E Okul Şifresi Unutulunca Ne Yapılmalı (Anında Şifre)

A+
A-

2007 yılı itibariyle merkezi bir kontrol mekanizması geliştirmek ve eğitim-öğretime ilişkin prosedürlerin çok daha kolay bir şekilde yerine getirilebilmesini sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından faaliyete geçirilen e-Okul sistemi veliler, öğrenciler, öğretmenler ve okul müdürleri tarafından kullanılabiliyor. Aynı anda birçok kişinin e-Okul sistemine ve dolayısıyla öğrencinin bilgilerine erişebilmesi kişilere verilecek yetkilere göre atanan e-Okul şifresi ile belirleniyor. Bu kapsamda kişiler kendi şifrelerini unutmaları halinde diğer bir şifreyle ya da farklı bir yolla hesabına erişemiyor ve mutlaka şifrenin yenilenmesi gerekiyor. 

e okul sifresi

e okul sifresi unutulunca ne yapilmali aninda sifre

E-Okul Şifresi Nasıl Alınır?

Ders programını öğrenmek, sınav sonuçlarını kontrol etmek, proje ödevlerini takip etmek ve devamsızlık raporuna ulaşmak isteyen kişiler  e-Okul erişimi için gerekli olan şifreyi edinmek için okulun Müdür Yardımcısı ile iletişime geçmelidir. Söz konusu şifrelerin teminini müdür yardımcıları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir ve dilekçeye istinaden kişiye şifre temin edilip, konuyla ilgili bildirim bir üst merciye ulaştırılmaktadır.

E-Okul Şifresiz Giriş

E-Okul sistemiyle ilgili ortaya atılan mitlerden birisi de tıpkı e-Okul notlarının değiştirilebileceği gibi e-Okul’a şifresiz girişin mümkün olduğu yönündedir. Bu bilgi doğru değildir ve e-Okul sistemine şifresiz giriş yapılamaz. Şifresini unutan ya da bilmeyen kişilerin Müdür Yardımcıları’ndan şifre temin etmesi gerekir.

E-Okul Şifremi Unuttum

E-okul şifresini unutan kişilerin şifre yenileme işlemleri için Müdür Yardımcıları’na başvurması gerekir. Dilekçeyle yapılacak başvuru kayıt altına alınacak ve yeni bir şifre temin edilmesi için bir üst merciye  bildirimde bulunulacaktır. Yazılı ve ıslak imzalı bir belge olmaksızın yeni şifrenin oluşturulması ya da eski şifrenin değiştirilmesi mümkün değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahsup Nedir Ne Anlama Geliyor

e-Okul Öğrenci Giriş Şifresi

E-Okul sistemine giriş yapmak isteyen öğrencilerin ya da velilerin şifre temin etmesine gerek yoktur. Öğrencilerin TC kimlik numaraları ve okul numaralarının bilinmesi halinde sisteme giriş sağlanabilir. Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada öğrenci fotoğrafının seçilmesi ve rastgele seçilen kişisel bir bilginin doğru yazılması şarttır.

e-Okul Şifresini Unutmamak İçin Ne Yapılmalı?

E-okul şifresini sık sık unutan veya muhtemel sorunlar için önlem almak isteyen kişilerin bulut teknolojisi ve kriptografi yardımıyla şifresini asla kaybetmemesi mümkündür.

En basit şifre saklama yöntemi kişinin kendisine mail atması ve bu maili saklamasıdır. Kendi e-posta adresinizden kendinize mail atabilir ve şifrenizin bulut serverlarda ilelebet saklanmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer mail yöntemini güvenli ya da tutarlı bulmuyorsanız LastPass veya True Key gibi şifre saklama uygulamalarından yardım alabilirsiniz. Söz konusu uygulamalar aracılığıyla saklanan şifrelerin çalınması ya da kaybolması mümkün değildir.

 e-Okul Veli Giriş Şifresi

e-Okul sistemi aracılığıyla çocuğunun performansını takip etmek isteyen velilerin şifre edinmesine gerek yoktur. Tek yapılması gereken e-okul.meb.gov.tr internet sitesine girmek ve ekranın sağ tarafında yer alan Veli Bilgilendirme Sistemi’ni kullanmak.

Doğrulama kodunun, öğrenci TC kimlik numarasının, okul numarasının yazılıp giriş butonuna tıklanması halinde öğrenciye ait kişisel ve sadece ailesinin bilebileceği bir soru sorulacak ve erişim sağlanacaktır.

Sitemiz üzerinden E Devlet Uygulamaları ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra MEB Şikayet Dilekçesi konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
E Devlet Üzerinden Miras Sorgulama (Tıkla Mirasını Öğren)

Soy ağacı ve geçmişe dönük şehit aile yakınına ilişkin sorgulamaları geçtiğimiz haftalarda vatandaşların hizmetine açan e-Devlet uygulaması şüphesiz çok yoğun...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016