Farklı Şekillerde Ele Alarak Hazırlanmış 6 Boşanma Dilekçe Örneği

A+
A-

Boşanma davasının nasıl açılacağı, boşanma davasına hangi mahkemenin baktığı ve boşanma ile ilgili diğer merak edilen konular hakkında daha önce yazmış olduğumuz Boşanma Davası Nasıl Açılır konulu yazımızla okurlarımızı  bilgilendirmeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise, yine kısacası boşanma davasının ayrıntıları hakkında bilgi verecek ve boşanma davası dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma, kanun koyucu tarafından evlilik birlikteliğinin sona ermesi olarak tanımlanmıştır. Boşanma davası taraflardan birinin veya eşlerin anlaşarak birlikte mahkemeye vereceği dilekçe ile açılır.  Burada önemli olan tarafların anlaşmalı boşanma davası mı, yoksa çekişmeli boşanma davası mı açacaklardır.  Boşanma davasının açılmasına ilişkin olarak onlarca değişik örnek dilekçe bulunabilir. Ancak, davacı tarafın en uygun dilekçeyi yazarak mahkemeye başvurması, talebini açıklayıcı bir şekilde dilekçesinde belirtmesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında ise taraflar kendi aralarında yaptıkları anlaşmalı boşanma protokolünü dilekçelerine ekleyerek mahkemeye başvurulmalıdırlar.

dilekçe örnekleri boşanma nafaka

Boşanma Dilekçe Örneği

Boşanma Davasının Açılma Sebepleri

471 Sayılı Türk Medeni Kanununda boşanma sebepleri genel ve özel olarak ikiye ayrılmıştır.

Genel olarak boşanma sebebini evlilik birlikteliğinin temelden sarsılması (madde 166) olarak söylenebilir. Evlilik birlikteliğinin temelden sarsılmasına örnek olarak, evli çiftler arasındaki kültür farkları, çiftlerin ailelerinin evliliklerine müdahale etmesi,  aile sırlarının açıklanması, fuhuş yapmaya zorlamak, aşırı kıskançlık ve buna benzer bir çok şeyi gösterebiliriz.

Medeni kanunda gösterilen özel boşanma sebeplerinden birinin ispatı kesin boşanma sebebi olarak kabul edilir. Özel boşanma sebeplerine Hayata Kast, Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış, Zina, Akıl Hastalığı, Terk, Suç işleme veya Haysiyetsiz Hayat Sürme olarak sıralayabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdari Dava İçini Hazır 8 Dilekçe Örneği

Boşanma Davası Nereye Açılır

Her ilde veya nüfusu 100 binin üzerinde olan her ilçede en az bir aile mahkemesi bulunur, Boşanma davalarına ise Aile Mahkemelerine açılır. Aile mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde boşanma davaları Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemelerine açılabilir.

Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Boşanma davası dilekçesini yazarken Hukuk Mahkemeleri Kanununun 119. Maddesinde belirtilen hususların dilekçede belirtilmesi gerekmektedir. Bu nedenle HMK. 119. Maddenin ayrıntıları hakkında bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Dava dilekçesinin içeriği MADDE 119-

(1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:

a) Mahkemenin adı.

b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.

c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.

ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.

d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.

e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.

f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.

g) Dayanılan hukuki sebepler.

ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.

h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.

(2) Birinci fıkranın (a), (d), (e), (f) ve (g) bentleri dışında kalan hususların eksik olması hâlinde, hâkim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içinde eksikliğin tamamlanmaması hâlinde dava açılmamış sayılır.

Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış bir çok boşanma dilekçesi örneği mevcuttur. Talebinize uygun boşanma dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak uyarlama yapabilirsiniz. Ancak, çekişmeli boşanma davalarında boşanma ile birlikte birçok teknik konunun yer alması (çocukların velayeti, nafaka miktarı, mal paylaşımı vb.) nedeniyle, boşanma konusunda uzman bir avukattan veya bu konuda uzman bir hukukçudan bilgi alınması daha faydalı olacaktır.  Boşanma davası dilekçe örnekleri aşağıda istifadenize sunulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Dairesine Yetki İtirazı Nasıl Yapılır Dilekçe Örneği

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

Anlaşmalı boşanma protokol örneği

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı boşanma dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği

Avukatlı boşanma dilekçesi örneği

Boşanma Davası Dilekçe Örneği Avukatlı

Avukatsız boşanma dilekçesi

Boşanma Davası Dilekçe Örnegi Avukatsız

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Şiddetli Geçimsizlik Durumunda Boşanma Dilekçe Örneği

Boşanma Dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davasında Anlaşma Protokolü Örneği

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği

Boşanma Davası Dilekçe Örneği (Avukatlı)

Boşanma Davası Dilekçe Örneği

NOT: Dilekçelerin örnek olarak hazırlandığı ve dilekçelerde yazılanların kurgudan ibaret olduğu unutulmamalıdır. Boşanma davası dilekçe örneğinde gerekli değişiklikleri yaparak kendinize göre tasnif edebilirsiniz. Dilekçe örnekleri ile ilgili doğabilecek herhangi bir hak kaybından sitemiz sorumlu değildir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Facebook Hesabından Rahatsız Edeni Bulmak (Şikayet İşlemi)

Yine son günlerde gündemden düşmeyen ve sıkça sorulan sorular arasında yer alan, sosyal medya hesabından rahatsız ediliyorum ne yapmam lazım,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016