Facebook Hesabından Rahatsız Edeni Bulmak (Şikayet İşlemi)

A+
A-

Yine son günlerde gündemden düşmeyen ve sıkça sorulan sorular arasında yer alan, sosyal medya hesabından rahatsız ediliyorum ne yapmam lazım, facebook hesabımdan rahatsız edeni bulabilir miyim, facebook’dan tehdit ediliyorum nasıl şikayetçi olabilirim gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Sevgili okurlarımız bu yazımızda sizlerin de bir şekilde rahatsız edildiği ve karşı karşıya olduğu, sosyal medya kullanıcılarının da sıkça sorduğu bu soruna değinmek istiyoruz.

facebook aracılığı ile rahatsız edilme

facebook uzerinden rahatsiz eden kisi icin savciliga sikayette bulunabilirsiniz

Günümüzde sayısı milyonlara ulaşan sosyal medya veya Facebook hesapları ile insanlar kendi tanıdıkları kişiler ile oradan iletişime geçmekte ve burada bir hayli zaman geçirmektedirler. Genelde video paylaşımları, resim paylaşımları, çeşitli oyunlar ve sohbet ederek keyifli zaman geçirmek amacı ile kullanılan sosyal medyada bazen istenmeyen sorunlar ile karşılaşılabiliniyor. Bilinmesi gereken sosyal medya kullanımınızda kimlerle arkadaş olduğunuz, paylaşımlarınız, farklı kişi ya da farklı sitelere yapmış olduğunuz yorumlardan sorumlu olduğunuzdur.  Sizin kendi sayfanız üzerinden yaptığınız, resim, video veya başkalarına ait telif hakları içeren sözleri paylaşmanızda da sizin için sorunlar oluşabileceğini hatırlamamızda fayda var.

Farklı nedenler yüzünden örneğin oyunlar için daha çok üyenin gerekli olmasından dolayı bazen tanımadığınız insanları arkadaş listenize alarak sorunlara ilk adımı buradan atabiliyorsunuz. Çoğu zaman da sahte hesap ile sizinle iletişime geçerek, farklı sorunlar ile sizlere sıkıntı verilebiliyor.

Facebook Hesabından Rahatsız Edeni Nasıl Bulabilirim

Bazen sizin, eşinizin yada tanıdıklarınıza ait facebook hesabının çalınması halinde, bu işlemi yapan kişiler tarafından hesap sahibinin bilgisi dışında, bu hesaba kayıtlı kişilerin rahatsız edilmesi, yasa dışı veya ahlaksız paylaşımların yapılması ile karşı karşıya kalarak maddi veya manevi zarara uğranılmasına sebep olabileceklerdir. Ayrıca sadece arkadaş listesindeki kişi sayısı fazla olsun diye tanımadan eklediğiniz kişiler size istenmeyen sorunlar yaşatabilirler. Böylesi bir durum ile karşı karşıya kalırsanız yapmanız gereken ilk şey, Facebook uygulaması içinde yer alan, kişiyi şikayet et ve engelle seçeneğini kullanmanız olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Savcılığa Şikayet Edildim Ne Yapmam Gerekiyor

Bu işlemlerden sonra yine bu kişiler tarafından herhangi bir şekilde rahatsız edilmeye devam ediliyorsanız, Cumhuriyet Savcılığına şikayet ederek ilgili kişilerin cezalandırılmasını talep edebilirsiniz. Peki, facebook hesabını çalan, hesabından sizi tehdit eden veya hakarette bulunan kişileri nasıl bulabilirsiniz veya nasıl şikayet edebilirsiniz.

Facebook Hesabından Rahatsız Ediliyorum Nasıl Şikayet Edebilirim

Bir diğer yapmanız gereken şey ise:  Sizi rahatsız eden kişi sosyal medya üzerinden size tehdit, hakaret, şantaj veya tacizde bulunuyor ise en kısa sürede hukuki süreci başlatmak için Cumhuriyet Savcılığına şikayet dilekçesi ile müracaat ederek sizi rahatsız eden kişi veya kişilerin tespit edilmesini istemek ve cezalandırılmaları için dava açılmasını talep etmek olacaktır.

Hatırlatmakta fayda gördüğümüz bir konu ise Facebook , Instagram veya Twitter gibi sosyal medya ağ kurumları gizlilik politikaları gereği büyük suçlar dışında örneğin çocuk pornografisi ya da terör eylemleri gibi büyük suçlar dışında kişilerin IP adreslerini paylaşmıyor. Bu durumda yapmanız gereken,  sitemizde yazılı ve hazırda bulunan dilekçe örneğinden yola çıkarak Cumhuriyet Başsavcılığına bir dilekçe ile müracaat etmektir. Sizin bu adımınızdan sonra Savcılık makamları (BTK) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan sizi rahatsız eden kişi ya da kişilerin IP adresini alarak kişiye en kısa sürede ulaşmaya çalışacaklardır.

Bu kişi ya da kişilerin yerleri tespit edildikten sonra ve suçun ispatı halinde farklı cezai işlemler yapılacaktır. Bu cezai işlemler suçun niteliğine göre adli para cezası olabileceği gibi hapis cezası da olabilir.

facebook aracılığı ile rahatsız edeni bulmak

facebook hesabindan rahatsiz edeni bulmak sikayet islemi

Facebook Şikayet Dilekçesi Örneği

Sitemizde bulunan şikayet dilekçeleri örnekleri üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz. Sitemizin arama butonundan “şikayet dilekçesi” şeklinde arama yaparak, yazmak istediğiniz facebook şikayet dilekçesi örneğine ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
EWE Elektrik Abonelik Şikayet ve Fatura İtiraz Dilekçe Örneği

EWE Enerji, 2013 yılında elektrik hizmeti vermeye başlamıştır. Müşteri odağını esas alarak güvenilirlik kazanan doğal gaz dağıtımı, enerji ticareti ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016