Emekli Bir Kişi Ölünce Maaşı Kime Kalır

A+
A-

Emekli vatandaşın ölmesi halinde emekli maaşından çekirdek ailesindeki bireylerin yararlanması mümkündür. Bu kişiler malulün annesi, babası, erkek çocuğu, kız çocuğu veya eşi olabilir. Kime ne kadar maaş bağlanacağı ya da maaşın kime kalacağı ise mevzuat uyarınca belirlenen şartlara bağlı olarak değişecektir.

Bu kapsamda şartların sağlanması halinde tüm kişilere maaş bağlanabileceği gibi şartların sağlanmıyor olması halinde yalnızca bir kişiye de maaş bağlanabilir. Dolayısıyla malulün yakınlarının ölüm aylığından yararlanabilmesi için sağlaması gereken şartların bilinmesi maaşın kime kalacağını da belirlemiş olacaktır.

Ölüm Maaşı Kime Kalır

Ölüm aylığından yararlanabilecek kişiler mutlaka malulün çekirdek ailesine mensup olmalıdır. Bu kapsamda ölen sigortalının eşi, çocuğu ya da anne/babası ölüm aylığından yararlanabilir. Yukarıda da değinildiği gibi emeklinin maaşının kime bağlanacağını şartlar belirleyecektir.

Eşin Sağlaması Gereken Şartlar

Malulün resmi belgelerle de ispatlanabilecek şekilde eşi olan kişilerin ölüm aylığından yararlanma imkanı vardır. Bu kapsamda maaşın % 50’si ile % 75’i arasında değişen oranlarda ödeme alabilen eşin sağlaması gereken bazı şartlar vardır.

 • Farklı bir kişiyle evlenmemiş olmak,
 • Sigortalı bir işte çalışmıyor olmak,
 • Kendi sigortalılığı neticesinde bir gelir elde etmiyor olmak gerekir.

Bu şartların sağlanması ve çocuklar ya da anne/babadan herhangi bir kişiye ölüm aylığı bağlanamaması halinde eşin ölüm aylığından yararlanabileceği oran  % 75 olacaktır. Fakat çocuklar ya da anne/baba da ölüm aylığından yararlanıyorsa emekli aylığının % 50’si dul eşe tahsis edilecektir.

Erkek Çocukların Sağlaması Gereken Şartlar

Malulün erkek çocukları üniversite öğrencisiyse 26 yaşına kadar, lise öğrencisiyse 20 yaşına kadar herhangi bir okulda okumuyorsa 18 yaşına kadar ölüm aylığı alabilir. Fakat bunun için de sağlaması gereken bazı şartlar vardır:

 • Sigortalı bir işte çalışmıyor olmak,
 • Kendilerinin sigortalı olmaları nedeniyle bir gelir elde etmemeleri gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KASKİ Dilekçe Örneği : Abonelik İptal Şikayet Fatura İtiraz

Kız Çocuklarının Sağlaması Gereken Şartlar

Kız çocukları eğitim durumuna bakılmaksızın yaş sınırlaması olmadan ölüm aylığından yararlanma hakkına sahiptir. Bu kapsamda kız çocuklarının ölüm aylığından yararlanabilmek için sağlaması gereken şartlar:

 • Evli olmamak,
 • Herhangi bir sigortalı işte çalışmamak,
 • Sigortalılık neticesinde kazanılmış bir gelir hakkı bulunmaması gerekir.

Anne/Babanın Sağlaması Gereken Şartlar

Malulün anne ve babalarına da ölüm aylığı bağlanabilir. Fakat bunun için malulün çocuklarından ve eşinden arta kalan bir maaş hissesi bulunmak zorundadır. Dolayısıyla maaş önceliği konusunda eş ve çocukların gerisinde yer almaktadırlar. Anne veya babanın ölüm aylığı alabilmesi için sağlaması gereken şartlar:

 • Farklı çocuklarının malullük durumu nedeniyle elde ettiği gelirler hariç olmak üzere her gelir kaleminden elde edilen gelirin asgari ücreti geçmemesi gerekir.

65 yaşın üzerindeki anne veya babaya ölüm aylığı her halükarda bağlanır. Bunun için hisse şartı aranmamakta, yukarıdaki şartlar da  65 yaşın altındaki anne ve babaları kapsamaktadır.

emeklinin vefatında maaşı kime kalır

Emekli Bir Kişi Ölünce Maaşı Kime Kalır

Ölüm Aylığı Başvurusu

Ölüm aylığından yararlanabilmek için önce SGK müdürlüğüne başvuru yapılmalı daha sonra ölüm aylığı tahsis talep dilekçesiyle birlikte Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı’na bu dilekçe ulaştırılmalıdır.

Sitemiz üzerinden SGK Emeklilik Başvurusu Dilekçe Örneği konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 45 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  Merhaba.dedem yıllar önce vefat etti. Anneannem maaasımı alıyordu oda vefat ettı. %70 özürlü bir kızları var maaşı onun üstüne devretmemiz için adliye ye dilekçe yazmamız gerek dedıler. Ne yapmamız gerek lütfen yardımcı olurmusunuz. Tesekkurler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Emre bey, dedenizin vefatından sonra haliyle dedenizin maaşını eşi ve bekar olan kızları alacaktır, anladığım kadarıyla özürlü olan kızının vasisi annesiydi ve maaşını almaktaydı, anneannenizin de vefat etmesi nedeniyle özürlü kızına bir vasi ataması yapılması gerekmekte, muhtemelen size söylenmek istenen bu olmalı, Vasi konusunda gerekli işlemleri yapmak üzere Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunabilirsiniz, bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız Vasilik kararı için yapılması gerekenler konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

 2. Yusuf dedi ki:

  Benim babam 3sene önce vefat eti.
  Ben 18 yaşındayım ve sigortalı bir işte çalışıyorum ben kendi maşşımı babaanneme bağlıya bilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey,
   Siz çalıştığınız için maaş alamazsınız. Maaşınızın da belli bir bölümü kesilerek kalanı annenize bağlanacaktır. Konu ile ilgili Alo SGK yı 170 nolu telefondan arayabilirsiniz. Tabii ki söz konusu maaş, babanızdan kalan maaş ise bu söylediklerimiz geçerli olacaktır. İyi günler dileriz.

 3. ilknur demir dedi ki:

  merhaba kayınpederim vefat etti eşi maaşını alıyordu şimdi oda vefat etti kayınpederimin annesi 99 yaşında yaş lı maaşı alıyor başka geliri yok oğlunun maaşını alabilirmi nasıl bir yol çizmeliyiz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba İlknur Hn,
   Sorununuz teknik olarak biraz ayrıntılı bir konu. Bu nedenle en doğru adım; Alo SGK 170 ‘i aramanız olacaktır. Size en doğru bilgi verilecektir. Bunun yerine SGK ya gidip ilgili birime de danışabilirsiniz. Ancak durumu tam olarak doğru bir şekilde aktarmanız gerektiğini unutmayınız.

 4. Hakkan dedi ki:

  Merhaba ben 19 yaşına girdim ve okulu açıktan okuyorum liseyi yani ben kurban bayramından bu yana 2 maaş ve bir ikramiye almadım sgk’ya gittim bana dediler ki okuduğuna dair bir belge getir Ankara’ya dilekçe verelim diye bende getirdim dilekçeyi verdim ama henüz cevap gelmedi 20 ve 25 gün oldu bu nasıl sonuçlanır cevap yazarsanız çok çok sevinirim çünkü kafam da hep takıntı oluyor şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakkan bey, SGK dan verilecek cevaba göre hareket etmenizi öneririz, muhtemelen çok fazla sürmeden tarafınıza bu konuda bilgi verilecektir, yine de SGK tekrar bizzat başvurarak yapmış olduğunuz başvurunun neticesini sorarak takip edebilirsiniz.

 5. Hakkan dedi ki:

  Babam vefat etti maaş bana ve anneme kaldı.Ben şuan 19 yaşındayım ve liseyi açıktan okuyorum.Kurban bayram’ında maaşı almaya gittiğimde yatırılmamıştı ve ikramiyemide alamadım.Sgk ya gittiğimde bana okul okuduğuna dair bir belge getir dediler.Bende aldım belgeyi sgk’ya gittim Sigortalılar Emeklilik Daire Bsk Mithatpaşa No:7 Sıhhiye Ankara’ya dilekçe gönderdim bunun sonucu nasıl olur+annemin maaşı neden az aldığı maaş 780 civarı şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hakkan bey, SGK dan verilecek cevaba göre hareket etmenizi öneririz, muhtemelen çok fazla sürmeden tarafınıza bu konuda bilgi verilecektir, yine de SGK tekrar bizzat başvurarak yapmış olduğunuz başvurunun neticesini sorarak takip edebilirsiniz.

 6. Bahar dedi ki:

  Merhabalar, benim teyzem vefat etti annem sağır dilsiz bekar , babasının maasini alıyor. Peki ablasının maaşınıda alabilir mi? Annemin maasini teyzem alıyordu şimdi ben annem için bu işlemleri nasıl yapmalıyım yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Bahar hanım, Anneniz babasından kalan maaşı alabilir ancak ablasından kalan maaşı alamaz, ancak annenizin engelli olması nedeniyle ayrıca annenize engelli maaşı bağlanabilir ve sizde engelli insana baktığınız için düzenli bir ücret alabilirsiniz bunun için iyi bir araştırma yaparak şartlarınızın tutması halinde ilgili kurumlara başvurmanızı tavsiye ederiz.

 7. seval dedi ki:

  Annem 7 gün önce vefat etti.kendisi emekli maaşı alıyordu.Bu maaş kime kalır?Eşi sağ emekli 1 tane kız çocuğu bekar hiçbir geliri yokayrıca nereye başvurulurbilgi verirseniz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Seval, öncelikle Allah rahmet etsin, başınız sağolsun, Annenizin bekar kız çocuğu ve 18 yaşından küçük erkek çocuğu olması halinde emekli maaşını alabilir, bunun için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak ilgili birimdeki görevlerle görüşmenizi ve yapacağınız işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 8. Erdem dedi ki:

  Merhaba, halamız vefat etti 2 yıl önce, hiç evlenmemişti çocuğu da hiç olmadı, anne babası yani dedem ve babannemde çok yıllar önce vefat etmişlerdi. Halamın sadece kardeşi var yani babam, babamda 1 yıl önce vefat etti. Halamın emekli sandığından emekli maaşı vardı. Halamın bu emekli maaşı şuan ne olur, anneme bağlayabilir miyiz? Annem hiç çalışmadı, kendine ait sigortalılığı veya sigorta maaşı hiç olmadı. Sadece babam öldüğü için babamın bağkur’u anneme geçti başka da bi geliri yok, şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Erdem bey, Halanızın emekli maaşını ancak yaşasaydı bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası veya çocukları olsaydı şartları tutan çocukları alacaktı, annenizin halanıza ait maaşı alması mümkün değil, anneniz sadece kendi anne babasından veya eşinden bir emekli maaşı varsa onu alabilir. ancak halanızdan kalan bir miras varsa sizlerde halanızın tek kardeşinin çocukları olduğunuz için bu mirasın yasal varislerisiniz.

  2. Erdem dedi ki:

   Hızlı cevabınız için gerçekten çok teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

 9. Kadir dedi ki:

  Merhaba eşim emekli öğretmen bende emekli öğretmenim vefat ettiğinde maaşı bana mı bağlanıyor çocuklarım evli çalışıyor. Yüzde kaç hak sahibiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Kadir bey,
   5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun “Dul ve Yetim Aylıkları” başlıklı 68. maddesi aşağıdaki gibi olup, kadın ve erkek arasında ayrım yapılmamıştır.
   SSK kanununa göre hak kazanma şartları arasında ölen sigortalının eşine aylık bağlanma şartları arasında bir başka kurumdan veya ssk dan aylık almayanlar diye bir tanımlama yoktur.
   SSK emeklisi eşlerden yaşayan, diğerinin aylığını (belirtilen oranda)almaya hak kazanır.
   506 sayılı SSK Kanunundan:

   Dul ve yetim aylıkları:
   Ölenin bağlanmış veya bu Kanun hükümlerine göre hesaplanacak emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylıklarının;
   a) Dul karı ve koca için % 50’si, aylık alan yetimi bulunmayanların dul eşlerine % 75’i,
   b) Çocuklarla ana veya babanın her biri için % 25’i, oranında bağlanır. Ölenin aylığa müstahak bir dul karı veya kocası ile bir yetimi bulunması halinde, dul karı veya kocaya % 60, yetimine % 30 oranı uygulanır.
   Ölenin önceki eşinden olan çocuklarıyla, hem anadan hem babadan yetim olan veya af kanunlarına göre tescil edilmiş bulunan çocuklarına % 30 oranında aylık bağlanır. Sonradan hem anadan hem babadan yetim duruma giren çocukların aylıkları da % 30 oranı uygulanmak suretiyle yükseltilir.

   (Değişik: 14/3/1985-3166/1 md.) Emekli, adi malullük, vazife malullüğü aylığı alan veya iştirakçi olan dul eşe % 50 oranında dul aylığı bağlanarak ödenir.
   Yukarıda belirtilen oranlara göre bağlanacak dul ve yetim aylıkları toplamı, bunlara esas tutulan, emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylıklarından fazla olursa, fazlası, dul ve yetim aylıklarından mütenasibe indirilir.
   Ölen, dul karı veya koca bırakmazsa veya bıraktığı koca aylığa müstahak değilse, bunların payı çocuklarla ana babanın aylıklarına eşitlikle eklenir. Şu kadar ki, bu aylıkların toplamı yapılan eklemelerden sonra bağlamaya esas tutulan aylığın yetim bir kişi ise % 50’sini, 2 kişi ise % 80’ini, 3 kişi ise % 100’ünü geçemez.
   Dul ve yetimlerin aylık oranlarının yükseltilmesini gerektiren durumların doğması, sonradan veya yeniden aylık ödenmesine hak kazanılması veyahut ödenmekte olan aylıkların kesilmesi hallerinde yukarıdaki hükümler göz önüne alınarak, ödenecek aylıklar yeniden hesaplanır.

  2. Melissa dedi ki:

   Merhaba, ben almanyada yaşıyorum yaşım 45, annem 1 yıl önce vefat etti, hem Almanya’dan hem Türkiye’den emekliydi, ben dulum, babam sağ ve aynen emekli, bu emeklilik maaş durumu nasıl oluyor? Benim 8 yaş küçük dul kızkardeşimde var, o çalışıyor, bide 43 yaşında erkek kardeşim var , bence çalışmıyor, görüşmediğimiz için tam bilmiyorum. Sorum emeklilik maş vs. nasıl olacak kime bağlanırsa.??? Ltf yardımcı olun…
   Saygılar…

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Melisa Hanım,
   Emekli bir kişinin vefatı halinde maaşının kime bağlanacağı ile ilgili makalemizde ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalışmıştık, buradan gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz, ayrıca Alman yasalarının nasıl işlediğini bilmiyorum ancak Türkiye’den emekli olması, çalışmıyor olmanız ve dul olmanız nedeniyle annenizin maaşını almaya hak kazanıyorsunuz, diğer kız kardeşiniz de aynı şartları taşıyorsa o da emekli maaşını alabilir. Erkek 18 yaşından büyük olduğu için alamaz.

 10. Ülker Hıdır dedi ki:

  Merhaba Benim babam vefat etti kalan bağkur primini ödedik maaşını annem alacak lakin ben 38 yaşında kız çocuğuyum işyerim var ve annemden hariç bende müracat etsem annemin alacağı maaş düşüyor ama totalde alacağımız para daha yüksekmi olur ? Yoksa annemin alacagının tam yarısını mı alırım ;? İşyerim olduğuı için de alabilirmiyim acaba ? cevaplarsan çok sevinirim iyi günler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ülker Hıdır, Ölüm aylığının hak sahiplerine paylaştırılmasında, vefat edenin aylık bağlanmamış çocuğu bulunmayan dul eşinin çalışmaması veya kendi çalışmaları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde %75’i, diğer şekilde dul eşine %50 si maaş olarak bağlanır,

   Çocuklarının maaş alabilmesi için çalışmıyor veya çalışmaları nedeniyle gelir veya aylık eline geçmiyor olması gerekmekte, yani sizin herhangi bir işiniz varsa ve bu haktan faydalanamazsınız.
   Herhangi bir işte çalışmıyor olsaydınız vefat edenin maaşının %25’ine hak sahibi olurdunuz.

 11. Özgür Boz dedi ki:

  Babama vasiyim babam şuan emekli maaşı alıyor, babam ölünce maaşını annem ve dul kız kardeşim alabilirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özgür bey, Babanızın vefatı halinde emekli maaşını anneniz ve dul kız kardeşiniz alabilir, almamaları için herhangi bir engel bulunmamakta.

 12. oguzhan sarp dedi ki:

  merhaba eşim vefat etti 2 çocukla kaldım çocukların biri 7 digeri 16 yaşında bende çalılşan işçiyim maşı nasıl baglanır kime baglanır teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Oğuzhan Sarp bey,
   Eşiniz sigortalı bir çalışan olması ve 5 yıl sigortasının bulunması veya emekli olması halinde vefat etmişse çocuklarınızın eşinizin maaşını alabilecekleri kanaatindeyiz, işlemleri başlatmak ve daha fazla ayrıntı edinmek için bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

 13. Sevimlimicv dedi ki:

  Benim anneannem vefat etti 2 yıl oldu şuan parayı kimse almadı öldüğünden beri ben üsteki şartlara uygunum alabilir miyim net bi ücret var mı

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sevimli,
   anneannenizin vefatından sonra emekli maaşını şartları tutan çocukları alabilir, siz anneannenizin emekli maaşını alamazsınız ancak şartlarınınız tutması halinde mirasçısı olabilirsiniz.

 14. Halil dedi ki:

  Merhaba
  Anneannem dedemden dolayı emekli maaşı alıyordu. Şimdi rahmetli oldu. Tek kızı annem. Babam almanyada rahmetli oldu. Annemin babamdan dolayı emekli maaşı var. Sorum annem, anneannem den dolayı maaş alabilir mi?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Halil bey,
   Hem yurtdışından hem de Türkiye den iki emekli maaşı alınabilir ancak bunun bazı şartları bulunmakta, bununla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek ve şartlarınızın tutup tutmadığını öğrenmek için bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

  2. Polar dedi ki:

   Zeki bey. Esimden bosandim. Eşimin anne babası vefat etti. Babasının emeklilik maaşını alabilirmi.

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Polar bey,
   Kız çocukları 18 yaşını doldurmuş olsalar bile evli olmamaları halinde vefat eden anne ve babalarından kalan emeklilik maaşını alabilirler. Emekli bir kişi ölünce maaşının kime kalacağına ilişkin ayrıntılara ilgili makalemizden ulaşabilirsiniz.

 15. Mehmet ali dedi ki:

  Merhabalar babam 2017 de vefat etti tarım Bağ-Kur luydu annem ondan faydalaniyordu yapılandırma dan faydalanarak annemde tarım Bağ-Kur emeklisi oldu ama babamdan faydalandığı maaşı 1200 TL den 525 TL ye düştü kesinti yüzde 50 den fazla oldu ne yapmaliyiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali bey bu durumda SGK’ya başvurmanızı ve buradan ayrıntılı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 16. Fatma dedi ki:

  Merhaba 5senedir boşandim aylemle yaşiyorum ama babam vefat eti maaşi anneme tekmı kalıyor yoksa banadami kalıyor yoksa uvey annem tekmi alıyor

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatma hanım,
   Öncelikle babanıza Allahtan rahmet diliyorum, Hem annenizinbhemde sizin babanızdan kalan emekli maaşını almaya hakkınız var bunun için annenizle birlikte yada ayrı ayrı SGK ya başvurabilirsiniz, tek şart evli olmamanız ve başka bir yerden maaşlı olmamanız.

  2. Oktay dedi ki:

   Merhaba benim annem dedemden yetim maasi aliyordu / 50 sini anneannem aliyordu anne annem de kendide emekliydi ve ona vefat etti bu durumda annem nenemin veya dedemin maasinini nasil alir yani yukselirmi

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Oktay bey,
   Normalde anneniz ya anneannenizden yada dedenizden kalan maaşlardan birini almalı bu konuda tercih annenize kalmış ancak bu konuda yine de ayrıntılı bilgi almak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

 17. Mehmet dedi ki:

  Bir yakınım eşinin ölümü nedeniyle kocasından kendisine ve bir kızı var orada maaş bağlandı. Anne %50 kızı % 25 maaş hak kazandı ve bir zaman maaş aldılar. Kızın bir işe girmesi ve sigortalı olmasıyla babasından aldığı maaş kesildi. Kızın maaşının kesilmesiyle %25 aldığı maaş anneye dönerek %75 maaş alabilirmi. Alabilirsem ne yapmak gerekir.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey,
   Emekli bir kişi öldüğünde maaşının kime kalacağı ile ilgili yapılan yasal düzenleme nettir, sizin de belirttiğiniz gibi anne %50 kızı ise %25 maaş almaya hak kazanır, kızın sigortalı bir işe girmesi veya evlenmesi halinde bu maaşı kesilir kesilen bu maaş anneye aktarılmaz.

 18. Ayça dedi ki:

  Merhaba babam vefat edeli 9 sene oldu ben be annem onun emekli maaşını alıyoruz babaannem de dul Amcamlar bakıyor bakım aylığı felan var şimdi bizim babamın emekli maaşını bölmek istiyorlar bölebilirler mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayça hanım,
   Malulün anne ve babalarına da ölüm aylığı bağlanabilir. Fakat bunun için malulün çocuklarından ve eşinden arta kalan bir maaş hissesi bulunmak zorundadır. Dolayısıyla maaş önceliği konusunda eş ve çocukların gerisinde yer almaktadırlar. Anne veya babanın ölüm aylığı alabilmesi için sağlaması gereken şartlar:
   Farklı çocuklarının malullük durumu nedeniyle elde ettiği gelirler hariç olmak üzere her gelir kaleminden elde edilen gelirin asgari ücreti geçmemesi gerekir.
   65 yaşın üzerindeki anne veya babaya ölüm aylığı her halükarda bağlanır. Bunun için hisse şartı aranmamakta, yukarıdaki şartlar da 65 yaşın altındaki anne ve babaları kapsamaktadır.

 19. mihriban dedi ki:

  Merhabalar ben babamin emekli maasini aliyorum hissem 2 / 5 Uvey annemle babamin resmi nikahi vardi ve uvey annem aliyodu maasi ama maasin ustune baska kisiler icin kredi cekmis simdi maasinin bi kismi tek sahibi oldugum jcin bana gelmeli diye biliyorum dilekce de yazdm gelmedi cektigi kredilerden midir ne yapabilirim yardimci olun lutfen

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mihriban hanım,
   Öncelikle ödenmeme sebebinin ne olduğunu SGK müdürlüğüne başvurarak öğrenebilirsiniz, bu aşamadan sonra engel durum ne işe onun çözümü için bir yol izlenebilir.


Önceki yazıyı okuyun:
Ecrimisil Davası Dilekçe Örneği

Ecrimisil Davası Dilekçe Örneği Ecrimisil; malın kullanılması nedeniyle ortaya çıkan menfaatin ölçülmesi sonrasında ortaya çıkan bedelin adıdır. Malın her türlü...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016