Feto Tutuklunun İlk Mahkemesi Ne Zaman Olur

A+
A-

Kabul etmek gerekiyor ki; son 1 – 1,5 yıldır ülkemizin gündemini oluşturan en önemli konulardan birisi FETO soruşturmaları. Tabii ki  bu soruşturmaların sayısı 15 Temmuz sonrası birkaç kat artmış durumda. Yürütülen soruşturmalar kapsamında medyadaki haberlerden de görüleceği üzere tutuklu sayısı oldukça fazla. Çoğu soruşturmada ise dava aşamasına gelinmiş durumda. Tutuklu kişilerin yakınlarının ise en çok merak ettiğii konulardan birisi de Feto tutuklunun ilk Mahkemesi ne zaman olur meselesi… Şimdi konuyu genel anlamda ele almaya çalışarak tutuklu kişilerin ilk duruşması ne zaman oluyor kısaca sizleri bilgilendirmeye çalışalım.

Soruşturmanın Tamamlanması Gerekiyor

Kişinin tutuklanmasına konu soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı; kanun gereğince hem şüphelinin lehine hem de aleyhine olan tüm delilleri toplamaktadır. Dolayısıyla özellike arz eden dosyalarda bu süreç biraz uzayabilmektedir. Hele hele konuyu FETO soruşturmaları açısından da ele aldığımızda; kişi sayısının çokluğunu da düşünecek olursak bu soruşturmaların tamamlanması bazen 1 yılı bazen 2 yılı bile bulabilecektir. Cumhuriyet Savcılıkları da; dosya ayrımı yapmaksızın bir an evvel soruşturmayı tamamlama gayretindedir. Ama yine de herşeyin tam olarak değerlendirilebilmesi için soruşturma aşaması da belirttiğimiz üzere uzayabilir.

Soruşturma Tamamlandıktan Sonra İddianame ya da Takipsizlik

Soruşturmanın tamamlanması ile birlikte; soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı tarafından dosyadaki şüphelilerin durumu incelencek, kamu davası açacağı kişiler hakkında iddianame düzenleyecek, suçla ilgisi olmadığını ya da hakkında yeteri kadar delil bulunmadığı kişiler için ise kovuşturmaya yer olmadığına dair karar yazacaktır. Bu kararların yazılması ile birlikte dosya davanın açıldığı mahkemesine gönderilecektir. Kağıt üzerinde; iddianamenin mahkeme tarafından kabulüne kadar tüm bu aşamalar da soruşturma evresinde değerlendirilmektedir.

Mahkeme Tarafından İddianamenin Değerlendirilmesi

Cumhuriyet Savcısının açtığı dava sonrasında düzenlendiği iddianame ve dosya; ilgili mahkeme tarafından değerlendirilecektir. Mahkeme iddianamenin iadesine karar verebileceği gibi kabulüne de karar verecektir. Kabulü halinde yargılama aşaması başlamış olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kişisel Konkordato Nedir Nasıl Başvuruda Bulunulur

Tutukluluk Durumu İlk Olarak Tensipte Değerlendirilmektedir

İddianamenin kabulü sonrasında mahkeme tarafından dosya üzerinde genel bir inceleme yapılarak bir tensip zaptı düzenlenecektir. Bu zaptda tutuklu kişilerin tutuk durumları da değerlendirilerek, tutukluluk halinin devamına ya da tahliyelerine karar verebilecektir. Yine bu kararların yanı sıra; ilk duruşmanın günü de tensip ile birlikte belirlenecektir.

İlk Duruşma 30 – 60 Gün Sonra

Mahkeme tarafından tensip zaptında; yargılamanın ilk celsesinin hangi tarihte yapılacağına dair bir gün belirlerken; mahkemedeki iş durumu, diğer dosyaların duruşma günleri, taraf sayısı, vs. Gibi bir çok hususu dikkate alarak en makul tarihi değerlendirecektir. Bu karar da taraflara tebliğ edilerek bildirilmektedir.

Genel Değerlendirme

Sonuç itibariyle; FETO tutuklusunun ilk mahkemesi, kamu davasının açılması ve iddianamenin kabulü sonrasında; kural olarak 1 ay içerisinde yapılacaktır ancak az önce de belirttiğimiz üzere, taraf sayısı, mahkemenin diğer dosyalarının durumu, vs. Gibi durumlarda dikkat alınacaktır. Dolayısıyla bu süre biraz daha erken olabilecektir. Ancak genel itibariyle bu süreler arasında seyredecektir. Ayrıca bahsettiğimiz bu hususlar sadece FETO tutukluları için geçerli olmayıp, tüm tutuklu sanıklar için geçerlidir.

Yazımızı Twitter ve Facebook üzerinden paylaşmak için hemen aşağıdaki Paylaş butonlarını kullanabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Farklı Şekillerde Ele Alarak Hazırlanmış 6 Boşanma Dilekçe Örneği

Boşanma davasının nasıl açılacağı, boşanma davasına hangi mahkemenin baktığı ve boşanma ile ilgili diğer merak edilen konular hakkında daha önce...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016