Etkili Savunma Nasıl Yapılır Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

A+
A-

Savunma; ister davalı ister davacı olsun herkes için tanınmış Anayasal bir haktır, hiç kimse bu haktan alıkoyulamaz ve hiçbir mahkeme görev ve yetkisi içindeki davaya bakmaktan kaçınamaz.

Hakkında soruşturma olan bireylerin merak ettikleri konuların başında savcılıkta ve mahkemede savunmalarını nasıl yapacakları, haklarında verilecek kararı savunmaları ile nasıl lehlerine çevirecekleri gelmektedir.

etkili savunmada dikkat edilmesi gerekenler

savunma nasil yapilir

Gerek soruşturma aşamasında kollukta ve savcılıkta gerekse kovuşturma aşamasında mahkeme de yapılan savunmalar yargılamanın sonucunu etkilemekte büyük rol oynamaktadır, savunma yapıldığında yanlış ifade edilen kelimeler telafisi imkansız sonuçlarında doğmasına neden olabilmektedir,

Özellikle soruşturma aşamasında kollukta verilen ifadelerdeki yanlış beyanlar kovuşturma sırasında mahkemede verilen ifadede düzeltilmeye çalışılsa bile çelişkili beyandan dolayı genellikle mahkeme tarafından sonraki beyanlarına itibar edilmemektedir. Özellikle eşler veya aile bireyleri arasında yaşanan olaylarda olayın sıcaklığı ile kollukta verilen ifadeler daha sonra eşlerin ve aile bireylerinin barışması ve birlikte yaşaması ile mahkemede suçtan kurtulmaya yönelik değiştirilmek istenmekte ancak sanığın ceza almaması için yeterli olmamaktadır.

Bu yazımızla savunma nasıl yapılmalı, savunma yaparken nelere dikkat edilmeli, müşteki ve mağdur ifadesi nasıl verilmeli gibi konulara değinmeye çalışacağız.

Savunma Nasıl Yapılmalıdır

Hakkında soruşturma yürütülen bireylerin özellikle olayın sıcağı sıcağına kollukta vermiş olduğu ifadelerinde kullanacakları kelimelerin ileride aleyhlerine de netice doğurabileceğini unutmamaları gerekmektedir. Mümkünse ifade vermeye gitmeden önce savunma sırasında nasıl ifadeler kullanılacağı tasarlanmalı, olayın daha da karmaşık ve kötü hale gelmesine neden olacak beyanlardan kaçınılmalıdır, ayrıca savunma vermeden önce bir avukata danışılması ve avukat nezaretinde savunma yapılması çok daha faydalı olacaktır.

Savunma yapılırken olay fazla ayrıntılarına girmeden özüne değinilmesi daha yararlı olacaktır. Yani karşılıklı hakaret olayı ile ilgili yaşanan bir olaydan dolayı her ne kadar sizin tarafınızdan suç ikrar edilmiş olsa bile, karşı tarafında aynı olay nedeniyle size hakaret ettiğini hakaret olayının karşılıklı geliştiğini tanık, görüntü kaydı veya başka bir şekilde ispatlamanız halinde yapılan yargılama sonunda mahkeme hakiminin yapmış olduğu savunmanıza ve delillerinize itibar etmesi sonucunda karşılıklı hakaretten dolayı davanın düşmesine karar verilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir İade Para Nasıl Alınır

Bunun haricinde, aramızda tartışma yaşandı hakaret ettim ancak alacağımı alamadığımdan dolayı veya başka bir nedenden dolayı hakaret ettim, demeniz sizin lehinize bir sonuç doğurmayacaktır, çünkü olayın özü savcılık ve mahkeme makamının ilgilendiği konu ortada bir hakaret olup olmadığıdır. Şüphelinin birkaç gün öncesinden de biz bunları yaşadık bu yüzden olay tarihinde ben hakaret ettim demesi, bir şeyi değiştirmeyecektir. Sonuçta soruşturmanın asıl kaynağı şüphelinin mağdura hakaret edip etmediğidir, hakaret edildiğini şüpheli ikrar ediyorsa, yargılamayı yapan ilgili mahkeme başka delil aramaya gerek görmeden davayı sonuçlandırarak şüphelinin cezalandırılmasına karar verebilir.

Ancak şu da unutulmamalıdır ki, suçu inkâr etmek ceza alınmayacağı anlamına gelmez, en sonunda gerçekler ortaya çıkacak ve ortada bir suç varsa bunun faili gerekli cezayı alacaktır.

Savunma Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Genellikle olayın sıcağıyla verilen ifadelerden dolayı daha sonra pişmanlık duyulmakta, yapılan savunmada eksik hususlar bırakılarak üçüncü kişiler korunmaya çalışılmakta ya da suça ilişkin deliller ve tanıkların tam olarak gösterilmesi unutulmaktadır. Yapılan savunmada daha sonra pişmanlık duyulmaması için olayın özüne ilişkin konularda eksik bir husus bırakılmamalı, yargılama sırasında itibar edilebilmesi için deliller ve tanıklar ilk savunmada belirtilmelidir.

Müşteki ve Mağdur İfadesi Nasıl Verilmeli

Mağdur ve müştekiler de vermiş oldukları ifadelerde suça konu olaya ilişkin beyanda bulunmalı, suçla ilgisi olmayan konuları anlatarak gereksiz beyanlarda bulunmaktan kaçınmalıdırlar. Mağdur ve müştekilerin ifadelerinde ellerinde bulunan delilleri ve suça konu olaya ilişkin şahitlerini belirtmeleri yargılamanın sonucu açısından önemlidir. Örneğin mağdur ve müştekinin kollukta vermiş olduğu ilk ifadesinde olayın tanığı olmadığını beyan etmesi ve daha sonra yargılama aşamasında olay sırasında (x) kişisi de yanımdaydı demesine pek itibar edilmeyecektir.

Ayrıca eşler ve aile bireyleri arasında yaşanan olaylarda olayın sıcaklığıyla hemen yapılan şikayetlerde ve akabinde verilecek ifadeler de sonradan pişmanlık duyulacak beyanlardan kaçınılmalıdır, keza daha sonra her ne kadar şikayetten vazgeçilse bile bunun yargılamanın sonucuna etkisi olmamakta, olay sonrasında barışan ve birlikte yaşmaya devam eden aile bireyleri veya eşler hazırlık aşamasında alınan ifadelerden dolayı yargılama sonunda ceza alabilmektedir, Mağdur ve müştekiler açısından unutulmaması gereken önemli bir konu da eşler ve 1. derece aile bireyleri arasında gerçekleşen suçlarda mağdur ve müştekinin şikayetten vazgeçmesi sonucu değiştirmeyecektir, bir diğer ifadeyle böyle bir durumda mağdur ve müştekinin şikayetten vazgeçmesinin sonuca etkisi olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Masrafı Ne Kadar (Püf Noktaları)

Sonuç olarak şüpheli, sanık, mağdur ve müşteki açısından yapılan savunma ve ifadelerde eksik bir husus bırakılmadan olayın özüne değinilmesi, gereksiz konu ve olaylardan bahsedilmemesi gerekmektedir, ayrıca mümkün olduğu kadar avukat nezaretinde savunma veya ifade verilmesi, ya da avukata danışılarak bu işlemin yapılması eksik ve istenmeyen bir durumun ortaya çıkmaması için faydalı olacaktır.

Savunma Dilekçe Örneği konulu yazımızı da okuyabilir ve yazılı savunma yapmak için bu yazımız içeriğindeki bilgilerden de istifade edebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Esnaf İçin Özel Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

30 Bin TL KOSGEB kredisine başvuru yapmak için izlemeniz gereken adımları buradan sizlere detaylı bir şekilde anlatmak istiyoruz. 2017 yılı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016