark var mıdır.

Duruşma ile celse arasında fark yoktur, mahkemenin yargılama işlemlerinin yapılabilmesi için belirlemiş olduğu duruşma gününde yapılan işlemlere duruşma işlemi veya celse adı verilmektedir. Celse tabiri duruşmadan farklı gibi bir anlam içeriyor gibi görünse de duruşma ile aynı şeyi ifade etmektedir.

Celse Nasıl Yapılır

Mahkeme tarafından duruşma günü belirlenen dosyalar ilgili personel tarafından duruşma gününden birkaç gün önce hazırlanarak incelenmek üzere Mahkeme Hakimine sunulur, mahkeme hakimi dava dosyalarını duruşma gününden önce inceler ve duruşma gününde dava dosyaları duruşma saatine göre ele alınarak duruşmaya başlanır. Hazır bulundurulması istenilen tarafların hazır bulunması halinde, duruşmada tarafların ifadeleri ve beyanları alınır, kurum veya kuruluşlardan istenen bilgi ve belgelerin gelip gelmediği kontrol edilerek buna ilişkin inceleme ve değerlendirmeler yapılır. Eksik bir husus bulunması halinde yeni bir duruma günü belirlenir ve eksik hususların giderilmesi için ara karar verilir, dava dosyasındaki tüm eksiklikler giderilinceye kadar bu böyle devam eder. Hakim tarafından dosyada bir eksiklik kalmadığı ve dosyanın sübut bulduğuna kanaat getirilirse dava dosyası karara çıkartılır yani dava dosyası ile ilgili hüküm kurulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BES İptali İçin Tüm BES Şirketlerinin Faks Numaraları

Celseye Kimler Katılabilir

Duruşmaya dava dosyasında dinlenmesine karar verilen taraflar ve bu tarafların avukatları katılabilir, duruşması açık yapılan dava dosyalarında tarafların yakınları ile üçüncü şahıslar duruşmaya izleyici olarak katılabilirler. Duruşması gizli yapılan dava dosyalarında duruşmaya taraflar ve taraf avukatları haricinde izleyici alınmaz. Ayrıca mahkeme hakimi davanın niteliği, dava dosyasındaki tarafların çokluğu ve duruşmanın güvenliğini dikkate alarak duruşmanın izleyiciye kapalı olarak yapılmasına karar verilebilir.

Yargılama Kaç Duruşmada (Celsede) Sonuçlanır

Dava dosyasının niteliğine göre, ceza dava dosyası veya hukuk dava dosyası olmasına göre yargılamanın kaç duruşmada (celsede) sonuçlanabileceğini söyleyebiliriz, bu konu da yine kesin bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Ancak, bir sanığı ve bir müştekisi olan bir ceza dava dosyasında duruşmanın aşağı yukarı 1 veya 2 celsede (duruşmada) 6 ay içerisinde sonuçlanabileceğini söyleyebiliriz. Ancak tarafların duruşmaya gelmemesi ifade vermekten kaçınmaları veya taraflardan birinin adresi meçhul ve yakalamalı şahıslardan olması halinde ise dava dosyasının sonuçlanabilmesi için bu şahsın ifadesinin alınması gerekmektedir, böyle bir durumda dava dosyasının sonuçlanması birkaç yılı bulabilmektedir. Nitelikli davalar olarak nitelendirdiğimiz Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davalar veya Hukuk Mahkemesinde görülmekte olan çekişmeli davalarda ise yine duruşmalar (celseler) birçok kez tekrarlanmakta ve davanın sonuçlanması uzunca yıllar almaktadır.

duruşma ve celse aynımıdır

Duruşma İle Celse Aynı Şey midir ? Fark Var mı ?

Duruşmanın (celsenin) süresi ise duruşmaya katılan tarafların yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir, aynı duruşmada bir kişinin dinlenecek olması ile birçok kişinin dinlenmesi halinde duruşma süresi fark gösterecektir, ancak iki tarafın olduğu bir duruşma için bu sürenin yaklaşık 30-40 dakika olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir tarafın katılmadığı bir duruşmada ise celse yaklaşık 5-10 dakika sürmektedir.

Sitemizdeki yazılardan Mahkeme Masraflarını Kim Öder konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Dul ve Yetim Maaşı Kimlere Bağlanır Şartlar Neler

Sigortalı bir kişinin vefat etmesi ve vefat etmeden önce de SGK’nın belirlediği çeşitli şartları sağlamış olması halinde eşine dul aylığı,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016