En İnce Ayrıntılarına Kadar KOSGEB Hibe Şartları 2019

A+
A-

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelerin diğer bir deyişle KOBİ’lerin kuruluş aşamasında karşılaşacağı çeşitli harcamaların finanse edilebilmesi adına hibe tahsis etmektedir. Söz konusu hibenin miktarı ne için kullanılacağına bağlı olarak çeşitli üst limitlere sahiptir ve tahsis edilebilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir.

detaylı şekilde kosgeb şartları nelerdir

en ince ayrintilarina kadar kosgeb sartlari 2019

KOSGEB Hibe Nedir?

KOSGEB hibesi, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılan ve girişimci sertifikasıyla 32 saatlik eğitimden başarıyla mezun olan girişimcilerin işletmelerini kurmaları için verilen destektir.

Hibe, geri ödemesi yapılmayacak şekilde verilen finansal destek anlamı taşımaktadır. Bu kapsamda KOSGEB’in tahsis ettiği hibe için de herhangi bir miktarda geri ödeme ya da tahsisi için herhangi bir ücret ödemesi yapılması gerekmez.

KOSGEB Hibe Şartları 2019

2018 yılında da KOSGEB hibe şartlarında herhangi bir değişiklik olmamıştır ve yürürlükteki mevzuatın devam ettirilmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda KOSGEB hibelerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin sağlaması gereken şartlar şunlardır:

 • KOSGEB veri tabanına kayıt olmak ve KOBİ beyannamesi doldurmak,
 • Faaliyet gösterilecek bölgede yetkili kılınan KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne KOSGEB hibesi için başvuru iletmek ve kayıt olmak,
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programına katılmış olmak,
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni başarıyla tamamlamak ve girişimci sertifikası almak,
 • İş planı projesi hazırlamak ve değerlendirme kuruluna sunmak,
 • Başvuru tarihleri içerisinde talepte bulunmuş olmak.

Bu şartlardan bazıları kendi içerisinde de mevzuata sahiptir ve bu kapsamda ilgili mevzuatların da şartlar arasında düşünülmesi gerekir.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olmak

KOSGEB veri tabanına kayıt olmak hibe ve faizsiz kredi gibi imkanlardan yararlanabilmek için büyük önem arz etmektedir. KOSGEB veri tabanına kayıt olurken hatalı ya da eksik bilgi veren ve bu nedenle çeşitli sorunlara neden olan işletmeler oluşabilecek tüm hukuki ve mali sorumluluğu üstlenmiş varsayılır. Dolayısıyla KOSGEB veri tabanına kayıt işlemini büyük bir titizlik ve dikkatle yapmak gerekir.

KOSGEB’in web adresine giriş yaptıktan sonra KOBİ Giriş bağlantısı takip edilerek KOSGEB’e İlk Başvuru butonuna tıklanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Hibe Başvurusu Sonucu Sorgulama (Nasıl Öğrenilir)

Açılan web sayfasında İşletme İlk Başvuru alanı altında bulunan Başvur butonuna tıklanmalı ve veri tabanına kayıt işlemine başlanmalıdır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Katılmak ve Mezun Olmak

KOSGEB, yılın her ayı neredeyse her bölgede eğitimler düzenlemekte ve girişimcilik eğitimi almak isteyen kişilere 32 saatlik ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi vermektedir. İlgili eğitimlere katılabilmek için KOSGEB’in etkinlik takvimini takip etmek gerekir. Bulunulan bölgede eğitim düzenleneceği duyurusu yayımlandığında kayıt olunmalı ve 32 saatlik eğitim başarıyla tamamlanarak Girişimci Sertifikası alınmalıdır.

İş Planı Projesi Hazırlamak

İş Planı Projesi oldukça detaylı bir dokümandır ve hazırlanması konusu kesinlikle aceleye getirilmemelidir. KOSGEB’e iletilen başvuruların reddedilmesinin en önemli sebebi hatalı ya da eksik hazırlanan iş planı projeleridir.

KOSGEB’e iş planı projesi hazırlayıp başvurmak isteyen girişimciler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nde nelere dikkat etmeleri gerektiği ve proje dosyasını nasıl hazırlayacaklarıyla ilgili ücretsiz destek hizmetlerinden yararlanabilecektir.

Başvuru Tarihlerini Kaçırmamak

Kulağa garip gelebilir, ancak her yıl binlerce girişimci başvuru tarihleri içerisinde başvuruda bulunmadığı için KOSGEB hibe ve desteklerinden yararlanamamaktadır. KOSGEB’in başvuruları ne zaman kabul edeceği kendi web adresi aracılığıyla duyurulmaktadır, dolayısıyla KOSGEB’in web sitesinin düzenli aralıklarla (en azından her 5 günde 1) kontrol edilmesi gerekir.

Sitemizde yer alan KOSGEB Başvuru Sırasında İstenilen Belgeler Neler Tüm Belgeler konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Alev B. dedi ki:

  Takriben 3 dönüm arsamin üzerine Turistik Tesis kurmak istiyorum KOSGEB e Basvuruda bulunuyorum, gereken bütün bilgilri bana Telefon numarasin dan ulasabilirsiniz 0049********

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Alev hanım, KOSGEB başvurularınızı bizzat KOSGEB müdürlüklerine yapabilirsiniz. KOSGEB başvurusunun nasıl yapılacağı ve gerekli şartlarla ilgili ayrıntılı bilgiye sitemizde yayınladığımız bu konudaki makalelerimizi okuyarak ulaşabilirsiniz.

 2. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben koskep girişimcilik sertifikamı aldım.Eşimin adına beraber kendi birikimimizle işyeri açtık. Üretim yapıyoruz.Dört senedir devam edioruz.İşimi büyütmek yeni bir makina almak istiyoruz.Benim başvurumu kabul ederlermi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Pınar hanım,
   KOSGEB girişimcilik belgeleri kişiseldir sizin adınıza başkası kullanamaz, kendi adı imza bir işyeri açmak isterseniz başvuru yapabilirsiniz. Eşiniz bile olsa sizin belgenize istinaden başka biri talepte bulunamaz, bu yönde bir talebiniz olursa reddedilir.


Önceki yazıyı okuyun:
En Basit ve Anlaşılabilir Haliyle : Etkin Pişmanlık Nedir

Etkin pişmanlık, suç bütün unsurlarıyla tamamlanmadıktan sonra, failin suç yolunda ilerlemekten dönmesi olarak tanımlanabilir. Etkin pişmanlık, yalnızca suç tamamlandıktan sonra...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016