Gece Vakti İcra Haciz Olur mu Hangi Saatlerde Haciz Yapılır

Kural olarak, tatil ve talik süreleri içerisinde icra takip işlemi yapılamaz, Ancak, icra takip işlemi niteliğinde olmayan işlemler tatil ve talik dönemlerinde yapılabilir. Örneğin takip talebi gibi. Şimdi dilerseniz Gece Vakti İcra Haciz Olur mu Hangi Saatlerde Haciz Yapılır biraz daha ayrıntıları ile siz değerli okurlarımıza aktarmaya çalışalım.

gece vakti icra haciz islemi

İcra takip işlemleri icra organları tarafından borçluya karşı yapılan, icra takibinin ilerlemesini sağlayan işlemlerdir. Örneğin ödeme veya icra emri tebliği, icraya itiraz, itirazın kaldırılması, bütün haciz işlemleri, bütün paraya çevirme ve satış işlemleri, depo kararları ve borçluya süre verilmesi gibi bir işlemin icra takip işlemi sayılabilmesi için o işlemin icra organlarınca, borçluya karşı yapılması ve icra takibinin ilerlemesini sağlayıcı nitelikte olması gerekir.

Borçlu, alacaklı ya da üçüncü kişiler tarafından yapılan işlemler icra takip işlemi değildir. Örneğin alacaklının talebi üzerine sıra cetveli yapılması, borçluya karşı yapılan bir işlem olmadığından icra takip işlemi değildir,  yine Yargıtay içtihatlarına göre ihtiyati haciz bir icra takip işlemi değildir. Çünkü takibin ilerlemesini sağlayan bir işlem değildir.

Tatil Saatlerinde İcra Takip İşlemi Yapılabilir mi

Kural olarak tatil saati, gece vakti olarak değerlendirilmektedir. Güneşin batmasından bir saat sonra başlayıp, güneşin doğmasından bir saat önceye kadar devam eden süreye tatil saati (gece vakti) denmektedir. Tatil saatlerinde (gece vakti) icra takip işlemi yapılamaz. Ancak bazı istisnalar bu kuralın dışında tutulmuştur (İİY. 51.md)

  • Gece iş görülen yerlerde (gece kulübü, bar, sinema vb.) gece vakti hasılat haczi yapılabilir.
  • Gündüz vakti başlanmış olan haciz işlemine gece vakti devam edilebilir.
  • Borçlunun mal kaçırdığının anlaşılması halinde gece vakti haciz yapılabilir.
  • Gece vakti tebligat yapılabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ölen Kişinin İmzalamış Olduğu Senet Borcu Ne Olur

Tatil Günleri Hafta Sonu (Cumartesi – Pazar) İcra Takip İşlemi Yapılabilir mi

Tatil günleri olarak nitelendirdiğimiz hafta sonu Cumartesi Pazar ve resmi tatil günlerinde hiçbir icra takip işlemi yapılamaz, ancak bu kurala ilişkin bazı istisnalar vardır.

Tatil Günlerinde

  • Haciz Yapılabilir (İİY 78.md.)
  • Muhafaza Tedbirleri Alınabilir (İİY 113/2, 159, 162.md.)
  • Tebligat Yapılabilir (Teb.Kan. 33.md.)

Bakanlar kurulu kararı ile kamu çalışanlarının idari izinli sayıldığı günler, tatil günü sayılmaz, burada önemli olan yasada tatil olarak kabul edilen günlerdir, bu nedenle bu tür idari izin günleri yasa tarafından tatil olarak sayılmamıştır.

Sizler için daha önceden detaylı bir şekilde ele aldığımız Haciz Durdurma Dilekçe Örneği (Ne Yapmak Gerekiyor) konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
İdari Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Adli yargıda olduğu gibi idari yargı dava dilekçeleri yazılırken belli kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. İdari davalar İdare mahkemesi, vergi mahkemesi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016