EFT Nasıl Yapılır : İnternet ve Mobil Bankacılık

A+
A-

Elektronik Fon Transferi kısaca EFT olarak adlandırılır, ancak banka nezdinde bunun teknik ifadesi Perakende Ödeme Sistemi (PÖS) olarak bilinir. Bu sistemin mantığı iki farklı banka arasında para transferi yapmaktır. EFT, prosedür olarak konu olduğu araca bağlı olarak farklı şekilde yapılmayı gerektirir ve bu nedenle bazı kafa karışıklıkları ortaya çıkabilir.

eft nasil yapilir internet bankaciligi mobil bankacili atm tum yontemler

eft nasil yapilir

EFT yapmak için kullanılabilecek araçlar banka şubeleri, banka ATM’leri, internet şube, mobil şube uygulaması, telefon bankacılığı ve kredi kartlarıdır. Bu araçlardan hangisinin kullanıldığı fark etmeksizin istenenler alıcının IBAN numarası ve isim soyisim bilgisidir. Dolayısıyla farklı bir bankada hesabı olan farklı bir kişiye para gönderecek bir tüketicinin mutlaka bu bilgilere sahip olması gerekir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT yapmak için kullanılacak araca karar vermeden önce hesap numarasıyla EFT ile IBAN numarasıyla EFT arasındaki farkın ne olduğunu kavramak önemlidir.

internet bankaciligindan eft yapmak

internet bankaciligindan eft nasil yapilir

Bilindiği gibi hesap numarasıyla da EFT yapılabilir, ancak bu durum bazen istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Şöyle ki 24 haneli IBAN numarasının farklı bir banka hesabıyla eşleşecek şekilde yanlış yazılması çok düşük bir ihtimaldir ve bu nedenle yaşanacak aksaklıkların önüne rahatlıkla geçilebilir. Fakat hesap numarasıyla yapılan EFT’lerde hesap numarasının farklı bir kişinin hesap numarasıyla uyuşması halinde isimler eşleşmese de nadiren yanlış hesaba para gönderimi gerçekleşebilir. Bu nedenledir ki bankalar, hesap numarasıyla EFT yaparken onay butonunun hemen üzerine kabul edilmesi gereken bir sözleşme koyar ve okunmasını ister. Bu sözleşme IBAN numarasının bilinmediği için hesap numarasıyla EFT yapıldığını ve bu durum nedeniyle bankanın sorumlu tutulamayacağını kabul etmek demektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredi Notunu Anında Öğrenebileceğiniz 5 Platform

İnternet Bankacılığı Aracılığıyla

İnternetten EFT yapmak isteyen tüketicilerin mutlaka internet şube giriş şifresi ve müşteri numarasına sahip olması gerekir. Bu bilgilere sahip olan kişiler bankalarının internet şube uygulamasına giriş yaptıktan sonra Para Transferi & Ödemeler > EFT adımını takip ederek farklı bir banka hesabına para transferi gerçekleştirebilir. Karşıya çıkan ekranda yalnızca TR ile başlayan 24 haneli IBAN numarasını ve alıcının isim soyisim bilgilerini belirtmek yeterli olacaktır.

Mobil Bankacılık Aracılığıyla

Mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra Ödemeler > EFT > Paranın Gönderileceği Hesap > Onay adımları takip edilerek elektronik fon transferi yapılabilir.

telefon bankaciligi, musteri hizmetlerinden eft yapmak

telefon bankaciligi musteri hizmetlerinden eft yapmak

Telefon Bankacılığı Aracılığıyla

Bankaların çağrı merkezleri IVR teknolojisiyle donatılmıştır ve bu sayede telefon bankacılığı şifresi olan tüketiciler müşteri temsilcisine bağlanmadan dahi istediği kişinin hesabına para transferi yapabilir. Bunun için yapılması gereken telefon bankacılığı şifresi edinmek ve daha sonra banka çağrı merkezini arayarak Hesap İşlemleri > Para Transferi > Farklı Kişinin Hesabına adımlarını takip etmektir. Ne kadarlık para transferinin yapılacağı vb. detaylar telefonun rakamlarına tuşlamak vasıtasıyla gerçekleştirilebilir.

ATM’den EFT Yapmak

Bazı bankalar ATM’lerini de EFT yapabilmesi için gerekli teknolojiyle donatmıştır ve herhangi bir ATM’ye giderek kartlı veya kartsız işlemler menüsünden para transferi yapmak mümkündür. Bu işlem için bankanın talep ettiği EFT ücreti diğer kanallarda olduğundan biraz daha fazla olabilir zira burada fiziksel bir transfer söz konusudur.

atm den eft nasil yapilir

Atm den eft yapmak

Şubeden EFT Yapmak

Para transferi yapmak için kullanılabilecek diğer bir yöntem banka şubeleridir. En maliyetli yöntem budur ve bu nedenle alternatif kanalları kullanmak daha yararlı olabilir. Yine de IBAN, hesap numarası ve alıcının isim soyisim bilgilerine sahip olunması halinde EFT yapmak mümkündür. Bunun için işlem gerçekleştirilen bankada hesap sahibi olmak gerekir. Aksi taktirde ATM’ye giderek kartsız işlemler menüsünden yararlanmaktan başka çare yoktur.

mobil bankaciliktan eft yapmak

mobil bankaciliktan eft

Kredi Kartından EFT

Mevzuat uyarınca kredi kartı da kredi sınıfında yer alır ve bu nedenle kredi limiti uyarınca tüketicinin bu parasını farklı bir kişiye transfer etmesi de (Katılım Bankaları’ndan alınan kredi kartları hariç) mümkündür. Bunun için tek yapılması gereken internet ya da mobil şube uygulamasına girmek kredi kartları sekmesi altında bulunan Kredi Kartı’ndan EFT bağlantısını takip etmektir. Yine aynı şekilde alıcının IBAN ve isim soyisim bilgisi sorulacak, bunların paylaşılması halinde EFT tutarınca bakiye kredi kartı limitinden düşecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kurumlarına Göre Türkiye Kredi Notu

EFT Ne Kadar Zamanda Hesaba Geçer?

Elektronik fon transferi bankalar nezdinde gerçekleşmesi itibariyle denetime tabiidir ve bu nedenle onay verildiği anda karşı hesaba geçmesi söz konusu olmaz. Para transferi karşı bankaya ulaştığında ilgili bankanın FRAUD uygulaması transferi inceler ve ilgili hesapta bir sorun olup olmadığını kontrol eder, bir sorun yoksa ilgili hesaba aktarır fakat bir sorunla karşılaşılması halinde gönderenin hesabına iade gerçekleşir. İade açıklaması ve gerekçesi de not düşülür.

Bu işlem aşağı yukarı 5 dakika kadar sürmektedir, ancak yoğunluğa bağlı olarak 10 dakikayı bulması da söz konusu olabilir.

EFT Karşı Hesaba Gitti Mi / EFT Sorgulaması Nasıl Yapılır?

EFT’nin yapılmasından sonra aradan 10 dakikadan fazla süre geçmesine rağmen karşı hesaba ulaşmamış olması halinde izlenebilecek bir prosedür bulunur. Öncelikle tüketicinin yapması gereken yaptığı EFT işleminin dekontuna ulaşmak ve dekont üzerinde yazan sorgu numarası ya da işlem referans numarasını bir kağıda not etmektir. Bu numara alındıktan sonra tüketici önce paranın iade olup olmadığını kontrol etmeli daha sonra parayı gönderdiği kişiye bu sorgu numarasını ulaştırmalıdır.

Bu sorgu numarasını alan karşı kişi bankasını aramalı, ilgili sorgu numarasına sahip işlemin neden hesabına geçmediğini öğrenmelidir. Yüksek limitle gerçekleşen ya da gerçekleşmesinde bir şüphe bulunarak FRAUD filtresine takılan para transferleri personelin manuel incelemesi yapması için bazen kuyruğa alınabilir. Böyle bir durum söz konusuysa banka arayan kişiden paranın miktarı ve gönderen kişinin adı gibi spesifik bilgileri sorarak onay alacak, daha sonra transfere onay vererek hesaba geçirecektir.

Sitemiz üzerinden banka kredileri için https://dilekcesepeti.com/kredi buradan ve bankacılık işlemleri için ise https://dilekcesepeti.com/bankacilik buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
E Devletten Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır

E Devlet adlı geliştirilen elektronik sistem üzerinden bir çok işlemi yapmak mümkündür. Bu  işlemlerden birisi de adli sicil kaydı almaktır....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016