Gaiplik Nedir

A+
A-

Gaiplik Nedir 2017 Yılı Güncel Bilgiler

Gaiplik nedir sorusuna cevaben; hayatımızın bir çok alanında karşılaştığımız, belki bir yakınımızın ya da bir komşumuzun uzunca bir süre ortadan kaybolması veya ölüm tehlikesi yaşadığı bir olay sonrasında kendisinden haber alınamaması konusudur. Kaybolan kişinin geride kalan eşi, çocukları, anne ve babası yada mirasına konu tanıdıkları açısından bir çok hukuki sonuç doğuracak beklide bu olay nedeniyle bir çok mağduriyet yaşanacaktır. Yaşanacak böyle bir durum karşısında aslında ne yapılması gerektiği ve gaiplik nedir konusunda bu makalemiz ile bilgi vermeye çalışacağız.

Gaiplik kararı, Ölüm tehlikesi içerisinde kaybolan veya kendisinden uzun süre haber alınamayan bir kimsenin ölümü hakkında kuvvetli olasılık varsa, hakları bu ölüme bağlı olanların başvurusu üzerine mahkemece verilen karardır.

Gaiplik kararının istenebilmesi için ölüm tehlikesinin üzerinden en az bir yıl veya son haber alma tarihinin üzerinden en az beş yıl geçmiş olması gerekir.

Mahkeme, gaipliğine karar verilecek kişi hakkında bilgisi bulunan kişileri, belirli bir sürede bilgi vermeleri için usulüne uygun olarak ilanla çağırır. Bu süre ilk ilanın yapıldığı tarihten itibaren  altı aydır.

Gaiplik Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme Neresidir

Gaiplik nedir sizlere tanıttıktan sonra şimdi de gaiplik kararı konusunda yetkili mahkemeye bir bakalım. Gaiplik kararını vermede yetkili mahkeme, kişinin Türkiye’deki son yerleşim yeri;  eğer Türkiye de hiç yerleşmemiş ise nüfus siciline kayıtlı olduğu yer;  böyle bir kayıt da yoksa anasının veya babasının kayıtlı bulunduğu yer mahkemesi yetkilidir.  Gaiplik davalarına bakmakla görevli mahkemeler ise Asliye Hukuk Mahkemeleridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bağkur Dilekçe Örnekleri 2019

Gaiplik Kararının Mirasçılara Yüklediği Sorumluluklar

Hakkında gaiplik kararı verilen kişinin mirasçıları veya mirasında hak sahibi olanlar, tereke malları kendilerine teslim edilmeden önce bu malları ileride ortaya çıkabilecek üstün hak sahipleri veya gaibin kendisine geri vereceklerine ilişkin güvence vermek zorundadırlar. Bu güvence, ölüm tehlikesi içinde kaybolanlar için beş yıl, kendisinden uzun süre haber alınamayanlar için on beş yıl ve her halde gaibin en çok yüz yaşına varmasına kadar geçecek süre için gösterilir. Beş yıl tereke mallarının tesliminden; on beş son haber tarihinden başlayarak hesaplanır.

Gaip ortaya çıkarsa veya üstün hak sahibi olduklarını ileri sürenler bu sıfatlarını ispat ederlerse, tereke mallarını teslim alış olanlar, aldıkları malları zilliyetlik kuralları uyarınca geri vermek zorundadırlar.  İyi niyetli olarak üstün hak sahiplerine geri verme yükümlülükleri, miras sebebiyle istihkak davasına ilişkin zamanaşımı süresine tabidir.

Mirasın açıldığı anda ortada bulunmayanların sağ olmaması halinde bu kişinin miras payı kendisine kalacak olanlarda, gaipliğine karar verilen kimsenin mirasının mirasçılarına teslimine ilişkin kurallara tabidirler,

Gaiplik kararının verilmesinden sonra herhangi bir hak sahibi ortaya çıkmaz ise, aksine hüküm bulunmadıkça gaibe ait miras devlete geçer, aynı şekilde devlet gaibe ve üstün hak sahiplerine karşı mirası geri vermekle yükümlüdür.

Gaiplik Davası Nasıl Açılır 2017 yılı en güncel bilgiler

Gaibin ölümü ile hak sahibi olacak kişilerin dilekçe ile mahkemeye başvurmaları üzerine mahkeme gerekli incelemelerini yaparak gaiplik konusunda bir karar verir.

Özellikle gaiplik kararı verilecek kişinin ölüm tehlikesi geçirdiği andan itibaren en az bir yıl veya son haber alındığı tarihten ise en az beş yıl geçmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu iki şarttan birinin oluşmaması halinde gaiplik davası açılamaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Kontrol İzin Dilekçesi Örneği : İzin Almak İçin Ne Yapmalı

Gaiplik davası açmak için yazılacak dilekçede gaiplik kararının verilmesini gerektirecek olayın meydana geldiği ölüm tehlikesinin ayrıntısı ya da son haber alındığı tarihle ilgili ayrıntılar açıkça belirtilmesi, mahkemenin gaiplik kararını verebilmesi açısından yararlı olacaktır.

Gaiplik Davası Dilekçe Örneği 2017 güncel

Gaiplik Davası Dilekçesi

Gaiplik davası dilekçesi

Gaiplik dilekçesi örneği

Gaiplik Nedeni İle Evliliğin Feshi Davası Dilekçesi

Gaiplik davası ile evliliğin feshi dilekçesi

Gaiplik Nedeniyle Evliliğin Feshi Dilekçesi Örneği

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Gaiplik Davası Dilekçe Örneği Word Formatında 2017 Güncel

Yukarıda resim olarak paylaştığımız dilekçe örneklerini word formatında bilgisayarınıza indirmek ve üzerinde düzenleme yapmak için lütfen aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Gaiplik Davası Dilekçesi

Gaiplik Nedeni ile Evliliğin Feshi Davası DilekçesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Gaiplik Dava Dilekçesi Örneği : Süresi ve Yetkili Mahkeme

Gaiplik, herhangi bir nedenle bir kişinin ortadan kaybolması veya ölüm tehlikesi yaşadığı bir olay nedeniyle kendisinde haber alınamaması olarak ifade...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016