Evlat Edinme

A+
A-

Yıllarca çocuk özlemi çeken ancak bütün tedavilere rağmen bir türlü çocuk sahibi olamayan toplumumuzdaki birçok insan evlat edinme yoluna giderek en azından evlat özlemini dindirmeye çalışmaktadır. Bu sayede anne babası olmayan yetim ve öksüz çocukların, sıcak bir aile ortamına ve yuvaya kavuşması, anne ve baba özlemini dindirmesi sağlanmış olmaktadır.

Nasıl Evlat Edinebilirim 2019 Güncel Bilgiler

İsteyen herkes evlat edinemez, evlat edinmenin bir çok şartı vardır ve bu şartları yerine getiren bireyler ancak evlat edinebilirler. Evlat edinmeyi iki guruba ayırabiliriz bunlardan birincisi çocuğun kendi ailesinden veya vasisinden evlat edinilmesi, ikincisi ise Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna başvurarak evlat edinilmesidir.

Evlat Edinmenin Şartları Nelerdir 2019 Güncel Bilgiler

Çocuğun kendi ailesinden veya Vasisinden Evlat Edinilmesi için doğrudan Aile Mahkemesine ya da Aile Mahkemesi bulunmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine açılacak dava ile mahkeme tarafından yapılan gerekli inceleme sonucunda verilecek olan bir kararla mümkün olmaktadır.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı organlardan evlat edinmenin belli şartlarını yerine getirmek zorunluluğu vardır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak

         a)Evli ise 5 yıl evli olunması.

         b)Bekar ise 30 yaşının doldurulmuş olması.

         c)Evlat edinilen çocuğun, kendisini evlat edinen kişi veya eşlerden en az 18 yaş küçük olması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tutuklama Kararına İtiraz Nereye Yapılır (Hangi Mahkeme)

d)Çocuğun en az altı haftalık olması.

e)Evlat edinenin tutarlı, dengeli, çocuğa yeterli sevgi ve şefkati verebilecek kişilik yapısında olması.

f)Evlat edinilecek çocuğun bakım ve eğitimini sağlayabilecek yeterli gelir düzeyine, sosyal güvenlik hakkına, uygun çevre ve yaşam koşullarına sahip olması.

g)Evlat edinen kişinin yüz kızartıcı veya çocuğun toplum içindeki alacağı konumu olumsuz etkileyecek bir suçtan ceza almış olmaması.

h)Evlat edinenin evlat edinilecek çocuğa en az bir yıl süre ile bakmış olması

ı) Evlat edinenin en az ilkokul mezunu olması.

Evlat edinilmesi için istenilen şartlardandır. Bütün bu şartların olması halinde bile evlat edinilip edinilmeyeceğine Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu karar verecektir.

evlatlık alma

Evlat edinme

Birden Fazla Evlatlık Edinebilir miyim

Evlat edinmek isteyen kişiler gerekli şartları taşımaları halinde gerekirse birden fazla evlat edinebilirler, ancak eşler ayrı ayrı evlat edinemezler, eşlerin birlikte evlat edinmeleri gerekmektedir.  Yine evli olmayanlar birlikte evlat edinemezler

Evlat Edinilen Çocuğun Kazandığı Haklar Nelerdir

Evlat edinilen çocuk,  ailenin öz evlatlarının alabileceği bütün hakları alır, miras hakkına sahip olur ve evlat edinilen ailenin soyadını alır.

Evlat Edinmede Gizlilik Kuralı Nasıl İşler

Evlat edinme işlemleri mahkeme kararı olmadan açıklanamaz. Evlat edinen çocuk öz anne babasını tanımak-bulmak isterse Çocuk Esirgeme Kurumuna gerekli başvuruyu yaparak biyolojik anne ve babasını araştırabilir, bu hak uluslar arası sözleşmelerle korunan bir haktır, herkesin kendi öz anne ve babasını tanıma, arama ve bulma hakkı vardır.

Evlat Edinme Başvurusunun Reddedilmesine İtiraz Edilebilir mi

Evlat edinme başvurusunun reddedilmesine itiraz edilebilir, kararın askıya alınmasına veya işlemden kaldırılmasın ilişkin işlemler İl Müdürlüğü tarafından başvuru sahiplerine yazı ile bildirilir. Bu işlemlere karşı bildirim tarihinden on beş gün içinde il müdürlüğü nezdinde itiraz edilebilir. Yapılan itiraz komisyon tarafından görüşülerek en geç bir ay içinden kesin karara bağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hükümetten Mahkumlara Müjde Gelecek mi (Mahkum Yakınlarının Sesi)

Koruyucu Aile Nedir, Koruyucu Aile Olmanın Şartları Nelerdir

Bakıma muhtaç çocuklara koruyucu aile olmak isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapacakları başvuru sonucunda gerekli araştırma, izleme ve değerlendirme sonucunda karar verilir.  Öz ailesi bulunan ancak öz ailesi tarafından bir süre için bakılamayan, çeşitli nedenlerle evlat edinilme koşulları tümüyle yitirilmiş çocuklar, koruyucu aile edinebilirler. Korucu aile olabilmek için

-Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,

-Türkiye de sürekli ikametgâh sahibi olmak,

-En az ilkokul mezunu olmak

-25-50 yaş aralığında bulunmak gerekmektedir.

Evlat Edinme Davası Dilekçe Örneği

Bu davayı açabilmek için bir dilekçe ile müracaatta bulunmamız gerekecektir. Tabii ki  hangi dava olursa olsun bunun için de ilgili Mahkemeye hitaben bir dilekçe hazırlamak gerekiyor. Sitemizde hazırlamış olduğumuz birçok dilekçe örneği gibi bu konuda da hazırladığımız Evlat Edinme Davası 2017 yılı güncel dilekçe örneği için lütfen buraya tıklayınız. ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Evlat Edinme Davası Dilekçe Örneği

  İnsanoğlunun belkide bu hayatta tattığı en güzel duygu evlat sevgisidir. Maalesef sağlık problemleri nedeniyle çocuk sahibi olamayan aileler de bulunmaktadır....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016