En Uzun Vade İle Konut Kredisi Veren Bankalar

A+
A-

Hatırlanabileceği gibi geçtiğimiz yıllarda başlatılan bir uygulama ile tüketiciler 180 ay yani 15 yıl vade ile konut kredisi kullanabilme imkanına sahip olmuştu. Bu uygulamaya yoğun talep olması sonrasında Emlak Konut GYO, GYODER ve KONUTDER gibi kurumlarla masaya oturan bankalar 2017 ve bu yılı izleyen dönem itibariyle tüketicilerin 240 ay vadeli yani 20 yıl taksitli konut kredisi de kullanabileceğini açıkladı. Bu kapsamda faiz oranlarını da cazip tutan bankalar, bazı konut projeleri için peşinat dahi istemeyebiliyor.

uzun vadeli konut kredisi veren bankalar hangileridir

en uzun vade ile konut kredisi veren bankalar

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

Kredi yapılandırmasının yürürlüğe girmesi, konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi ve kredi vadelerinin uzatılması sonrasında finansman başvuru yoğunluğu ciddi şekilde arttı. Bu gelişmeler sonrasında Emlak Konut GYO’nun başlattığı bir proje ile konut kredisi vadelerinin 20 yıla kadar uzatılması, 10 yıl vade ile sunulan konut kredisi faiz oranlarının da daha cazip bir seviyeye indirgenmesi sağlandı.

Bilindiği gibi ülkemizde yürürlükte olan Bankacılık Mevzuatı gereğince gelirinin % 70’ini geçecek taksit ödemesiyle kredi çekilmesi mümkün değil. Çoğu kişinin asgari ücretle çalıştığı ve konut fiyatlarının ciddi şekilde arttığı da hesaba katıldığında kredi aylık taksit ödemelerinin 10 yıl vade ile kredi çekilmiş olsa dahi neredeyse asgari ücretle aynı miktara gelmesi sonrasında böyle bir adım atılmış oldu.

20 senelik vadeli konut kredi başvurusu

240 ay vadeli konut kredisi basvurusu nasil yapilir sartlari neler

Atılan bu adımla 15 yıl vade ile sunulan konut kredilerinin vadelerinin 20 yıla kadar uzatılması, faiz oranlarının düşürülmesi ve dar gelirli ailelerin konut sahibi olması amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Esnaf İçin Özel Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Proje için bankalarla görüşen Emlak Konut GYO, ilk olarak Denizbank, Garanti Bankası ve Şekerbank’ın 20 yıl vadeli konut kredisi sağlayacağını fakat ilerleyen dönemlerde diğer bankaların da bu konuda adım atacağına inandıklarını açıkladı.

Bankalar her ne kadar 20 yıl vadeli konut kredisi imkanı sağlamaya başlasa da, Emlak Konut GYO’nun ilk yaptığı açıklamada değindiği düşük faiz konusunda halen mutabık kalınabilmiş değil. 240 ay vadeli konut kredisi faiz oranları % 1 ile % 1,25 arasında değişmekte ve bu da kullanılan kredinin 20 yıl sonra neredeyse 3 misliyle geri ödenmesini gerektiriyor. Bu nedenle dar gelirli ailelerin şimdilik 20 yıl vadeli konut kredisi kullanmasındansa kiralık evde oturması ya da 10 yıl vadeli konut kredilerine yönelmesi daha cazip görülüyor, ancak faiz konusunda halen girişimlerine devam eden gayrimenkul ortaklıklarının amacına ulaşması halinde % 0,5 veya % 0,4 gibi faiz oranlarıyla konut kredisi kullanmak hayal değil.

Şekerbank 20 yıl Vadeli Konut Kredisi

Şekerbank’a ait Şeker Finans aracılığıyla kullanılan mortgage kredisi ile tüketiciler 20 yıl vadeli konut kredisi kullanma imkanına sahiptir. 30 yıla kadar vadelendirilebilen Şeker Finans konut kredisi için tüketicilerin razı olması gereken faiz % 1,19’dur. Kiraya Son kampanyasına katılım sağlayan ve en fazla 10 yıl vade ile konut kredisi çeken tüketiciler için ise % 1,12 faiz oranıyla ödeme planı oluşturabilmekte.

Örneğin Şekerbank aracılığıyla 100 bin TL için 20 yıl vadeli konut kredisi başvurusu yapan tüketicinin ödemesi gereken aylık taksit tutarı 1.264 TL olacaktır. Finansman tahsisi için 500 TL, ekspertiz için 500 TL, taşınmaz rehin ücreti için de ek olarak 150 TL ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

şekerbank uzun vadeli kredi

sekerbank 240 ay vadeli konut kredisi

Garanti 20 Yıl Vadeli Konut Kredisi

Garanti Bankası’da tıpkı Şekerbank’ın yaptığı gibi 20 yıl vadeli konut kredisi için başvuru iletecek tüketicileri Garanti Mortgage kurumuna yönlendirmektedir. Garanti bankasına ait olan Garanti Mortgage, konut sahibi olmak isteyen tüketiciler için 240 aya kadar taksitlendirme yapma imkanına sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yüksek Kredi Notuna En Düşük Faizle Kredi Veren Bankalar

Garanti Mortgage aracılığıyla 100 bin TL için 20 yıl vadeli konut kredisi kullanma isteğinde olan bir tüketicinin yararlanacağı faiz oranı % 1,21’dir ve bu durumda ödenmesi gereken aylık taksit tutarı 1281,46 TL olacaktır. Taksit tutarına ek olarak başvuru sırasında 500 TL’lik finansman tahsis ücreti, 750 TL’lik ekspertiz ücreti, 160 TL’lik taşınmaz rehin ücreti gibi ödemelerin de yapılması gerekliliği unutulmamalıdır. Bu kapsamda çekilen 100 bin TL’lik kredinin 20 yıl sonunda tüketiciye toplam maliyeti 308,965,42 TL olacaktır.

garanti bankası uzun vadeli konut kredi başvursu

garanti bankasi 240 ay vadeli konut kredisi basvurusu

Denizbank 240 Ay Vadeli Konut Kredisi

Diğer bankalara nazaran çok daha yüksek faiz oranıyla sunulan Denizbank Mortgage kredisinin 300 aya kadar vadelendirilebilmesi mümkündür. 60 aya kadar vadeli konut kredileri için % 1,25; 61 – 120 ay vadeli konut kredileri için % 1,30; 121 – 300 ay vadeli konut kredileri için ise % 1,32 faiz oranı teklifinde bulunan Denizbank, ek olarak kullanılan kredinin % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti, 848,68 TL’lik ise ekspertiz ve taşınmaz rehin ücreti ödemesi yapılmasını talep etmektedir.

denizbank uzun vadeli konut kredisi

denizbank 240 ay vadeli konut kredisi basvurusu

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Başvurusu

Konut kredisini en uzun vade ile çekmeye karar veren tüketicilerin tek yapması gereken nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi ya da son 3 ay içerisinde adına kesilmiş bir fatura, satın alınması planlanan konutun kat mülkiyet hakkı ya da kat irtifakı tapu örneği ve gelir belgesi ile banka şubesine gitmesi yeterli olmaktadır.



ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
En İnce Ayrıntılarına Kadar KOSGEB Hibe Şartları 2019

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelerin diğer bir deyişle KOBİ’lerin kuruluş aşamasında karşılaşacağı çeşitli harcamaların finanse edilebilmesi adına hibe tahsis...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016