Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli İadesi İçin Dilekçe Örneği ve Yargıtay Kararı

A+
A-

Bilindiği üzere elektrik faturalarında kayıp kaçak bedeli alınıyor. Bu paraları geri almak isteyen tüketicilerin dikkat etmesi gereken bazı adımlar var. Paranızı sorunsuz olarak alabilmeniz için bu yollar takip etmeniz gerekiyor.

Yargıtay’dan gelen ‘’Elektrik abonesinden kayıpkaçak bedeli alınmaz’’ kararı 36.9 milyon yurtdaşı harekete geçirdi. Faturasında her ay düzenli olarak %14’lük bir kayıpkaçak bedeli gören tüketiciler, bu kararla derin bir nefes aldı. Tüketiciler merakla beklenen kararın ardından, kayıpkaçak bedellerini geri alabilmek için gerekli yolları aramaya başladı. Elektrik aboneleri, geriye dönük 10 yıl içerisinde ödenmiş olan kayıpkaçak bedellerini geri alabiliyor. Bu paraların hesaplaması yapıldığı zaman, bir aboneye 1.000 TL gibi bir geri iade ücreti çıkıyor. Ayrıca uzmanlar tüketicilerin bu paraları alabilmesi için, dikkat etmeleri gereken noktaları aktardı.

elektrik kayıp kaçak bedelinin iadesi için dilekçe

Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli İadesi İçin Dilekçe Örneği ve Yargıtay Kararı

Emsal Yargıtay Kararını Gösterebilirsiniz

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın yapmış olduğu habere göre, Uzmanlara göre Yargıtay’ın vermiş olduğu ‘’ Elektrik faturalarında alınan kayıpkaçak bedelleri hukuka tamamen aykırıdır’’ sözü emsal niteliktedir. Kurul içtihat niteliğinde emsal bir karar almıştır. Buna bağlı olarak alınan bu karar, mahkemeleri de bağlayıcı niteliktedir. Bu karara göre tüm vatandaşların dava açması, beklenen bir harekettir. İşte 10 yıllık kayıp kaçak bedellerinin alınabilmesi için, uygulanması gereken adımlar.

  • Öncelikli olarak elektrik aboneliği aldığınız kuruma gidip, ne kadar kayıp kaçak bedeli ödediğinizi not almanız gerekiyor.
  • Eğer sizlerin ödemiş olduğu tutarı 2 bin TL’nin altındaysa tüketici hakem heyetine gidip, Yargıtay’ın kararını emsal gösterip, ödemenizin iadesini talep etmelisiniz.
  • Ödemiş olduğunuz tutar 2 bin TL ve üzerindeyse, tüketici mahkemesine gidip dava açmanız gerekiyor.

Doğalgaz ve Elektrik Fiyatları Ocak Ayında da Değişmedi

Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Elektrik ve doğalgazda herhangi bir ekstra değişiklik söz konusu değildir. Elektrik ve doğalgaz, 1 Ocak’tan itibaren Aralık ayında kullanılan tutarlardan kullanılmaya devam edilecek.’’ Dedi.

Kayıpkaçak Düzenlemesi Yapılacak

Bakan Taner Yıldız, kaçak elektrik kullanımıyla ilgili mücadelenin soluksuz devam ettiğinin altını çizerken, bunula beraber mahkemeleri rahatlatacak kararların alınacağını dile getirdi. Yıldız sözlerine şu şekilde devam etti: “Kayıp-kaçakla alakalı hukuki süreçler, biryesel gerçekleşen başvurular ile berbaer olmuştur. Bunun kurumsal bir yapı içerisinde, söz konusu bile olmadığını hatırlatmak isterim. Bununla alakalı gerekli düzenleme Ocay ayı içerisinde kesinlikle yapılacaktır.’’ Dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tutanak Nasıl Tutulur Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Detay

Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli İadesi İçin Dilekçe Örneği

 

elektrik kayıp kaöak bedel iadesi dilekçesi

Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli İadesi İçin Dilekçe Örneği Sf.1

elektrik kayıp kaçak bedel iade dilekçesi örneği sayfa 2

Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli İadesi İçin Dilekçe Örneği Sf.2

Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli İadesi İçin Dilekçe Örneği indirmek için PDF formatı;

Elektrik Kayip kacak bedeli iadesi dilekce ornegi

Dilekçe Örneği ile ilgili Açıklamalar

T.C.

………………………KAYMAKAMLIĞI

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA               

 

ŞİKÂYET EDENİN

Adı – Soyadı              : Adı ve Soyadı

Adresi                         : …

Telefon/Cep                : …

Tel/Ev-İş                     : …

İmza                           :

 

ŞİKÂYET EDİLENİN

Adı – Soyadı              : Kurum adı

Adresi                         : Adres

Telefonu                     : …

 

ŞİKÂYETE KONUSU: Elektrik Kaçak Kayıp Bedelinin İadesi

ŞİKAYETE KONU

K/K BEDELİ           : ….. Türk Lirası

 

AÇIKLAMALAR :

1- ……. Elektrik abone numarası ile …….ikametinde yaklaşık …..yıldır elektrik abonesiyim. Elektrik faturaları tarafıma tahakkuk ettirilmektedir. Elektrik abonesi olduğum günden bu güne kadar faturalar üzerinde yaptığım incelemede hizmet bedeli ile ilgisi olmayan Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli (K/K Bedeli) adı altında faturalara yansıtılan bedel olduğunu tespit ettim.

2- Elektrik kaçak ve kayıp bedellinin hizmet bedeli ile bir ilgisi ve alakası yoktur, kötü niyetli kullanıcılar nedeniyle meydana gelen kayıplardan, dürüst vatandaşların sorumlu tutulması, bu kayıp ve kaçak bedellerinin dürüst vatandaşlardan tahsil edilmeye çalışılması tamamen hukuksuzdur.

3- Elektrik kayıp ve kaçak durumunun kontrol altında tutulması ve kötü niyetli kullanıcılarla mücadele edilmesi kurumun işidir. Kurum ileriki zamanlarda yaptığı denetimlerle kaçak elektrik kullanarak kurumun zararına sebep olan kişiler hakkında tutanak tutmakta ve bu kişilerden geçmişe yönelik olarak zararını gidermektedir. Bu haliyle de bakıldığında kurum hem dürüst vatandaşlardan hem da daha sonra kaçak elektrik kullanan şahıslardan elde ettiği gelir ile iki kez tahsilat yapmış olmaktadır. Bölgeler arasındaki kayıp kaçak bedellerinin de farklılık göstermesi ayrı bir muammadır.

4- Elektrik faturalarında yer alan kayıp kaçak bedelleri konusunda elektrik dağıtım şirketleri; bu konunun kendi inisiyatiflerinde olmadığını, bu konuda yetkili kurumun EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) olduğunu, EPDK’nın belirlediği tarifeler kapsamında uygulanmakta olan; enerji bedeli, dağıtım bedeli, iletim bedeli, perakende satış hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli ve bu kalemlere ilave olarak kayıp kaçak bedelinin olduğunu söz konusu bedellerin Nisan 2011 tarihinden itibaren elektrik faturalarında yer aldığını, bahse konu bedellerin EPDK tarafından düzenlendiğini dağıtım şirketlerinin bu konuda hiçbir ilgilerinin bulunmadığını belirtmişlerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Özel Sektör İş Başvurusu İçin Dilekçe Örneği : Kolayca Doldur

5- 4628 Sayılı Kanunun 11. Maddesi ve Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 33/1.Maddesi, “Bu yönetmelik hükümleri uyarınca elektirik enerjisi hizmeti alan müşterilerin hakları ve zararlarının tazmini konusunda kanunun 11. Maddesi ve 6502  Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümleri ile buna ilişkin diğer mevzuat hükümleri uygulanır” şeklinde açıkça belirtilmiştir.

6- EPDK’nın kayıp kaçak bedellerinin abone faturalarına yansıtılması ilgili yasal hükümler gereğince yasaya aykırıdır. EPDK tarafından alınan karar kanunların ve yönetmeliklerin önüne geçerek uygulanamaz. Bu nedenle 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun özel bir kanun olup, genel hükümlerin de önüne geçmektedir. Bu bağlamda, tüketicinin faturasına yansıtılarak tahakkuk ettirilmiş olan kayıp kaçak bedellerinin 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun doktrine uygun olarak zayıf taraf olan tüketicinin korunması yönünde karar verilerek tedbir alınması gerekmektedir.  (Bu kısımları kendinize uygun uyarlayarak maddeler halinde sıralayabilirsiniz.)

Tüm bu nedenlerle mağduriyetim nedeniyle hukuka aykırı olarak haksız bir şekilde alınmış olan bedel ve bedellerin toplamı …………..TL nin tarafıma iadesine kararın alınması için tüketici hakem heyetine başvurmak zarureti hasıl olmuştur.

DELİLLER              : Elektrik faturaları, sözleşme, hakem heyeti emsal kararı, Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin kaçak kayıp bedeli ile ilgili vermiş olduğu karar ve her türlü delil.

HUKUKİ NEDENLER      : 6502 Sayılı Tüketicinin korunması hakkındaki kanunun ilgili maddeleri ve Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri yönetmeliği,

SONUÇ VE TALEP           : Yukarıda kısaca açıklanan nedenlerle, kayıp kaçak bedeli adı altında tarafımdan haksız ve hukuksuz olarak alınan toplam ……..TL’nin ödemiş olduğum tarihten itibaren hesaplanacak olan değişken yasal faizi ile birlikte tarafıma iadesi yönünde karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.. . …/…/…

Şikayet Eden
Adı ve Soyadı
İmza

 

 

Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli İadesi İçin Emsal Yargıtay Kararı

kayıp kaçak elektrik iadesi için yargıtay emsal kararı

Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli İadesi İçin Emsal Yargıtay Kararı sf.1

 

elektrik kayıp kaçak yargıtay emsal kararı

Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli İadesi İçin Emsal Yargıtay Kararı sf.2

Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli İadesi İçin Emsal Yargıtay Kararı indirmek için PDF formatı,

Elektrik Kayip Kacak Bedeli iadesi icin Yargıtay Karari emsal karar

Sitemiz üzerinden Elektrik Faturasına itiraz dilekçe örneği ile ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Ecrimisil Nedir

Ecrimisil Nedir Ecrimisil nedir tanımını yaparak başlayacak olursak; malın kullanılmasından doğan menfaatin ölçülmesi sonucu ortaya çıkan bedele ecrimisil denir. Malın...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016