E Tebligat Nedir

A+
A-

Artık günlük hayatımızdaki işlemlerin çoğunun yanı sıra resmi işlemlerde de bir dijitalleşmeye gidiyoruz. E Devlet,  UYAP, MERNİS, MERSİS, vs. gibi birçok elektronik sistemin hayata geçirilmesi sonrasında bürokratik işlemler ile ilgili olarak ciddi anlamda zaman kazanılmış, hem vatandaşın hem de kamu kurumlarının işi de kolaylaştırılmıştır. Bu halkaya en son eklenen müesseselerden birisi de; her türlü resmi işlemde çok fazla önem arz eden tebligat konusu olmuştur. E tebligat sisteminin hayata geçirilmesi ile birlikte bu tebliğ işlemleri daha da kolay yapılıyor hale gelmiştir. Bu yazımızda sizlere; e tebligat ile ilgili 2017 yılı itibariyle en güncel bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Elektronik Tebligat Nedir

213 Sayılı Yasa ( Vergi Usul Kanunu ) kapsamında; taraflara tebliğ edilmesi gereken belgelerin, sistem üzerinden elektronik ortam vasıtasıyla tebliğ edilmesini yani ulaştırılmasını ve haberdar edilmesini sağlayan sisteme E Tebligat Sistemi denmektedir. Bu sistem üzerinden gönderilen her tebligata ise ETebligat denmektedir. Kanuni anlamda fiziki bir tebligatın yükümlülükleri ile E Tebligatın yükümlülükleri de aynı olacaktır. Yapılan kanunu düzenleme sonrasında 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle ETebligat kullanılmaya başlanmıştır.

e tebligat

E tebligat nedir

E Tebligata Kimler Başvurabiliyor

E Tebligata vergi mükellefi olan herkes başvurabilmektedir. Ancak bazı kesimler için zorunludur. Örneğin; limited şirketler, Anonim şirketler ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler için yapılacak tebligatların e tebligat olarak yapılması gerekmektedir.

E Tebligat Süresi Ne Zaman Başlar

Söz konusu elektronik tebligatın tarafınıza gönderilmesi ve bu tebligatın size ulaşması ile birlikte; beşinci günün sonu itibariyle evrak size tebliğ edilmiş sayılacak ve süreniz başlayacaktır. Etebligatı sistem üzerinden görüp görmemenizin bir önemi olmayacaktır. Ayrıca tarafınıza ETebligat yapılması ile birlikte; sisteme kayıtlı cep telefonunuza ya da e-posta adresine de bir bilgilendirme yapılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Menfaat İhlali Nedir, Ne Anlama Gelir (Detaylı Anlatım)

ETebligat Sisteminin Yararları

Bu sistem sayesinde gereksiz posta masraflarından kurtulmanın yanı sıra; fiziki tebliğ işlemlerinde kaybedilen sürenin de önüne geçilmiş olacaktır. Aslına bakıldığında ETebligat sisteminin kullanımının yaygınlaştırılması hatta hatta vatandaşa bile zorunlu hale getirilmesi devleti ciddi anlamda masraftan da kurtaracaktır. Yakın gelecekte böyle bir uygulamanın gelmesi de muhtemeldir.

E Tebligat Başvuru 2019 Güncel

ETebligat başvurusu yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı ‘nın resmi internet sayfası olan www.gib.gov.tr adresinden ya da direkt olarak http://www.gib.gov.tr/e-Tebligat linkinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E Tebligat Giriş

Gerçek Kişiler E Tebligat portalı giriş için buraya,

Tüzel kişiler E Tebligat Giriş portalı giriş için ise buraya tıklayabilirler.

Bir önceki yazımız olan Tebliğ Ne Demek Tebligat Nedir adlı makalemize ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
E Okul Şifresi Unutulunca Ne Yapılmalı (Anında Şifre)

2007 yılı itibariyle merkezi bir kontrol mekanizması geliştirmek ve eğitim-öğretime ilişkin prosedürlerin çok daha kolay bir şekilde yerine getirilebilmesini sağlamak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016