Emeklilik Şartları ve Emeklilik Yaş Hesaplama

A+
A-

Bu makalemizle yaşlılık (emeklilik) sigortasından sağlanan hakları ve yararlanma şartlarının neler olduğuna değinerek, emekliler hangi haklardan faydalanır, yeni kanuna göre ne zaman emeklilik aylığı bağlanır, emeklilik yaş şartı ve emeklilik yaşı hesaplama nasıl yapılır gibi merak edilen genel konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Emekli Olacak Sigortalıya Sağlanan Haklar Nelerdir

Emekli olacak sigortalıya iki hak tanınmıştır bunlar;

 • Yaşlılık aylığının bağlanması
 • Toptan ödeme yapılması

şeklinde olacaktır.

Yeni Kanuna Göre Ne Zaman Emekli Aylığı Bağlanır

Emekliliğe ayrılma yaşı kadın ve erkek de farklılık göstermektedir, dolayısıyla Kadın’ın 58 yaşını, Erkeğin ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 9000 bin gün malüllük ve yaşlılık ve ölüm sigortalarını primi bildirilmiş olması şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.

Yıllara Göre Emeklilik Yaş Şartı

 • 01/01/2036 ile 31/12/2037 tarihleri arasında kadın için 59, erkek için 61 yaşında olmak.
 • 01/01/2038 ile 31/12/2039 tarihleri arasında kadın için 60, erkek için 62 yaşında olmak.
 • 01/01/2040 ile 31/12/2041 tarihleri arasında kadın için 61, erkek için 63 yaşında olmak.
 • 01/01/2042 ile 31/12/2043 tarihleri arasında kadın için 62, erkek için 64 yaşında olmak.
 • 01/01/2044 ile 31/12/2045 tarihleri arasında kadın için 63, erkek için 65 yaşında olmak.
 • 01/01/2046 ile 31/12/2047 tarihleri arasında kadın için 64, erkek için 65 yaşında olmak.
 • 01/01/2048 tarihlerinden itibaren ise kadın ve erkek için 65 yaşı olarak uygulanır.

Yukarıda belirttiğimiz maddelere göre ve 65 yaşını geçmemek şartıyla 3 yıl eklenmek ve adlarına en az 5400 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ve primi bildirilmiş olmak şartıyla da yaşlılık aylığından yararlanabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Anlaşmalı Boşanma Nedir

İlk olarak çalışmaya başladığı tarihten önce malül sayılabilecek ölçüde özrü veya hastalığı bulunması nedeniyle malüllük aylığından yararlanamayan sigortalıların kanuna göre, en az 15 yıldan beri sigortalı olarak bulunmak ve en az 3960 gün yaşlılık, malüllük ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla emeklilik (yaşlılık) aylığı bağlanır.

Malül (Çalışma Gücü Kaybı) Olanların Emeklilik Yaşının Hesaplanması

Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen sağlık kuruluşlarının sağlık kurulları tarafından usulüne uygun şekilde düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

 • %50 ile %59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
 • %40 ile %49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

Malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları pirimi bildirilmiş olmak şartıyla yukarıda belirtilen yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bu kişiler yasaya göre gerekli kontrol muayenesine tabi tutulabilirler.

Maden İşletmelerinin Yer altı İşlerinde Çalışan İşçilerinin Emeklilik Yaşı

Maden işletmelerinin yer altı ve işlerinde sürekli veya değişik zamanlı (nöbetleşe) olarak çalıştıkları bakanlıkça tespit edilen sigortalıların en az 20 yıldan beri çalışıyor olmak şartıyla yaş şartı 55 olarak uygulanır.

Erken Yaşlanma Olduğu Tespit Edilen Kişiler İçin Emeklilik Yaşı

Erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalıların 55 yaşını doldurmuş olmaları halinde emekli olmalarına imkan tanınmıştır ancak yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde emeklilik aylığından yararlanabilirler.

emeklilik yaşı hesaplama ve şartlar

emeklilik şartları ve emeklilik hesaplama

Malül Çocuğu Bulunan Kadınların Emeklilik Durumu

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malül çocuğu bulunan kadın sigortalı emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunmuşsa, prim ödeme gün sayısının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden indirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İhtiyati Haciz Koşulları Nelerdir

Emeklilik hakkı elde edenlerin ilgili işlemler için SGK Emeklilik Başvuru Dilekçe Örneği konulu yazımıza göz atmalarında fayda bulunmaktadır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Devlet Memuru Olmaya Engel Suçlar Nedir

Memur Olmaya Engel Suçlar Devlet memuru olabilmek için hangi suçların engel olduğu veya ne kadar mahkumiyet cezası alınması halinde devlet...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016