E Devlet Üzerinden Miras Sorgulama (Tıkla Mirasını Öğren)

A+
A-

Soy ağacı ve geçmişe dönük şehit aile yakınına ilişkin sorgulamaları geçtiğimiz haftalarda vatandaşların hizmetine açan e-Devlet uygulaması şüphesiz çok yoğun talep görecek bir uygulamaya daha imza attı. Vatandaşlar e-Devlet uygulaması üzerinden miras sorgulaması yapabilir hale geldi. Bu açıdan e-Devlet miras sorgulama nasıl yapılır en kolay yöntem nedir ve türevi konulara kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

e devlet miras sorgulama

e devlet uzerinden miras sorgulama

e-Devlet Miras Sorgulama

2015 yılının Mart ayından itibaren tüm belgelerin UYAP aracılığıyla elektronik ortama aktarılması çalışmalarına başlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde bu aktarımda sona gelindiği duyuruldu ve vatandaşların internet üzerinden miras sorgulaması yapabileceği açıklandı.

Hizmete giren uygulamayla ilgili yapılan açıklama uyarınca Mirasçılık Belgesi Verilmesi taleplerinin UYAP aracılığıyla internet ortamına aktarıldığı ve bundan sonra yargıya taşınması gereken durumların haricinde 1990 yılından sonra vefat eden kişilerin mirasçılarının internet üzerinden sorgulama yapabilmesinin mümkün hale geldiği duyuruldu.

Bu açıdan Mirasçılık Belgesi Verilmesi ya da Mirasçılık Belgesinin İptali gibi işlemler için internet üzerinden işlem yapmak da mümkün hale geldi.

e-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır

e-Devlet uygulamasına giriş yapan vatandaşlar miras sorgulamasını çok basit bir şekilde Hizmetler > Adalet Bakanlığı > Veraset İlamı Sorgulama adımlarını takip ederek yapabilir. Ek olarak ana sayfadaki arama çubuğuna miras sorgulama yazarak da ilgili sayfaya kolayca erişmek mümkün. Açılan sayfada miras bırakanın TCKN bilgisinin girilmesi sonrasında sorgulama kısa süre içerisinde yapılabiliyor ve belgeye dönüşüyor. Bu açıdan oluşturulan  belgenin yasal bir geçerliliği de var.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Miras sorgulaması yapabilmek için e-Devlet şifresi sahibi olunması zorunlu. Bu ve bunun gibi bir çok devlet hizmetinden kolayca yararlanabilmek, bürokratik süreçlerin yıpratıcılığından uzak durmak için bir e-Devlet şifresi alınması gerekiyor.

e-Devlet şifresi alabilmek için nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın PTT şubesine gitmek yeterli. Vezneden yapılan bir kaç işlemin ardından zarf teslim edilecek ve söz konusu zarfın içerisinde e-Devlet uygulamasına ilk giriş için kullanılabilecek şifre de bulunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Masrafı Ne Kadar (Püf Noktaları)

Bu şifreyle e-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra yeni ve kalıcı bir şifre belirlenmesi, bazı güvenlik teyitlerinin verilmesi gerekiyor.

e-Devlet Şifremi Unuttum

Eğer temin edilen e-Devlet şifresi unutulduysa yapılması gereken şifre yenileme prosedürünü uygulamaktır. Şifre yenileyebilmek için varsa daha önceden verilen güvenlik teyitlerinin turkiye.gov.tr internet sitesi aracılığıyla yeniden verilmesi ve yeni, kalıcı bir şifrenin belirlenmesi gerekiyor.

Fakat çok uzun bir zamandır hesabına giriş yapmayan ve ilk zamanlarda güvenlik teyidi vermeyen vatandaşların PTT şubesine başvurması gerekiyor. İnternet sitesi üzerinden şifre yenilemenin mümkün olmadığı hallerde en yakın PTT şubesine giderek yeni bir şifre alınabilir.

Süreç ve prosedürler hakkında daha detaylı bilgi almak için 160 numaralı e-Devlet hattının aranması da mümkün. Hat üzerinden e-Devlet uygulamasıyla ilgili olabilecek her türlü konuda ücretsiz destek hizmeti sağlanıyor.

Sitemizde yer alan yazılardan E Devlet Üzerinden Banka E Haciz Sorgulama konulu yazımızı da ortalama 2 dk içerisinde okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Duruşma Ne Kadar Sürer Kimler Katılabilir ?

Duruşma;  mahkemede görülmekte olan bir dava dosyasında, sanığın üzerine atılı suçu işleyip işlemediğini tespit etmek amacıyla, belli bir günde tarafların...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016