Duruşma Ne Kadar Sürer Kimler Katılabilir ?

A+
A-

Duruşma;  mahkemede görülmekte olan bir dava dosyasında, sanığın üzerine atılı suçu işleyip işlemediğini tespit etmek amacıyla, belli bir günde tarafların dinlenmeleri ve ilgili evrakların değerlendirilmesi amacıyla yargılamanın yapılması ve dava dosyasının sonuçlandırılması için yapılan yargılama işlemleri olarak ifade edilebilir.  Duruşma ile ilgili olarak, duruşma nasıl yapılır, duruşmaya izleyici olarak katılabilir miyim, duruşma ne kadar sürer, ilk duruşmada dosya karara çıkar mı gibi merak edilen sorulara cevap vermeye çalışalım.

Duruşma Nasıl Yapılır

Mahkemelere gelen dava dosyaları öncelikli olarak iddianamenin kabulü konusunda değerlendirilir, iddianame değerlendirme işleminden sonra dava dosyasına tensip zaptı düzenlenerek dava dosyası ile ilgili yapılması gerekli işlemler belirlenir ve duruşma günü verilir.

Duruşma günü gelen dava dosyaları, duruşma işlemleri yapılmak üzere hazır ilgili personel tarafından hazır edilir. Duruşma listesine ve saatine göre sıraya konulan dava dosyaları sırayla duruşma işlemi yapılmak üzere ele alınır. Duruşmaya çağırılan taraflar savunma ve bayanları alınmak üzere ilgili mahkeme hakimi veya başkanı tarafından dinlenir. İlgili kurumlardan istenilen ve gelen evraklar değerlendirilir. Mahkeme hakimi tarafından dinlenilecek taraf bulunmaması ve bütün evrakların tamamlandığına kanaat getirilmesi halinde dava dosyası karara çıkartılır, şayet tüm tarafların dinlenilememesi veya dosyada eksik hususların bulunması halinde yeni bir duruşma tarihi belirlenir ve duruşma bir dahaki duruşma tarihinde yeniden ele alınır. Dava dosyasının sonuçlanmasına kadar bu süreç bu şekilde devam eder.

Duruşmaya İzleyici Olarak Katılabilir miyim

Duruşmaya dava dosyasının taraflarının tümü kendilerine çağrı kağıdı çıkartılmamasına rağmen istedikleri takdirde duruşmayı takip edebilir ve duruşmaya katılabilirler.  Tarafların yakınları da isterlerse duruşmaya izleyici olarak katılabilirler. Ancak, dava dosyasındaki tarafların çokluğu, dosyanın niteliği ve duruşmanın güvenliği göz önüne alınarak mahkeme hakimi tarafından duruşmanın izleyiciye kapalı olarak yapılmasına karar verilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vergi Borcu Öğrenme İşlemi (Online Sorgulama)

Duruşma Ne Kadar Sürer

Duruşma süresi yapılacak olan işlemin niteliğine göre farklılık gösterebilir, duruşmada dinlenecek olan tarafların çokluğu ya da nitelikli bir suç ile ilgili olan duruşma olması halinde duruşma normalden daha fazla uzayacaktır. Normalde bir veya iki taraflı olan dava dosyalarında duruşma yaklaşık 30 dakika ile 40 dakika arasında sürmektedir. Dosyadaki tarafların daha önceden beyanlarının alınmış olması ve sadece dava dosyasındaki eksikliklerin tamamlanmasına yönelik yapılan duruşmalarda ise duruşma yaklaşık 5-10 dakika sürmektedir.

Ağır Ceza Mahkemelerinde görülmekte olan Nitelikli suçlara ilişkin davalar, terör davaları, Uyuşturucu davaları da tarafların çokluğu nedeniyle çoğu zaman birkaç saat sürebilmektedir. Bu nedenle peş peşe olan duruşma saatlerinde aksamalar ve beklenmedik durumlar nedeniyle önceki duruşmanın uzaması da göz önünde bulundurulmalıdır.

duruşma süresi ne kadardır

durusma ne kadar surer kimler katilabilir

İlk Duruşmada Dosya Karara Çıkar mı

Tensip zaptının düzenlenmesi ile verilen ilk duruşma gününde dinlenmesine karar verilen sanığın, müştekinin ve tanıkların tamamının duruşmaya katılmaları ve mahkemece istenen bilgi ve belgelerin hazır edilmesi halinde eksik bir husus kalmadığına mahkeme hakimi tarafından kanaat getirilmesi durumunda ilk duruşmada dosya karara çıkar ve karar sonrası işlemlere başlanır.  Ancak, genellikle ilk duruşmada bütün eksikliklerin giderilmesi mümkün olmamakta dava dosyasının karara çıkması ve tamamlanması birkaç duruşmayı bulmaktadır.

Sitemiz üzerinden Mahkeme Masraflarını Kim Öder konulu yazımızı da ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. İshak dedi ki:

    Mrb iyi günler kolay gelsin öncelikle asliye hukuk mahkemesinde 27/12/2018 tarinde ölüm ve cismani sebep tazminat actim dosya durumum TENSIP ZAPTI HAZIRLANDI YAZIO durusma gunum ne zaman belli olur kac ay daha sürer
    Tesekkurler kolay gelsin

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

      Merhaba İshak bey, tensip hazırlanmışsa duruşma günü de verilmiştir. İlgili mahkemeden bizzat veya telefonla duruşma gününüzü öğrenebilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Düşük Kredi Notu KOSGEB Kredisi Almayı Etkiler mi

KOSGEB, ölçeğini büyütmek ve daha fazla kişiye istihdam sağlayarak ekonomiye daha yüksek oranlarda katkıda bulunmak isteyen girişimcilerin bu süreçte karşılaşacağı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016