Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır En Kolay Yöntem

A+
A-

Siz değerli okurlarımız için bu yazımızda; son dönemde oldukça kafa karıştıran bir mesele olan Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır en kolay yöntemi kısaca ayrıntıları ile birlikte izah etmeye çalışacağız.

Emekli Maaşı Nasıl Başka Bankaya Taşınır? 

Emekli maaşı ülkedeki 11 milyon 500 bin insanı ilgilendiren ve yıl içinde dönem dönem ikramiye ve diğer konularıyla da gündemde olan meselelerden biridir. Emeklilik ile ilgili kanunların sürekli değişmesi, emeklilik yaşı ve prim günü sayılarının giderek artması, maaş kuyrukları gibi birçok sorun zaten yaşlılıktan dolayı rahatsızlık duyan emeklileri daha da yıpratmakta ve yormaktadır. Son dönemlerde bu tür olayların çok tepki toplaması sonucu devletim politikası bu yönde iyileştirilmiş ve artık emeklilerin de yüzünü güldürecek haberler verilmektedir.

emekli maaşını bankaya taşımanın kolay yolu

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır En Kolay Yöntem

Bunların ilki geçen yıl devreye giren ikramiye meselesidir. İkramiyeler her emeklinin maaşı çerçevesinde belirlenmekte ve kimlik numarası sırasına göre tüm emeklilerin maaşlarıyla birlikte yatacağı duyurulmuştur. Bu ikramiye haberinden sonra bankalar da emeklilerin kendi bankalarından maaşlarını çekmesi için kampanyalar düzenlemekte ve emeklilerin başvurusunu beklemektedir.

Emekli Maaşı Hangi Bankalardan Çekilebilir?

Yeni düzenlemelere göre artık emekliler emekli maaşlarını ve ikramiyelerini istedikleri tüm bankalardan alabilirler. Bu durum hem emeklilerin evlerine yakın bankaları tercih edebilmelerini hem de sadece devlet bankalarını değil çalışmak istedikleri özel bankaları da tercih edebilme şansı vermiştir. Ayrıca promosyon adı verilen ikramiyeler bankadan bankaya değişmekte olup banka değiştirme konusunda emekliler üzerinde etkili olmaktadır. Emekli maaşı promosyonları taban olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Birçok banka Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma masasına oturmuş verilecek promosyon miktarını kendi bankası için belirlemiştir. Bu konuda bankalara destek veren Sosyal Güvenlik Kurumu da promosyon dağıtımı konusundaki iş yükünü de bertaraf etmiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İştirak Nafakası Nedir Nasıl Alınır

Promosyon Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir Başvuru Nereye Yapılır?

Bankaların sağladığı promosyon avantajından faydalanmak için size en çok cazip gelen bankayı seçtikten sonra banka şubesinde bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi maaşı almak istediğiniz bankanın genel müdürlüğüne hitaben yazmalı, dilekçede isim soy isim ev adresi ve telefon numarası bilgileri bulundurulmalıdır. Dilekçe konusu olarak ‘emekli maaşımı bankanızdan almak istiyorum’ ifade açık olarak bulunmalı ve bankanın şube ismi de dilekçede belirtilmelidir. Dilekçe işleme konduktan sonra tarafınıza bilgi verilecek ve banka kartınız basılacaktır. Bu süreçte para çekebilmeniz için hazırlanan hesap cüzdanı da size elden teslim edilecektir. Bu aşamada sizle bir promosyon sözleşmesi imzalanacaktır.

Promosyondan yaralanmak için yasal olarak yerine getirilmesi gereken ve sözleşmede yer alan 3 adet şart mevcuttur.  İlk şart sözleşmenin geçerli olduğu süre boyunca emekli maaşını başka bankaya taşımamak şartıdır. Sözleşmenin geçerlilik süresi ise 3 yıldır. Bu şart emeklilerin de çok sık banka değiştirmek istememesi nedeniyle makul karşılanmaktadır. İkinci şart ise bu emekli maaşının bulunduğu hesaba iki adet fatura için otomatik ödeme talimatı verilmelidir. Bu fatura kredi kartı faturası, elektrik faturası, su faturası, telefon faturası, internet faturası veya doğalgaz faturası olabilir. Bu durum da zaten ödediğiniz faturalarınız için size kolaylık sağlamaktadır.

Üçüncü şart ise emeklilik maaşınızın bulunduğu hesaba ek o bankadan ya bir kredi kartı almalı ya da hesap açtırmalısınız. Bu üç şartı yerine getirdiğiniz sürece bankalardan 600 TL’yi bulan promosyonlar alabilirsiniz ve herhangi bir ek ücret ödemeden aylık olarak emekli maaşınızı çekebilirsiniz. Promosyonlar sözleşme süresince yani 3 yıl süresince 1 kez geçerli olmak üzere belirlenmiş ve sözleşme dönemi bittiğinde ise tekrar anlaşmalara bağlı olarak yeni promosyon miktarı belirlenecektir. Bu süreçten sonra ise emekliler bankalarını değiştirebilecek ve avantajlı olan bankaları seçebileceklerdir. Size yakın olan şubeleri seçmeniz yararınıza olacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Emekli Bir Kişi Ölünce Maaşı Kime Kalır

Emekli vatandaşın ölmesi halinde emekli maaşından çekirdek ailesindeki bireylerin yararlanması mümkündür. Bu kişiler malulün annesi, babası, erkek çocuğu, kız çocuğu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016