Düşük Kredi Notu KOSGEB Kredisi Almayı Etkiler mi

A+
A-

KOSGEB, ölçeğini büyütmek ve daha fazla kişiye istihdam sağlayarak ekonomiye daha yüksek oranlarda katkıda bulunmak isteyen girişimcilerin bu süreçte karşılaşacağı maliyetleri finanse edebilmek için çeşitli destek programları düzenlemektedir.

Destek programları kapsamında her ne kadar herkese yardımda bulunulması istense de bütçe ve diğer finansal sebepler nedeniyle bazı gerekliliklerin yerine getirilmesi beklenmekte ve bunun yapılmamış olması halinde desteklerden yararlanılması mümkün olmamaktadır.

Düşük kredi notu KOSGEB desteklerini etkiler mi, sicili bozuk olana KOSGEB desteği verilir mi, kara listede olan KOSGEB kredisi çekebilir mi ve türevi soruları olan girişimcilerin KOSGEB kredilerinden yararlanmadan önce kredi notu değerlendirmesinin de yapıldığını bilmesi gerekmektedir.

Kredi Notu Düşük Olana KOSGEB Kredisi Verilir Mi?

Kara listede olan ya da herhangi bir bankaya kredi borcu bulunan girişimcilerin risk nedeniyle KOSGEB kredilerinden yararlanması ciddi anlamda zorlaşır.

Borç söz konusu olması durumunda ipotek ya da kefil aracılığıyla kredi desteklerinden zor da olsa yararlanabilme ihtimali var, ancak kara listede olan girişimcilerin hiçbir şekilde bankacılık sisteminin ürünlerinden yararlanması mümkün değil.

KOSGEB’in bankacılık sistemiyle bir alakası olmadığı düşünülebilir, ancak KOSGEB’in ödemeler konusunda protokol imzaladığı bankaları yetkilendirdiğini ve girişimcilere yapılacak ödemelerin bu bankalara aracılığıyla ulaştırıldığını hatırlamak gerekir.

Kara listede olan kişi ve kurumların bankacılık sisteminin ürünlerinden yararlanamaması mevzuatla belgelenmiştir ve bu kapsamda herhangi bir bankadan finansal destek ya da kredili ürün kullanması mümkün değildir.

Kredi notunun düşük olması ise göreceli olarak bir engel teşkil edecektir. Banka, yapılan kredi başvurusu ve mevcut sermayeyi inceledikten sonra ödemelerin ne kadar risk içerdiğini hesaplayacak ve kredilerin tahsis edilip edilmeyeceğine karar verecektir. KOSGEB, girişimcilere destek ödemelerine başlamadan önce bankalardan da veri almaktadır. Yani doğrudan bankaya yapılan bir başvuru sonrası reddedilme söz konusu olmasa da en başta KOSGEB değerlendirmesi yapılırken kredi notunun düşük olması nedeniyle kredi alınamaması mümkün olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Desteği ile Solucan Gübresi İşi Yapmak : Hibe Destekleri

Vergi ya da SGK Borcu Olanlar Kredi Alamaz

KOSGEB’in hakkında pek konuşulmayan fakat yapılan kredi başvurularını reddetmesine neden olan en kritik şartlarından birisi de vergi ya da SGK borcunun bulunmamasıdır.

Hali hazırda SGK ya da vergi borcu olan girişimciler herhangi bir KOSGEB desteğinden yararlanamaz.

Borcunu yapılandıran ya da KOSGEB’e mahsup dilekçesi veren girişimciler ise KOSGEB desteklerinden yararlanabilir. Bu nedenle borç ödemesi yapılamıyorsa, en azından yapılandırma talebinde bulunulması gerekmektedir.

düşük kredi notu

dusuk kredi notu kosgeb kredisi almayi etkiler mi

Sicil Affından Yararlanan KOSGEB Kredisi Çekebilir Mi?

Sicil affından yararlanan kişilerin kredi notuyla ilgili herhangi bir güncelleme yapılmamaktadır. Yalnızca mevzuat gereği kara listede olan kişilere bankacılık ürün ve hizmetlerinin sunulamamasıyla ilgili bentin bir süreliğine askıya alınması söz konusudur. Dolayısıyla kara listede değilmişçesine bankalardan kredi ya da ürün kullanılabilecek olsa da kredi notunun çok düşük olması nedeniyle yapılan KOSGEB başvurusunun reddedilmesi mümkündür. Fakat sermaye, teminat, kefil vb. yöntemlerle çok düşük de olsa bir ihtimal yaratılabildiği için sicil affından yararlananların da KOSGEB kredisi çekebileceğini belirtmek gerekir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Bu Bankalar Kredi Veriyor konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Duruşma İle Celse Aynı Şey midir ? Fark Var mı ?

Duruşma genel olarak herhangi bir hukuk veya ceza mahkemesinde görülmekte olan bir dava dosyasında, delillerin incelenmesi, tarafların dinlenmesi ve ilgili...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016