Ecrimisil Nedir

A+
A-

Ecrimisil Nedir

Ecrimisil nedir tanımını yaparak başlayacak olursak; malın kullanılmasından doğan menfaatin ölçülmesi sonucu ortaya çıkan bedele ecrimisil denir. Malın her kullanımı ecrimisili doğurmaz.  Ecrimisil haksız işgal tazminatıdır ve geriye dönük olarak hesaplanır. Ecrimisil olması için bir malın sahibinin izni dışında haksız işgal olması, haksız işgali gerçekleştirenin kötü niyetli olması, haksız işgalden dolayı malik veya zilyet zarara uğramış olmalıdır.

Ecrimisil Davası

Ecrimisil nedir tanımını yaptıktan sonra ecrimisil davasına da bir göz atalım. Ecrimisil davası ile,   malın asıl sahibi,  iade yükümlülüğünü yerine getirmeyen kötü niyetli olarak haksız yere tutandan, işgalden kaynaklı istediği tazminatını talep eder.  Bu tazminat geriye dönük olarak hesaplanır,  belli bir kira bedeli belirlenerek de geriye dönük hesaplama yapılabilir. İdarenin izni dışında gerçek veya tüzel kişilerce işgal edilmesi veya tasarrufta bulunulması nedeniyle idarenin bir zarara uğrayıp uğramadığı veya işgalcinin bir kusurunun olup olmadığına bakılmaksızın,  taşınmazın işgalinden önceki hali ile elde edilebilecek muhtemel gelir esas alınarak talep edilen tazminat davalarına da ecrimisil davası denilmektedir.

Ecrimisil Davalarında Görevli ve Yetkili Mahkeme

Ecrimisil davalarında yetkili mahkeme haksız işgalin gerçekleştiği yer mahkemesidir.  Görevli mahkeme ise yine haksız işgalin gerçekleştiği yerde bulunan Asliye Hukuk Mahkemeleridir.

Ecrimisil Davasının Sonuçları

Ecrimisil davası nedeniyle tazminat ödenmesi işgalciye herhangi bir hak tanımaz, tahliyeyi engellemez.  İşgalciye (fuzuli şagil) karşı işgal tazminatının talep edilebileceği haksız işgal durumları aşağıda yazıldığı gibi olabilmektedir.

-İzin alınmaksızın inşaat yapmak.

– İzin alınmaksızın mal değeri taşıyan şeyi kullanmak,

-Kamu hizmetine tahsis edilmiş binanın bir kısmını işgal etmek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BİMER Şikayet Dilekçesi Nasıl Hazırlanır Püf Noktaları

-Kiraya verilmiş taşınmazın kira kontratı süresi dolmasına rağmen kullanmaya devam etmek

ecrimisil davası

Ecrimisil nedir

 Ecrimisil Davasında Zamanaşımı  Süresi

Türk Medeni Kanunun 995. Maddesinde “ İyi niyetli olmayan zilyet, geri vermekle yükümlü olduğu şeyi haksız alıkoymuş olması yüzünden hak sahibine verdiği zararlar ve elde ettiği veya elde etmeyi ihmal eylediği ürünler karşılığında tazminat ödemek zorundadır.” şeklinde ifade edilmektedir.

Ecrimisil davalarında en fazla 5 yıllık geriye dönük tazminat istenebileceğine ilişkin olarak sınır bulunmaktadır. Bu nedenle bu davaların açılmasında fazla beklenilmemesi, haksız işgalin gerçekleştiğinin anlaşılması ile vakit kaybetmeden davanın açılması daha faydalı olacaktır.

Ecrimisil davaları birer yıllık dönemler halinde hesaplanır ve karara bağlanır. Her dönem sonundaki miktar esas alınarak faize hak kazanılır.

Ecrimisil Davası Dilekçe Örneği

Ecrimisil nedir, Ecrimisil davası nasıl açılır sizlere izah ettikten sonra şimdi de ecrimisil davası dilekçesi hakkında sizlere bilgi paylaşımında bulunalım. Birçok hukuk dilekçesinde olduğu gibi ecrimisil dava dilekçelerinde de bulunması gerekli olan hususlar vardır. Bunları Mahkeme Adı, Taraf Ad ve Soyadı, Adresleri,  Davacının T.C. Kimlik Numarası, varsa tarafların kanuni temsilcileri, Dava konusunun değeri, Açıklamalar ve talep olarak sıralayabiliriz.  Ecrimisil davalarının genellikle karışık nitelikte olması nedeniyle konusunda uzman bir hukukçudan yardım alınarak takip ettirilmesi daha faydalı olacaktır. Sitemizde örnek olarak hazırlanmış ecrimisil dilekçeleri üzerinde gerekli değişikliği yaparak kendinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz. Ecrimisil davası dilekçe örneğine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Elektrik Faturasına İtiraz Dilekçe Örneği : Nasıl İtiraz Edilir

Bilindiği üzere hayatımızdaki teknolojinin en büyük kaynağı elektriktir. Yani elektronik olmayan bir hayatı, kimse düşünemez. Yalnız her şeyin bir kullanım...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016